Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΓΙΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ


GRAMMOJOHN

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ. Η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΓΙΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ 2010 ΘΑ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ 01/01/2010 ΕΩΣ 31/12/2010 Ή ΑΠΟ 01/07/2010 ΕΩΣ 31/12/2010; ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΟΙ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΠΟ 01/01/2010 ΜΠΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΗ ΕΚΡΟΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ. Η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΓΙΑ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ 2010 ΘΑ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ 01/01/2010 ΕΩΣ 31/12/2010 Ή ΑΠΟ 01/07/2010 ΕΩΣ 31/12/2010; ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΟΙ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΠΟ 01/01/2010 ΜΠΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΗ ΕΚΡΟΗ;

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=77392&st=40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΟ 01/07/2010 ΤΟΤΕ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ.

Aπό που πηγάζει η ανυσηχία ? (Μη δημιουργούμε θέματα εκεί που δεν υπάρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ ΑΝΝΑ

Aπό που πηγάζει η ανυσηχία ? (Μη δημιουργούμε θέματα εκεί που δεν υπάρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗ ΑΝΝΑ

ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΩΔ. 615 ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΦΟΡΟΛ.ΕΙΣΟΔ.ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ ΑΠΟ 1/1-31/12 ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ Ε3 .ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 614ΚΩΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη θεσ/νικη

λοιπόν επειδή δεν έχω καταλάβει τιποτα... οι προηγούμενες περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ που είχα κάνει ήταν μηδενικές (διότι η ανεργία έχει βαρέσει κόκκινο κ δεν είχα ούτε έναν πελάτη) και όταν είχα ρωτήσει την Εφορία μου είπαν δε βάζεις το μέρισμα, διότι δεν έχει ΦΠΑ...τώρα στην εκκθαριστική τι θα βάλω;; και σε ποιον κωδικό;;; δε θα δημιουργηθεί κίνδυνος που οι προηγούμενες ήταν μηδενικές;;; :blink: :blink: :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λοιπόν επειδή δεν έχω καταλάβει τιποτα... οι προηγούμενες περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ που είχα κάνει ήταν μηδενικές (διότι η ανεργία έχει βαρέσει κόκκινο κ δεν είχα ούτε έναν πελάτη) και όταν είχα ρωτήσει την Εφορία μου είπαν δε βάζεις το μέρισμα, διότι δεν έχει ΦΠΑ...τώρα στην εκκθαριστική τι θα βάλω;; και σε ποιον κωδικό;;; δε θα δημιουργηθεί κίνδυνος που οι προηγούμενες ήταν μηδενικές;;; :blink: :blink: :blink:

0 στις ΑΠΥ =0 στα βιβλια =0 στις περιοδικες = 0 στην εκκαθαριστικη

τι αλλο θα μπορουσε να ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναρωτιέμαι αν τις οδηγίες τις διαβάζει κανενάς ..........

Μπορεί να έχουν βγεί καθυστερημένα άλλα νομίζω ότι σαφέστατα τα πράγματα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΠΑ Οδηγίες

ΦΠΑ Οδηγίες για τη σωστή συμπλήρωση της εκκαθαριστικής δήλωσης έτους 2010

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ & ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ Δ/ΝΣΗ 14η Φ.Π.Α.

Φ.Π.Α.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΑΟΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΤΟΥΣ 2010 (009/10)

ΦΥΛΛΑΔΙΟ NO 34

ΑΘΗΝΑ 2011

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ

1. Υποκείμενοι στο φόρο που εντάχθηκαν στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α. εντός της διαχειριστικής περιόδου.

2. Πίνακας αντιστοιχίας διατάξεων.

3. Τρόπος αναγραφής των ποσών σε ευρώ.

4. Υποβολή περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α. ανεξαρτήτως υπολοίπου.

5. Επισημάνσεις για τις επιχειρήσεις ανέγερσης και πώλησης οικοδομών.

6. Συμπλήρωση Πίνακα ΣΤ' του εντύπου της εκκαθαριστικής.

7. Τρόπος καταχώρησης στην εκκαθαριστικής δήλωση του μερίσματος και της πάγιας αντιμισθίας των δικηγόρων.

1. Οι υποκείμενοι στο φόρο που εντάχθηκαν στο κανονικό καθεστώς προαιρετικά ή υποχρεωτικά εντός της διαχειριστικής περιόδου (π.χ. δικηγόροι, νοσοκομεία, συμβολαιογράφοι, άμισθοι υποθηκοφύλακες, δικαστικοί επιμελητές, καλλιτέχνες, συγγραφείς και ερμηνευτές έργων τέχνης, απαλλασσόμενες επιχειρήσεις λόγω τζίρου, εκμεταλλευτές ΤΑΞΙ, αγρότες που διαθέτουν τα προϊόντα τους στις λαϊκές αγορές) στην εκκαθαριστική δήλωση που υποβάλλουν θα δηλώσουν μόνο τις πράξεις που πραγματοποίησαν από την ένταξή τους στο κανονικό καθεστώς έως τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου (π.χ. δικηγόρος που εντάχθηκε στο κανονικό καθεστώς 01/07/2010 με λήξη διαχειριστικής περιόδου την 31/12/2010 θα δηλώσει στην εκκαθαριστική δήλωση ως διαχειριστική περίοδο 01/07/2010-31/07/210 και μόνο τις πράξεις της περιόδου αυτής ). Με τον ίδιο τρόπο θα συμπληρωθεί και ο κωδικός 615 της εκκαθαριστικής δήλωσης στον οποίο δηλώνονται τα ακαθάριστα έσοδα που πραγματοποιήθηκαν για τη φορολογία εισοδήματος.

Οι επιχειρήσεις του άρθρου 39 του Κώδικα Φ.Π.Α. που τηρούσαν Α' κατηγορίας βιβλία του Κ.Β.Σ. και εντός της διαχειριστικής περιόδου εντάχθηκαν σε μεγαλύτερη κατηγορία υποβάλλουν εκκαθαριστική για το σύνολο της διαχειριστικής περιόδου, ήτοι για το χρονικό διάστημα που τηρούσαν βιβλία Α' κατηγορίας και το διάστημα που τηρούσαν βιβλία ανώτερης κατηγορίας.

2. Με το Κώδικα Φ.Π.Α., ν.2859/2000 (ΦΕΚ 248 Α') έγινε κύρωση των κωδικοποιημένων διατάξεων του Φ.Π.Α. Στο εξής για τις ισχύουσες διατάξεις του Φ.Π.Α. θα γίνεται αναφορά στον Κώδικα Φ.Π.Α., όπως ισχύει.

Λόγω της αλλαγής που επήλθε στην αρίθμηση των άρθρων, στην σελίδα 44 του παρόντος φυλλαδίου, παρατίθεται πίνακας αντιστοιχίας, μεταξύ των άρθρων του ν. 1642/86 και των άρθρων του Κώδικα Φ.Π.Α, για διευκόλυνση των ενδιαφερομένων.

3. Τα ποσά σε ΕΥΡΩ αναγράφονται υποχρεωτικά με τη χρήση δύο (2) δεκαδικών ψηφίων μετά την υποδιαστολή π.χ. 45,00 ή 45,65.

4. Με το ν.3427/2005 (ΦΕΚ 312Α') για πράξεις που διενεργούνται από 1ης Ιανουαρίου 2006 υποβάλλονται όλες οι περιοδικές δηλώσεις Φ.Π.Α. ανεξάρτητα από το αποτέλεσμά τους χρεωστικό, πιστωτικό ή μηδενικό.

5. α) Για τις επιχειρήσεις ανέγερσης και πώλησης οικοδομών το βάσει δήλωσης ποσό του φόρου, που πληρώσατε με τις ειδικές δηλώσεις Φ. Π.Α για τη μεταβίβαση των υποκειμένων σε Φ. ΠΑ. ακινήτων, που αφορούν τη διαχειριστική σας περίοδο, χωρίς τις προσαυξήσεις και τα πρόστιμα αναγράφεται στον κωδ. 703 «Πιστωτικό υπόλοιπο προηγ. διαχειρ. περιόδου και λοιπά προστιθέμενα ποσά» του Πίνακα Γ.δ. και όχι στον κωδ. 701 του ίδιου Πίνακα.

β) Στον κωδικό 701 της εκκαθαριστικής δήλωσης δεν θα αναγραφεί τυχόν ποσό που καταβλήθηκε με έκτακτη δήλωση από κατασκευαστικές επιχειρήσεις λόγω του ότι το απολογιστικό κόστος διηρημένης ιδιοκτησίας ήταν μεγαλύτερο από την φορολογηθείσα αξία στην ειδική δήλωση Φ.Π.Α. εκκαθαριστικής, είτε σχεδιάζοντάς τον χειρόγραφα ή με Η/Υ, αλλά με την ίδια ακριβώς γραμμογράφηση και να συνυποβληθεί με την εκκαθαριστική δήλωση του έτους 2010. Οδηγίες για την συμπλήρωσή και υποβολή του παρέχονται στον κωδ. 702 του Πίνακα Γ.

6. Στο έντυπο της εκκαθαριστικής δήλωσης Φ.Π.Α. έτους 2010 δεν υπάρχει ο Πίνακας ΣΤ' (κωδ. 351-359), που υπήρχε στις εκκαθαριστικές δηλώσεις Φ.Π.Α. έκδοσης 2007 και προηγουμένων ετών.

Σε περίπτωση που απαιτείται η συμπλήρωσή του, θα πρέπει ο Πίνακας να συνταχθεί σε ξεχωριστό έντυπο, είτε αποκόπτοντάς τον από παλαιότερο έντυπο εκκαθαριστικής, είτε σχεδιάζοντάς τον χειρόγραφα ή με Η/Υ, αλλά με την ίδια ακριβώς γραμμογράφηση και να συνυποβληθεί με την εκκαθαριστική δήλωση του έτους 2010. Οδηγίες για την συμπλήρωσή του παρέχονται στον κωδ. 702 του Πίνακα Γ.

7. Ειδικά για την περίπτωση των υποκειμένων στο φόρο που παρέχουν δικηγορικές υπηρεσίες, επισημαίνεται ότι:

- το μέρισμα που εισπράττεται από τον οικείο δικηγορικό σύλλογο δεν υπάγεται στις διατάξεις του Φ.Π.Α. (αφορά πράξη εξαιρούμενη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών) και δεν περιλαμβάνεται στον κύκλο εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α. Ωστόσο δεδομένου ότι το μέρισμα καταχωρείται στα βιβλία του Κ.Β.Σ. αυτό θα καταχωρείται και στους κωδικούς 611 και 613 της εκκαθαριστικής δήλωσης Φ.Π.Α.

- το ποσό που εισπράττεται ως πάγια αντιμισθία και κατά τις διατάξεις της φορολογίας εισοδήματος φορολογείται ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες αφορά πράξη που δεν υπάγεται στις διατάξεις του Φ.Π.Α. και δεν περιλαμβάνεται στον κύκλο εργασιών για σκοπούς Φ. ΠΑ. Το ποσό αυτό δεν θα καταχωρείται στην εκκαθαριστική δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι ηθελα να κανω μια ανακεφαλαιωση και μια ερωτηση για το ΦΠΑ των δικηγόρων

είναι ε σαφές οτι η εκκαθαριστική περιλαμβάνει εισοδήματα απο 01/07/10 εωσ 31/12/10

Στην εκκαθαριστική το μέρισμα πρέπει να πάει στους κωδικούς 611 και 613.

και ρωτάω, είναι υποχρεωτικό και απαραίτητο να κάνουμε τροποποιητική περιοδικής για να γράψουμε το μέρισμα και μετά να κάνουμε την εκκαθαριστική?

Ρωτάω γιατί έχω στείλει την εκκαθαριστική και έχω γράψει το μέρισμα αλλά στην περιοδική δεν το έχω γράψει και δεν έχω κάνει τροποποιητική.

Είμαι λάθος? τί πρέπει να κάνω? να πάω τροποποιητικες και για τη περιοδική και την εκκαθαριστική χειρόγραφες στην ΔΟΥ?

και το μέρισμα θα το βάλω όλο το ποσό (αφού προσθέσω τη παρακράτηση) ή μόνο το μισό που αφορά το Β' Εξάμηνο?

Σας παρακαλώ βοηθήστε με

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για το μερισμα δεν ειναι απαραιτητο να γινει τροποποιητικη περιοδικης , ή γραφει 'ή δε γραφτει το ιδιο κανει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΠΑ Οδηγίες

ΦΠΑ Οδηγίες για τη σωστή συμπλήρωση της εκκαθαριστικής δήλωσης έτους 2010

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ & ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ Δ/ΝΣΗ 14η Φ.Π.Α.

Φ.Π.Α.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΚΚΑΟΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΤΟΥΣ 2010 (009/10)

ΦΥΛΛΑΔΙΟ NO 34

ΑΘΗΝΑ 2011

Το παρόν φυλλάδιο είναι διαθέσιμο στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Γ.Γ.Π.Σ . vwwv.gsis.gr και του Υπουργείου Οικονομικών vwvw.minfin.gr.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ

1. Υποκείμενοι στο φόρο που εντάχθηκαν στο κανονικό καθεστώς Φ.Π.Α. εντός της διαχειριστικής περιόδου.

2. Πίνακας αντιστοιχίας διατάξεων.

3. Τρόπος αναγραφής των ποσών σε ευρώ.

4. Υποβολή περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α. ανεξαρτήτως υπολοίπου.

5. Επισημάνσεις για τις επιχειρήσεις ανέγερσης και πώλησης οικοδομών.

6. Συμπλήρωση Πίνακα ΣΤ' του εντύπου της εκκαθαριστικής.

7. Τρόπος καταχώρησης στην εκκαθαριστικής δήλωση του μερίσματος και της πάγιας αντιμισθίας των δικηγόρων.

7. Ειδικά για την περίπτωση των υποκειμένων στο φόρο που παρέχουν δικηγορικές υπηρεσίες, επισημαίνεται ότι:

- το μέρισμα που εισπράττεται από τον οικείο δικηγορικό σύλλογο δεν υπάγεται στις διατάξεις του Φ.Π.Α. (αφορά πράξη εξαιρούμενη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών) και δεν περιλαμβάνεται στον κύκλο εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α. Ωστόσο δεδομένου ότι το μέρισμα καταχωρείται στα βιβλία του Κ.Β.Σ. αυτό θα καταχωρείται και στους κωδικούς 611 και 613 της εκκαθαριστικής δήλωσης Φ.Π.Α.

- το ποσό που εισπράττεται ως πάγια αντιμισθία και κατά τις διατάξεις της φορολογίας εισοδήματος φορολογείται ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες αφορά πράξη που δεν υπάγεται στις διατάξεις του Φ.Π.Α. και δεν περιλαμβάνεται στον κύκλο εργασιών για σκοπούς Φ. ΠΑ. Το ποσό αυτό δεν θα καταχωρείται στην εκκαθαριστική δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευτυχως Αποστολε , ακομα βλεπουμε...:)

οι οδηγιες αυτες ξερεις καλυτερα απο μενα, ποτε ακριβως βγηκαν και μεχρι ποτε υπηρχαν διαφωνιες για το μερισμα και τον χειρισμο του στις περιοδικες.

Επισης ειναι γνωστο οτι οι περισσοτεροι δικηγοροι δεν γραφανε το μερισμα στα βιβλια τους.

Με αυτα τα δεδομενα οι οδηγιες απο τις ΔΟΥ τουλαχιστον εδω, ηταν να μην γινουν τροποποιητικες περιοδικων γι αυτο τον λογο και καλως κανανε για μενα, γιατι θα γινοταν παλι ο κακος χαμος.

Για τις εκκαθαριστικες οι οδηγιες ειναι ξεκαθαρες και ηρθαν εγκαιρα...

τολμω ομως να πω , ακομη κι αν δεν γραφτει στην φετινη εκκαθαριστικη το μερισμα , τι ακριβως προκειται να γινει? Υπαρχει τετοιο διεστραμενο μυαλο που θα κατσει να ασχοληθει με αυτο μια τετοια χρονια με τοσες αλλαγες και τοσα προβληματα ? Γιατι οχι θα μου πεις εφοσον το εχουν και γραμμενο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΩΔ. 615 ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΦΟΡΟΛ.ΕΙΣΟΔ.ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΑΜΟΙΒΩΝ ΑΠΟ 1/1-31/12 ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ Ε3 .ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 614ΚΩΔ.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ

& ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ 14η Φ.Π.Α.

Φ.Π.Α.

ΟΔΗΓΙΕΣ

ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ

ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ

ΕΤΟΥΣ 2010 (009/10)

ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΝΟ 34

Κωδ. 615. Τα ακαθάριστα έσοδα που παραγματοποιήσατε για τη φορολογία εισοδήματος.

Ο κωδικός αυτός δεν είναι απαραίτητο να συμφωνεί με τον κωδ. 614. Σημειώνεται ότι οι

πράξεις που καταχωρούνται αφορούν την διαχειριστική περίοδο που δηλώνεται στον κωδ. 002.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ

& ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ 14η Φ.Π.Α.

Φ.Π.Α.

ΟΔΗΓΙΕΣ

ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ

ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ

ΕΤΟΥΣ 2010 (009/10)

ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΝΟ 34

Κωδ. 615. Τα ακαθάριστα έσοδα που παραγματοποιήσατε για τη φορολογία εισοδήματος.

Ο κωδικός αυτός δεν είναι απαραίτητο να συμφωνεί με τον κωδ. 614. Σημειώνεται ότι οι

πράξεις που καταχωρούνται αφορούν την διαχειριστική περίοδο που δηλώνεται στον κωδ. 002.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη θεσνικη

τελικα ειναι υποχρεωτικό να κάνουμε τροποποιητική ναι ή όχι;;;; διότι δεν είχα δηλώσει το μέρισμα στη περιοδική Σεπτ-Δεκ 2010 :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ελληναράς

Γεια σας.

Δεν ειμαι δικηγορος αλλα με αφορμη τα παραπανω...

Θέλω να ρωτήσω, αν έχω υποβάλλει εκκαθαριστική ΦΠΑ 2010 και περιοδική 1ο τριμηνο 2011 και διαπιστώσω ότι εκανα λαθος (συγκεκριμενα δεν εβαλα τις αποσβεσεις) και ρωταω τα εξης:

1.Μπορω να κανω τροποποιητικη εκκαθαρ.ΦΠΑ 2010 εφόσον υπέβαλλα μετα απ αυτήν και περιοδ.ΦΠΑ 2011;

2.Οι αποσβεσεις πανε στον κωδικο 666 σαν ΕΞΟΔΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ-σωστά;

3.Κάνω 100% αποσβεση... η απόσβεση γινεται στην καθαρη αξία έτσι δεν είναι;

Δηλαδη αγόρασα τον Μάιο του 2010 παγια αξίας 250 ευρώ συνολικά με το ΦΠΑ.

Εφόσον κάνω αποσβέσεις 100% θα γραψω στον 666 του Φ1 250 ευρώ ή μόνο την καθαρή αξία (250/1,23) --->203,25 ευρώ;

4.Στην ουσία δεν αλλάζει κάτι εκτός από το ποσό των αποσβεσεων που πρεπει να βαλω επιπλέον.

Αυτό ομως δεν επιρεαζει το αποτελεσμα της εκκαθαριστικής-->παραμένει μηδενική.

Σε αυτη τη περιπτωση πρέπει εκτός την τροποποιητ.εκκαθαρ.ΦΠΑ 2010 να κάνω τροποποιητική και για την περιοδ.ΦΠΑ 2011(Α' τρίμηνο);

Ευχαριστώ!! :unsure:

και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε ολους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ελληναράς

Γεια σας.

Δεν ειμαι δικηγορος αλλα με αφορμη τα παραπανω...

Θέλω να ρωτήσω, αν έχω υποβάλλει εκκαθαριστική ΦΠΑ 2010 και περιοδική 1ο τριμηνο 2011 και διαπιστώσω ότι εκανα λαθος (συγκεκριμενα δεν εβαλα τις αποσβεσεις) και ρωταω τα εξης:

1.Μπορω να κανω τροποποιητικη εκκαθαρ.ΦΠΑ 2010 εφόσον υπέβαλλα μετα απ αυτήν και περιοδ.ΦΠΑ 2011;

2.Οι αποσβεσεις πανε στον κωδικο 666 σαν ΕΞΟΔΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ-σωστά;

3.Κάνω 100% αποσβεση... η απόσβεση γινεται στην καθαρη αξία έτσι δεν είναι;

Δηλαδη αγόρασα τον Μάιο του 2010 παγια αξίας 250 ευρώ συνολικά με το ΦΠΑ.

Εφόσον κάνω αποσβέσεις 100% θα γραψω στον 666 του Φ1 250 ευρώ ή μόνο την καθαρή αξία (250/1,23) --->203,25 ευρώ;

4.Στην ουσία δεν αλλάζει κάτι εκτός από το ποσό των αποσβεσεων που πρεπει να βαλω επιπλέον.

Αυτό ομως δεν επιρεαζει το αποτελεσμα της εκκαθαριστικής-->παραμένει μηδενική.

Σε αυτη τη περιπτωση πρέπει εκτός την τροποποιητ.εκκαθαρ.ΦΠΑ 2010 να κάνω τροποποιητική και για την περιοδ.ΦΠΑ 2011(Α' τρίμηνο);

Ευχαριστώ!! :unsure:

και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε ολους μας!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ... ΑΣ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τροποποιητικές μπορεις να κάνεις οσες θές.Προσοχή ομως με τον αυτοελεγχο σου ,αν εχεις κανει,διοτι με την τροποποιητική θα αλλάξεις δεδομένα που επρεπε να ηταν καταγεγραμμενα στο βιβλίο σου,οποτε θα χάσεις το ¨ευεργετημα"? του αυτοελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας.

Δεν ειμαι δικηγορος αλλα με αφορμη τα παραπανω...

Θέλω να ρωτήσω, αν έχω υποβάλλει εκκαθαριστική ΦΠΑ 2010 και περιοδική 1ο τριμηνο 2011 και διαπιστώσω ότι εκανα λαθος (συγκεκριμενα δεν εβαλα τις αποσβεσεις) και ρωταω τα εξης:

1.Μπορω να κανω τροποποιητικη εκκαθαρ.ΦΠΑ 2010 εφόσον υπέβαλλα μετα απ αυτήν και περιοδ.ΦΠΑ 2011;

2.Οι αποσβεσεις πανε στον κωδικο 666 σαν ΕΞΟΔΑ ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΚΠΤΩΣΗΣ-σωστά;

3.Κάνω 100% αποσβεση... η απόσβεση γινεται στην καθαρη αξία έτσι δεν είναι;

Δηλαδη αγόρασα τον Μάιο του 2010 παγια αξίας 250 ευρώ συνολικά με το ΦΠΑ.

Εφόσον κάνω αποσβέσεις 100% θα γραψω στον 666 του Φ1 250 ευρώ ή μόνο την καθαρή αξία (250/1,23) --->203,25 ευρώ;

4.Στην ουσία δεν αλλάζει κάτι εκτός από το ποσό των αποσβεσεων που πρεπει να βαλω επιπλέον.

Αυτό ομως δεν επιρεαζει το αποτελεσμα της εκκαθαριστικής-->παραμένει μηδενική.

Σε αυτη τη περιπτωση πρέπει εκτός την τροποποιητ.εκκαθαρ.ΦΠΑ 2010 να κάνω τροποποιητική και για την περιοδ.ΦΠΑ 2011(Α' τρίμηνο);

Ευχαριστώ!! :unsure:

και ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε ολους μας!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ... ΑΣ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ....

Είναι υποχρεωτικό να μπουν οι αποσβέσεις στον 666 της εκκαθαριστικής;

Εγώ προσωπικά τις βάζω αλλά δεν νομίζω να είναι και υποχρεωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λεει η πολ 1026, αν οι εγγραφες στα βιβλια εχουν διενεργηθει με τον τροπο που αναφερεται στην 1208 και εφοσον δεν ειναι εξαιρετικα δυσκολο, μπορει να διενεργηθει συμπληρωματικη συγκεντρωτικη διορθωτικη εγγραφη στα βιβλια, μεχρι το χρονο υποβολης της δηλωσης κλπ.

η διορθωτικη εγγραφη

αφορα στο διαστημα απο 01/07/2011 η απο 01/01/2011?

και κατι ακομα αναλογες κρατησεις κανουν και οι συμβολαιογραφοι με αυτους τι γινεται?

με το να μην υπαρχει ο κωδικος 615 στην εκκαθαριστικη πως θα συμφωνησουμε το Ε3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι κρατησεις του Δ.Σ. δηλαδη θα καταχωρηθουν σαν εξοδο από 01/07 μονο;

Οι λοιπες κρατησεις του μερισματος πλην του 15% θα καταχωρηθουν στα εξοδα;Και αν ναι για ποιο διαστημα;Από 01/07 και μετα;

Τις επιδοτησεις για νεους επαγγελματιες απο ΟΑΕΔ τις καταχωρειται στην εκκαθαριστικη ή απ΄ευθειας στο Ε3.

Γνωριζω την φορολογικη αντιμετωπιση του με ενδιαφερει ομως η αποψη ατομικα και πως το χειριζεται καποιος επι της ουσιας μιας και προκυπτει το θεμα της prorata με πολλα εξοδα και λιγα εσοδα.Και ποσο φυσιικα εχει διαθεση ο επαγγελματιας να πληρωσει διαφορα στο ΦΠΑ.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...