Jump to content
  • 0

Πρόσληψη ,ημιαπασχοληση υπολογισμός μισθού

giannoula
 Share

Question

Καλησπέρα.Θέλω κάνω προσληψη σε ανειδίκευτο εργάτη με ημιαπασχόληση.Η εθνικη συλογική λέει 33,04 στον άγαμο.

Τί λέω: 33,04 /6,666=4,96 η ώρα επί 4 ώρες την ημέρα 19,84επι 22 ημέρες 436,48.Σωστά ¨?

Πώς είναι τα βήματα α)πέρνω μητρώο ικα αφού απογραφώ β)κάνω την πρόσληψη σε 8 ημερολογιακές(είναι αλλοδαπός οπότε θέλω αδεια παραμονής κ διαβατήριο) γ) πάω πίνακα επιθεώρηση εργασίας μαζί με σύμβαση μερικής απασχόλησης.Σε μία ημέρα εχω τελειώσει.

Πλέον αν απολύσουμε κάποιον στους 3 μήνες είμαστε υποχρεομένοι δώσουμε αποζημίωση ή μετά το χρονο ¨?Τηλεφωνώ επιθεώρηση εργασίας αλλά δεν το σηκώνουν.

Ευχαριστώ

Recommended Posts

• 0

Ευχαριστώ πολύ.Επίσης μπορείτε να μου πείτε αν υπολογίζω σωστά:ημερομίσθιος,πενθήμερο,εργασία 4 ώρες ημερησίως έχουμε:ημέρες εργασίας*33,04*1,2*4/8.....

θεωρώ το "μέρες εργασίας * 33,04 * 1,2 * 4/8" ή "ημέρες εργασίας * 33,04 * (8/6,667) * (4 / 8)"

καλύτερο από το

"ημέρες εργασίας*33,04*0,006*4" ή "ημέρες εργασίας*33,04*0,25*4"

γιατί

το 33,04 είναι για 6,4 ώρες εργασία

και όταν δουλέυεις 8ωρο θα είναι 33,04*1,2 ή 33,04 * (8/6,667)

στο 4ωρο θα είναι 4/8

οπότε το "ημέρες εργασίας*33,04*1,2*4/8" είναι καλύτερο

• 0

Επειδή παρακολουθούμε και κάποιοι νεότεροι στο επάγγελμα.33,04 euro δεν είναι το ημερομίσθιο για εργασία 6,66667 ωρών;Αν δεν ισχύει κάτι διαφορετικό η αμοιβή για 8 ώρες ημερησίως δεν είναι 33,04*1,2?

Κατά την γνώμη μου είσαι λάθος , το 1,2 είναι ένας απο τους μύθους που ισχύει στο επαγγελμα του λογιστή . Ειναι μια μπουρδα .

Ξαναρωτώ κ γω για να καταλάβετε που είναι το πρόβλημα , τι ημερομίσθιο θα βάλετε στην σύμβαση κ στον πινακα του εποπτη για εργαζόμενο με μερική απασχόληση ?

4ωρη , 7ωρη κτλ

• 0

Κάνε μου μια χάρη....

Κάνε μου τους ίδιους υπολογισμούς για 7ώρο και για 8ώρο.....

Αν και η συζήτηση έχει προχωρήσει ....... μιας και με ρωτάς.

Το οκτάωρο όπως είπε ο CEL είναι πλήρης απασχόληση και για τον Ιανουάριο ο υπολογισμός είναι 33,04*26=859,04

Στο 7ωρο 33,04/6,66*7*21=729,26

Φαίνεται λίγο οξύμωρο ίσως το γεγονός ότι στο 8ωρο έχεις ημερομίσθιο 33,04 ενώ στο 7ωρο 33,04/6,66*7=34,73 αλλά δεδομένου ότι έχεις λιγότερες πραγματικές ημέρες εργασίας έχεις ανα μήνα μειωμένες αποδοχές

και για την ερώτηση του CEL

Κατά την γνώμη μου είσαι λάθος , το 1,2 είναι ένας απο τους μύθους που ισχύει στο επαγγελμα του λογιστή . Ειναι μια μπουρδα .

Ξαναρωτώ κ γω για να καταλάβετε που είναι το πρόβλημα , τι ημερομίσθιο θα βάλετε στην σύμβαση κ στον πινακα του εποπτη για εργαζόμενο με μερική απασχόληση ?

4ωρη , 7ωρη κτλ

Στον πίνακα

8ωρο με ημερομίσθιο 33,04

7ωρο με ημερομίσθιο 34,72

4ωρο με ημερομίσθιο 19,84

• 0

Ντελάλη βγάζω στα βουνά για να φωνάξει στο ντουνιά

τον πόνο που 'χω στην καρδιά, βαθιά.

Φτάνει, φτάνει, φτάνει

η ζωή μου κύκλους κάνει

σαν το μικρό πουλί

μα δε σε φτάνει, φτάνει

αχ, φτάνει.

:D :D :D :D

• 0

Το μικρό πουλί φταίει , μόνο ο Μιχαλης το πιασε το νόημα

έκανα λάθος;

με ενδιαφέρει η άποψή σου CEL

• 0

όλα όσα γράφετε, καλώς τα γράφετε

όμως,....

όμως, δεν απαντήσατε στο ερώτημα:

Τι εννοεί η εγκύκλιος όταν λέει:

"Ειδικότερα, οι μερικώς απασχολούμενοι αμείβονται κατ' αναλογία των ωρών που εργάζονται σε σύγκριση (σχέση) με τις αποδοχές των πλήρως απασχολουμένων.";

;;

• 0
Guest Επισκέπτης

όλα όσα γράφετε, καλώς τα γράφετε

όμως,....

όμως, δεν απαντήσατε στο ερώτημα:

Τι εννοεί η εγκύκλιος όταν λέει:

"Ειδικότερα, οι μερικώς απασχολούμενοι αμείβονται κατ' αναλογία των ωρών που εργάζονται σε σύγκριση (σχέση) με τις αποδοχές των πλήρως απασχολουμένων.";

Αν εργάζεσαι 7ωρο αναλογία σε σχέση με το 8ωρο σημαίνει 7/8 ή 35/40 των αποδοχών.

κάνω λάθος;

• 0
Guest Κωστας

Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Αν ένας εργάζεται σε μια εταιρεία με 4ωρη απασχολήσει το πρωί και από το μεσημέρι και μετά κάνει την πρακτική του σε άλλη εταιρεία και υπερβαίνει το όριο του 8ωρου, δηλαδή (9 – 1= 4ωρες το πρωί και 2 – 10= 8 ώρες το απόγευμα), νομικά με ΙΚΑ, Επ. Εργασίας, κτλ, τι κυρώσεις μπορεί να έχει??

• 0

έκανα λάθος;

με ενδιαφέρει η άποψή σου CEL

Όχι όλα σωστά είναι , την γνώμη μου την έργαψα παραπάνω =υπολογισμός με ωρομίσθιο .

Το σχόλιο για το πουλί κ τον Μιχάλη τον Χατζηγιάννη ήταν για τον FROZEN

• 0

4ωρο.......33,04 χ 20 / 40 =16,52/ημέρα

7ωρο........33,04 χ 35 /40 =28,91/ημέρα

Σου διαφεύγει συνάδελφε ότι στις 40 ώρες έχεις +1 ημερομίσθιο.....

άρα (33,04*6μέρες*35/40)/5μέρες=34,69€ στο 7ωρο, διαφορά σημαντικη από το 28,91

Όχι όλα σωστά είναι , την γνώμη μου την έργαψα παραπάνω =υπολογισμός με ωρομίσθιο .

Το σχόλιο για το πουλί κ τον Μιχάλη τον Χατζηγιάννη ήταν για τον FROZEN

Ευχαριστώ

• 0

Καλημερα ,

έγραφα μαζί με σένα κ δεν είχα δει το ερώτημα/παρατηρηση σου .

Πιστεύω ότι στην μερική απασχόληση η μόνη λύση είναι ο υπολογισμός με ωρομίσθιο .

συμπαρατάσομα με τον shell...

• 0
Guest Επισκέπτης

στην περίπτωση που έχουμε διαλείπουσα απασχόληση 4μέρες 4ώρες/ημέρα υπολογίζουμε την αμοιβή με βάση το ωρομίσθιο αλλά σε σχέση με τα ασφαλιστικά έχουμε +1 την εβδομάδα;

• 0

ΞΕΧΩΡΊΖΩ τον υπολογισμό της αμοιβής από τον υπολογισμό των ενσήμων3

ΑΡΑ

ΑΜΟΙΒΗ

ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ= 33,04*(4/6,667)=19,82

ΜΗΝΑΣ=19,82*ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ = Α

ΕΙΣΦΟΡΕΣ = Α*% ΙΚΑ

ΕΝΣΗΜΑ

Για κάθε εβδομάδα με εργασία άνω των 3 ημερών => +1 ένσημο

υπολογισμός ενσήμων ανά εβδομάδα

• 0

please help me!ergazome se mia etairia k theloun na me kanoun imiapasxolisi me 4 ores tin imera penthimero pos tha ipologiso posa tha perno??efxaristo

• 0

please help me!ergazome se mia etairia k theloun na me kanoun imiapasxolisi me 4 ores tin imera penthimero pos tha ipologiso posa tha perno??efxaristo

Εάν τώρα είσαι 8ωρο με 5ημερω υπολόγισε λίγο παραπάνω από τα μισά απo αυτά που παίρνεις τώρα.

• 0

προσωπικό πωλήσεων σε εμπορική επιχείρηση 12 ένσημα χωρίς προϋπηρεσία έγγαμος το μήνα πόσο είναι το ημερομίσθιο ?

ευχαριστώ !

• 0

Καλημέρα σας,

εργάτης (delivery) με πενθήμερο τετράωρο απασχολείται απο 20/9 με την ΕΓΣΣΕ.Δεν εργάζεται Τετάρτη κ Κυριακή

άρα ο 9ος θα είναι με ημερομίσθιο 26,18€...

26,18*0,15=3,927 * 4 ώρες=15,71€

8ημ.* 15,71=125,66- 20,73(125,66*16,5%)=104,93 η καθαρη αμοιβή του

ασφαλιστικές ημέρες θα έχει 8*1,2=9,60 άρα 10.

για τον 10ο θα αμοιφθεί με 22 ημερες *15,71=345,62 €

και θα ασφαλιστεί για 26 ημέρες.

επειδή το ημερομίσθιο του 15,71 προκύπτει αναλογικά του οκταώρου δεν θα πάρει προσαύξηση 1,2, σωστά?? και θα αμοιφθεί για τισ πραγματικές ημέρες εργασίασ ενώ θα ασφαλιστει και για 1 επιπλεον την εβδομαδα..

θα ήθελα μια επιβαβαίωση όλων αυτών ή αν έχω καπου λαθος παρακαλώ διορθώστε με.

ευχαριστώ .

• 0

Καλημέρα σας,

εργάτης (delivery) με πενθήμερο τετράωρο απασχολείται απο 20/9 με την ΕΓΣΣΕ.Δεν εργάζεται Τετάρτη κ Κυριακή

άρα ο 9ος θα είναι με ημερομίσθιο 26,18€...

26,18*0,15=3,927 * 4 ώρες=15,71€

8ημ.* 15,71=125,66- 20,73(125,66*16,5%)=104,93 η καθαρη αμοιβή του

ασφαλιστικές ημέρες θα έχει 8*1,2=9,60 άρα 10.

για τον 10ο θα αμοιφθεί με 22 ημερες *15,71=345,62 €

και θα ασφαλιστεί για 26 ημέρες.

επειδή το ημερομίσθιο του 15,71 προκύπτει αναλογικά του οκταώρου δεν θα πάρει προσαύξηση 1,2, σωστά?? και θα αμοιφθεί για τισ πραγματικές ημέρες εργασίασ ενώ θα ασφαλιστει και για 1 επιπλεον την εβδομαδα..

θα ήθελα μια επιβαβαίωση όλων αυτών ή αν έχω καπου λαθος παρακαλώ διορθώστε με.

ευχαριστώ .

.............??

• 0

Ασφαλιστικά δεν είναι η ειδικότητά μου, αλλά νομίζω ότι στη μειωμένη απασχόληση ασφαλίζεται κάθε πραγματική ημέρα εργασίας και δεν γίνεται η μετατροπή Χ 1,2. Καλύτερα να ρωτήσετε το ΙΚΑ για το θέμα αυτό. Όσον αφορά τους υπολογισμούς, έχετε δύο επιλογές:

• Είτε να χρησιμοποιήσετε το μέσο μισθό, δηλαδή ημερομίσθιο Χ 13 (ή ημερομίσθιο Χ 26 /2, ή ημερομίσθιο Χ 0,15 (ή /6.6667) Χ 20, όπως το καταλαβαίνετε καλύτερα) το οποίο προτείνεται καθώς είναι η απλούστερη μέθοδος και θα σας λύσει τα χέρια στους υπολογισμούς των επιδομάτων και των δώρων
  • Είτε να κάνετε τον τρόπο που αναφέρετε και να πληρώνετε κάθε μήνα τις πραγματικές ημέρες απασχόλησης, αλλά θα πρέπει να υπολογίζεται σωστά αργίες κτλ κτλ κτλ.

Για επιβεβαίωση των υπολογισμών σας δείτε:

http://ergatika.gr/programmata/miomeni/