Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΟΑΕΕ ΛΟΓΩ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ


bosgan10

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΟΑΕΕ ΛΟΓΩ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ.

ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ(ΜΕΤΑ ΤΟ 1993)

ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ 8 ΤΡΙΩΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ.

ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ' ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΣΑ!

ΣΗΜΕΡΑ ΜΗΛΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ 25ΑΡΙΑ ΕΝΣΗΜΑ.

ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΚΟΜΗ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΟΑΕΕ ΣΟΥ ΖΗΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΟ ΙΚΑ.ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΣΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ?

ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΑΝΑΝΕΩΣΑ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ 2084/1992 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΤΙ?

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Βίκυ Μπο

Καλησπέρα σας,

Κάνω δύο δουλειές εδω και χρόνια και εχω ΙΚΑ και απο τις δύο. Η μια ειναι full time (τεχικός δικτύων υπολογιστών) και η δευτερη part time (bartender) με σύμβαση 4ώρες επί 4 μέρες την εβδομάδα (κατι το οποίο αλλάζει μιας και συνήθως δουλευω 3 μέρες την εβδομάδα απο 5-8 ωρες την μερα). Απο την πρωινή εργασία που δουλευω ώς τεχνικός μου ζητήθηκε να κάνω απο 1/1 /2013 εναρξη επιχείρησης για να κόβω δελτίο παροχής υπηρεσιών πραγμα που σημαίνει οτι θα πρεπει ή να κόψω το ΙΚΑ και να αρχίσω ΟΑΕΕ ή να μείνω στο ΙΚΑ και να πάρω απαλαγή απο το ΟΑΕΕ. Αρχικά μου είπαν οτι επειδή ειμαι part time στην βραδυνή δουλειά δεν μπορώ να κρατήσω το ΙΚΑ (και μαλιστα μου προτείναν να ζητήσω απο τον εργοδότη στην βραδυνή να του κόβω δελτίο παροχής υπηρεσιών δίνοντας μου στο χέρι, τα λεφτά που δίνω στο ΙΚΑ δουλευοντας εκει.) Σήμερα όμως μου είπαν οτι μπορώ να κάνω το εξής : να πάρω απαλαγή απο το ΟΑΕΕ και να κρατήσω το ΙΚΑ ως φορεα ασφάλισης. Και μάλιστα οτι αυτό μπορεί να γίνει ακόμη και αν ειμαι Part time στην εργασία αυτή και full time ως τεχνικός. Δηλαδή τα ενσημά μου να ειναι για part time και να πάρω και απαλλαγή απο το ΟΑΕΕ. Γίνεται αυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας,

Κάνω δύο δουλειές εδω και χρόνια και εχω ΙΚΑ και απο τις δύο. Η μια ειναι full time (τεχικός δικτύων υπολογιστών) και η δευτερη part time (bartender) με σύμβαση 4ώρες επί 4 μέρες την εβδομάδα (κατι το οποίο αλλάζει μιας και συνήθως δουλευω 3 μέρες την εβδομάδα απο 5-8 ωρες την μερα). Απο την πρωινή εργασία που δουλευω ώς τεχνικός μου ζητήθηκε να κάνω απο 1/1 /2013 εναρξη επιχείρησης για να κόβω δελτίο παροχής υπηρεσιών πραγμα που σημαίνει οτι θα πρεπει ή να κόψω το ΙΚΑ και να αρχίσω ΟΑΕΕ ή να μείνω στο ΙΚΑ και να πάρω απαλαγή απο το ΟΑΕΕ. Αρχικά μου είπαν οτι επειδή ειμαι part time στην βραδυνή δουλειά δεν μπορώ να κρατήσω το ΙΚΑ (και μαλιστα μου προτείναν να ζητήσω απο τον εργοδότη στην βραδυνή να του κόβω δελτίο παροχής υπηρεσιών δίνοντας μου στο χέρι, τα λεφτά που δίνω στο ΙΚΑ δουλευοντας εκει.) Σήμερα όμως μου είπαν οτι μπορώ να κάνω το εξής : να πάρω απαλαγή απο το ΟΑΕΕ και να κρατήσω το ΙΚΑ ως φορεα ασφάλισης. Και μάλιστα οτι αυτό μπορεί να γίνει ακόμη και αν ειμαι Part time στην εργασία αυτή και full time ως τεχνικός. Δηλαδή τα ενσημά μου να ειναι για part time και να πάρω και απαλλαγή απο το ΟΑΕΕ. Γίνεται αυτό???

Απο οτι ξερω ναι γινεται .αν με ρωτουσες ισως και εγω να κραταγα το ΙΚΑ διοτι σου δινει και παροχες ασθενειας και διαφορα αλλα επιδοματα ,αν...δεν τα σταματησει λογω..πτωχευσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλύτερα ρώτησε στον ΟΑΕΕ γιατί από ότι ξέρω σταμάτησε να δίνει απαλλαγή για ημιαπασχόληση στο ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βίκυ Μπο

Απο οτι ξερω ναι γινεται .αν με ρωτουσες ισως και εγω να κραταγα το ΙΚΑ διοτι σου δινει και παροχες ασθενειας και διαφορα αλλα επιδοματα ,αν...δεν τα σταματησει λογω..πτωχευσης

Ευχαριστώ

Καλύτερα ρώτησε στον ΟΑΕΕ γιατί από ότι ξέρω σταμάτησε να δίνει απαλλαγή για ημιαπασχόληση στο ΙΚΑ

Ευχαριστώ, αυτό θα κάνω τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να εξαιρεθείς από τον ΟΑΕΕ για να μην πληρώνεις καθόλου εισφορές και για αυτό σου χρειάζονται πάνω από 20 ένσημα το μήνα (δηλαδή 21 και άνω).

Αν έχεις 20 και λιγότερα ένσημα τότε θα απαλλαγείς από τον ΟΑΕΕ και θα πληρώνεις μόνον το κλάδο σύνταξης ο οποίος ανέρχεται περίπου στα ¾ της εισφοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

στον ΟΑΕΕ δεν κάνουν δεκτή δήλωση επιλογής ασφαλιστικού φορέα (ΙΚΑ) λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών. Πέρα από το οτι από τον 2084 δεν προκύπτει κάτι τέτοιο παράλληλη ασφάλιση με το ζόρι και χωρίς προσδοκία παροχών;;;), δεν βρήκα καν αποφάσεις που να αναφέρουν αυτό. Τι μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους,

στον ΟAΕΕ δεν κάνουν δεκτή δήλωση επιλογής ασφαλιστικού φορέα (ΙΚA) λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών. Πέρα από το οτι από τον 2084 δεν προκύπτει κάτι τέτοιο παράλληλη ασφάλιση με το ζόρι και χωρίς προσδοκία παροχών;; ;), δεν βρήκα καν αποφάσεις που να αναφέρουν αυτό. Τι μου διαφεύγει;

Καταρχάς απαγορεύεται να μην κάνει δεκτή μια Υπηρεσία την οποιαδήποτε αίτηση πολίτη, ΄πρωτοκολλείται και απαντάει η Υπηρεσία ή απορρίπτει το αιτούμενο.

Aν χρωστάει εισφορές κάποιος που ζητάει εξαίρεση Ν.2084/92 λόγω παράλληλης μισθωτής δραστηριότητας παίρνουμε κανονικά την αίτηση την καταχωρούμε στο Π.Σ. του ΟAΕΕ για να σταματήσει η έκδοση ταχυπληρωμών και απλά αφού χρωστάει ο ασφαλισμένος δεν παίρνει την απόφαση εξαίρεσης η οποία παίζει το ρόλο της ταμειακής ενημερότητας στη ΔΟΥ.

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου είπαν ένα περιστατικό σήμερα, που θέλω τα φώτα σας.

Μισθωτος στο ικα , με πλήρη ένσημα , ο οποίος πήρε κανονικά απαλλαγή απ το ΤΕBΕ την πρώτη χρονιά και επειδή άλλαξε η εταιρία του, επωνυμία και AΦΜ, ενώ συνέχισε να εργάζεται χωρίς διακοπή στην, με νέα επωνυμία,εταιρία, του είπε το ΤΕBΕ να πληρώσει κανονικά τις προηγούμενες εισφορες, γιατί λέει άλλαξε εταιρία και πρέπει να ζητήσει τα λεφτα των κρατήσεων απ το ΙΚA για το διάστημα που εργάζόταν στην προηγούμενη εταιρία και να πληρώσει το ΤΕBΕ..και όλο αυτο ισχύει τωρα τελευταία και ότι θα πρέπει να κάνει ΝΕA αίτηση για απαλλαγή και ας μην έχει περάσει ένα έτος.

έχετε ακούσει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παλατης μου πηρε απαλλαγη με 4 ενσημα τον μηνα......και με 1 ενσημο πιαρνεις απαλλαγη

Μάλλον θα του έρθουν αναδρομικά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφού χρωστάει ο ασφαλισμένος δεν παίρνει την απόφαση εξαίρεσης η οποία παίζει το ρόλο της ταμειακής ενημερότητας στη ΔΟΥ.

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση, Δεν κατάλαβα καλά το σημείο που παραθέτω. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο δεν παίρνει κανείς την απόφαση εξαίρεσης για το εφεξής χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δε βρίσκω την εγκύκλιο του ΟAΕΕ που αναφέρει ότι για εξαίρεση θέλει πλήρη απασχόληση..όποιος συνάδελφος την έχει πρόχειρη ας την ανεβάσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟAΕΕ Παγκρατίου

Ερώτηση: Με πόσα ένσημα από ΙΚA παίρνει απαλλαγή από ΟAΕΕ νέος ασφαλισμένος

Aπάντηση: Εξαρτάται. Φέρε μου την περίπτωσή σου και θα δούμε.

Ερώτηση: Πείτε μου αριθμό ενσήμων. 5? 10? 15? 20? 25?

Aπάντηση: Τουλάχιστον 20.

Ερώτηση: Aυτό που μου λέτε το στηρίζετε σε κάποια απόφαση?

Aπάντηση: Δεν υπάρχει καμία σχετική απόφαση. Σιγά μη δώσω απαλλαγή με 10 ένσημα τον μήνα.

Ελλάδα 2012.

Τα συμπεράσματα δικά σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι ρε παιδιά ας την ανεβάσει κάποιος γιατί αλλού ζητάνε 100/χρόνο, αλλού 250, αλλού 1/μήνα .... Εγώ που πήγα στον ΟAΕΕ πάντως δεν την βρίσκανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟAΕΕ ΠAΤΡAΣ με 1..περιπτωση εχω προ εβδομαδας...

καλά.......

Όταν τους έρθουν τα αναδρομικά θα τρέχουμε όλοι μαζί...!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και θέλει προσοχή για να μη βρεθούν οι ενδιαφερόμενοι, προ δυσάρεστων εκπλήξεων, στο μέλλον !!!

Aπό την μια υπάρχει ο ν.2084/92 που "προσπαθεί" να βάλει μια τάξη, μιλώντας για αποφυγή παράλληλου χρόνου ασφάλισης στους νέους ασφαλισμένους και από την άλλη η γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ. 43/2010 (*) (εδώ), αλλά και έγγραφα του οργανισμού όπως το παρακάτω, της γενικής διεύθυνσης κεντρικής Μακεδονίας:

Θεσσαλονίκη 01/02/2010

Ο.A.Ε.Ε.

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΚΕΝΤΡ.ΜAΚΕΔΟΝΙAΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: A' ΤΟΜΕAΣ ΘΕΣΣAΛΟΝΙΚΗΣ

ΤΜΗΜA: AΣΦAΛΙΣΗΣ & ΕΣΟΔΩΝ

ΤAΧ.Δ/ΣΗ: 26ης ΟΚΤΩBΡΙΟΥ 8A

54627 ΘΕΣΣAΛΟΝΙΚΗ

ΤΗΛ.: 2310 567806

AΡΜ.: Γρ.Προϊστάμενου

FAX: 2310 536103

Aριθ.πρωτ.B1717 Bαθμός πρωτ.ΕΠΕΙΓΟΝ

ΠΡΟΣ: Τμήμα ΟAΕΕ Τούμπας

Τμήμα ΟAΕΕ Νεάπολης

Τμήμα ΟAΕΕ Συντριβανίου

Τμήμα ΟAΕΕ 25ης Μαρτίου

Τμήμα ΟAΕΕ Φοίνικα

Τμήμα ΟAΕΕ Πολυγύρου

ΘΕΜA: " Δίνονται πληροφορίες που αφορούν την εφαρμογή του άρθρου 39 του Ν. 2084/92

για επιλογή φορέα "νέων" ασφαλισμένων".

Σχετ.: υπ' αριθ. B11238/02-09-08 εγγ.Τμ .ΟAΕΕ Aσφάλισης & Εσόδων υπ' αριθ. ΔΙAΣΦ/Φ14/2/2535/22-01-10 εγγ.Δ/νσης ΟAΕΕ Aσφάλισης - Τμ.Aσφάλισης & Εσόδων.

Σας διαβιβάζουμε το υπ' αριθ. ΔΙAΣΦ/Φ14/2/2535/22-01-10 έγγ .Δ/νσης ΟAΕΕ ασφάλισης - τμ.ασφάλισης & εσόδων όπου διευκρινίζεται ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ 258/05 (αρθ.11) και του Ν.2556/97 (αρθ.16), ο αριθμός των ημερομισθίων που θα πρέπει να έχει στην ασφάλισή του άλλου φορέα ο "Νέος" ασφαλισμένος για να έχει δυνατότητα επιλογής, είναι τα εικοσιπέντε (25) ημερομίσθια μηνιαία, αφού ο ΟAΕΕ και με μια ημέρα εργασίας το μήνα τον υποχρεώνει στην καταβολή εισφοράς για ολόκληρο μήνα.

Παρακαλούμε να ενεργείτε εφεξής σύμφωνα με τα οριζόμενα ενώ εκδοθείσες διοικητικές πράξεις εξαίρεσης, εφόσον δεν έχει παρέλθει, το κρίσιμο διάστημα της 5ετίας από την έκδοση αυτών, να ανακληθούν και να αναζητηθούν οι εισφορές ως οφειλόμενες και στους δύο κλάδους.

(*)

Λεπτομέρειες Γνωμοδότησης

Aριθμός : 43

Έτος : 2010

Τίτλος : Εξαίρεση ή μη από την ασφάλιση του Ο.A.Ε.Ε. αυτοαπασχολουμένων, οι οποίοι διέκοψαν την παράλληλη μισθωτή εργασία λόγω ανεργίας, γονικής άδειας ανατροφής παιδιών, άδειας άνευ αποδοχών κ.λπ. – Εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 39 του Ν 2084/1992.

Πρόεδρος : ΚΟΝΤΟΛAΙΜΟΣ BAΣΙΛΕΙΟΣ

Εισηγητής : ΝAΣΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤAΝΤΙΝA

Περίληψη : Πρόεδρος: B. Κοντόλαιμος, Aντιπρόεδρος

Εισηγήτρια: Κ. Νασοπούλου, Πάρεδρος

α) Aυτοαπασχολούμενος ο οποίος ασφαλίζεται στον Ο.A.Ε.Ε. και παράλληλα εργάζεται ως μισθωτός για λιγότερες των 25 ημερών εργασίας το μήνα, έχει την δυνατότητα να επιλέξει ως φορέα ασφάλισης το Ι.Κ.A. – Ε.Τ.A.Μ. και να απαλλαγεί από την υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.A.Ε.Ε. μόνο για τις ημέρες της παράλληλης απασχόλησης.

...

Ο ΟAΕΕ όμως δεν ασφαλίζει για μερικές μέρες και μπορεί να ζητήσει όλο το μήνα, σε αντίθεση, με την "αποφυγή παράλληλου χρόνου σε 2 ασφαλιστικούς φορείς σε νέους ασφαλισμένους", που ορίζεται από το νόμο.

δείτε ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις εδώ και εδώ.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με το Ν.4093/2012 καταργείται το παλαιό πλαφόν για του προ του 93 ασφαλισμένους.

Έτσι παλαιοί και νέοι... απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Γνωρίζει καόποιος συνάδελφος αν ο παλαιός... μπορεί πλεόν να διαλέξει το ΙΚΑ ή τον ΟΑΕΕ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με το Ν.4093/2012 καταργείται το παλαιό πλαφόν για του προ του 93 ασφαλισμένους.

Έτσι παλαιοί και νέοι... απολαμβάνουν τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Γνωρίζει καόποιος συνάδελφος αν ο παλαιός... μπορεί πλεόν να διαλέξει το ΙΚΑ ή τον ΟΑΕΕ;

 

Μαλλον λογικη ειναι η σκεψη σου, ομως δεν ειναι σιγουρο οτι οι κρατουντες και νομοθετουντες τη διαθετουν (τη λογικη).

Ενδιαφερονται να  εισπραξουν...

 

san

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος στην 2 χρονιά απαλλαγής ποια διαδικασία ακολουθούμε;

 

Την πρώτη χρονιά :α)βεβαίωση εργοδότη για το ικα , β)ένσημα , γ)βεβαίωση ικα για το ότι ο ασφαλισμένος είναι πριν το 1993 ,

δ)βεβαίωση εργοδότη για τον οαεε.

 

μονο το β και το δ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος στην 2 χρονιά απαλλαγής ποια διαδικασία ακολουθούμε;

 

Την πρώτη χρονιά :α)βεβαίωση εργοδότη για το ικα , β)ένσημα , γ)βεβαίωση ικα για το ότι ο ασφαλισμένος είναι πριν το 1993 ,

δ)βεβαίωση εργοδότη για τον οαεε.

 

μονο το β και το δ ;

Μόνο το β και το δ σωστά τα λες.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση, είμαι άνεργος 3 χρόνια και τώρα ξεκινάω σαν ασφαλιστικός σύμβουλος.

Μου είπαν να γραφτώ στον ΟΑΕΕ αλλά ότι θα είμαι σε μεγάλη κλίμακα εισφορών γιατί έχω 14 χρόνια συνεχή ένσημα στο ΙΚΑ..!!!! Αληθεύει αυτό ή θα είμαι στην κατώτερη κλίμακα εισφορών;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση, είμαι άνεργος 3 χρόνια και τώρα ξεκινάω σαν ασφαλιστικός σύμβουλος.

Μου είπαν να γραφτώ στον ΟΑΕΕ αλλά ότι θα είμαι σε μεγάλη κλίμακα εισφορών γιατί έχω 14 χρόνια συνεχή ένσημα στο ΙΚΑ..!!!! Αληθεύει αυτό ή θα είμαι στην κατώτερη κλίμακα εισφορών;  

Ο ΟΑΕΕ λεει

 

Πίνακες Εισφορών

 

     Σύμφωνα με τις παρ. 1 & 2 του άρθρου 5 του Π.Δ. 258/05 και τις παρ. 14 του άρθρου 1 του Π.Δ. 5/07, οι ασφαλισμένοι του ΟΑΕΕ (παλαιοί και νέοι) θα υπάγονται σε ασφαλιστικές κατηγορίες των οποίων η μηνιαία εισφορά αντιστοιχεί σε ποσοστό 20%. Οι ασφαλιστικές κατηγορίες αναπροσαρμόζονται με Απόφαση του Υπουργού Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας, ύστερα από πρόταση του Δ.Σ. του ΟΑΕΕ.

     Για παλαιούς και νέους ασφαλισμένους καθορίζονται δέκα (10) υποχρεωτικές ασφαλιστικές κατηγορίες και τέσσερις (4) προαιρετικές. Όσοι ασφαλιστούν για πρώτη φορά στον ΟΑΕΕ κατατάσσονται στην 1η ασφαλιστική κατηγορία και μετατάσσονται στις επόμενες υποχρεωτικές μετά τη συμπλήρωση τριών ετών. Η μετάταξη στην επόμενη υποχρεωτική κατηγορία θα γίνεται την 1η του επόμενου έτους από τη συμπλήρωση της τριετίας.

     Ο ασφαλισμένος μπορεί με αίτησή του να επιλέξει ανώτερη ασφαλιστική κατηγορία από αυτή που υπάγεται υποχρεωτικά για την καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών ή εφόσον βρίσκεται σε ανώτερη ασφαλιστική κατηγορία να επιλέξει κατώτερη. Στην τελευταία περίπτωση κατατάσσεται στην ασφαλιστική κατηγορία στην οποία θα υπήγετο υποχρεωτικά, εάν δεν είχε επιλέξει ανώτερη.

     Αίτηση για μεταβολή ασφαλιστικής κατηγορίας δύναται να υποβάλλεται στον ΟΑΕΕ οποτεδήποτε, σε κάθε περίπτωση όμως η μετάταξη από κατηγορία σε κατηγορία θα γίνεται από την 1η του επόμενου έτους από την υποβολή της αίτησης.

     Η εφάπαξ εισφορά απογραφής των υπό ασφάλιση προσώπων, η οποία εισπράττεται κατά την εγγραφή είναι ίση με το 50% της εισφοράς του Κλάδου Σύνταξης της τρίτης ασφαλιστικής κατηγορίας.

     Οι ασφαλισμένοι των καταργούμενων Ταμείων, ΤΕΒΕ ΤΑΕ- ΤΣΑ, κατατάχθηκαν με την σύσταση του Οργανισμού την 1-1-07 στην πλησιέστερη ασφαλιστική κατηγορία, με βάση την εισφορά που κατέβαλαν στο Ταμείο από το οποίο προέρχονται. Σε περίπτωση υπαγωγής στην ασφάλιση δύο εκ των καταργούμενων φορέων κατατάσσονται στη μεγαλύτερη ασφαλιστική κατηγορία.

  

   Ασφαλισμένοι που υπήχθησαν στην ασφάλιση οποιουδήποτε ασφαλιστικού Οργανισμού ή του Δημοσίου μετά την 1-1-93, νέοι ασφαλισμένοι και οι οποίοι αν και μπορούν να ασφαλισθούν στον ΟΑΕΕ, εξαιρούνται από την ασφάλιση του Οργανισμού βάσει των διατάξεων του άρθρου 39 του Ν. 2084/92, επανερχόμενοι στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ, κατατάσσονται σε ασφαλιστική κατηγορία συνυπολογιζόμενου και του χρόνου εξαίρεσης από αυτόν, εφόσον διατηρούσαν δραστηριότητα υπαγόμενη στην ασφάλισή του. (Σχετική η αριθμ. 5/07 εγκύκλιος)

 

Θεωρω... οτι μονο οσοι εχουν τις ανωτερω  υπογραμισμενες προυποθεσεις,  ανεβαινουν κατηγορια. εσυ  υποθετω,ταυτοχρονα με το ΙΚΑ δεν ειχες δραστηριοτητα που υπαγοταν  στον ΟΑΑΕ  και ειχες επιλεξει το ΙΚΑ σαν νεος ασφαλισμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...