Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΟΑΕΕ ΛΟΓΩ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ


bosgan10

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΧΩ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΟΑΕΕ ΛΟΓΩ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΙΚΑ.

ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ(ΜΕΤΑ ΤΟ 1993)

ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ 8 ΤΡΙΩΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ.

ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ' ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΣΑ!

ΣΗΜΕΡΑ ΜΗΛΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ 25ΑΡΙΑ ΕΝΣΗΜΑ.

ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΚΟΜΗ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ Ο ΟΑΕΕ ΣΟΥ ΖΗΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΟ ΙΚΑ.ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΣΑ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ?

ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΑΝΑΝΕΩΣΑ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ 2084/1992 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΤΙ?

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΙ 25ΑΡΙΑ ΕΝΣΗΜΑ

Που σημαίνει δεν είναι κάτι σύγουρο ακόμα, έτσι δεν είναι?

Ίσως αλλάξει κάτι στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΝΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ!!!

ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΥΤΟ.

ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΤΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΛΟΓΙΚΑ ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΒΛΓΕΙ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δες και παλιοτερα ποστ 151 ενσημα χρειαζεσαι για απαλλαγη...

???

Οι νέοι ασφαλισμένοι έχουν δικαίωμα επιλογής ασφαλιστικού φορέα... 1 ένσημο να έχεις στο ΙΚΑ, απαλάσσεσαι από τον ΟΑΕΕ, απαλλαγή που συνδέεται άμεσα με τη διαδοχική ασφάλιση και τη λήψη σύνταξης μόνο από ένα ταμείο τελικά....

Τα υπόλοιπα, είναι κόλπα του ΟΑΕΕ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ

???

Οι νέοι ασφαλισμένοι έχουν δικαίωμα επιλογής ασφαλιστικού φορέα... 1 ένσημο να έχεις στο ΙΚΑ, απαλάσσεσαι από τον ΟΑΕΕ, απαλλαγή που συνδέεται άμεσα με τη διαδοχική ασφάλιση και τη λήψη σύνταξης μόνο από ένα ταμείο τελικά....

Τα υπόλοιπα, είναι κόλπα του ΟΑΕΕ....

Κόλπα του ΟΑΕΕ ...., αλλά εγώ την πάτησα!

Χθες μου απέρριψαν την αίτηση εξαίρεσης επειδή λέει δεν είχα 25 ένσημα ανά μήνα τον τελευταίο χρόνο (τα προηγούμενα χρόνια δεν είχαν θέσει τέτοιο θέμα). Και θέλουν να πληρώσω τις εισφορές του τελευταίου χρόνου, ακόμη και μηνών για τους οποίους μου είχε δοθεί εξαίρεση.

ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ!

Ξέρει κανείς τι γίνειαι???

Είναι πολλά τα λεφτά, θα πάθω εγκεφαλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κόλπα του ΟΑΕΕ ...., αλλά εγώ την πάτησα!

Χθες μου απέρριψαν την αίτηση εξαίρεσης επειδή λέει δεν είχα 25 ένσημα ανά μήνα τον τελευταίο χρόνο (τα προηγούμενα χρόνια δεν είχαν θέσει τέτοιο θέμα). Και θέλουν να πληρώσω τις εισφορές του τελευταίου χρόνου, ακόμη και μηνών για τους οποίους μου είχε δοθεί εξαίρεση.

ΘΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ!

Ξέρει κανείς τι γίνειαι???

Είναι πολλά τα λεφτά, θα πάθω εγκεφαλικό

Ζήτα να στο αιτιολογήσουν με διάταξη και κάνε ένσταση.......

Κράτα τη προηγούμενη απαλλαγή που σου δώσανε, με λιγότερα από τα 25 ένσημα το μήνα, το ότι δεν έχει αλλάξει η νομοθεσία από τότε, προσέφυγε στο συνήγορο του πολίτη μπας και, κτλ....

Αν είναι και μεγάλο το ποσό, πάρε και δικηγόρο και καλά ξεμπερδέματα...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζήτα να στο αιτιολογήσουν με διάταξη και κάνε ένσταση.......

Κράτα τη προηγούμενη απαλλαγή που σου δώσανε, με λιγότερα από τα 25 ένσημα το μήνα, το ότι δεν έχει αλλάξει η νομοθεσία από τότε, προσέφυγε στο συνήγορο του πολίτη μπας και, κτλ....

Αν είναι και μεγάλο το ποσό, πάρε και δικηγόρο και καλά ξεμπερδέματα...........

Είναι αυθέρετη απόφαση της Δνσης ασφάλισης της Υπηρεσίας (την οποία εγώ ως υπάλληλος που έχω την αρμοδιότητα εξαιρέσεων Ν.2084/92 δεν την λαμβάνω υπόψη) που δεν στηρίζεται σε κανένα νόμο ή τροπολογία ούτε καν σε Εγκύκλιο της Υπηρεσίας.

Το σωστό βέβαια είναι να μπεί ένα όριο και όχι με ένα ένσημο το μήνα να χορηγείται εξαίρεση, αλλά ένας αριθμός 15 ενσήμων τον μήνα είναι νομίζω λογικό ώστε ο ασφαλισμένος να δικαιούται και παροχές κλάδου υγείας από το ΙΚΑ.

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το σωστό βέβαια είναι να μπεί ένα όριο και όχι με ένα ένσημο το μήνα να χορηγείται εξαίρεση, αλλά ένας αριθμός 15 ενσήμων τον μήνα είναι νομίζω λογικό ώστε ο ασφαλισμένος να δικαιούται και παροχές κλάδου υγείας από το ΙΚΑ.

OAEE emp.

Δεν είναι θέμα σωστού ή όχι...

Δεν είναι θέμα του τι πληρώνει ο ασφαλισμένος..........

Είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την έννοια της διαδοχικής ασφάλισης και της απονομής σύνταξης ΜΟΝΟ από 1 ασφαλιστικό φορέα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί μου,

θα το εκτιμούσα αν μου διευκρινίζατε σε σχέση με το θέμα μας, το εξής.

Είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ εδώ και 14 χρόνια (νέος ασφαλισμένος), και ταυτόχρονα είμαι μέλος σε ΕΕ εδώ και 5 χρόνια (με απαλλαγή εισφορών).

Σημερα κιολας μου μετέφεραν, ότι από εφέτος που το μαγαζί θα βγάλει κέρδος (οικ. έτος 2010), και αντίστοιχα θα δηλώσω και εγώ στη φορολογική μου δήλωση το ποσό που μου αναλογεί, θα πρέπει να πληρώνω εισφορές στον ΟΑΕΕ.

Είναι δυνατόν ;

Γιατί να πληρώνω σε δεύτερο ασφαλιστικό φορέα ;

Αν μπορεί και θέλει κανείς να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα αν ανεβάζατε και την αντίστοιχη νομοθεσία .

Ευχαριστώ

Πέτρος Δημητρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητοί μου,

θα το εκτιμούσα αν μου διευκρινίζατε σε σχέση με το θέμα μας, το εξής.

Είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ εδώ και 14 χρόνια (νέος ασφαλισμένος), και ταυτόχρονα είμαι μέλος σε ΕΕ εδώ και 5 χρόνια (με απαλλαγή εισφορών).

Σημερα κιολας μου μετέφεραν, ότι από εφέτος που το μαγαζί θα βγάλει κέρδος (οικ. έτος 2010), και αντίστοιχα θα δηλώσω και εγώ στη φορολογική μου δήλωση το ποσό που μου αναλογεί, θα πρέπει να πληρώνω εισφορές στον ΟΑΕΕ.

Είναι δυνατόν ;

Γιατί να πληρώνω σε δεύτερο ασφαλιστικό φορέα ;

Αν μπορεί και θέλει κανείς να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα αν ανεβάζατε και την αντίστοιχη νομοθεσία .

Ευχαριστώ

Πέτρος Δημητρίου

Αγαπητέ μου,

αν είσαι νέος ασφαλισμένος μπορείς να επιλέξεις ασφαλιστικό φορέα και αφού έχεις επιλέξει το ΙΚΑ ως τέτοιο, παίρνεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ... άσχετα αν η ΕΕ που μετέχεις ως εταίρος εμφανίζει ζημίες ή κέρδη...

Συμβουλεύσου τον λογιστή σου ή το παράρτημα του ΟΑΕΕ και μην ακούς κάθε βλακεία που λέει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ μου,

αν είσαι νέος ασφαλισμένος μπορείς να επιλέξεις ασφαλιστικό φορέα και αφού έχεις επιλέξει το ΙΚΑ ως τέτοιο, παίρνεις απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ... άσχετα αν η ΕΕ που μετέχεις ως εταίρος εμφανίζει ζημίες ή κέρδη...

Συμβουλεύσου τον λογιστή σου ή το παράρτημα του ΟΑΕΕ και μην ακούς κάθε βλακεία που λέει ο καθένας.

Καθώς εργάζομαι στην Αθήνα τουλάχιστον 11-12 ώρες την ημέρα, είναι μάλλον δύσκολο να συμβουλευτω προσωπικά τον ΟΑΕΕ. Από εκεί και πέρα, για το συγκεκριμένο, δυστυχώς μεταφέρω ότι μου είπε ο λογιστής της εταιρίας.η οποία είναι σε νησί...

Μήπως μπορείς να με κατευθύνεις με την ισχύουσα νομοθεσία ?

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καθώς εργάζομαι στην Αθήνα τουλάχιστον 11-12 ώρες την ημέρα, είναι μάλλον δύσκολο να συμβουλευτω προσωπικά τον ΟΑΕΕ. Από εκεί και πέρα, για το συγκεκριμένο, δυστυχώς μεταφέρω ότι μου είπε ο λογιστής της εταιρίας.η οποία είναι σε νησί...

Μήπως μπορείς να με κατευθύνεις με την ισχύουσα νομοθεσία ?

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

άρθρο 39 του Ν.2084/1992

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=19802

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μισθωτος σε εταιρια πηρε αδεια ανευ για ενα τριμηνο.

Παραλληλα ειναι και εταιρος σε ΕΠΕ.

Παιρνει απαλλαγη απο τον οαεε και ασφαλιζεται στο ικα.

Τωρα που πηγε να ανανεωσει την απαλλαγη ο οαεε του ζηταει να πληρωσει τις εισφορες των 3 μηνων που ειχε αδεια ανευ.

Ειναι ορθο κατι τετοιο?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ορθό είναι αν θυμάμαι καλά, κάπου έχει ξανασυζητηθεί και σε άλλο θέμα.

Κοινοποίηση στο ΙΚΑ έγινε για την άδεια άνευ αποδοχών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής θέμα που έχω. Είμαι νέα ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και μέλος ΔΣ και μέτοχος σε Α.Ε. Θέλω να πάρω εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ αλλά τα έτη 2006, 2007 έχω κάποια άδεια άνευ αποδοχών που δεν είναι δηλωμένη στο ΙΚΑ και δεν έχω ένσημα για όλους τους μήνες για αυτές τις δύο χρονιές. Θα πρέπει να πληρώσω αναδρομικά από το 2006 στον ΟΑΕΕ όλο το ποσό ή μόνο για τους μήνες που δεν έχω ένσημα; Και αν πρέπει να πληρώσω αναδρομικά για όλα τα έτη θα μου γίνει επιστροφή από το ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι το ΙΚΑ άλλαξε επιτέλους το ασφάλιστρο εργοδότη και έχει συμπεριλάβει τη μείωση του 1,1%!

http://www.ika.gr/gr/infopages/yphr/searchOsyk1.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.....

Θα μπορούσε αν θυμάται κανείς να αναφέρει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την Εξαίρεση Νέου Ασφαλισμένου από τον ΟΑΕΕ σε περίπτωση ασφάλισής του ως Μισθωτού για τη συμμετοχή του ως (ομόρρυθμου) εταίρου σε Ε.Ε.????

Η ασφάλιση - εξαίρεση του ΟΑΕΕ θα πρέπει να εκδοθεί πρίν την Υ.Μ.Σ. ή θα ζητηθεί από την ΥΜΣ του Επιμελητηρίου.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.....

Θα μπορούσε αν θυμάται κανείς να αναφέρει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την Εξαίρεση Νέου Ασφαλισμένου από τον ΟΑΕΕ σε περίπτωση ασφάλισής του ως Μισθωτού για τη συμμετοχή του ως (ομόρρυθμου) εταίρου σε Ε.Ε.????

Η ασφάλιση - εξαίρεση του ΟΑΕΕ θα πρέπει να εκδοθεί πρίν την Υ.Μ.Σ. ή θα ζητηθεί από την ΥΜΣ του Επιμελητηρίου.

Ευχαριστώ πολύ.

http://www.oaee.gr/asfalish.asp?catasf_id=181&cat_parentasf=179&cat_id=0&banner_pgc=11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.....

Θα μπορούσε αν θυμάται κανείς να αναφέρει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την Εξαίρεση Νέου Ασφαλισμένου από τον ΟΑΕΕ σε περίπτωση ασφάλισής του ως Μισθωτού για τη συμμετοχή του ως (ομόρρυθμου) εταίρου σε Ε.Ε.????

Η ασφάλιση - εξαίρεση του ΟΑΕΕ θα πρέπει να εκδοθεί πρίν την Υ.Μ.Σ. ή θα ζητηθεί από την ΥΜΣ του Επιμελητηρίου.

Ευχαριστώ πολύ.

Στην ΥΜΣ δεν πας κανένα δικαιολογητικό απλά ζητάς εξαίρεση.

Αφού κάνεις την έναρξη, πας στον ΟΑΕΕ με μια απλή φωτοτυπία από την ΥΜΣ που είναι η απάντηση του ΟΑΕΕ (είναι από φαξ) που λέει ότι εγκρίνεται η εξαίρεση και δίνεις όλα τα δικαιολογητικά κανονικά για εξαίρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση γιατί είμαι μπερδεμένη περίπτωση...

--> δουλεύω 5ωρο/ 5ημερο.. σε μια εταιρια με 22ενσημα ικα το μήνα... και επιπλέον η σύμβαση είναι μηνιαία.

θέλω ..... να ανοίξω βιβλία σαν κηπουρος.... μπορώ να πάρω απαλλαγή από ΟΑΕΕ? και αν ναι... ανανεωνω την απαλλαγή κάθε μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση γιατί είμαι μπερδεμένη περίπτωση...

--> δουλεύω 5ωρο/ 5ημερο.. σε μια εταιρια με 22ενσημα ικα το μήνα... και επιπλέον η σύμβαση είναι μηνιαία.

θέλω ..... να ανοίξω βιβλία σαν κηπουρος.... μπορώ να πάρω απαλλαγή από ΟΑΕΕ? και αν ναι... ανανεωνω την απαλλαγή κάθε μήνα?

Εαν εισαι νεος ασφαλισμενος για πρωτη φορα μετα την 1/1/1993 τοτε μπορεις ανανεωση απο οτι ξερω,γινεται εως 1-31/1 καθε ετους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφοι η περίπτωση που μας έτυχε είναι:

Παλιός ασφαλισμένος, είχε παράλληλη ασφάλιση στο ΙΚΑ και ΟΑΕΕ. Μπορεί να ζητήσει να μην πληρώνει τον ΟΑΕΕ για το διάστημα που πλήρωνε εισφορές στο ΙΚΑ ως μισθωτός? Λάβετε υπόψη ότι δεν έκανε αίτηση για απαλλαγή στο εξάμηνο που προβλέπετε. Μπορεί να αξιώσει αναδρομικά την μη οφειλή? Ξέρει κανείς τίποτε σχετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφοι η περίπτωση που μας έτυχε είναι:

Παλιός ασφαλισμένος, είχε παράλληλη ασφάλιση στο ΙΚΑ και ΟΑΕΕ. Μπορεί να ζητήσει να μην πληρώνει τον ΟΑΕΕ για το διάστημα που πλήρωνε εισφορές στο ΙΚΑ ως μισθωτός? Λάβετε υπόψη ότι δεν έκανε αίτηση για απαλλαγή στο εξάμηνο που προβλέπετε. Μπορεί να αξιώσει αναδρομικά την μη οφειλή? Ξέρει κανείς τίποτε σχετικό?

Παλιός ασφαλισμένος δεν εξαιρείται πλήρως από τις εισφορές του ΟΑΕΕ αλλά μόνο για τις εισφορές κλάδου υγείας.

Η απαλλαγή αρχίζει από τον επόμενο μήνα της αίτησης.

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...