Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΤΥΠΟ ΕΙΔ. ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΦΠΑ Ν.3296/2004


drebin

Ερώτηση

ναι, ναι θα με πείτε βιαστικό πάλι :D, αλλά το νέο έντυπο για την περαίωση ΦΠΑ έχει ειδωθεί κάπου;;

Προφανώς, θα'χει περισ/ρες στήλες εκροών, σωστά;

Ρωτάω μπας κ κάτσω να το σχεδιάσω μοναχός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

2.Λογικά, ναι.

Για την ακριβεια, το ειδικο σημειωμα πρεπει να υποβληθει εως την ημερομηνια υποβολης της εκκαθαριστικης φπα. τι έγινε ρε παιδιά? το σημείωμα φπα τον ιούνιο δεν κατατίθεται? έχασα κάτι?

3. Ετσι φαινεται,

αφου η προθεσμια του ειδικου σημειωματος ειναι αυτη της εκκαθαριστικης ΦΠΑ απ'ό,τι ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω εχω μεινει εδω:

ΠΟΛ. 1022 15/2/2005

Τρόπος και χρόνος υποβολής του «Ειδικού Σημειώματος Περαίωσης Φ.Π.Α.»

1. Για την περαίωση των δηλώσεων Φ.Π.Α. σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 13 έως και 17 του Ν.3296/04, εφόσον προκύπτει διαφορά ακαθαρίστων εσόδων, υποβάλλεται στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. «Ειδικό Σημείωμα Περαίωσης Φ.Π.Α.», σε δύο αντίτυπα, όπως το συνημμένο υπόδειγμα στην παρούσα.

Το «Ειδικό Σημείωμα Περαίωσης Φ.Π.Α.» συνυποβάλλεται με την εκκαθαριστική δήλωση της διαχειριστικής περιόδου που αφορά, από τις επιχειρήσεις που υπάγονται στην ρύθμιση, εφόσον επιθυμούν να περαιώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτο παλιά δεν ηταν?

Αλλαξε? Από 10/6/2011 ήταν η αρχική ημερομηνία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλλαξε? Από 10/6/2011 ήταν η αρχική ημερομηνία...

και εμένα κάτι τέτοιο μου είπανε στη ΔΟΥ, αλλά συμπλήρωσαν ότι αναμένουν οδηγίες. Πάντως εγώ πουθενά δεν έχω δει αυτή την ημερομηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και εμένα κάτι τέτοιο μου είπανε στη ΔΟΥ, αλλά συμπλήρωσαν ότι αναμένουν οδηγίες. Πάντως εγώ πουθενά δεν έχω δει αυτή την ημερομηνία. ποια δηλαδή? την 10/6? ή την 12/4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/5504

Και υπάρχει και αυτό από την πρόσφατη 1191/2010 .

"4. Η προϊσχύσασα παράγραφος 7 του άρθρου 17 του ν. 3296/2004 αναριθμήθηκε σε παράγραφο 8 και ταυτόχρονα αντικαταστάθηκε, σύμφωνα δε με τις νέες διατάξεις αυτής της παραγράφου, με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών μπορεί να καθορίζεται ο τρόπος και η διαδικασία εφαρμογής των διατάξεων των άρθρων 13 έως 17 του ίδιου νόμου, όπως πλέον ισχύουν, ο τύπος και το περιεχόμενο των υποβαλλόμενων δηλώσεων ή εντύπων και ο χρόνος υποβολής αυτών για τον αυτοέλεγχο κατά τις ως άνω διατάξεις, καθώς και κάθε άλλη λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων αυτών. Περαιτέρω, με απόφαση του ίδιου Υπουργού μπορεί επίσης να καθορίζεται ο τρόπος επιλογής προς έλεγχο δείγματος υποθέσεων για τις οποίες υποβάλλονται δηλώσεις στο πλαίσιο εφαρμογής των ίδιων ως άνω διατάξεων, καθώς και ο τρόπος ελέγχου των υποθέσεων αυτών. Για τις λοιπές υποθέσεις που δεν περιλαμβάνονται στο πιο πάνω δείγμα, ο προϊστάμενος της αρμόδιας Δ.Ο.Υ. δύναται να ελέγχει τη συνδρομή ή μη των προβλεπόμενων όρων και προϋποθέσεων αυτοελέγχου."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άσχετο: Είχα κάνει και μια ακόμη ερώτηση (ερώτηση 1 στο ποστ 25). Υπάρχει διάθεση απάντησης απο κάποιο συνάδελφο που στοχεύει στο άριστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι έχω και άλλες απορίες, τις οποίες θα τις μεταφέρω με παράδειγμα.

-Πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ εκκαθαριστικής 2009:1135 Ε

-Πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ εκκαθαριστικής 2010:390 Ε (στο οποίο περιλαμβάνεται το μεταφερόμενο απο το 2009 ποσό)

-Διαφορά ακαθάριστων εσόδων βιβλίων και αυτοελέγχου: 21.700 Ε

-Οφειλόμενος ΦΠΑ αυτοελέγχου:2320 Ε.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Θα καταβληθεί ποσό ΦΠΑ 2320 Ε ή 1930 Ε (2320-390);

2. Η εκκαθαριστική ΦΠΑ θα πρέπει να υποβληθεί μαζί με το ειδικό σημείωμα περαίωσης ΦΠΑ (μέχρι 12 Απρ);

3. Η δήλωση Φ.Ε (Ε1, Ε3) θα υποβληθεί μέχρι 4 Απρ ενώ το ειδικό σημείωμα περαίωσης ΦΠΑ αργότερα;

Πάω για το άριστα ..... :)

Καλά θα κάνει αυτοέλεγχο με τέτοιες διαφορές ?????????

1) Αφού υπολογίσατε το ποσό του ΦΠΑ στα 2320 θα μειωθεί με το προηγούμενο πιστωτικό με τις πορϋποθέσεις που ορίζει η 1191 (αν έχει περαιώση τη προηγούμενη χρήση κλπ) , άρα δηλαδή θα πάει στα 1930 που θα καταβληθούν σε 6 δόσεις (με βάσει τις παλιές οδηγίες) παράλληλα το ποσό των 390,00 θα μειώθει στη περίοδο που θα υποβληθεί το ειδικό σημείωμα.

2) Αν ανοίξει το σύστημα ναι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού υπολογίσατε το ποσό του ΦΠΑ στα 2320 θα μειωθεί με το προηγούμενο πιστωτικό με τις πορϋποθέσεις που ορίζει η 1191 (αν έχει περαιώση τη προηγούμενη χρήση κλπ) , άρα δηλαδή θα πάει στα 1930 που θα καταβληθούν σε 6 δόσεις (με βάσει τις παλιές οδηγίες) παράλληλα το ποσό των 390,00 θα μειώθει στη περίοδο που θα υποβληθεί το ειδικό σημείωμα.

Πως θα συμψηφιστεί το ποσό του πιστωτικού ΦΠΑ έτους 2010, αν τελικά δεν υποβληθούν μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα' χω που τα 'χω χαμένα, ας ρωτήσω και εγώ κάτι.

Για να κάνω αυτοέλεγχο-αυτοπεραίωση ή όπως μπορεί να λέγεται, αν θυμάμαι καλά υπήρχε η προυπόθεση εμπρόθεσμης υποβολής εκκαθαριστικής ΦΠΑ (τα παλιά χρόνια ήταν 25/2).

Φέτος που οι δηλώσεις υποβάλλονται από 1/4 και οι εκκαθαριστικές ΦΠΑ από 12/4 τι θα κάνουμε με την δήλωση αυτοπεράιωσης? Οεεεε ....ο.

Παρεπιπτόντως η ημερομηνία του ειδικού σημειώματος ΦΠΑ ήταν 10/6/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα' χω που τα 'χω χαμένα, ας ρωτήσω και εγώ κάτι.

Για να κάνω αυτοέλεγχο-αυτοπεραίωση ή όπως μπορεί να λέγεται, αν θυμάμαι καλά υπήρχε η προυπόθεση εμπρόθεσμης υποβολής εκκαθαριστικής ΦΠΑ (τα παλιά χρόνια ήταν 25/2).

Φέτος που οι δηλώσεις υποβάλλονται από 1/4 και οι εκκαθαριστικές ΦΠΑ από 12/4 τι θα κάνουμε με την δήλωση αυτοπεράιωσης? Οεεεε ....ο.

Παρεπιπτόντως η ημερομηνία του ειδικού σημειώματος ΦΠΑ ήταν 10/6/.

Πες μας και άλλο ανέκδοτο!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη μπερδεμενος

Καλησπέρα επειδή με τις αλλαγές έχω μπερδευτεί θα ήθελα αν ρωτήσω με ένα παράδειγμα

Πιστωτικό φπα από 2010 π.χ 2000

με το σημείωμα περαίωσης βγαίνει για πληρωμή π.χ. 300 ευρώ

πληρώνεται το 300 και συνεχίζει να μεταφέρεται το 2000 ή θα πρέπει να το αφαιρέσω από την περιοδική του 2ου τριμήνου?

είναι καόποια άλλη διαδικασία?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα,

Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να κανουμε περαιωση σε περιπτωση που εχει γινει τροποποιητικη στην εκκαθαριστικη του ΦΠΑ, λογω αλλαγης στην ιδιοχρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα...μήπως πήρε κανείς το μάτι του το νέο έντυπο ?? Απο όσο ξέρω δεν έχει βγεί αλλά στις εφορίες ισχυρίζονται ότι υπάρχει στο INTERNET. (Μάλλον για το περσινό θα μιλάνε):lol: :lol:

Η φάση είναι ότι σε κάποια λογιστικά προγράμματα που υποτίθεται,υπάρχει και είναι ότι να ναι..Εμπειρικά μέχρι στιγμής η DATA έχει το περσινό με ελάχιστες αλλαγές (πρόσθεσε τους νέους συντελεστές) και η EPSILON έχει ενα μονοσέλιδο διαφορετικό !!! :D

Ότι να ναι ....................

Τίποτα άλλο, έχουμε ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα...μήπως πήρε κανείς το μάτι του το νέο έντυπο ?? Απο όσο ξέρω δεν έχει βγεί αλλά στις εφορίες ισχυρίζονται ότι υπάρχει στο INTERNET. (Μάλλον για το περσινό θα μιλάνε):lol: :lol:

Η φάση είναι ότι σε κάποια λογιστικά προγράμματα που υποτίθεται,υπάρχει και είναι ότι να ναι..Εμπειρικά μέχρι στιγμής η DATA έχει το περσινό με ελάχιστες αλλαγές (πρόσθεσε τους νέους συντελεστές) και η EPSILON έχει ενα μονοσέλιδο διαφορετικό !!! :D

Ότι να ναι ....................

Τίποτα άλλο, έχουμε ???

Υπομονή.

Χρειαζόμαστε τίποτα άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι σίγουρος πως δεν θες να το δείς γιατί και γω που το είδα (χ@#$%% μέσα):lol:

Να το δώ και εγώ ρε παιδιά........με τρώει η αγωνία....:lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...