Jump to content

Λογιστής ο οποίος έχει ως έδρα του το σπίτι του

Recommended Posts

Ωραία η συζήτηση σας.. δεν λέω..

Αλλά πείτε μου .. μετά την ένωση Εθνικής με Eurobank, με απορρόφηση και του ΤΤ..

εγώ που είχα την εναλλακτική της "μεταφοράς δανείου από προς" .. τι θα κάνω?

Μπορείς να γίνεις κοκκινομαλα

• Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Τόχω ξαναγράψει (έτσι ή κάπως έτσι) Λογιστής, μετά από αρκετά χρόνια στο κουρμπέτι, έχει καταφέρει τα πάρα κάτω: Έχει μόνο πέντε πελάτες, όλοι επιχειρήσεις με Γ κατηγορίας βιβλία. Κάθε μέρα της

George1977 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

οχι συνάδερφε ....δεν ειναι τόσο κακό! η διαφοροποίηση όμως αναμεσα στον ελευθερο επαγγελματία και εναν μισθωτό ειναι η απο μέρους του ελευθ.επαγγελματία αναληψη του επιχειρηματικού ρίσκου. προσωπικ

Posted Images

Συνάδελφοι διαβάστε την παρακάτω είδηση για να δείτε πως ξεπέρασαν την υποβολή της Υ/Δ του ΟΕΕ κάποιοι άλλοι.

==========================================================================================================================

Αιφνιδιαστική έρευνα πραγματοποιήθηκε, σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του Pheme.gr στο σπίτι του, παρουσία εισαγγελέα.

Έπειτα από συντονισμένη επιχείρηση των διωκτικών αρχών, ανάλογη έρευνα πραγματοποιήθηκε και στο σπίτι υπαλλήλου της ΔΟΥ Χίου.

Όπως αποκαλύπτει σήμερα το Pheme.gr, σε γνώση των αρμοδίων ελεγκτικών υπηρεσιών είχαν περιέλθει πληροφορίες, σύμφωνα με τις οποίες ο διευθυντής της Εφορίας Χίου, από κοινού με υπάλληλο της ΔΟΥ, είχαν θέσει σε λειτουργία ένα υπερσύγχρονο φοροτεχνικό γραφείο, το οποίο είχε για πελάτες τους φορολογούμενους του νησιού!

Κατόπιν αυτού, κλιμάκιο του ΣΔΟΕ, με τη συνοδεία αστυνομικών και την εποπτεία εισαγγελικού λειτουργού, πραγματοποίησαν αιφνιδιαστική έρευνα στο σπίτι του Διευθυντή Εφορίας Χίου, απ’ όπου κατασχέθηκε ηλεκτρονικός υπολογιστής.

Ανάλογη έρευνα πραγματοποιήθηκε και στην οικία υπαλλήλου της Εφορίας Χίου, στο οποίο έκπληκτοι οι υπάλληλοι του ΣΔΟΕ βρήκαν ένα σύγχρονο φοροτεχνικό γραφείο, πλήρως εξοπλισμένο, το οποίο διεκπεραίωνε, με το αζημίωτο βεβαίως, πάσης φύσεως φοροτεχνικά αιτήματα των φορολογουμένων της περιοχής!

Αξίζει να αναφερθεί ότι όταν οι αστυνομικοί ζήτησαν από τα δυο στελέχη της ΔΟΥ Χίου να συναινέσουν και να βοηθήσουν στην έρευνα των διαμερισμάτων τους, ένας εκ των δυο αρνήθηκε να συνεργαστεί!

Παρά ταύτα, ωστόσο, ο αρμόδιος εισαγγελέας που επόπτευε των ερευνών έδωσε εντολή στα αστυνομικά όργανα να ανοίξουν την πόρτα του διαμερίσματος. Όπερ και εγένετο.

Τόσο οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές όσο και τα άλλα ευρήματα που κατασχέθηκαν από τα διαμερίσματα των δυο εφοριακών αναμένεται να αποσταλούν στα επιστημονικά εργαστήρια της Ελληνικής Αστυνομίας για τα περαιτέρω..

==============================================================================================================================

Μην μπαίνετε στο "τρυπάκι" να χτυπιόμαστε μεταξύ μας . Μόνον αν μείνουμε ενωμένοι και με τις "κεραίες μας" σε εγρήγορση υπάρχει ελπίδα. Προσοχή λοιπόν διότι "Οι καιροί πονηροί εισί"

Υ.Γ. : Sorry ΑΛΕΚΟ , μόλις είδα οτι το δημοσίευσες την ώρα που έγραφα.

Τι ακριβώς να βάψω Χρήστο μ'?

Τι να σου πω βρε Αθανασιε , τελευταία ή εγώ το χάνω ή το φόρουμ πάει να γίνει σαν το φεστιβάλ ασυνάρτητων συζητήσεων

Λεπτομέρειες.........

Κάνε μια υπεύθυνη δήλωση.

Σαν αυτή που θα εκφωνήσει σήμερα ο πρωθυπουργός μας?

"Δηλώνω υπεύθυνα ότι τα φράγκα με το ζόρι φτάνουν μέχρι το τέλος Νοέμβρη.. γι'αυτό μην διανοηθείτε να γιαουρτώσετε την φραου Μέρκελ την τρίτη"

Έτυχε να διαβάσω σήμερα το θέμα αυτό - και διάβασα και τις παλιές δημοσιεύσεις και τις καινούριες... Να πω ότι ψιλοέχασα τον χρόνο μου.... Θα το πω...

Είχε λίγο την πλάκα του μπορώ να πω...

Τρελό σουξέ η Μαρίνα... Αλλά είσαι λίγο απόλυτη ρε συναδέλφισσα - παρότι συμφωνώ στα περισσότερα από όσα λες, τυχαίνει να ξέρω συναδέλφους με έδρα το σπίτι τους που είναι αξιολογότατοι και το κάνουν λόγω κόστους και μικρού πελατολογίου, ή σούπερ ντούπερ λογιστές με 10-15 εταιρείες που βγάζουν πολύ καλά λεφτά και απλά δεν χρειάζονται το γραφείο και καλά κάνουν...

Και εγώ πάντως προτιμώ τη λύση του γραφείου... :)

Σαν αυτή που θα εκφωνήσει σήμερα ο πρωθυπουργός μας?

"Δηλώνω υπεύθυνα ότι τα φράγκα με το ζόρι φτάνουν μέχρι το τέλος Νοέμβρη.. γι'αυτό μην διανοηθείτε να γιαουρτώσετε την φραου Μέρκελ την τρίτη"

Δήλωση τέτοιαεννοούσα...... "Δηλώνω ότι έχω βάψει τα μαλλιά μου κόκκινα με γνήσιο χρώμα αγορασμένο από ........"

Πρόσεξε μην σε μαζέψουν για υποκίνηση επεισοδίων :P

Για την κ. sarimarina...(επειδή μιλάει για όπλα)...δε νομίζω ο ελεύθερος ανταγωνισμός να της στερεί τη δυνατότητα να χρησιμοποιεί τα όπλα που επιλέγει κάθε φορά για την εργασία της ή οπουδήποτε αλλού επιθυμεί...εγώ προσωπικά έχω γραφείο γιατί έτσι επιλέγω να δουλεύω...από τη στιγμή που ο νόμος μου δίνει τη δυνατότητα να έχω έδρα το σπίτι ή την αποθήκη μου...δική μου δουλειά είναι πως θα επιλέξω να δουλεύω...με τη λογική του κόστους υπάρχουν συνάδελφοι που πληρώνουν ΟΑΕΕ, ασφαλίζουν προσωπικό και συντηρούν γραφείο και άλλοι που ανοίγουν γραφείο με ΙΚΑ (homeworkers)...όλα θεωρώ ότι είναι θέμα επιλογών...το να υπεραμύνομαι των επιλογών μου είναι θέμα προσωπικό και δεν μπορεί να γενικευτεί...τέλος όσον αφορά το καφενείο αν ο ''συνάδελφος'' είναι παράνομος καλά θα κάνετε να του τον κόψετε το κω... αν όχι δε νομίζω ότι έχετε το δικαίωμα να του τον κόψετε...Δυστυχώς ο κλάδος είναι πλήρως ανταγωνιστικός και για να βρισκόμαστε μέσα σ' αυτόν είναι πάλι προσωπική επιλογή, όπως και η έξοδος απ' τον κλάδο και η είσοδος σ' αυτόν πάλι επιλογή είναι...

συγχωράτε με ωρέ αδέρφια αλλά .........

καλλίτερα μιας ώρας στο σπίτι λογιστής

παρά 40 χρόνια γλύφτης κι υποκριτής.

χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν εξάλλου δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν, τα πρώτα βήματα του εργασιακού μου βίου τα έκανα σε μεγάλα γυαλιστερά γραφεία με πολλούς εργαζόμενους και πολλούς πελάτες!

Δε λέω υπήρχε ένα κλίμα ενθουσιασμού όταν πάταγες το ποδάρι σου εκεί, σου επιβάλλονταν το SATO να το προσκυνήσεις!

Τα παιδιά (θύματα αυτής της γκλαμουριάς) δούλευαν τα κακόμοιρα χωρίς να βγάλουν άχνα, απ το πρωί μέχρι το βράδυ , ακόμα και Κυριακές μας κατέβαζε ο πετυχημένος λογιστής σε περίοδο δηλώσεων ! Μισθός 300-700 € το πολύ και ήμασταν όλοι μια ευτυχισμένη οικογένεια.

Οι πελάτες πάλι με το χαμόγελο στα χείλη . Και γιατί να μην είναι αφού ο επιτυχημένος λογιστής για λογαριασμό τους δούλευε και αυτός απ΄το πρωί μέχρι το βράδυ, σαν τους εργαζόμενους ντε.

Ο άνθρωπος αυτός δεν είχε αφήσει προϊστάμενο εφορίας που να μην τον ‘ξέρει’.

Αμ τους βουλευτές ! Σε κάθε διαγωνισμό δημοσίου πάντα μέσα .

Τους δε ελέγχους τους ξεπετούσε σε χρόνο μηδέν.

Τελικά για να απολαμβάνεις κάτι πρέπει να δώσεις κάτι άλλο ,ας προσπαθήσουμε να μην είναι η ψυχή μας !

Ο καθένας μας ξέρει καλλίτερα τι μπορεί να δώσει για να έχει ένα γραφείο εκτός σπιτιού ιδιαίτερα όταν ξεκινάει από το μηδέν.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...