Προς το περιεχόμενο

Λογιστής ο οποίος έχει ως έδρα του το σπίτι του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΩ ΤΩΝ 70Τ.Μ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ 3842/2010

ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ μή ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΕΒΕ-ΙΚΑ –ΟΕΕ

ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ 20 ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ Β κατηγορίας ΚΑΙ 2 ΜΕ Γκατηγ. ΚΑΙ 40ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕ 75 Τ.Μ ΚΑΙ 2 ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ 34,5ΤΜ EΚΑΣΤΩΣ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΧΙ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XAXA kale eipe o pako ΤΑ ΡΑΣΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΠΑΠΑ

και οποιος εχει γραφείο πάνω από 120 τετραγωνικα παιρνει δώρο μια ακάλυπτη επιταγή .

γραφειο χρειαζετε καποιος για να βρει πελατες οποιος εχει αρκετους τι να το κανει ?

και πιστεψτε με ο κοσμος δεν ψαρωνει με μεγαλεια και τα δηθεν , ο κοσμος πειναει και προτιμα τα φτωχαδακια για να συνεργαζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΩ ΤΩΝ 70Τ.Μ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ 3842/2010

ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ μή ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΕΒΕ-ΙΚΑ –ΟΕΕ

ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ 20 ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ Β κατηγορίας ΚΑΙ 2 ΜΕ Γκατηγ. ΚΑΙ 40ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕ 75 Τ.Μ ΚΑΙ 2 ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ 34,5ΤΜ EΚΑΣΤΩΣ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΧΙ ;

Δεν ισχυει κατι τετοιο ηταν μια προταση που διατυπωθηκε αλλα απορριφθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

....................

προσωπικα το επιχειρημα για το αν θα πηγαινα σε γιατρο σπιτι του για σοβαρο περιστατικο ισχυει κατα την ταπεινη μου ( τη γυναικα μου πχ δεν

θα την αφηνα να γεννησει κατ οικον) :mellow:

Γιατί θα την άφηνες να γεννήσει στο ιατρείο του; η θα πήγαινες σε μαιευτήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΩ ΤΩΝ 70Τ.Μ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ 3842/2010

ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ μή ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΕΒΕ-ΙΚΑ –ΟΕΕ

ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ 20 ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ Β κατηγορίας ΚΑΙ 2 ΜΕ Γκατηγ. ΚΑΙ 40ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕ 75 Τ.Μ ΚΑΙ 2 ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ 34,5ΤΜ EΚΑΣΤΩΣ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΧΙ ;

Δεν ισχυει κατι τετοιο ηταν μια προταση που διατυπωθηκε αλλα απορριφθηκε.

George1977 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΝΩ ΤΩΝ 70Τ.Μ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ 3842/2010

ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ μή ΟΦΕΙΛΕΣ ΤΕΒΕ-ΙΚΑ –ΟΕΕ

ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ 20 ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ Β κατηγορίας ΚΑΙ 2 ΜΕ Γκατηγ. ΚΑΙ 40ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕ 75 Τ.Μ ΚΑΙ 2 ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ 34,5ΤΜ EΚΑΣΤΩΣ ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΧΙ ;

Δεν ισχυει κατι τετοιο ηταν μια προταση που διατυπωθηκε αλλα απορριφθηκε.

Δεν το διάβασε πουθενά ......... ήταν κουβέντα μεταξύ συναδέλφων.

Προφανώς δεν το δέσαμε ....... αλλά μπήκαμε σε υποψίες περί του σκοπού.

Κι από ότι λέει ο George1977 υπήρξε και φωτιά κι όχι μόνο καπνός. Το ζήτημα είναι αν έσβησε ή θα αναζωπυρωθεί. Οψόμεθα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ξεκινουν απο το γεγονος οτι ειμαστε παρα πολλοι και η "πιτα" όλο και μειωνεται.

Ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος και φερνει εντασεις.

Δεν ειναι τυχαιο οι εκατερωθεν φραστικες επιθεσεις.

Ελπιζω να καταλαβαν ολοι τι εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλειες του ποδαριου.Παμε μπροστα πιστευα οχι πισω.Με εδρα σπιτι του? τι αλλο θα ακουσουμε...συγνωμη κι ολας...

δ

δεν βλεπω κατι κακο στο να εχει εδρα το σπιτι του...ετσι κι αλλιως την δοπυλεια του την κανει ο συναδερφος και γλυτωνει και καποια εξοδα...

αλλωστε δεν την εκανε τωρα την εναρξη.... δεν δινουν αδεια για εναρξη με εδρα το σπιτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

δ

δεν βλεπω κατι κακο στο να εχει εδρα το σπιτι του...ετσι κι αλλιως την δοπυλεια του την κανει ο συναδερφος και γλυτωνει και καποια εξοδα...

αλλωστε δεν την εκανε τωρα την εναρξη.... δεν δινουν αδεια για εναρξη με εδρα το σπιτι...

δεν δινουν αδεια για εναρξη με εδρα το σπιτι ?

απο ποτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

εγω ειχα εδρα το σπιτι 20 χρονια ( part time ) σε αε και επε

και του 2007 ανοιξα γραφειο και πηγα καταδιαολου ( δεν ειχα κονε με εφοριακους δηλαδη δεν ημουν λαμογιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ορέ ΚΙΤΣΟ ΤΖΑΒΕΛΑ 20 χρόνια με έδρα στο σπίτι τα πήγες μια χαρά (λαμόγιο δηλαδή} και μετά το γραφείο σε χάλασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα έχω δοκιμάσει και τα δύο ,είχα γραφείο και δύο υπαλλήλους για κάμποσα χρόνια,κατάλαβα όμως οταν

θέλεις να κάνεις την δουλεία σου όπως πρέπει και τα ελέγχεις σχεδόν όλα και δεν λές οταν σε παίρνουν τηλέφωνο

οι πελάτες ,αυτή τη στιγμή λείπει ο τάδε υπάλληλος που σας έχει και γώ δεν μπορώ,΄τοτε έχασες το παιχνίδι.΄

βρήκα την υγειά μου με έδρα στο σπίτι,το μόνο κακό ειναι οτι δουέύω πολύ περισσότερες ώρες κυρίως διαβάζοντας

,αλλά πιό χαλαρά. Μην ξεχνάμε και την σύγχρονη τεχνολογία,laptop κλπ και δεν είναι απαραίτητο να μπαινοβγαίνουν οι πελάτες στο

σπίτι σου,εδώ δεν πουλάμε χλιδάτα γραφεία,αλλά γνώσεις ,αυτό πρέπει να το καταλάβουμε όλοι.Βέβαια ο καθένας

πουλάει ότι έχει δικαιωμά του αλλά να μην λέμε και ιστορίες αγρίους για δήθεν κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ορέ ΚΙΤΣΟ ΤΖΑΒΕΛΑ 20 χρόνια με έδρα στο σπίτι τα πήγες μια χαρά (λαμόγιο δηλαδή} και μετά το γραφείο σε χάλασε

Πιστεύω Γιάννη μου,ότι εννοεί πως αν έχεις γραφείο εκτός οικίας σου,οι δαπάνες είναι περισσότερες και αν έχεις αρκετούς τζαμπατζήδες,

σε παίρνει πιό εύκολα η κατηφόρα λόγω των εξόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι νέο μέλος και νέος λογιστής. Δουλεύω σα μισθωτός σε λογιστήριο εταιρείας και έχω άδεια λογιστή Β'. Τις προάλλες μου έγινε πρόταση από ταξιτζή να του κρατήσω τα βιβλία και φυσικά αν το αποδεχτώ θα κανω εδρα το σπίτι μου.

Πρώτο ερώτημα: μπορώ να υπογράφω δηλώσεις ΦΠΑ και Εισοδήματος κλπ σαν λογιστής αφού είμαι μισθωτός αλλού?

Δεύτερον: Ο προηγούμενος λογιστής του δεν κράταγε χειρόγραφα βιβλία ( βιβλίο Εσ-Εξ) πώς θα μπορέσω να συνεχίσω να τα κρατάω που δεν έχω πρόγραμμα σαν λογιστήριο?

΄Συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις, αλλά επειδή είναι διαφορετικό το λογιστήριο μιας εταιρείας από το να κρατάς τα λογιστικα σε πελάτη έχω κάποιες απορίες - φοβίες.

Όποια αλλη συμβουλή έχετε παρακαλώ να μου τη δώσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Δηλαδή ορέ ΚΙΤΣΟ ΤΖΑΒΕΛΑ 20 χρόνια με έδρα στο σπίτι τα πήγες μια χαρά (λαμόγιο δηλαδή} και μετά το γραφείο σε χάλασε

ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΤΩΡΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο ερώτημα: μπορώ να υπογράφω δηλώσεις ΦΠΑ και Εισοδήματος κλπ σαν λογιστής αφού είμαι μισθωτός αλλού?

Φυσικά με προυπόθεση να κάνεις έναρξη εργασιών.

Δεύτερον: Ο προηγούμενος λογιστής του δεν κράταγε χειρόγραφα βιβλία ( βιβλίο Εσ-Εξ) πώς θα μπορέσω να συνεχίσω να τα κρατάω που δεν έχω πρόγραμμα σαν λογιστήριο?

Μεταβολή σε χειρόγραφα.Βέβαια υπάρχουν και φθηνά προγράμματα, ψάξε λίγο στην αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κόβω απόδειξη παροχής υπηρεσιών κάνοντας έναρξη εργασιών?

εννοειται. και θα υπολογιζεις φπα καθε τριμηνο και αναλογα το φπα εσοδων και φπα εξοδων μπορει να εισαι χρεωστικος ή πιστωτικος.

εχεις την υποχρεωση καταθεσης εκκαθαριστικης φπα, που στην ουσια ειναι η ανακεφαλαιωση της χρονιας, δεδομενα παιρνεις απο το βιβλιο σου και φυσικα οταν την συνταξεις τσεκαρεις μαζι και τις περιοδικες που εχεις υποβαλλει , εαν υπαρχει λαθος σε περιοδικη καταθετεις τροποποιητικη για το αντιστοιχο τριμηνο, ετσι ωστε να συμφωνουν οι περιοδικες με την εκκαθαριστικη στο κομματι των εσοδων και εξοδων με φπα. προσοχη στα παγια διοτι μερικες φορες απο βιασυνη μπορει να τα συμπεριλαβεις στις δαπανες - στο λεω επειδη μου εχει τυχει να το δω-

επισης εχεις την υποχρεωση να καταθετεις μαζι με την δηλωση ε1 και δηλωση ε3 στην οποια θα αναγραφεις τα εσοδα σου, τις δαπανες σου θα βγαζεις καθαρα κερδη ή ζημιες.

εαν θελεις φυσικα μπορεις να υπολογισεις και τον πινακα Ι του αυτοελεγχου στην τριτη σελιδα του εντυπου ε3. σε αυτη την περιπτωση ο συντελεστης κ.κ. ειναι 55% επειδη εισαι λογιστης με προσωπικη εργασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται. και θα υπολογιζεις φπα καθε τριμηνο και αναλογα το φπα εσοδων και φπα εξοδων μπορει να εισαι χρεωστικος ή πιστωτικος.

εχεις την υποχρεωση καταθεσης εκκαθαριστικης φπα, που στην ουσια ειναι η ανακεφαλαιωση της χρονιας, δεδομενα παιρνεις απο το βιβλιο σου και φυσικα οταν την συνταξεις τσεκαρεις μαζι και τις περιοδικες που εχεις υποβαλλει , εαν υπαρχει λαθος σε περιοδικη καταθετεις τροποποιητικη για το αντιστοιχο τριμηνο, ετσι ωστε να συμφωνουν οι περιοδικες με την εκκαθαριστικη στο κομματι των εσοδων και εξοδων με φπα. προσοχη στα παγια διοτι μερικες φορες απο βιασυνη μπορει να τα συμπεριλαβεις στις δαπανες - στο λεω επειδη μου εχει τυχει να το δω-

επισης εχεις την υποχρεωση να καταθετεις μαζι με την δηλωση ε1 και δηλωση ε3 στην οποια θα αναγραφεις τα εσοδα σου, τις δαπανες σου θα βγαζεις καθαρα κερδη ή ζημιες.

εαν θελεις φυσικα μπορεις να υπολογισεις και τον πινακα Ι του αυτοελεγχου στην τριτη σελιδα του εντυπου ε3. σε αυτη την περιπτωση ο συντελεστης κ.κ. ειναι 55% επειδη εισαι λογιστης με προσωπικη εργασια.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

και αλλα πολλα!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

και αλλα πολλα!!!!!!!!

ακριβως οπως το ειπες και αλλα πολλα. το lol δεν καταλαβα σου προκαλεσε τοσο γελιο η απαντηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Πιστεύω Γιάννη μου,ότι εννοεί πως αν έχεις γραφείο εκτός οικίας σου,οι δαπάνες είναι περισσότερες και αν έχεις αρκετούς τζαμπατζήδες,

σε παίρνει πιό εύκολα η κατηφόρα λόγω των εξόδων.

ελπιζωκαι νομιζω οτI κανει κανει πλακα ο ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

και αλλα πολλα!!!!!!!!

ακριβως οπως το ειπες και αλλα πολλα. το lol δεν καταλαβα σου προκαλεσε τοσο γελιο η απαντηση?

ναι μου προκαλεσε γελιο η απαντηση.

πιστευω οτι ειναι λογικο ο καθε ενας απο εμας να εχει διαφορετικη αισθσηση του χιουμορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...