Jump to content
Sign in to follow this  
alterna

Λογιστής ο οποίος έχει ως έδρα του το σπίτι του

Recommended Posts

Λογιστής ο οποίος έχει ως έδρα του το σπίτι του ενδιαφέρεται να ανοίξει

λογιστικό γραφείο σε κατάστημα που έχει αλλά να διατηρήσει την έδρα στο σπίτι του.

Το κατάστημα ανήκει σε άλλη ΔΟΥ.

Μπορεί να γίνει αυτό? πρέπει να δηλωθεί ως υποκατάστημα?

Ευχαριστώ..

Guest Grigoris_47

δουλειες του ποδαριου.Παμε μπροστα πιστευα οχι πισω.Με εδρα σπιτι του? τι αλλο θα ακουσουμε...συγνωμη κι ολας...

Guest noname

Έδρα το σπίτι;

πώ-πώ ντροπή!!!!

με τι prestige θα βγείς στην αγορά;

Να μην έχεις ένα χλιδάτο γραφείο; που πάς φίλε;

πως θα διαβάζεις τους νέους νόμους και τις εγκυκλίους; Πως θα δίνεις λογιστικές συμβουλές από το σπίτι;

Guest Grigoris_47

οχι χλιδατο.Αλλα την ωρα που θα τηγανιζει πατατες σπιτι του ο λογιστης να του ζητας το φπα? να σου λεει κατσε μισο λεπτο να ξεπλυνω τα πιατα και σου λεω το χρεωστικο σου....α! και μισο πετα λιγο τα σκουπιδια οπως φευγεις κυριε πελατη.

οχι χλιδατο.Αλλα την ωρα που θα τηγανιζει πατατες σπιτι του ο λογιστης να του ζητας το φπα? να σου λεει κατσε μισο λεπτο να ξεπλυνω τα πιατα και σου λεω το χρεωστικο σου....α! και μισο πετα λιγο τα σκουπιδια οπως φευγεις κυριε πελατη.

Τόχω ξαναγράψει (έτσι ή κάπως έτσι)

Λογιστής, μετά από αρκετά χρόνια στο κουρμπέτι, έχει καταφέρει τα πάρα κάτω:

Έχει μόνο πέντε πελάτες, όλοι επιχειρήσεις με Γ κατηγορίας βιβλία.

Κάθε μέρα της βδομάδας βρίσκεται σε μία από αυτές τις επιχειρήσεις.

Σαββατοκύριακο στο εξοχικό του.

Εισπράττει αμοιβή από κάθε επιχείρηση περίπου 1.500,00 € επί 14 .

Α, ναι

Έδρα έχει το σπίτι του.

Και δεν ξέρω πως τα καταφέρνει αλλά δεν ενοχλούν κανένας οι πατάτες.

Όσο για τα πιάτα και τα σκουπίδια ας είναι καλά η οικιακή βοηθός

Τι λες φίλε Grigori , καλή περίπτωση ?

Grigori

Επειδη σε παρατηρω τι γραφεις θα σε ρωτησω το εξης απλο : η ποιοτητα στην δουλεια σου εχει αμεση σχεση με του που εχεις την εδρα σου, επισης η σχεση που χτιζεις με τους πελατες σου εξαρταται απο που εχεις την εδρα σου?

Guest Επισκέπτης

δεν κατάλαβα τι έχει το σπίτι ως έδρα και γιατι θα πρέπει ο πελάτης να έλθει σπίτι για το ΦΠΑ

προφανώς έχει και στην επιχχείρηση του γραφείο για να κουβεντιάσει με το λογιστή

αντι να επαινούμε τους συναδέλφους που δουλευούν σε μια δουλειά το πρωί και έχουν εδρα το σπίτι και αντι να κάνουν εργασίες χωρις να κόβουν απόδειξη έχουν κα΄νει και έναρξη που την λέμε.

μετά βέβαια παραπονιόμαστε που το 40% της φορολογητέας υλής που παράγουμε είναι "μαυρο" (και συγνώμη για την ρατσιστικη έκφραση)

τέλος πάντων

θεωρώ ότι δεν μπορεί να έχει έδρα το σπίτι και υποκατάστημα το γραφείο.

έχει έδρα το σπίτι γιατι δεν έχει γραφείο. Απο την στιγμή που έχει γρφείο εκεί είναι η έδρα του

Θα μπορούσε να συμβεί άν το σπίτι είναι π.χ. στην Αθήνα και το γραφείο ειναι σε μια επαρχιακή πόλη.

Εκεί το συζητάμε αν και πάλι το βλέπω επιφυλακτικά

Guest Grigoris_47

για να μην παρεξηγουμαστε η σκεψη μου ειναι απλη και θεωρω τίμια.Το μόνο που σκεφτομαι ειναι η προαγωγη του επαγγελματος με οποιον τροπο.Δεν θα αναφερω καν τι εντυπωση θα δημιουργουσε δικηγορος ή γιατρος με έδρα το σπιτι του.Τα σχόλια δικα σας.(και φυσικα φανταζομαι αστεια)

Επι της ουσιας δεν συζηταω την πολυ καλη περιπτωση του χαλκιδαιου (ναι οκ)! αλλα στο χωρο μας καλως ή κακως λογιστης στο σπιτι ειναι ταυτοσημο με αρπαχτη.Με αυτην την εννοια διαφωνω και μαλιστα καθετα.Μοιαζει σαν να κανεις χομπυ και οτι παρουμε ,ή πεφτει ο μισθος απο αλλου και οτι βιβλια μπορουμε ας κρατησουμε και παει λεγοντας.

Αυτη ακριβως ειναι η ουσια που εχω στο μυαλό μου.Και για το φιλο George ε και σαφεστατα ξεκαθαρα και χωρις άλλο ναι η έδρα το στησιμο και οι συνθηκες εργασιας προδιαγραφουν παρα πολλά.

Πολύ απλά θα δεχοταν καποιος να κανει εγχειριση στο σπιτι ακόμα και του καλυτερου γιατρού?

Guest FROZEN

Έλα ρε φίλε, εδώ ο άλλος κυβέρνησε την Ελλάδα με έδρα το σπίτι του! :D

Guest NikaiaN

ακριβως αυτο.Το ειχε για χομπυ και κανοντας χαβαλε τα διελυσε ολα !! μεσα εισαι! :rolleyes:

Φιλε Grigori εγω γνωριζω πχ δικηγορο με εδρα το σπιτι του με διαμορφωμενο χωρο ως γραφειο δυστυχως δεν μου επιτρεπεται να σου αναλυσω το πελατολογιο του που ειναι πολυ σημαντικο.

Επισης η εδρα που εχεις βεβαια δινει την πρωτη καλη εντυπωση στο υποψηφιο πελατη. Σαν υπαλληλος εχω περασει απο πολλα λογ γραφεια αλλα καλα και αλλα κακα, οι πελατες φευγανε διοτι δεν ηταν ευχαριστημενοι με την ποιοτητα των υπηρεσιων και δεν εδιναν καμια σημασια για το που ειχε την εδρα ο εκαστοτε λογιστης.

Σημασια παιζουν πολλα πραγματα στον χωρο μας δεν αντιλεγω και φυσικα εχει μεγαλη σημασια πως πλασαρεσε στην αγορα αλλα τι να το κανω εγω εαν εχω το τελεια διαμορφωμενο χωρο με το τελευταιο εξοπλισμο και απο ουσια μηδεν?

Οταν οι πελατες δεν θα ειναι ευχαριστημενοι και θα φευγουν τι θα αναρωτηθω? Φταιει το που εχω την εδρα μου ή φταιει οτι δεν παρεχω τις αναλογες ποιοτητα υπηρεσιες?

Ολα αυτα χωρις καμια εμπαθεια, διοτι δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα.

Guest φωτης Βολος

μιλαμε παντα για επαγγελματιες λογιστες? βρε παιδια ή για περαστικους χομπιστες για να ξερουμε τι θεση να παρουμε

Νομίζω ότι το θέμα παρατράβηξε

Η έδρα στο σπίτι είναι κάτι που σηκώνει πολύ συζήτηση

Κατ αρχήν υπάρχει η περίπτωση που ανέφερε συνάδελφος, να είναι κάποιος μισθωτός και να έχει δέκα πελάτες και προκειμένου να μην τα παίρνει μαύρα κάνει μια έναρξη σπίτι του (οι δεκα πελάτες δεν του δίνουν την δυνατότητα να επωμιστεί τα έξοδα ενός γραφείου)

Ακόμα υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν την έδρα σπίτι τους και έχουν χώρο έτσι διαμορφωμένο που δεν έχει καμία σχέση με την κουζίνα και τις τηγανιτές πατάτες.

Ανέφερα δύο περιπτώσεις, υπάρχουν και άλλες. Κάθε περίπτωση λοιπόν είναι ξεχωριστή. Ας το αφήσουμε λοιπόν εδώ και ας εκτιμήσει ο καθ ένας από μας τι τον βολεύει και τι του πάει.

ΥΓ , υπάρχει φυσικά πάντα και η άποψη του Αρχηγού. Χομπίστας (ή μπορείς να τον αποκαλέσεις και εραστή της λογιστικής τέχνης)

Guest Επισκέπτης

Υπάρχει (ή μάλλον πάει να δημιουργηθεί) μόνο ένα πρόβλημα.......

Για την πιστοποίηση λέει θα απαιτείται γραφείο τουλάχιστον 67τμ

Αν επί πλέον συνυπολογίσεις ότι όσοι δηλώνουμε εισόδημα κάτω των 25000 (λόγω χόμπυ) δεν βλέπω να πιστοποιούμαστε :P:(

Guest Επισκέπτης

Αν επί πλέον συνυπολογίσεις ότι όσοι δηλώνουμε εισόδημα κάτω των 25000 (λόγω χόμπυ) είμαστε ύποπτοι φοροδιαφυγής ......δεν βλέπω να πιστοποιούμαστε

Guest Hobistasss

αν ειχα σοβαρη επιχειρηση κι αν ηθελε ο λογιστης μου να τον πληρωνω θα ηθελα να τον βλεπω να ασχολειτε σοβαρα και αποκλειστικα με αυτο που κανει.

Αντί να κουβεντιάζουμε εμείς τι θέλει να πει ο "ποιητής", δεν μας λέει το σκοπό της κίνησης του?

Ο καθένας άλλωστε μπορεί να σκεφτεί ότι θέλει από την ερώτηση όπως έγινε.

Guest TZABELAS  KITSOS

αν ειχα σοβαρη επιχειρηση κι αν ηθελε ο λογιστης μου να τον πληρωνω θα ηθελα να τον βλεπω να ασχολειτε σοβαρα και αποκλειστικα με αυτο που κανει.

ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΓΚΟΜΕΝΑ-ΣΥΖΥΓΟΣ

ΡΕ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ 4

Ε τι να πω. Αν υπαρχουν συναδελφοι που ακομα θεωρουν οτι πρεπει να εχεουν γραφειο , αυτα με την αντιαισθητικη τζαμαρια ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΑ - ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ στα οποια οι κυριλε πελατες ειναι επιπεδου Ταξιτζηδες ΤΩΝ 25 ΕΥΡΩ η Β των 70 ευρω , καταλαβαινω γιατι το επαγγελμα μας εχει φτασει εκει που εφτασε . Προφανως αυτοι που επιμενουν στα ως ανω γραφεια ειναι διοτι ενδεχομενως εδρα σπιτι 50 τμ να μην ειναι ¨κυριλλε" . Εκτος αν πιστευει καποιος οτι ο καλος πελατης (αε Κ επε) θα ερθει απροσκλητος στα γραφειακια με την τζαμαρια (ας πει καποιος στους συναδελφους οτι το κοκκινο χρωμα στις επιγραφες ειναι καλο για το σπιτι του λαου και ουχι για το επαγγελμα μας) . Κανεις ποτε δεν εβγαλε χρημα ως φοροτεχνικος απο τα λυωμενα γραφειακια και τους πελατες που αντιπροσωπευουν . Δε χρειαζεται να αναλυσω ποσους Β πρεπει να εχεις και ποσους μιθσωτους να συντηρεις για να βγαζεις ενα ικανοποιητικο μηνιατικο . Ως φοροτχνικος θεωρω , λιγοι πελατς και καλοι και εδρα το σπιτι (οσον αφορα για διαμορφωσεις που ακουσα μαλλον οι συναδελφοι δε θα εχουν ασχοληθει ιδιαιτερως με εναρξεις στη πρακτικη) .

Ενας φοροτεχνικος (που δε παιρνει 25 ερω στα Β....)

Συγγνωμη για το δεικτικο μου υφος αλλα οσοι ειναι πραγματικα συναδελφοι θεωρω οτι συμφωνουν μαζι μου

Αξιότιμοι συνάδελφοι,Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο λογομαχείτε .... Για ποιο λόγο κάποιος να επωμιστεί τα έξοδα που συνεπάγεται ένα γραφείο την στιγμή που θεωρεί ότι οι Υπηρεσίες του δεν στερούνται ποιότητας ανεξαρτήτως του από που τις παρέχει. Πόσο μάλλον όταν ο ίδιος θεωρεί ότι δεν θα προκύψει πρόβλημα με τους πελάτες του. Πιστεύω ότι το σπίτι σαν έδρα είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που ξεκινάει την καριέρα του, γιατί καλώς ή κακός δεν είμαστε όλοι οικονομικά άνετα να κάνουμε μεγάλα ανοίγματα.... Επίσης, ο όρος που λέει ότι για την πιστοποίηση χρειάζεται γραφείο τουλάχιστον 67τμ (αν ισχύει) δεν έχει καμία βάση. Δηλαδή, αν εγώ έχω ως έδρα το σπίτι μου και έχω 10 ΑΕ/ΕΠΕ υπό την εποπτεία μου, δεν είμαι άξιος να πιστοποιηθώ και θα πρέπει να αλλάξω την έδρα μου???Φιλικά,

Εγω παλι,συγχωρηστε με , δεν καταλαβα ,το σκοπο αυτης της κουβεντας ,τι ζορι... τραβαει ,ποιος και γιατι,με τι αφορμηή απωθημενα , για καποιον που εχει εδρα το σπιτι του,ακομη και αν δινει τα σκουπιδια στον πελατη του,στον οποιο για να του τα δινει θα εχει και το απαιτουμενο θαρρος ,διοτι π.χ. πιθανως να ειναι και φιλος του ή συγγενης του,και εξ αλλου που ξερει ο καθε ενας που μιλαει ετσι απαξιωτικα..,και με σαρκασμο,αν ο Λογιστης με εδρα το σπιτι του ,δεχεται και πελατες στο σπιτι του,και δεν παει αυτος στις επειχειρησεις που εχει.που ξερει επισης αν η κυριως δουλεια του ειναι η ελευθερη εξασκηση του επαγγελματος ,και δεν δουλευει και σε αλλη οποια δηποτε δουλεια , για να συμπληρωση το εισοδημα του, διοτι, οι πελατες που εχει, δεν επαρκουν για τα προς τοζειν ,ποσο μαλλον για την διατηρηση εξωτερικου γραφειου. εκτος και αν αυτοι που το διακωμωδουν ,(δυστυχως δεν βλεπω μονο εναν) , εχουν διαθεσιμους χωρους,ωστε να τους διαθεσουν δωρεαν στους υπολοιπους αναξιοπαθουντες. οι γνωσεις του Λογιστη φιλοι μου,(αν ...τις εχει) του Γιατρου ,ή του Δικηγορου δεν ειναι περισσοτερες ,ουτε υψηλοτερου επειπεδου στο νοικιασμενο γραφειο,απο αυτων που τις παρεχουν απο ενα ειδικα διαμορφωμενο δωματιο του σπιτιου τους ,το οποιο σιγουρα δεν ειναι η κουζινα ,διοτι δεν προσφερεται οι γνωσεις λοιπον ,ειναι ιδιες απο οποιον χωρο τον εξυπηρετειτον καθενα , να εργαζεται...,για διαφορους λογους που ξερει μονο αυτος. και οχι οι απεξω,κατινες της γειτονιας .τα ρασα αποδεδειγμενα δεν κανουν το παππα .σημειωτεον οτι εγω εχω μεν εδρα το σπιτι μου...αλλα οχι την κουζινα.... αλλα εναν οροφο 70τ.μ.αρα δεν εχει ουτε νεροχυτη,ουτε κουζινα,ουτε πιατικα, αρα ουτε σκουπιδοτενεκε με αποφαγια ,εκτος αυτον της χαρτουρας .μηπως καποιος,ετοιμαζεται να με δειρη για αυτο ,ωστε να λαβω τα μετρα μου,μπας και γλυτωσω τις ψιλες? :angry:

Τι κάθεστε και εξηγείτε τώρα τα αυτονόητα σε κομπλεξικά άτομα?????

Όταν σε κάποιον φταίει έως και ο αέρας που αναπνέει, τι ψάχνετε να βρείτε??

Εδώ ο άλλος ξεκίνησε ολόκληρη συζήτηση επειδή οι Διαχειριστές του TaxHeaven αποφάσισαν, κάποιες υπηρεσίες να είναι με αμοιβή. Λες και έπρεπε να του ζητήσουν την άδεια πρώτα!!!!!

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...