Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΜΟΙΒΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ


235711

Ερώτηση

Είμαι αρκετό καιρό μέλος σ’ αυτή την υπέροχη «πετρόσουπα», που ειλικρινά ως νέο επαγγελματία μου έχει προσφέρει πολλά.!!!! Βέβαια, πρώτη φορά εμπλέκομαι πιο ενεργά, οπότε θα σας επιβαρύνω με ένα μακροσκελή προβληματισμό.

Αναφορικά, με το θέμα την μερικής απασχόλησης βρίσκομαι σε ειλικρινή σύγχυση. Αν και έχω ανατρέξει στις εκάστοτε απαντήσεις, απόψεις αλλά και νομοθεσίες δεν μπορώ να πω ότι έχω σχηματίσει καθαρή και ξεκάθαρη γνώμη / γνώση.

Το ζητούμενο είναι σαν λογιστή τι έχει προτεραιότητα; Η σωστή ερμηνεία και εφαρμογή του νόμου ή η κάλυψη του πελάτη/ επιχείρηση από πρόστιμα και οικονομικές επιβαρύνσεις;;; Ίσως η απάντηση να είναι κάπου στην μέση, ίσως όσα αφορούν το νομοθετικό κομμάτι να αφορούν πιότερο τους δικηγόρους και η «κάλυψη» τον λογιστή! Ίσως… δεν ξέρω, το ψάχνω… αν και κλείνω προς την δεύτερη άποψη (τι στο καλό κλέφτες θα γίνουν οι δικηγόροι;!;!)

Σχετικά όμως με την μερική απασχόληση τα θέματα που για μένα εγείρονται κατά κύριο λόγο είναι:

1)Ελάχιστη νόμιμη αμοιβή μερικώς απασχολούμενου υπαλλήλου / εργαζομένου

2)Ημέρες ασφάλισης για το ΙΚΑ

Σε πρώτη φάση θα ήθελα να εστιάσω την προσοχή μου στο πρώτο θέμα (ή μήπως όχι μιας και τα δύο θέματα κάπου πλέκονται / μπλέκονται γλυκά):

Έστω μηνιαίως μισθός-αμοιβή βάσει ΣΣΕ 100,00€ για πλήρη απασχόληση, ήτοι

( 40 ώρες / εβδομάδα, 166,66 ώρες /μήνα),

αναλογούν ημερομίσθιο 100,00€/25 = 4,00€

αναλογούν ωρομίσθιο 100,00€ * 0,006 = 0,60€

ως εδώ πιστεύω ότι όλα έχουν καλώς …. (αν όχι διορθώστε με )

Σενάριο Α

Περίπτωση υπολογισμού Ι

Μερικώς απασχολούμενος υπάλληλος 4 ώρες / ημέρα * 5 ημέρες / εβδομάδα

Άρα 20ωρες / εβδομάδα απασχόληση *4,166667 = 83,333ώρες/μήνα

Μηνιαία αμοιβή μερικής απασχόλησης 83,333*0,60€= 50,00€

Περίπτωση υπολογισμού ΙΙ

Μερικώς απασχολούμενος υπάλληλος 4 ώρες / ημέρα * 5 ημέρες / εβδομάδα

Άρα 4ώρες * 0,60€ = 2,40€ ημερομίσθιο

Μηνιαία αμοιβή μερικής απασχόλησης 2,40€*25ημέρες = 60,00€

Διαφορά υπολογισμού μεταξύ Α.Ι και Α.ΙΙ 20% (σημαντική μάλλον!!!!) αυτούς τους δύο τρόπους τους έχω συναντήσει σε σχετική βιβλιογραφία …. Όμως τελικά πιο είναι το ορθό και το αποδεκτό από το ΙΚΑ - Επιθεώρηση εργασίας;;;

(Σε προσωπικές επαφές οι υπηρεσίες πρόκριναν τον δεύτερο τρόπο… σε προφορικό βέβαια επιπεδο)

Η λογική μου προκρίνει την περίπτωση υπολογισμού Ι ….αλλά από την στιγμή που λογική είναι ο κοινός τόπος της τρέλας των πολλών και των συμφερόντων των ισχυρών, δεν έχει και πολύ σημασία.

Σενάριο Β

Περίπτωση υπολογισμού Ι

Μερικώς απασχολούμενος υπάλληλος 7 ώρες / ημέρα * 5 ημέρες / εβδομάδα

Άρα 35 ωρες / εβδομάδα απασχόληση *4,166667 = 145,83ώρες/μήνα

Μηνιαία αμοιβή μερικής απασχόλησης 145,83*0,60€= 87,50€

Περίπτωση υπολογισμού ΙΙ

Μερικώς απασχολούμενος υπάλληλος 7 ώρες / ημέρα * 5 ημέρες / εβδομάδα

Άρα 7ώρες * 0,60€ = 4,20€ ημερομίσθιο

( ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΒΑΣΕΙ ΣΣΕ)

Μηνιαία αμοιβή μερικής απασχόλησης 4,20€*25ημέρες = 105,00€

( ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΜΙΣΘΟ ΒΑΣΕΙ ΣΣΕ)

Σ’ αυτό το σενάριο λίγο ακραίο, αλλά όχι εξωπραγματικό επιλέγοντας τον δεύτερο υπολογισμό ο μερικώς απασχολούμενος αμείβεται με μεγαλύτερη αμοιβή από ότι ο πλήρως απασχολούμενος συνάδελφος του!!!!

Πιστεύω ότι πλέον γίνεται κατανοητό το δίλημμα,

Θα το εκτιμούσα εξαιρετικά αν θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να με διαφωτίσει.

(Ζητώ συγγνώμη και πάλι για την έκταση του μηνύματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πρέπει να δουμε ξεχωριστά τις ημέρες ασφάλισης και ξεχωριστά τις αποδοχές .

Υπολογισμός αποδοχών :

με ωρομίσθιο , επι των ωρών που πραγματικά εργάσθηκε . Δλδ μετράμε πραγματικές ημέρες κι ωρες εργασίας .

Ασφάλιση επι των πραγματικών αποδοχών . Για τις ημέρες ασφάλισης το ΙΚΑ δεν δέχεται περισσότερες απο 22 .

Απαντώ γρήγορα λόγω χρόνου , περιμένω τις απόψεις σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη PANAGIOTIS KBL

Συνάδελφοι καλημέρα,

Θα ήθελα να θέσω 3 ερωτήσεις σχετικά με μερική απασχόληση.

1. Για τους μερικώς απασχολούμενους μισθωτούς ( π.χ 4 ώρες επί 5 ημέρες εβδομαδιαίως), και υπαγόμενους στην Ε.Γ.Σ Σ..Ε. για τις αμοιβές τους, δικαιούμαστε να υπολογίσουμε Ε.Ε.Ε. ( Επιδότηση Εργοδοτική Εισφοράς) 6,67% στο κατώτατο ημερομίσθιο 572,30 €, δηλ. 38,17 €, ή θα υπολογίσουμε μόνο το 50%,δηλ. 19,09€ ? ( στην προκείμενη περίπτωση των 4 ωρών εβδομαδιαίας απασχόλησης) .

2. Στη Σύμβαση Μερικής Απασχόλησης που θα υπογράψουμε με μια μερικώς απασχολούμενης μισθωτής, όπου πρέπει να αναφέρουμε και το ποσό της αμοιβής της, αυτό θα πρέπει τουλάχιστον να είναι 572,30 / 2 = 286,15 €, ή αυτό το ποσό βγαίνει διαφορετικά?

3. Επίσης η ανωτέρω περίπτωση μισθωτού, θα ασφαλισθεί για 25 ημερομίσθια, ή όσα θα είναι οι μηνιαίες της παρουσίες στην επιχείρηση? Έψαξα μέσα στο FORUM σε αντίστοιχα θέματα αλλά δεν μπόρεσα να βοηθηθώ ανάλογα. Θα εκτιμούσα μια απάντηση σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Panagiotis KBL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πρέπει να δουμε ξεχωριστά τις ημέρες ασφάλισης και ξεχωριστά τις αποδοχές .

Υπολογισμός αποδοχών :

με ωρομίσθιο  , επι των ωρών που πραγματικά εργάσθηκε . Δλδ μετράμε πραγματικές ημέρες κι ωρες εργασίας .

Ασφάλιση επι των πραγματικών αποδοχών . Για τις ημέρες ασφάλισης το ΙΚΑ δεν δέχεται περισσότερες απο 22 .

Απαντώ γρήγορα λόγω χρόνου , περιμένω τις απόψεις σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντα το συζητούσαμε αυτό και πάντα είχαμε διαφορετικές απόψεις.

Λέω:

Ο μισθός κάποιας ΣΣΕ είναι για εργασία 40 ωρών την εβδομάδα.

Όχι ότι δεν είναι για 25 ημέρες, αλλά ανάλογα από πού αρχίζουμε έχουμε και διαφορετικό αποτέλεσμα !!!

Αν λοιπόν 100,00 για 40 ώρες την εβδομάδα, τότε για 35 ώρες μικτά = 35/40*100 κλπ

Σταθερές αποδοχές κάθε μήνα αφού έχει σταθερό ωράριο εργασίας.

(σχετικά με +7,5% αν εργασία κάτω των 4 ωρών / ημέρα προχωράς σε ανάλογες προσαυξήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ΙΚΑ ζητάει τα περισσότερα (καλή πρακτική). Σε έλεγχο που μου έγινε και τέλος πάντων περπάτησε με το πρώτο σενάριο μετά από αρκετό πρήξιμο. Το θέμα είναι αν κάποιος συνάδελφος έχει κάτι επίσημο. Γιατί στο ΙΚΑ μου έβγαλαν κάποιο δικό τους

βοήθημα που είχε το χ 1,2 προσαύξηση στο ωρομίσθιο λόγω Σαββάτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-235711-
Το ΙΚΑ ζητάει τα περισσότερα (καλή πρακτική). Σε έλεγχο που μου έγινε και τέλος πάντων περπάτησε με το πρώτο σενάριο μετά από αρκετό πρήξιμο. Το θέμα είναι αν κάποιος συνάδελφος έχει κάτι επίσημο. Γιατί στο ΙΚΑ μου έβγαλαν κάποιο δικό τους

βοήθημα που είχε το χ 1,2 προσαύξηση στο ωρομίσθιο λόγω Σαββάτου.

Κρηθέα, με πόσες όμως ημέρες ασφάλισης στο αναγνώρισαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΧΜ....

ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΠΑΛΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ....

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ι & ΙΙ...

ΔΗΛΑΔΗ

Περίπτωση υπολογισμού ΙΙΙ (ΟΡΘΗ:)

Μερικώς απασχολούμενος υπάλληλος 4 ώρες / ημέρα * 5 ημέρες / εβδομάδα

Άρα 4ώρες * 0,60€ = 2,40€ ημερομίσθιο

Μηνιαία αμοιβή μερικής απασχόλησης 2,40€*20,83ημέρες = 50,00€

και άντε για να μην εχει διαφορες 2,40*21=50,40 ευρώ

Οπότε:

ωρομίσθιο: 0,60

ημερομισθιο: 2,4

μηνιαια αμοιβη (μικτή): 50,00 ή έστω 50,40

ημέρες ασφάλισης 21

ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ.... ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΣΑΒΒΑΤΟΥ. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ

ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΤΟΝ ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ... ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΟΝΟ Ο

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ 21 ΗΜΕΡΟΜΗΣΘΙΑ....

Βέβαια, πολλοί θα πουν (και δικαίως) οτι ίσως καταστρατηγέιται η ίση αντιμετώπιση μερικώς και πλήρως απασχολούμενων, όμως όπως είπα και στην αρχή, σε πρώτη φάση με ενδιαφέρει προσωπικά ο πελάτης/επιχείρηση να μην έχει πρόβλημα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νικο , το θέμα το έχουμε συζητήσει πολύ παλαιότερα με τον Αλέκο αλλά και με άλλα μέλη χωρίς να καταλήξουμε κάπου . Στην ουσία δεν υπάρχει διαφορά ή και αν υπάρχει είναι μικρή . Αν θέλεις διάβασε προηγούμενα θέματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ίσως βοηθήσει το παρακάτω.

Από Άρθρο - Μελέτη του κ. Λαναρά Κων. (τ. Διευθυντή ΙΚΑ) στο περιοδικό Ε7 "ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΙΣΘΩΤΩΝ"

Αναφέρει μεταξύ άλλων:

"ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ

Εφόσον στην προκειμένη περίπτωση το ύψος της αμοιβής του μισθωτού, είναι ανάλογο με το χρόνο της ημερήσιας απασχόλησης του, δηλαδή αντιστοιχεί στις ώρες εργασίας του, επιβάλλεται να καθορίσουμε κατ΄ αρχήν την αμοιβή της ωριαίας εργασίας του (δηλαδή το ωρομίσθιο του). Έτσι έχουμε:

α) Όταν πρόκειται για μισθωτό που αμείβεται με μηνιαίο μισθό, διαιρούμε τα 6/25 του συμφωνημένου ή νόμιμου μηνιαίου μισθού του με τον αριθμό των νόμιμων ωρών της εβδομαδιαίας εργασίας του. 'Οπως είναι γνωστό, οι ώρες της εβδομαδιαίας εργασίας των μισθωτών γενικά ανέρχονται σήμερα σε 40 ώρες. Έτσι, κατ΄ αρχήν διαιρούμε το σύνολο του συμφωνημένου ή νόμιμου μηνιαίου μισθού με τον αριθμό 25, για να βρούμε το ημερομίσθιο, που πολλαπλασιζόμενο επί έξι (6) μας δίνει τον εβδομαδιαίο μισθό, ο οποίος διαιρούμενος στη συνέχεια με τον αριθμό 40 μας δίνει το ωρομίσθιο.

β) Όταν πρόκειται για μισθωτό που αμείβεται με ημερομίσθιο, διαιρούμε το ποσό των έξι (6) πλήρη ημερομισθίων (συμφωνημένων ή νόμιμων) με τον αριθμό 40, δηλαδή όπως ανωτέρω.

γ) Τέλος, όταν πρόκειται για μισθωτούς στους οποίους ισχύει ή εφαρμόζεται ωράριο εργασίας μικρότερο από 40 ώρες, ο διαιρέτης ορίζεται ίσος με τον αριθμό των ωρών της εβδομαδιαίας εργασίας τους.

............... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η διαφωνεία μου με τον κ.Λαναρά αρχίζει από την παραδοχή: " ...δηλαδή αντιστοιχεί στις ώρες εργασίας του, επιβάλλεται να καθορίσουμε κατ΄ αρχήν την αμοιβή της ωριαίας εργασίας του (δηλαδή το ωρομίσθιο του)."

Δλδ τον υπολογίζει σαν ωρομίσθιο ενώ είναι μισθωτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η διαφωνεία μου με τον κ.Λαναρά αρχίζει από την παραδοχή: " ...δηλαδή αντιστοιχεί στις ώρες εργασίας του, επιβάλλεται να καθορίσουμε κατ΄ αρχήν την αμοιβή της ωριαίας εργασίας του (δηλαδή το ωρομίσθιο του)."

Δλδ τον υπολογίζει σαν ωρομίσθιο ενώ είναι μισθωτός.

αναγκαστικά μιας θα πρέπει να έχουμε μια βάση υπολογισμού της αμοιβής.

(είτε είναι μισθός -μερικής απασχολ.- είτε ημερομίσθιο - μερικής απασχ.-)

οπότε η πιο πρόσφορη βάση υποθέτω ότι είναι το ωρομίσθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ μαζί σας κύριε Αλέκο ότι είναι μισθωτός.

Νομίζω ότι και ο κ. Λαναράς συμφωνεί: "α) Όταν προκειται για μισθωτό που αμείβεται με μηνιαίο μισθό........" και "β) Όταν πρόκειται για μισθωτό που αμείβεται με ημερομίσθιο....."

Απλά, βασιζόμενος (ο κ. Λαναράς) στην παράγραφο 7 του άρθρου 2 του Ν.2639/1998 (άρθρο με το οποίο τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε η διάταξη του άρθρου 38 του Ν.1892/1990), το οποίο παραθέτει ολόκληρο στη μελέτη του, θεωρεί ότι οι αμοιβές υπολογίζονται με βάση το ωρομίσθιο.

Παραθέτω την παρ.7 του αρθρου 2 του Ν.2639/1998:

"Οι αποδοχές των μερικώς απασχολούμενων μισθωτών δεν μπορεί να είναι κατώτερες από αυτές που προβλέπονται από τις κείμενες διατάξεις για τους απασχολούμενους κατά το κανονικό ωράριο για την ίδια εργασία και αντιστοιχούν στις ώρες εργασίας της μερικής απασχόλησης.

Οι αποδοχές των μερικώς απασχολούμενων μισθωτών, προσαυξάνονται κατά (7,5%), εφόσον αμείβονται με το κατώτατο, κατά τις κείμενες διατάξεις, όριο αποδοχών και το ωράριο απασχόλησης τους είναι μικρότερο των τεσσάρων (4) ωρών ημερησίως (άρθρο 7 Ν.2874/29-12-2000)".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι ωρες που εφαρμοζονται οταν ειναι κατω των 40 την εβδομαδα, υπολογιζονται στον τυπο: μισθος/25*6/40 αντι του 40 οταν προφανως εχουμε συμφωνια μηνιαιου μισθου μεταξυ εργοδοτη-εργαζομενου, προκειμενου να εξευρουμε το ωρομισθιο του.

Τωρα οσον αφορα το ΙΚΑ ο νομος 1892/90 στην παραγρ.2 λεει:"κατ'εξαιρεση,στην ασφαλιση του μερικως απασχολουμενου,ανεξαρτητως του εαν αμειβεται με μισθο ή ημερομισθιο,αναγνωριζονται ολες οι ημερες εργασιας που πραγματοποιει σε καθε μισθολογικη περιοδο,εφαρμοζομενων αναλογως και των διαταξεων για την αναγνωριση περισσοτερων ημερων εργασιας επι πενθημερης εβδομαδιαιας εργασιας."

Δηλαδη καποιος που εργαζεται με μερικη απασχοληση αλλα προσοχη, με το πενθημερο συστημα και εφοσον ειναι ανελλειπως (τουλαχιστον 3 ημερομ. την εβδομαδα),δικαιουται και το ενσημο του Σαββατου.

Απο μελετη του Γ.Ψηλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O τύπος που αναφέρετε για τον υπολογισμό των αποδοχών της μερικής απασχόλησης μας οδηγεί στο ωρομίσθιο.

Ομως με πόσες ώρες αυτό θα πολλαπλασιαστεί σε τετράωρη απασχόληση ?

Θα υπολογισθούν 4 ώρες την ημέρα επί 5 ημέρες (πενθήμερη απασχόληση) ή θα υπολογιστεί και το Σάββατο ?

Είναι λάθος επί μηνιαίου μισθού να υπολογίσουμε πλήρη μισθό/2 ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

IMHO...

και από όσα έχω ξεδιαλύνει:

SELECTOR:

Δεν είναι λάθος αρκεί να αντιστοιχίσεις και 21 ή 22 ασφαλιστικές ημέρες

(όσες αναγνωρίζει το ΙΚΑ)

MUSULMAN:

ορθά μεταφέρεις την μελέτη του κ. Ψηλού που επίσης θα την βρόυμε ως προσέγγιση και σε άλλους συγγραφείς , όμως στον έλεγχο του ΙΚΑ

εσύ θα είσαι παρόν και η επιχείρηση μόνο!!! Κανένας συγγραφέας και κανένας μελετητής δεν θα είναι παρόν.... Αν πας στα δικαστήρια μπορεί βέβαια να δικαιωθείς .... εσυ αποφασίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aπο το βιβλιο του Γ.Αληφαντη "Οι αποδοχες των μερικως απασχολουμενων δεν μπορει να ειναι κατωτερες απο τις νομιμες, δηλαδη νομιμο ωρομισθιο επι τις ωρες μερικης απασχολησεως (αρθρο 38,παρ.7,Ν.1892/1990 οπως τροποποιημενο με το Ν.2639/1998 ισχυει).

Δηλαδη ναι, θεωρω λαθος τον τυπο μισθος/2.

Στην εργασια ο μερικως απασχολουμενος πρεπει να αμοιβεται συμφωνα με το ποσες ωρες πραγματικα εργαζεται.

Απο εκει μπορει να υπολογισθει ημερομισθιο στην περιπτωση που εργαζεται σταθερα καποιες x ωρες τις ημερες που δουλευει και μισθος οταν εναποκειται σε συμφωνια μεταξυ εργοδοτη-εργαζομενου η οποια φυσικα ειναι ανω των νομιμων αποδοχων.

Εαν αναζητας τα κατοτερα ορια τοτε θα υπολογισεις ωρομισθιο και απο αυτο ημερομισθιο.

Σ'αυτην την περιπτωση μπορεις να εχεις υπαλληλο με ημερομισθιο.

Εαν θελεις να φαινεται μηνιαιος μισθος τοτε θα πεις: εβδομαδιαια αμοιβη Χ 25/6.

Η εβδομαδιαια αμοιβη ειναι ωρομισθιο Χ ωρες την εβδομαδα που εργαζεται.

Το Σαββατο ειναι ενσημο και η αμοιβη κατω των 4 ωρων προσαυξανεται κατα 7,5%

εαν αμοιβεται με το κατωτατο.

Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστω μηνιαίως μισθός-αμοιβή βάσει ΣΣΕ 100,00€ για πλήρη απασχόληση, ήτοι

( 40 ώρες / εβδομάδα, 166,66 ώρες /μήνα),

αναλογούν ημερομίσθιο 100,00€/25 = 4,00€

αναλογούν ωρομίσθιο 100,00€ * 0,006 = 0,60€

ως εδώ πιστεύω ότι όλα έχουν καλώς …. (αν όχι διορθώστε με )

Περίπτωση υπολογισμού

Μερικώς απασχολούμενος υπάλληλος 4 ώρες / ημέρα * 5 ημέρες / εβδομάδα

Άρα 20ωρες / εβδομάδα απασχόληση *4,166667 = 83,333ώρες/μήνα

Μηνιαία αμοιβή μερικής απασχόλησης 83,333*0,60€= 50,00€

(Μέρες ασφάλισης 21 ή 22) ...αυτές που δέχεται και το ΙΚΑ

Περίπτωση υπολογισμού ΙΙ

Μερικώς απασχολούμενος υπάλληλος 4 ώρες / ημέρα * 5 ημέρες / εβδομάδα

Άρα 4ώρες * 0,60€ = 2,40€ ημερομίσθιο

Μηνιαία αμοιβή μερικής απασχόλησης 2,40€*20,83ημέρες = 50,00

Οπότε συμπεραίνω οτι για 4ωρη απασχόληση * 5 μέρες ΝΑΙ αντιστοιχεί η μισή αμοιβή αλλά 21/22 μέρες ασφάλισης (όσες άλλωστε είναι και οι εργάσιμες)

MUSULMAN θα ήθελα τις παρατηρήσεις σου στα προαναφερόμενα (τις προσωπικές αν έχεις την καλοσύνη και οχι την παράθεση νόμων και μελετών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η προηγούμενη απάντηση είναι από τον 235711...(αχ έχασα μια δημοσίευση αλλά τι να κάνεις είμαι σε άλλο τερματικο :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα, διαβασα τις δημοσιευσεις και επιμενω στην αναφορα των νομων. Τι παει να πει ότι θα ειμαι εγω κι η επειχειρηση μονο, στον ελεγχο του ΙΚΑ? Ας αφησουμε την επιχειρηση στην ακρη για λιγο. Αν εσεις εργαζοσασταν με μερικη απασχοληση 5 ημερων καπου θα δεχοσασταν τον οποιοδηποτε ελεγχο να σας αφαιρεσει τρια ή και τεσσερα ασφαλιστικα ημερομισθια το μηνα?

Δηλαδη πανω από 900 ενσημα το χρονο? Ετσι την πατησε ενας συναδερφος μου που εργαζεται με μερικη απασχοληση 5 ημερων την εβδομαδα και επειδη ο προηγουμενος ελεγκτης του ΙΚΑ του ειπε ότι μονο τα ασφαλιστικα ημερομισθια Δευτερας εως Παρασκευης θα βαζει, γι’αυτό και ο ανθρωπος εχασε ποσα ενσημα για 3 χρονια?!!! Κι αυτό επειδη του το ειπε μια δημοσια υπαλληλος που αδιαφορο της ηταν αν ο άλλος χασει ενσημα και αυτο ειναι συνταξιμος χρονος... Βεβαια φταιει και ο συναδερφος μου που δεν το ερευνησε.(είναι και 55 ετων!) Τωρα εχουμε άλλο ελεγκτη του ΙΚΑ ο οποιος ρωταει εμας όταν εχει απορια. Μηπως νομιζετε ότι ολοι οι ΙΚΑτζηδες γνωριζουν το νομο ή ενδιαφερονται να τον γνωριζουν? Εγω λεω πως από τη στιγμη που ο νομος αναγνωριζει το ενσημο του Σαββατου, ναι, προσφυγη, δικαστηριο, ο,τι χρειαστει. Αλλωστε τα δικαστηρια δημιουργουν ιστορικο που εξαναγκαζουν τις υπηρεσιες και τα υπουργεια να ξεκαθαριζουν καλυτερα τις αποφασεις που βγαζουν, εκδιδοντας νεες αποφασεις. Ετσι φιλε 235711 η απαντηση μου είναι ότι αξιζει τον κοπο καποιος να αγωνιστει γι’αυτό. Οσον αφορα την επιχειρηση η θεση μου παντα απεναντι στον επιχειρηματια είναι να του λεω ό,τι ο Νομος λεει κι από εκει και περα αυτος αποφασιζει Την συνεχεια πιστευω ότι ολοι την ξερουμε. Αν μαθει ότι το ΙΚΑ συνηθως εφαρμοζει την αναγνωριση των 21 ή 22 ασφαλ.ημερομισθιων, τοτε θα προτιμησει τις μικροτερες εισφορες και όχι αυτό που ευνοεί τον εργαζομενο περισσοτερο. Ετσι είναι, μονο εμεις ενδιαφερομαστε να γνωριζουμε τους νομους επειδη ειμαστε υποχρεωμενοι να ενημερωνουμε τον κοσμο γι’αυτους, επειδη θελουν να ξερουν με ποιο τροπο μπορουν να τους παραβουν. Αυτό συχνα βλεπω ότι ισχυει για ολους, επιχειρηματιες, εργαζομενους, τωρα βλεπω στις ειδησεις ότι ισχυει και για τους δικαστες.

Kαι για το φιλο Guest ,οντως 50 ευρω βγαινει το μηνα. Ο συναδερφος 335711 προσφερει ένα ωραιο προγραμματακι στο Excell που κανει πολύ ωραιο υπολογισμο που είναι και ο πιο σωστος. Όμως στα ενσημα εγω λεω «25». (Τhis means war…)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω οτι μπερδευεις τις ημέρες ασφάλισης με τις εισφορές . Οι εισφορές υπολογίζονται επι των αποδοχών και ειτε βάλεις 21-22 είτε 25 ημέρες είναι το ίδιο .

Το θέμα με το πενθήμερο δεν ειναι ξεκάθαρο και οι ελεγκτές του ΙΚΑ εφαρμόζουν τις εγκυκλίους της διοιηκησης . Δικαστική απόφαση απο οσα γνωρίζω δεν υπάρχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...