Προς το περιεχόμενο

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΠΕ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Διαβαζα την ΠΟΛ . 1015-26/01/2011 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11852 και μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.

Αν μια ΕΠΕ δεν έχει δημοσιεύσει ισολογισμό ποτέ μπορεί να θεωρηθεί De Facto O.Ε.

Βέβαια η απόφαση του Ν.Σ.Κ. αναφέρεται σε περίπτωση μη δημοσίευσης καταστατικού, αλλά

και πάλι μου έχουν δημιουργηθεί αμφιβολίες σχετικά με το αν θα έχω πρόβλημα ή όχι σε μελλοντικό ελεγχο.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις σκέψεις σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ. (που μπορείς να την διαβάσεις στο pdf αρχείο κάτω από την ΠΟΛ), αναφέρεται στην δημοσίευση της σύστασης και στον χρόνο από την σύσταση έως την δημοσίευσή της.. ή της μετατροπής έως την δημοσίευσή της.. καμιά σχέση με ισολογοσμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ. (που μπορείς να την διαβάσεις στο pdf αρχείο κάτω από την ΠΟΛ), αναφέρεται στην δημοσίευση της σύστασης και στον χρόνο από την σύσταση έως την δημοσίευσή της.. ή της μετατροπής έως την δημοσίευσή της.. καμιά σχέση με ισολογοσμούς.

Ναι την διάβασα πριν κάνω το Post, αλλα η αμφιβολία εχει δημιουργηθεί. Εφόσον η υποχρέωση για δημοσιεύση Ισολογισμού από τον 3190 υπάρχει είσαι σίγουρος οτι δεν

θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον ? Με συγχωρείς που σε αμφισβητώ αλλά νομίζω οτί αυτό που λέω έχει κάποια βάση.

Απόστολος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Καλημέρα,

οι ημερομηνίες δημοσίευσης του ισολογισμου ε.π.ε. ποιές είναι? και τα βήματα?

και αν είναι εως 31/03/2011 και δεν εχει γίμει ακόμα τι πρόβλημα θα εχουμε? αν?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν γνωριζει καποιοσ ασ με απαντησει

ευχαριστω και sorry

αγαπητή συνάδελφε, η αλήθεια είναι ότι οι προθεσμίες για δημοσίευση ισολογισμού ΕΠΕ έληξαν στις 1/3/2011..Βέβαια το δυσάρεστο είναι ότι θα πληρώσεις ένα γερό πρόστιμο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητή συνάδελφε, η αλήθεια είναι ότι οι προθεσμίες για δημοσίευση ισολογισμού ΕΠΕ έληξαν στις 1/3/2011..Βέβαια το δυσάρεστο είναι ότι θα πληρώσεις ένα γερό πρόστιμο!!

????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο πρόστιμο ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο τι είναι αυτά που λέτε ποιος έχει δημοσιεύσει ισολογισμό ΕΠΕ 1/3/11 ενώ το νομοσχέδιο για την φορολογια των ΕΠΕ ψηφιστηκε πριν λίγες μερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο πρόστιμο ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο τι είναι αυτά που λέτε ποιος έχει δημοσιεύσει ισολογισμό ΕΠΕ 1/3/11 ενώ το νομοσχέδιο για την φορολογια των ΕΠΕ ψηφιστηκε πριν λίγες μερες?

δεν λεει ομωσ για ημερομηνιες δημοσιευσησ ισολογισμων.

Πρέπει να παω τον ισολογισμο στο πρωτοδικειο, σε 3 εφημεριδεσ και στο ΦΕΚ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητή συνάδελφε, η αλήθεια είναι ότι οι προθεσμίες για δημοσίευση ισολογισμού ΕΠΕ έληξαν στις 1/3/2011..Βέβαια το δυσάρεστο είναι ότι θα πληρώσεις ένα γερό πρόστιμο!!

Σιγά να μη τη μαστιγώσουνε κι όλας..........

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=27987

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπητή συνάδελφε, η αλήθεια είναι ότι οι προθεσμίες για δημοσίευση ισολογισμού ΕΠΕ έληξαν στις 1/3/2011..Βέβαια το δυσάρεστο είναι ότι θα πληρώσεις ένα γερό πρόστιμο!!

Fotkaterina μπορεις να μας δωσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το πρόστιμο;

Ποιά υπηρεσία είναι αρμόδια για την επιβολή;

Βάσει ποιού νόμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρέμησε, ο ισολογισμος πρεπει να εχει εκτυπωθει ως 31/3 αρα, μετα απο εκει, δημοσιευεις σε ευλογο χρονικο διαστημα. Εγω, τους δινω σε πρακτορειο μαζι με των ΑΕ και δημοσιευονται γυρω στο Μαιο. Ποτε κανενας δεν μου εχει ζητησει να δει δημοσιευση σε οικονομικη και πολιτικη εφημεριδα για ΕΠΕ, αν και υπαρχει αυτη η υποχρεωση. Οι ΕΠΕ δεν εχουν υποχρεωση δημοσιευσης σε τοπικη. Μου εχουν ζητησει ομως ΦΕΚ, σε τροποποιησεις καταστατικων, ή απο τραπεζες. Και καποιες ΕΠΕ μου δινουν εντολη να δημοσιευσω μονο στο ΦΕΚ, οπου κοστιζει γυρω στα 270 ευρω (για να μειωσουν το κοστος). Αν ποτέ γινει το μητρωο των ΕΠΕ, αντιστοιχο με των ΑΕ, θα εχουμε και προθεσμιες, και εφημεριδες και προστιμα. ΑΝ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΓΙΝΕΙ.....

Καλημέρα,

οι ημερομηνίες δημοσίευσης του ισολογισμου ε.π.ε. ποιές είναι? και τα βήματα?

και αν είναι εως 31/03/2011 και δεν εχει γίμει ακόμα τι πρόβλημα θα εχουμε? αν?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fotkaterina μπορεις να μας δωσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το πρόστιμο;

Ποιά υπηρεσία είναι αρμόδια για την επιβολή;

Βάσει ποιού νόμου;

Πρέπει να πάμε τον ισολογισμό της ΕΠΕ και στο πρωτοδικείο?? ή αρκεί η δημοσίευση στις εφημερίδες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πάμε τον ισολογισμό της ΕΠΕ και στο πρωτοδικείο?? ή αρκεί η δημοσίευση στις εφημερίδες??

Καλά, δεν ξέρεις αν δημοσιεύεται ο ισολογισμός στο πρωτοδικείο, αλλά ξέρεις ότι θα φάει η άλλη ένα γερό πρόστιμο....?????????????

Βαλτή να τη σκάσεις είσαι....?????

Στο πρωτοδικείο δεν δημοσιεύεται ο ισολογισμός της επε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΘΕΣΕΙΣ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΕ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΩΝ, ΓΙΑ ΕΠΕ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΟΥ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΠΕ 271 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΠΟΣΟ, ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΤΥΠΟΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΤΟ ΦΕΚ.

ΜΕΤΑ, ΒΡΙΣΚΕΙΣ 2 ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΠΟΙΕΣ ΘΕΛΕΙΣ, ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ ΣΟΥ. ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΣΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ.

ΑΥΤΑ, ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ.

ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΚΑΝΩ, ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΙΝΕΣΑΙ

τελικα εγών τι κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα Κωνσταντινα.

ναι ετσι ειναι οπως τα λες. αν και δεν ζητανε δημοσιευσεις. υπαρχουν πολλες επε που δημοσιευουν μονο στο φεκ. αλλα ομως ετσι ειναι οπως τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fotkaterina αντι για απαντηση μου έδωσες ερώτηση!

Απαντησε παρακαλω πρωτα αυτο το τσουχτερο προστιμο που να παω να το πληρωσω?

ΑΘΗΝΑ χαλλλλαρα

Οπως τα είπαν και οι συναδελφοι

1) ΔΟΥ Παραβολο

2) ΦΕΚ

3) 2 εφημεριδες

πότε;

όπως προείπα χαλλλαρα

δες και αυτο http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=27987

αργοτερα όταν ισχυσει και για τις προυπαρχουσες απο 04/04/2011 εταιρειες το ΓΕΜΗ μπορει να δημιουργηθούν και άλλες απαιτησεις προς το παρόν όμως μην αγχωνεσαι! Αρκετα έχουμε στο μυαλο μας ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...