Προς το περιεχόμενο
  • 0

υπαγωγή σε λανθασμένη συλλογική σύμβαση εργασίας (σσε)


Panod

Ερώτηση

Κατόπιν ανάληψης εργασιών σε πρατήριο υγρών καυσίμων διαπιστώθηκε ότι ορισμένοι υπάλληλοι είχαν λανθασμένα χαρακτηρισθεί ως εργατοτεχνίτες (και στον ΟΑΕΔ και στην ΑΠΔ και στην Επιθεωρηση εργασιας και στην γνωστοποιηση των ορων εργασιας) ενώ ήταν πωλητές, είχαν υπαχθει σε λανθασμενη ΣΣΕ (πετρελαιοειδων αντι ΕΓΣΣΕ) ορισμενοι ειχαν δηλωθει ως ωρομισθιοι ενω επρεπε να εμφανιζονται κανονικα ως μισθωτοι ενω καποιοι αλλοι εμφανιζονταν ως νεοι εργαζομενοι για τις αναγκες του ΤΕΑΥΕΚ ενω ηταν παλαιοι (με αποτελεσμα και οι ασφαλιστικες κρατησεις να ειναι διαφορετικες. Εγω λοιπων που θελω να διορθωσω ολα τα ανωτερω με ποιον τροπο θα το κανω ωστε να ειμαι συννομος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κατόπιν ανάληψης εργασιών σε πρατήριο υγρών καυσίμων διαπιστώθηκε ότι ορισμένοι υπάλληλοι είχαν λανθασμένα χαρακτηρισθεί ως εργατοτεχνίτες (και στον ΟΑΕΔ και στην ΑΠΔ και στην Επιθεωρηση εργασιας και στην γνωστοποιηση των ορων εργασιας) ενώ ήταν πωλητές, είχαν υπαχθει σε λανθασμενη ΣΣΕ (πετρελαιοειδων αντι ΕΓΣΣΕ)

Πωλητές που πουλάγανε τι..???? Μήπως δεν παίζει ΕΓΣΣΕ αλλά ΣΣΕ εμπορικών επιχειρήσεων..????

Όπως και να έχει, να υπογράψουνε καινούρια σύμβαση και αλλαγή ειδικότητας στην ΑΠΔ....

ορισμενοι ειχαν δηλωθει ως ωρομισθιοι ενω επρεπε να εμφανιζονται κανονικα ως μισθωτοι

Για εξήγησε λιγάκι παραπάνω..... Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι εργοδότης και εργαζόμενος μπορούν από κοινού να συμφωνήσουν το τρόπο αμοιβής, είτε μισθός είτε ημερομίσθιο είτε ωρομίσθιο, ανάλογα και τη θέση.............

ενω καποιοι αλλοι εμφανιζονταν ως νεοι εργαζομενοι για τις αναγκες του ΤΕΑΥΕΚ ενω ηταν παλαιοι (με αποτελεσμα και οι ασφαλιστικες κρατησεις να ειναι διαφορετικες.

Με βεβαιώσεις ότι είναι νέοι εργαζόμενοι, πας στο ΤΕΑΥΕΚ και διορθώνεις... Ενδεχομένως να σου πουν για έλεγχο ολόκληρης της περιόδου, μιας και θα πας........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει δίκιο ο Στέφανος. Σε πολλά πρατήρια συμβαίνει αυτό. Είτε ηθελημένα είτε από άγνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατόπιν ανάληψης εργασιών σε πρατήριο υγρών καυσίμων διαπιστώθηκε ότι ορισμένοι υπάλληλοι είχαν λανθασμένα χαρακτηρισθεί ως εργατοτεχνίτες (και στον ΟΑΕΔ και στην ΑΠΔ και στην Επιθεωρηση εργασιας και στην γνωστοποιηση των ορων εργασιας) ενώ ήταν πωλητές, είχαν υπαχθει σε λανθασμενη ΣΣΕ (πετρελαιοειδων αντι ΕΓΣΣΕ)

Πωλητές που πουλάγανε τι..???? Μήπως δεν παίζει ΕΓΣΣΕ αλλά ΣΣΕ εμπορικών επιχειρήσεων..????

Οχι οι υπαλληλοι που βαζουν καυσιμα στα πρατηρια υγρων καυσιμων καλουνται πωλητες (εχουν και τον κωδικο ειδικοτητος του πωλητη) και αμοιβονται συμφωνα με την ΕΓΣΣΕ (Το εχω επιβεβαιωσει και με την επιθεωρηση εργασιας αυτο). Αρχικως θεωρουσα και εγω οτι υπαγονται στην συμβαση των εμπορικων επιχειρησεων....

Όπως και να έχει, να υπογράψουνε καινούρια σύμβαση και αλλαγή ειδικότητας στην ΑΠΔ....

Αυτο σκεφτηκα και εγω να κανω αλλα απο την επιθεωρηση μου ειπαν να μην αλλαξω συμβαση ακομη και αν δεν γινει μειωση μισθων . Οσοι αμοιβονται με τους ορους της συμβασης των πετρελαιοειδων θα παραμεινουν εκει και οι νεες προσληψεις θα γινουν συμφωνα με τους κωδικους ειδικοτητος και την συμβαση που αναφερω παραπανω. Απλα αναρρωτιεμαι αν καποιος αλλος εχει αντιμετωπισει παρομοια περιπτωση και πως το χειριστηκε καθοσον απο την επιθεωρηση εργασιας δεν εδωσαν αναλυτικες οδηγιες παρα μονο γενικες. Απλα αναρρωτιεμαι γιατι δεν αναλαμβανει κανεις την ευθυνη να απαντησει, ως οφειλει λεπτομερως, απο την στιγμη που υπαρχει e-mail επικοινωνιας με την επιθεωρηση εργασιας.

ορισμενοι ειχαν δηλωθει ως ωρομισθιοι ενω επρεπε να εμφανιζονται κανονικα ως μισθωτοι

Για εξήγησε λιγάκι παραπάνω..... Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι εργοδότης και εργαζόμενος μπορούν από κοινού να συμφωνήσουν το τρόπο αμοιβής, είτε μισθός είτε ημερομίσθιο είτε ωρομίσθιο, ανάλογα και τη θέση.............

Το θεμα ειναι οτι εχουν τοποθετησει εναν υπαλληλο σαν ωρομισθιο (απλα αδυνατω να καταλαβω το λογο) και η αναγωγη του εν λογω ωρομισθιου σε ημερομισθιο η μηνιαιο μισθο δεν ταιριαζει με καμια ειδικοτητα, προυπηρεσια, επιδομα και συμβαση!! Αντιμετωπιζω λοιπον το προβλημα του δεσιματος ωρομισθιου και μηνιαιου μισθου στο λογιστικο μου προγραμμα προκειμενου να κανει αυτοματο υπολογισμο μισθοδοσιας σε ορους μηνιαιου μισθου πλεον. Ο τροπος αμοιβης δεν ειναι σημαντικο προβλημα επομενως δεν με απασχολει ιδιαιτερως αλλα καλο θα ηταν να ακουσω μια αποψη για τον προβληματισμο μου

ενω καποιοι αλλοι εμφανιζονταν ως νεοι εργαζομενοι για τις αναγκες του ΤΕΑΥΕΚ ενω ηταν παλαιοι (με αποτελεσμα και οι ασφαλιστικες κρατησεις να ειναι διαφορετικες.

Με βεβαιώσεις ότι είναι νέοι εργαζόμενοι, πας στο ΤΕΑΥΕΚ και διορθώνεις... Ενδεχομένως να σου πουν για έλεγχο ολόκληρης της περιόδου, μιας και θα πας........

Αυτο δεν το γνωριζα. Θα επικοινωνησω και μαζι τους (αν σηκωσουν το τηλεφωνο) να δω αν χρειαζονται επιπλεον διαδικασιες

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...