Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αλλαγη ορων συμβασης εργασιας και μη υπογραφη της νεας συμβασης τι συνεπαγεται


MARKAL

Ερώτηση

ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΖΗΤΗΣΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΜΙΑ ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΕΙΝΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΩΝ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΘΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΥΘΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ?

ΧΑΝΕΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ?

ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα! Εργάζομαι ως ξενοδοχοϋπάλληλος από τον Μάιο του 2009. Εδώ και 1 χρόνο άλλαξε η σύμβαση σε ατομική σύμβαση μερικής απασχόλησης – 4 τετράωρα /εβδομάδα αν και δουλεύω πάντα κανονικά 5μερο και 8ωρο…

Επειδή ο εργοδότης θέλει να με αναγκάσει να παραιτηθώ, μου μείωσε τις πραγματικές μέρες εργασίας που δουλεύω σε 2 απογευματινά και 1 νυχτερινό ωράριο. Αν μου ζητήσει να υπογράψω νέα σύμβαση για π.χ. 2 η 3 τετράωρα/εβδομάδα και αρνηθώ να την υπογράψω, τι γίνεται? Θα έχει δικαίωμα να με απολύσει χωρίς αποζημίωση? Ευχαριστώ.

Νομικα,δεν μπορει να σε απολυση ουτε επικαλουμενος το οτι δεν υπεγραψες το ακομη...μειωμενο ωραριο ποσο μαλλον χωρις αποζημιωση..Βεβαια αυτος αν θελει να σε απολυση ,σαφως και δεν θα επικαλεστει αυτο... το λογο...απλα.... θα σε απολυση αλλα αυτο θα γινη, μονο με αποζημιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια καλημερα..sos γιατι την εβαψα..

Ειμαι 14 χρονια σε μια ατομικη επιχειρηση.Ο εργοδοτης μου την επομενη χρονια θα βγει σε συνταξη.

Μου ζητησε ομως την παρασκευη να μου κανει μειωση σε ωρες.Απο 8 ωρες να δουλευω 6 ωρες την ημερα δηλαδη 30 την εβδομαδα ή να μου κοψει μια ημερα την εβδομαδα (32 ωρες/βδ.)

Εκτος του οτι αν γινει αυτο την εχω ασχημα

1ον Για να γινει αυτο πρεπει να αλλαξει η συμβαση ετσι δεν ειναι?Αν αλλαξει η συμβαση θα εχω δικαιωμα σε κανονικη αποζημιωση(των 15χρονων) την επομενη χρονια?

2ον Αν δεν δεκτω τι επιλογες εχει?Θα συνεχισω 8 ωρες η θα με διωξει με την αποζημιωση?

3ον Μηπως το κανει αυτο για να την γλυτωσει του χρονου?

Γραφω συνεχεια για αποζημιωση γιατι αν μου κοψει εμενα αυτα τα χρηματα εκτος του οτι δεν υπαρχουν να πληρωθουν ενοικια κτλ εχουν κοψει και απο την γυναικα μου οποτε πολυ απλα τρεχουμε....

Θα ηθελα μια απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια καλημερα..sos γιατι την εβαψα..

Ειμαι 14 χρονια σε μια ατομικη επιχειρηση.Ο εργοδοτης μου την επομενη χρονια θα βγει σε συνταξη.

Μου ζητησε ομως την παρασκευη να μου κανει μειωση σε ωρες.Απο 8 ωρες να δουλευω 6 ωρες την ημερα δηλαδη 30 την εβδομαδα ή να μου κοψει μια ημερα την εβδομαδα (32 ωρες/βδ.)

Εκτος του οτι αν γινει αυτο την εχω ασχημα

1ον Για να γινει αυτο πρεπει να αλλαξει η συμβαση ετσι δεν ειναι?Αν αλλαξει η συμβαση θα εχω δικαιωμα σε κανονικη αποζημιωση(των 15χρονων) την επομενη χρονια?

2ον Αν δεν δεκτω τι επιλογες εχει?Θα συνεχισω 8 ωρες η θα με διωξει με την αποζημιωση?

3ον Μηπως το κανει αυτο για να την γλυτωσει του χρονου?

Γραφω συνεχεια για αποζημιωση γιατι αν μου κοψει εμενα αυτα τα χρηματα εκτος του οτι δεν υπαρχουν να πληρωθουν ενοικια κτλ εχουν κοψει και απο την γυναικα μου οποτε πολυ απλα τρεχουμε....

Θα ηθελα μια απαντηση

1. Αν δεχτείτε, ναι, πρέπει να γίνει νέα σύμβαση εργασίας. Αν δεχτείτε, καλύτερα να εργάζεστε πενθήμερο 6ωρο για να έχετε περισσότερα ένσημα.

2. Αν δεν δεχτείτε και δεν θέλει ο εργοδότης να σας απασχολεί σε εξάωρο πρέπει να κάνετε καταγγελία στην Επιθεώρηση και να δηλώσετε ότι θεωρείτε πως έχει γίνει βλαπτική μεταβολή των όρων της σύμβασης και για σας αυτό θεωρείται καταγγελία, άρα θα ζητήσετε να εισπράξετε την αποζημίωσή σας και να φύγετε.

3. Αν δεν δεχτείτε την σύμβαση μερικής απασχόλησης και σας απολύσει μπορείτε να την βγάλετε άκυρη (πρέπει να μιλήσετε με δικηγόρο).

Η επιλογή είναι δική σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Απλα θα ηθελα να μου πεις η καποιος αλλος αν δεκτω και αλλαξω να μου κανει νεα συμβαση την επομενη χρονια αν με απολυσει θα δικαιουμαι 15 χρονια αποζημιωσης η τον 1 χρονο που θα ειμαι με την νεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Απλα θα ηθελα να μου πεις η καποιος αλλος αν δεκτω και αλλαξω να μου κανει νεα συμβαση την επομενη χρονια αν με απολυσει θα δικαιουμαι 15 χρονια αποζημιωσης η τον 1 χρονο που θα ειμαι με την νεα?

Ναι, αυτό δεν αλλάζει. Απλώς θα υπολογιστεί η αποζημίωση με τον τρέχοντα μισθό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη στελιος

Χρονια πολλα..μια ερωτηση και απο εμενα-εργαζομαι σε μια εταιρια 10 χρονια -αυτην την περιοδο μας πιεζουν να υπογραψουμε νεες ατομικες συμβασεις εργασιας μειωμενες κατα 7-10 μερες λιγοτερες τον μηνα...-αρκετοι δεχτηκανε ..-αρκετοι οχι..-μας ενημερωσε ο διευθυντης οτι εχει το δικαιωμα για σπασιμο..-να μας φερνει το νεο ετος για δουλεια 5-7 μερες τον μηνα..κ οποτε θελει αυτος!!!!θελει να μας σπασει τα νευρα λεει για να παρετηθουμε μονοι μας.!!εχει το δικαιωμα να το κανει αυτο..??(μονο 5-7 μερες...)επισης εχει σχεση με το αν αποδεχτουν τα 3/5 των εργαζωμενων..να αλλαξουν ολες οι συμβασεις ανεξαρτητως αν θελουν οι υπολοιποι η οχι..?

επισης..αυτο που ψηφησανε χτες στην βουλη για το -22% -πρεπει να υπογραψουμε νεα συμβαση..-ατομικη πλεον-η θα γινει τροποποιηση στην ιδια παλια συλλογικη συμβαση..?

ευχαριστω για τον χρονο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!ειμαι υπαλληλος σε ενα μαγαζι σχεδον 4 χρονια,το αφεντικο μου θελει να μου μειωσει τις μερες που δουλευω και λεει οτι αν δεν δεχτω πρεπει να παραιτηθω και οχι να με απολυσει.με εξαναγκαζει να δουλευω 3 μερες την εβδομαδα και μου λεει οτι αν δεν συμφωνω να παραιτηθω.τι να κανω?θελω να με απολυσει για μπω και στο ταμειο.δεν εχω υπογραψει τιποτα ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρονια πολλα..μια ερωτηση και απο εμενα-εργαζομαι σε μια εταιρια 10 χρονια -αυτην την περιοδο μας πιεζουν να υπογραψουμε νεες ατομικες συμβασεις εργασιας μειωμενες κατα 7-10 μερες λιγοτερες τον μηνα...-αρκετοι δεχτηκανε ..-αρκετοι οχι..-μας ενημερωσε ο διευθυντης οτι εχει το δικαιωμα για σπασιμο..-να μας φερνει το νεο ετος για δουλεια 5-7 μερες τον μηνα..κ οποτε θελει αυτος!!!!θελει να μας σπασει τα νευρα λεει για να παρετηθουμε μονοι μας.!!εχει το δικαιωμα να το κανει αυτο..??(μονο 5-7 μερες...)επισης εχει σχεση με το αν αποδεχτουν τα 3/5 των εργαζωμενων..να αλλαξουν ολες οι συμβασεις ανεξαρτητως αν θελουν οι υπολοιποι η οχι..?

επισης..αυτο που ψηφησανε χτες στην βουλη για το -22% -πρεπει να υπογραψουμε νεα συμβαση..-ατομικη πλεον-η θα γινει τροποποιηση στην ιδια παλια συλλογικη συμβαση..?

ευχαριστω για τον χρονο σας..

1)Για την εκ περιτροπης

Σύμφωνα με το άρθρο 2 παρ. 3 του Ν.3846/2010 …. ”αν περιοριστούν οι δραστηριότητές του, ο εργοδότης μπορεί, αντί καταγγελίας της σύμβασης εργασίας, να επιβάλει σύστημα εκ περιτροπής απασχόλησης στην επιχείρησή του, η διάρκεια της οποίας δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τους εννέα (9) μήνες στο ίδιο ημερολογιακό έτος, (εφάπαξ ή τμηματικά) μόνο εφόσον προηγουμένως προβεί σε ενημέρωση και διαβούλευση με τους νόμιμους εκπροσώπους των εργαζομένων….”

Οπως προκύπτει από το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο, βασική προϋπόθεση για την επιβολή συστήματος εκ περιτροπής εργασίας με απόφαση του εργοδότη, είναι η ύπαρξη οικονομικών προβλημάτων στην επιχείρηση και επιβάλλεται αντί της καταγγελίας της σύμβασης εργασίας, μετα από διαβούλευση με τους εργαζόμενους. Σκοπός της επιβολής συστήματος εκ περιτροπής απασχόλησης είναι η αντιμετώπιση πρόσκαιρων οικονομικών προβλημάτων, με αποτέλεσμα τη διασφάλιση της βιωσιμότητας της επιχείρησης και την αποφυγή απολύσεων. Το εν λόγω δικαίωμα δεν πρέπει να ασκείται καταχρηστικά αλλά εντός των πλαισίων τη καλής πίστης (ΑΚ 281) και θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη η αρχή της ίσης μεταχείρισης και της μη διάκρισης.

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι η επιβολή της εκ περιτροπης απασχόλησης αποτελεί ηπιότερο μέτρο της καταγγελίας της σύμβασης εργασίας δεδομένου ότι επιβάλλεται ως μέτρο προληπτικό κατά των απολύσεων . Συνεπώς η επιβολή της αποκλείει την καταγγελία της σύμβασης εργασίας, η οποία για να πραγματοποιηθεί απαιτεί την διακοπή του συστήματος της εκ περιτροπής απασχόλησης και την επαναφορά του εργαζόμενου σε σύστημα πλήρους απασχόλησης. Ως εκ τούτου ο υπολογισμός της αποζημίωσης θα γίνει με βάση τις αποδοχές που θα ελάμβανε ο εργαζόμενος υπό καθεστώς πλήρους απασχόλησης

2)αν θελουν τα 3,/5 των εργαζομενων, ναι μπορει να αλλαξη τις συμβασεις.

3) Για την μειωση του 22% ειτε ατομικη, ειτε τροποποιητικη, εχει το ιδιο..... αποτελεσμα.οταν ομως συνεχιζεις να εγαζεσαι και δεν απολυθεις και επαναπροσληφθης,πιο λογικη ειναι η τροποποιηση .πιστευω...βεβαια... διοτι δεν ειδα να το διευκρινησουν καπου,οτι εστω και τυπικα....θα ζητηται η συνενεση του εργαζομενου για αυτη την μειωση του μισθου του ,στο οριο της ξεφτιλας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια καλησπερα

εργαζομαι σε μια αλυσιδα ηλεκτρικων συσκευων εδω και 4 χρονια περιπου

χτες μας ανακοινωσαν οτι θα μας στειλουν της νεες συμβασης για να υπογραψουμε οι οποιες εχουν την μειωση του μισθου

επειδη ακουω απο εδω και απο εκει οτι η υπογραφη της συμβασης ειναι υποχρεωτικη και οτι αν δεν δεχτω να την υπογραψω

θα απολυθω χωρις να παρω αποζημιωση. τι ισχυει τελικα;

1. δεν υπογραφω παιρνω αποζημιωση και φευγω

2. ή δεν υπογραφω και απλα φευγω χωρις να δικαιουμε τιποτα

επισης αν δικαιουμε ανεργια στις δυο πιο πανω περιπτωσης

ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια καλησπερα

εργαζομαι σε μια αλυσιδα ηλεκτρικων συσκευων εδω και 4 χρονια περιπου

χτες μας ανακοινωσαν οτι θα μας στειλουν της νεες συμβασης για να υπογραψουμε οι οποιες εχουν την μειωση του μισθου

επειδη ακουω απο εδω και απο εκει οτι η υπογραφη της συμβασης ειναι υποχρεωτικη και οτι αν δεν δεχτω να την υπογραψω

θα απολυθω χωρις να παρω αποζημιωση. τι ισχυει τελικα;

1. δεν υπογραφω παιρνω αποζημιωση και φευγω

2. ή δεν υπογραφω και απλα φευγω χωρις να δικαιουμε τιποτα

επισης αν δικαιουμε ανεργια στις δυο πιο πανω περιπτωσης

ευχαριστω για τον χρονο σας

Με ποια ΣΣΕ αμείβεστε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την έχεις τη σύμβαση ή την γνωστοποίηση των όρων της σύμβασης; Αν ναι, σε κάποιο σημείο αναφέρει ποια Συλλογική Σύμβαση Εργασίας εφαρμόζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά και σε μένα μου γνωστοποιηθηκε οτι θα μου δωσουν τροποποιηση της συμβασης με μειωση μισθου 20% για να την υπογράψω. Η αρχική είχε υπογραφεί το 2007 και ηταν εξαρτημενης εργασιας αορίστου χρόνου.

Δεδομένα δε θέλω να συνεχίσω στην εταιρία. Αν αρνηθω να υπογράψω απολύομαι? Αν ναι αποζημιώνομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ioeconomist

Καλησπέρα.

Σήμερα ενημερώθηκαμε στη δουλειά με γραπτή ανακοίνωση πως θα επέλθει μείωση μισθών κατά 20%. Όποιος συμφωνεί υπογράφει κα συνεχίζει και όποιος όχι φεύγει. Δουλεύω ως πωλήτρια σε ζαχαροπλαστείο. Τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Μπορούμε να διεκδικήσουμε κάτι ή χαμένος κόπος?

Επιπλέον θα ήθελα να μάθω εάν μπορώ να βρω την σύμβαση μου και την βεβαίωση αποδοχών κάπου, εκτός από το να την ζητήσω από τον ίδιο τον εργοδότη. Πχ. το ΙΚΑ ή ο ΟΑΕΔ θα μπορούσαν να μου τα χορηγήσουν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Σήμερα ενημερώθηκαμε στη δουλειά με γραπτή ανακοίνωση πως θα επέλθει μείωση μισθών κατά 20%. Όποιος συμφωνεί υπογράφει κα συνεχίζει και όποιος όχι φεύγει. Δουλεύω ως πωλήτρια σε ζαχαροπλαστείο. Τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση? Μπορούμε να διεκδικήσουμε κάτι ή χαμένος κόπος?

Επιπλέον θα ήθελα να μάθω εάν μπορώ να βρω την σύμβαση μου και την βεβαίωση αποδοχών κάπου, εκτός από το να την ζητήσω από τον ίδιο τον εργοδότη. Πχ. το ΙΚΑ ή ο ΟΑΕΔ θα μπορούσαν να μου τα χορηγήσουν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τι παραπάνω εκτός από αποζημίωση απόλυσης, άδειες και επιδόματα θες να πάρεις αν σε διώξει?

Αν κάτσεις, σημαίνει ότι το δέχεσαι...

Και αντίγραφο της σύμβασης αν είναι πλήρους απασχόλησης δεν έχει καμιά δημόσια υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία Αμπουλού
Έχω μια υποψία πως αν αρνηθώ δεν θα με απολύσει απλά θα μου πει παραιτήσου!

Αυτη είναι εύλογη απορια πολλων εργαζομενων!!!!! Μη αποδοχη μειωσης του μισθου σημαίνει αυτόματα απολυση (δηλ. αποζημιωση και ταμειο ανεργιας) ή σημαίνει οικοιοθελής αποχωρηση (χωρίς αποζημιωση και ούτε ταμείο ανεργιας)..

Τι ισχύει τελικά?? Μπορεί να μας πει καποιος υπευθυνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κατερίνα

Καλησπέρα.

Εργάζομαι σε μια εταιρεία ως υπάλληλος γραφείου εδώ και 8 μήνες. Για τους 6 πρώτους μήνες η σύμβαση εργασίας μου ήταν για μισθό 850ευρώ/μήνα (μεικτά). Μετά μου είπαν να υπογράψω μια καινούργια σύμβαση εργασίας που μισθός θα ήταν 600ευρώ/μήνα (μεικτά) αλλά εγώ θα πληρωνόμουν κανονικά όπως πριν. Μου είπαν ότι αυτό το έκαναν λόγω των καινούργιων συμβάσεων που ψηφίστηκαν.

Μέχρι στιγμής μου καταθέτουν το μισθό μου κανονικά.

Εγώ παραιτούμαι στο τέλος του μήνα.

Η ερώτηση μου είναι: Αν μου δώσουν τα χρήματα που μου χρωστάνε με βάση τη δεύτερη σύμβαση που έχω υπογράψει (μισθό Αυγούστου, άδειες, επίδομα αδείας) μπορώ να διεκδικήσω με κάποιο τρόπο τα υπόλοιπα χρήματα?

(Ανησυχώ επειδή ο εργοδότης μου είχε πολλά θέματα με όλους τους προηγούμενους υπαλλήλους!)

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 16/2/2011 στις 7:31 ΜΜ, FRIDAY είπε

Σε εταιρεία ζητείται από τους υπαλλήλους να υπογράψουν τροποποιητικες συμβάσεις. Τι επιπτώσεις έχει αυτό για τους εργαζόμενους σε περίπτωση που απολυθούν; Για παράδειγμα κάποιος που εργάζεται επί 5 έτη 8ώρο και τώρα του ζητούν να υπογράψει τροποποιητική σύμβαση για τετραήμερο-οχτάωρο, σε περίπτωση που απολυθεί μετά από κάποιυς μήνες χάνει τα δικαιώματα της πενταετιας οχτάωρο;;

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...