Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ


ashetos

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΘΑ ΜΕΤΑΒΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΣΧΕΙ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ (ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΜΕΣΩ ΜΜΕ).ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΚΟΒΕΙ ΤΠΥ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ? ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΠΑΕΙ 309?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΘΑ ΜΕΤΑΒΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΣΧΕΙ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ (ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΜΕΣΩ ΜΜΕ).ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΚΟΒΕΙ ΤΠΥ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ? ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΠΑΕΙ 309?

ΔΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ 309 ΚΑΙ 345

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ 309 ΚΑΙ 345

Ενδοκοινοτικη με Ελβετια;

Τοπος φορολογιας εκτος Ελλαδος, Ν.2859/2000, αρθρο 14, παραγραφος 1, περιπτωση 2α.

Περιοδικη κωδικος 308.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ενδοκοινοτικη με Ελβετια;

Τοπος φορολογιας εκτος Ελλαδος, Ν.2859/2000, αρθρο 14, παραγραφος 1, περιπτωση 2α.

Περιοδικη κωδικος 308.

ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΕΛΒΕΤΙΑ

:P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενδοκοινοτικη με Ελβετια;

Τοπος φορολογιας εκτος Ελλαδος, Ν.2859/2000, αρθρο 14, παραγραφος 1, περιπτωση 2α.

Περιοδικη κωδικος 308.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ, ΤΠΥ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ, ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΩΔΙΚΟΙ 308 & 345, ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ 608 & 644?ΣΤΟ Ε3 ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ,ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ?ΣΤΟΝ 278? ΚΑΙ ΣΤΟ Ε1? ΑΦΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΥΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΗΚΕ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΩ ΣΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΤΙΝΟΣ

Και για να το κάνω λίγο πιο δύσκολο!!!Παροζή υπηρεσίας από ελληνική εταιρεία στην Κύπρο και συγκεκριμένα διοργάνωση έκθεσης!!!Οι Έλληνες συμμετέχοντες-πελάτες θα τιμολογηθούν με ΦΠΑ ή θα τιμολογηθούν όπως οι Κύπριοι(άνευ ΦΠΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΕΝΑ

Ενδοκοινοτικη με Ελβετια;

Τοπος φορολογιας εκτος Ελλαδος, Ν.2859/2000, αρθρο 14, παραγραφος 1, περιπτωση 2α.

Περιοδικη κωδικος 308.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΟΒΕΙ ΑΠΥ ΓΙΑ ΦΟΡΤΗΓΟ ΠΟΥ ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΚΟΒΕΤΑΙ ΣΕ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ:

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΤΙΚΟΣ ΚΑΙ

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ:309,345

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:

1)ΑΝ ΕΙΑΝΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗ ΔΟΥ;

2)Ο 343 ΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ;

3)ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΘΑ ΜΠΕΙ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χρήστος

Παιδιά βοήθεια!

Είμαι Αρχιτέκτων Μηχανικός με μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών και έδρα στην Ελλάδα. Συνεργαζόμουν (με ΑΠΥ) με μια εταιρεία Α (έδρα Ελλάδα). Η εταιρεία Α είχε αναλάβει τμήμα έργου από εταιρεία Β (έδρα Γερμανία), το οποίο γινόταν στην Γερμανία. Ως εδώ οκ (έκοβα ΑΠΥ στην εταιρεία Α και όλα καλά). Ο ιδιοκτήτης της εταιρείας Α έχει και εταιρεία Γ με έδρα την Γερμανία. Τώρα λοιπόν μου ζητήθηκε να μεταβώ (3 μήνες) για εργασία στην Γερμανία και να κόβω ΑΠΥ στην Γερμανική εταιρεία Γ. Το ερώτημά μου είναι τι αλλάζει για μένα όσον αφορά την φορολογία? Φορολογούμαι με 23% ?,με την παρακράτηση τι γίνεται ? κτλ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ps: Ρώτησα τον έως τώρα λογιστή μου αλλά δεεεν...(σας καταλαβαίνω πάντως...πολύ χάος με τους νόμους-και σε μας τα ίδια σκ.... είναι!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΩΣΤΑΛΑΜΠΡΟΣ Γ.

ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΠΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Α. Υπηρεσίες που φορολογούνται στη χώρα του λήπτη των υπηρεσιών (Β2Β):

Στη χώρα του λήπτη φορολογείται κάθε υπηρεσία που τιμολογείται προς:

πρόσωπο υποκείμενο στο φόρο (διαθέτει ΑΦΜ/ΦΠΑ) σε άλλο κράτος μέλος

πρόσωπο υποκείμενο (επιχείρηση) σε Τρίτη χώρα

AΡΑ: εκδίδεται τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ

ΠΡΟΣΟΧΗ :Εγγραφή στο VIES και από τους δυο αντισυμβαλλόμενους

Υποβολή ανακεφαλαιωτικών πινάκων

ΧΡΕΩΠΙΣΤΩΣΗ από τον λήπτη

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ στο τιμολόγιο «Τόπος φορολογίας εκτός Ελλάδας, άρθρο 14 (υπόχρεος ο λήπτης) του Κώδικα ΦΠΑ»

Β. Υπηρεσίες που φορολογούνται στη χώρα του παρέχοντος υπηρεσίες (Β2C):

Στη χώρα του παρέχοντος φορολογείται κάθε υπηρεσία που τιμολογείται προς:

πρόσωπο μη υποκείμενο είτε εντός είτε εκτός Κοινότητας

ΑΡΑ : εκδίδεται τιμολόγιο με ΦΠΑ.

Βασικές εξαιρέσεις από κανόνα

§ 4 (πράξεις σχετικές με ακίνητα)

§ 5 (μεταφορές προσώπων)

§ 8 και § 8 α (πολιτιστικές κ.λπ. υπηρεσίες)

§ 10 και 11 (υπηρεσίες εστιατορίου και εστίασης)

§ 12 (βραχυχρόνια μίσθωση μεταφορικών μέσων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΑΣΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΠΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Α. Υπηρεσίες που φορολογούνται στη χώρα του λήπτη των υπηρεσιών (Β2Β):

Στη χώρα του λήπτη φορολογείται κάθε υπηρεσία που τιμολογείται προς:

πρόσωπο υποκείμενο στο φόρο (διαθέτει ΑΦΜ/ΦΠΑ) σε άλλο κράτος μέλος

πρόσωπο υποκείμενο (επιχείρηση) σε Τρίτη χώρα

AΡΑ: εκδίδεται τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ

ΠΡΟΣΟΧΗ :Εγγραφή στο VIES και από τους δυο αντισυμβαλλόμενους

Υποβολή ανακεφαλαιωτικών πινάκων

ΧΡΕΩΠΙΣΤΩΣΗ από τον λήπτη

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ στο τιμολόγιο «Τόπος φορολογίας εκτός Ελλάδας, άρθρο 14 (υπόχρεος ο λήπτης) του Κώδικα ΦΠΑ»

Έχω έναν μηχανικό, με παροχή υπηρεσιών στην Γερμανία και στον οποίο έκανα διακοπή εργασιών 10/2/2012, λόγω του ότι ανέλαβε σαν υποδιευθυντής στο Γερμανικό εργοστάσιο που παρείχε τις υπηρεσίες.

Όλα τα παραπάνω τα έχω τηρήσει ακριβώς έτσι. Αυτό που με προβληματίζει είναι η φορολογία εισοδήματος για το 2011.

Θα φορολογηθεί κανονικά Έσοδα-Έξοδα ή υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρω.

Στην εφορία μου είπαν έσοδα-έξοδα αλλά δεν τους πολυεμπιστεύομαι και στο Forum δεν μπορώ να βρώ απάντηση που να με καλύπτει.

Τα έσοδά του από τις ΑΠΥ που έκοβε μόνο σ' αυτούς, είναι 123.000 και τα έξοδά του 2.000 (του πλήρωναν εκείνοι τα πάντα εκτός) που σημαίνει 121.000 καθαρά κέρδη.

Είναι κάτι άλλο στις ενδοκοινοτικές που μπορώ να κάνω για την φορολογία του και δεν το ξέρω ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα φορολογηθει κανονικα στην Ελλαδα, εσοδα-εξοδα.

Ευχαριστώ πολύ Τάσο.

Πως θα του πω ότι θα πληρώσει περίπου 70.000 με την προκαταβολή φόρου και τα extraδάκια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την προκαταβολη θα την παρει πισω του χρονου.

Να δεις τι συμφερει να κανεις για του χρονου.

(Κάτοικος εξωτερικου?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά βρήκα μια λύση ώστε τουλάχιστον να του μειωθεί η προκαταβολή φόρου που βγαίνει 23.000.

Θα χρησιμοποιήσω τον κωδικό 655 για εισόδημα που δεν θα υπάρχει την 1/1/2012 εφόσον έκανε διακοπή τον 2/2012.

ΙΙ. Κωδικοί 655 – 656 «Καθαρό εισόδημα που δεν υπήρχε την 1-1-2012»

...............................

Λοιπές διευκρινίσεις

Εκτός από τις περιπτώσεις πώλησης ακινήτου, ο κωδικός αυτός μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλες, όπως για παράδειγμα διακοπή ατομικής επιχείρησης ή ελευθέριου επαγγέλματος, μεταβίβαση εμπράγματου δικαιώματος επικαρπίας ακινήτου κ.λπ.

Έτσι κι αλλιώς μάλλον δεν πρόκειται να ξαναγυρίσει Ελλάδα και δεν έχει κανένα ακίνητο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΘΑ ΜΕΤΑΒΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΣΧΕΙ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΣΕ ΕΛΒΕΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ (ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΜΕΣΩ ΜΜΕ).ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΚΟΒΕΙ ΤΠΥ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ? ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ ΠΑΕΙ 309?

Καλησπέρα , αντιμετωπίζω και εγώ μία περίπτωση με Ελβετία, μόνο που ο δικός μου φορολογούμενος είναι ΜΙΣΘΩΤΟΣ, διάβασα τη Σ.Α.Δ.Φ Ελλάδος-Ελβετίας αλλά δεν μπόρεσα να κατανοήσω με σιγουριά πως θα αντιμετωπίσω την περίπτωση του μισθωτου. Κάποια γνώμη-βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Είμαι Δικηγορός και έκοψα ΤΠΥ με ΦΠΑ σε εταιρεία στην Ελβετία.

Στην περιοδική δήλωση το έβαλα κανονικά στον κωδ. 303. Θα πρέπει να κάνω τροποποιητική (προφανώς) γιατί θα πρέπει να μπει στον κωδ. 308?? Και το ΦΠΑ που μπαίνει;;;

Στην εκκαθαριστική σε ποιον κωδικό θα τον βάλω;

Επίσης, θα έπρεπε να το δηλώσω στην εφορία για ενδοκοινοτικές συναλλαγές; Η Ελβετία δεν θεωρείται όμως ενδοκοινοτική συναλλαγή.

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει - θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...