Προς το περιεχόμενο

Γιατι πρεπει να κανουμε στους πελατες μας αυτοελεγχο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι πρεπει να κανουμε στους πελατες μας αυτοελεγχο???

καλημερα, μια και ως καινουργιος στο ελευθερο εππαγγελμα θα ηθελα να ρωτησω γιατι πρεπει να κανουμε στους πελατες μας αυτοελεγχο???

εχω λιγους πελατες κυριως παροχης υπηρεσιων και πιστευω οτι τους τα κραταω σωστα( ποτε δεν μπορεις να εισαι βεβαια σιγουρος αλλα κανω οτι μπορω)!!

Γιατι πρεπει να τους επιβαρυνουμε με επιπλεον φορους και με επιπλεον φπα για να περαιωσουν???

και στην τελικη τι λετε στους πελατες σας ???

επειδη δεν σας τα κραταω σωστα ας κανουμε αυτοελεγχο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

και στην τελικη τι λετε στους πελατες σας ???

...

Επειδή στην ελλάδα είσαι φοροφυγάς... μέχρι να αποδείξεις το αντίθετο.

(η απόδειξη όμως είναι αδύνατη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πρεπει να κανουμε στους πελατες μας αυτοελεγχο???

καλημερα, μια και ως καινουργιος στο ελευθερο εππαγγελμα θα ηθελα να ρωτησω γιατι πρεπει να κανουμε στους πελατες μας αυτοελεγχο???

εχω λιγους πελατες κυριως παροχης υπηρεσιων και πιστευω οτι τους τα κραταω σωστα( ποτε δεν μπορεις να εισαι βεβαια σιγουρος αλλα κανω οτι μπορω)!!

Γιατι πρεπει να τους επιβαρυνουμε με επιπλεον φορους και με επιπλεον φπα για να περαιωσουν???

και στην τελικη τι λετε στους πελατες σας ???

επειδη δεν σας τα κραταω σωστα ας κανουμε αυτοελεγχο??

Σίγουρα δεν λέμε κάτι τέτοιο,όμως αν εσυ πιστεύεις οτι είσαι Ο ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ,τότε μη το κάνεις.....

Εδώ όμως τίθεται ένα αλλό θέμα:

Μέχρι και το 2010 κάναμε την αυτοπεραίωση, που είχε σα σκοπό το κλείσιμο της χρήσης απο πιθανούς ελέγχους πληρώνοντας κάποιο φόρο και ΦΠΑ.

απο εδω και πέρα όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει. γιατί με το 2011 δεν έχουμε πια την αυτοπεραίωση,αλλά αυτοέλεγχο με την διαφορά να πληρηρώνεις το Φόρο και ΦΠΑ,αλλα να μη κερδίζεις τίποτα ,γιατί ο αυτοέλεγχος επέχει απλα θέση συνάφειας και όχι περαίωσης, πραγμα που σημαίνει ότι καποια στιγμη μπορει να πας σε έλεχγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αυτοέλεγχος γίνεται όταν τα λογιστικά ακαθάριστα έσοδα και τα λογιστικά καθαρά κέρδη υπερβαίνουν (κατά πολύ) τα ακαθάριστα και τα καθαρά κέρδη βάσει αυτοελέγχου. Στην πράξη αυτό συμβαίνει όταν το ποσοστό τους αθροίσματος (Κόστος πωληθέντων+Δαπάνες+Λογιστικές Διαφορές) προς λογιστικά ακαθάριστα έσοδα όταν υπερβαίνει το (100-μέσο σταθμισμένο ΜΣΚΚ).

Φυσικά, εννοείται ότι δεν υπάρχουν παραβάσεις κ.λπ. που αναφέρονται στη σχετική διάταξη και αποτελούν αιτία μη δυνάμενης εφαρμογής του αυτοελέγχου.

Ο λόγος του αυτοελέγχου; Τα "τεκμαρτά" δεδομένα είναι μικρότερα των πραγματικών (λογιστικών), άρα ο επιτηδευματίας τυπικά "θεωρείται" ειλικρινής. Επιπλέον σε τυχόν μελλοντικές "τελευταίες" περαιώσεις πολύ πιθανό να εξαιρεθεί. Τέλος, αν δεν πέσει σε δείγμα (η ένταξη λίγο-πολύ απομακρύνεται μέσω της αυξημένης κερδοφορίας) κατά πάσα πιθανότητα δε θα ενοχληθεί από την εφορία για έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν λέμε κάτι τέτοιο,όμως αν εσυ πιστεύεις οτι είσαι Ο ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ,τότε μη το κάνεις.....

Εδώ όμως τίθεται ένα αλλό θέμα:

Μέχρι και το 2010 κάναμε την αυτοπεραίωση, που είχε σα σκοπό το κλείσιμο της χρήσης απο πιθανούς ελέγχους πληρώνοντας κάποιο φόρο και ΦΠΑ.

απο εδω και πέρα όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει. γιατί με το 2011 δεν έχουμε πια την αυτοπεραίωση,αλλά αυτοέλεγχο με την διαφορά να πληρηρώνεις το Φόρο και ΦΠΑ,αλλα να μη κερδίζεις τίποτα ,γιατί ο αυτοέλεγχος επέχει απλα θέση συνάφειας και όχι περαίωσης, πραγμα που σημαίνει ότι καποια στιγμη μπορει να πας σε έλεχγο.

Αλανθαστος ...οχι βεβαια...σε αυτο το επαγγελμα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα...

απλα τι λεγατε κανε αυτοπεραιωση για να εισαι σιγουρος δηλ. πληρωσε για να μην γινει ελεγχος ==== δεν ειμαι καλος λογιστης==πηγαινε σε αλλον λογιστη

και αντε να μπορεσεις να πεισεις τον πελατη οτι με το νομοθετικο πλαισιο που ισχυει στην χωρα μας κανενας δεν ειναι σιγουρος για το πως κρατησε στον πελατη τα βιβλια του.

Τελοσπαντων, επομενως τωρα που αλλαξε σε αυτοελεγχο ενας λογος παραπανω να μην κλεισεις τα βιβλια με τον αυτοελεγχο...

Ελπιζω να μην κανω λαθος απλα ως νεος στον χωρο εχω και εγω τους προβληματισμους μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αυτοελεγχος ειναι σιγουρα μεθοδος κλεισιματος οπως ισχυε μεχρι και σημερα.Βεβαια οπως ειδαμε και με τον Ν3888/2010 με την περαιωση αποδειχθηκε ωφελιμος σε οσους ειχαν κανει αυτοπεραιωση ασχετα αν το κρατος για τις 2 τελευταιες χρησεις σε εβαζε να πληρωσεις το μισο του πλαφον και ερχεται μετα ο πελατης και σου λεει ¨''αφου εκανα αυτοελεγχο, πληρωσα διαφορες ΦΠΑ κλπ κλπ κλπ γιατι να πληρωσω εστω και αυτα τα χρηματα). Βεβαια μην παραγνωριζουμε οτι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε τον αυτοελεγχο να μετατρεψουμε τη ζημια σε μια επιχειρηση σε κερδη αν αυτο φυσικα κατω απο προυποθεσεις δεν εχει συνεπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάς ότι ο νομοθέτης δεν σε θεωρεί φοροφυγά εφόσον:

α) Έχεις αποδώσει, τουλάχιστον, τον ΦΠΑ που σου αναλογεί βάση αυτοπεραίωσης

β) Έχεις δηλώσει, τουλάχιστον, το καθαρό κέρδος που προκύπτει βάση αυτοπεραίωσης

γ) Δεν τύχεις δειγματοληπτικού ελέγχου.

Κατά τ' άλλα η αυτοπεραίωση από το 2011 βαφτίζεται σε αυτοέλεγχος. Αργότερα πιθανόν να βαφτιστεί αλλιώς (πχ. αυτοφορολόγηση, αυτοϊκανοποίηση κτλ).

Με άλλα λόγια η ονομασία αλλάζει αλλά το περιεχόμενο παραμένει το ίδιο. Μας βολεύει και εμάς, μιας και μας απαλλάσσει από τρεχάματα με τα ελεγκτικά κέντρα. Γιατί μην νομίζεις ο λογιστής είναι που θα τρέχει σε αυτά, να προσκομίζει, να απολογείται, να εξηγεί του κάθε φορολογούμενου τις πατέντες και στο τέλος, να είσαι σίγουρος, ότι αυτός πάντα θα φταίει.

Οπότε αυτοπεραίωσε τους και πες ότι είναι για το καλό τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλανθαστος ...οχι βεβαια...σε αυτο το επαγγελμα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα...

απλα τι λεγατε κανε αυτοπεραιωση για να εισαι σιγουρος δηλ. πληρωσε για να μην γινει ελεγχος ==== δεν ειμαι καλος λογιστης==πηγαινε σε αλλον λογιστη

και αντε να μπορεσεις να πεισεις τον πελατη οτι με το νομοθετικο πλαισιο που ισχυει στην χωρα μας κανενας δεν ειναι σιγουρος για το πως κρατησε στον πελατη τα βιβλια του.

Τελοσπαντων, επομενως τωρα που αλλαξε σε αυτοελεγχο ενας λογος παραπανω να μην κλεισεις τα βιβλια με τον αυτοελεγχο...

Ελπιζω να μην κανω λαθος απλα ως νεος στον χωρο εχω και εγω τους προβληματισμους μου.

Τι σχέση έχει η ικανότητα του λογιστή με την φορολογική πρακτική του επιχειρηματία; Αν εσένα σου φέρει παραστατικά πωλήσεων π.χ., 10.000 και αγορών 25.000, εσύ θα περάσεις άλλα ποσά;Αυτά που έχεις, αυτά θα περάσεις. Και μην στεναχωριέσαι: Οι επιχειρηματίες ξέρουν πολύ καλά πότε δηλώνουν σωστά και πότε όχι. Εσύ απλά να παρακολουθείς όλο το έτος τις κινήσεις τους βάσει των παραστατικών που σου φέρνουν, και να τους χτυπάς το καμπανάκι όταν βλέπεις ότι η ταμειακή τους έχει πιάσει αράχνες. Και μην ξεχνάς: Ο αυτοέλεγχος είναι προαιρετικός. Αν πεις όμως τους επιτηδευματίες ότι ο αυτοέλεγχος μειώνει - προσοχή! δεν εξαφανίζει - τις πιθανότητες τακτικού ελέγχου, τότε θα πληρώσουν για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο, εκτός βέβαια, αν είναι τυπικοί και δεν έχουν κανένα φόβο. Και δεν είναι θέμα δικής σου ικανότητας αν πληρώνει ή όχι πολλούς ή λίγους φόρους ο επιτηδευματίας. Κάθε λογιστής τα ίδια ποσά θα έβγαζε. Εκτός βέβαια, αν έχεις στο μυαλό σου την εικόνα ενός λογιστή που συνεχώς παραποιεί στοιχεια και κλέβει ασυστόλως το δημόσιο. Αλλά αυτός δεν είναι ο σωστός λογιστής. Μην θέλεις να του μοιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλανθαστος ...οχι βεβαια...σε αυτο το επαγγελμα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα...

απλα τι λεγατε κανε αυτοπεραιωση για να εισαι σιγουρος δηλ. πληρωσε για να μην γινει ελεγχος ==== δεν ειμαι καλος λογιστης==πηγαινε σε αλλον λογιστη

και αντε να μπορεσεις να πεισεις τον πελατη οτι με το νομοθετικο πλαισιο που ισχυει στην χωρα μας κανενας δεν ειναι σιγουρος για το πως κρατησε στον πελατη τα βιβλια του.

Τελοσπαντων, επομενως τωρα που αλλαξε σε αυτοελεγχο ενας λογος παραπανω να μην κλεισεις τα βιβλια με τον αυτοελεγχο...

Ελπιζω να μην κανω λαθος απλα ως νεος στον χωρο εχω και εγω τους προβληματισμους μου.

Δεν αντιλαμβάνομαι για ποιόν ακριβώς λόγο ταυτίζεται ο αυτοέλεγχος με καταβολή επιπλέον φόρου;

Η πιθανότητα το αποτέλεσματα του αυτοελέγχου να μην αυξάνει το φόρο δεν είναι στις περιπτώσεις που συναντάτε στους πελάτες σας;

Κι άν δεν είναι αυτό συμβαίνει επειδή εσείς "δεν είστε καλός λογιστής" ή επειδή ο πελάτης σας έχει λιγότερα έσοδα στα βιβλία του από όσα ο τεκμαρτός προσδιορισμός του αυτοελέγχου ορίζει;

Και εν τέλει καλός λογιστής ποιός είναι; Αυτός που "τακτοποιεί" τον πελάτη που δεν εκδίδει αποδείξεις για όλες τις πωλήσεις του;

Δεν μπορείς να είσαι εσύ πάνω από την ταμειακή του κάθε πελάτη σου.

Του λές λοιπόν το απλό........

Με βάση την περί αυτοελέγχου διάταξη έπρεπε να έχεις έσοδα Χ και έχεις έσοδα Χ-ψ.

Δύο τινά συμβαίνουν: Είτε αποκρύπτεις έσοδα μη εκδίδοντας αποδείξεις είτε ενδεχομένως έχεις προσαυξήσει τις δαπάνες σου με μη πραγματικές.

Και για τα δύο φταίς εσύ.

Αν ωστόσο τίποτα από τα δύο δεν συμβαίνει είτε πρέπει να προσδιορίσουμε μια πραγματική απογραφή η οποία εφόσον τα αποθέματά σου είναι πάνω από το 10% των αγορών σου θα αλλάξει τα δεδομένα είτε δουλεύεις με χαμηλό ποσοστό αλλά εφ΄όσον εσύ ξέρεις ότι όλα είναι καθαρά τότε μην αποδεχθείς το αποτέλεσμα του αυτοελέγχου.

Συνάδελφοι......... μεταξύ μας, ο αυτοέλεγχος είναι μια άμυνα του φορολογικού μηχανισμού. Όσοι δεν καλύπτουν το ελάχιστο που προσδιορίζεται με αυτόν τον τεκμαρτό τρόπο, σπάνια είναι καθαροί.

Οι συντελεστές απόδοσης είναι μεν αυθαίρετοι αλλά όχι εντελώς μακριά από την πραγματικότητα.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια δεν μιλαμε για περιπτωσεις τετιοων επιτηδευματιων που δεν κοβουν αποδειξεις!!!Σε τεοιες περιπτωσεις ισως και να επιβαλλεται ο αυτοελεγχος!!

Για να μιλησω πιο συγκεκριμενα, μιλαω για νεους επαγγελματιες οι οποιοι απο οσο εχω δει θελουν να ειναι τελειως τυπικοι (λογικο αφου ειναι στο ξεκινημα τους) με τετοια θεματα.

Τωρα οσο τον τεκμαρτο αυτον τροπο που προσδιοριζει τα ακαθαριστα εσοδα και το κερδος στις δικες μου περιπτωσεις πελατων το λογιστικο αποτελεσμα ειναι κατα πολυ διαφορετικο απο το τεκμαρτο που υπολογιζει ο αυτοελεγχος.

Αυτο βεβαια οφειλετε στο οτι εκαναν οι περισσοτεροι εναρξη μεσα στο 2010 και οι δαπανες τους ειναι αρκετα αυξημενες.

Αρα το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορω να τους ζητησω αυτοελεγχο μια και οπως σας ειπα ειναι αρκετα τυπικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βεβαια δεν μιλαμε για περιπτωσεις τετιοων επιτηδευματιων που δεν κοβουν αποδειξεις!!!Σε τεοιες περιπτωσεις ισως και να επιβαλλεται ο αυτοελεγχος!!

Για να μιλησω πιο συγκεκριμενα, μιλαω για νεους επαγγελματιες οι οποιοι απο οσο εχω δει θελουν να ειναι τελειως τυπικοι (λογικο αφου ειναι στο ξεκινημα τους) με τετοια θεματα.

Τωρα οσο τον τεκμαρτο αυτον τροπο που προσδιοριζει τα ακαθαριστα εσοδα και το κερδος στις δικες μου περιπτωσεις πελατων το λογιστικο αποτελεσμα ειναι κατα πολυ διαφορετικο απο το τεκμαρτο που υπολογιζει ο αυτοελεγχος.

Αυτο βεβαια οφειλετε στο οτι εκαναν οι περισσοτεροι εναρξη μεσα στο 2010 και οι δαπανες τους ειναι αρκετα αυξημενες.

Αρα το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορω να τους ζητησω αυτοελεγχο μια και οπως σας ειπα ειναι αρκετα τυπικοι.

Στην περίπτωση αυτή, γιατί να κάνουν αυτοέλεγχο; Ενας νέος επιτηδευματίας είναι λογικό να έχει αυξημένες δαπάνες και λίγα έσοδα, και η φορολογική αρχή το ξέρει καλά αυτό. Αν έχουν σωστή σειρά, αν επιδείξουν τιμολόγια αγοράς εξοπλισμού ή ανακαίνισης ή διαμόρφωσης χώρου ή εμπορευμάτων τα οποία είναι απαραίτητα για την σωστή έναρξη λειτουργίας μιας επιχείρησης, δεν έχουν να φοβούνται τίποτα. Εκτός, βέβαια, αν συλληφθούν να μην εκδίδουν φορολογικά στοιχεία. Τότε, αλλάζουν τα γράμματα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση αυτή, γιατί να κάνουν αυτοέλεγχο; Ενας νέος επιτηδευματίας είναι λογικό να έχει αυξημένες δαπάνες και λίγα έσοδα, και η φορολογική αρχή το ξέρει καλά αυτό. Αν έχουν σωστή σειρά, αν επιδείξουν τιμολόγια αγοράς εξοπλισμού ή ανακαίνισης ή διαμόρφωσης χώρου ή εμπορευμάτων τα οποία είναι απαραίτητα για την σωστή έναρξη λειτουργίας μιας επιχείρησης, δεν έχουν να φοβούνται τίποτα. Εκτός, βέβαια, αν συλληφθούν να μην εκδίδουν φορολογικά στοιχεία. Τότε, αλλάζουν τα γράμματα........

Επικουρικά στην ανωτέρω απάντηση...........

Ελεγξε την πιθανότητα να μήν έχεις θέμα με τον αυτοέλεγχο αν διενεργήσεις πραγματική απογραφή και/ή μειωμένες αποσβέσεις.........

Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο βεβαια οφειλετε στο οτι εκαναν οι περισσοτεροι εναρξη μεσα στο 2010 και οι δαπανες τους ειναι αρκετα αυξημενες.

Αρα το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορω να τους ζητησω αυτοελεγχο μια και οπως σας ειπα ειναι αρκετα τυπικοι.

Μπορείς να δοκιμάσεις την λογική της πραγματικής απογραφής.

Οπότε θα δεις και εσύ ο ίδιος αν είναι τυπικοί οι εν λόγω πελάτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σκεφτομουν και εγω απλα ηθελα και μια επιβεβαιωση ,, βλεπω οτι ο αυτοελεγχος( δηλ αυτοπεραιωση εως περισυ) εχει γινει κατι σαν "δεδομενο" και οχι μονο σε "παλιους επαγγελματιες αλλα και σε νεους ".Και ιδιαιτερα οι νεοι τρομοκρατουνται με κατι τετοια(και εγω σχετικα νεος ειμαι).

Το εχω δει σε αρκετους λογιστες που εχουν πελατες νεους επαγγελματιες να προβαινουν σε αυτοπεραιωση και ειναι κατι που μου προκαλει εντυπωση.Με αφορμη αυτο το τελευταιο εθεσα και τους προβληματισμους μου !

Ευχαριστω για τις αποψεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικουρικά στην ανωτέρω απάντηση...........

Ελεγξε την πιθανότητα να μήν έχεις θέμα με τον αυτοέλεγχο αν διενεργήσεις πραγματική απογραφή και/ή μειωμένες αποσβέσεις.........

Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται.........

[/quote

Μειωμένες αποσβέσεις δηλαδή??????????? τι εννοείς????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=71034

Κάνε και μια αναζήτηση για τη δυνατότητα περί μειωμένων αποσβέσεων των νεων επιχειρήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Προεδρικό Διάταγμα το έχω 1000διαβάσει!!!!

Απλά το θέμα μου είναι.........

κάτι καρέκλες,κάτι φωτιστικά κάτι επιπλάκια,αριθμομηχανές το κάθε τιμολόγιο από αυτά κάατω των 1200 ευρώ να κάνω 100% ή να πάω βάσει του Διατάγματος?

(σημείωση,είμαι Πιστωτική 2500,00 ευρώ και νέα επιτηδευματίας )

Τι % να διαλέξω????????

Τι με συμφέρει????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεδομενου οτι οτι εισαι καινουρια οπότε λίγα έσοδα δεν αφήνεις τις αποσβέσεις για αργότερα αντί τγια τώρα που θα έχεις μεγαλύτερα εισοδήματα? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Προεδρικό Διάταγμα το έχω 1000διαβάσει!!!!

Απλά το θέμα μου είναι.........

κάτι καρέκλες,κάτι φωτιστικά κάτι επιπλάκια,αριθμομηχανές το κάθε τιμολόγιο από αυτά κάατω των 1200 ευρώ να κάνω 100% ή να πάω βάσει του Διατάγματος?

(σημείωση,είμαι Πιστωτική 2500,00 ευρώ και νέα επιτηδευματίας )

Τι % να διαλέξω????????

Τι με συμφέρει????????????

εάν έκανες έναρξη το 2010 θα κάνεις κανονικά αποσβέσεις....οπότε το σκέφτεσαι απ' του χρόνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με απλά λόγια μου λες...............

μέχρι 31/12/10 να κάνω ΚΑΝΟΝΙΚΑ αποσβέσεις με τους συντελεστές από το Π.Δ.

Μετά για τα επόμενα τρία χρόνια ,με συμβουλεύεις να ΜΗΝ κάνω καθόλου

Αυτό δηλαδη?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα επόμενα 3 έτη καθόλου, μειωμένα κατα 50% όπως σε βολέψει.βλέπεις τα δεδομένα και αποφασίζεις και σε συνδυασμό με το ,εφόσον, έχεις αφορολόγητο 30.000 ευρώ, θα προσανατολιζόμουν στο να μη κανω αποσβεσεις.Τον πρώτο χρόνο όμως(της έναρξης) αποσβέσεις κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο? Αυτό που ρωτάω είναι μέχρι 31/12/10 να τα κάνω 100% (αυτό σημαίνει ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΣΒΕΣΗ) ή να τα κάνω με τους συντελεστές του ΠΔ??Μιλάω πάντα για το χρονικό διάστημα από την έναρξη μου μέχρι 31/12/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με απλά λόγια μου λες...............

μέχρι 31/12/10 να κάνω ΚΑΝΟΝΙΚΑ αποσβέσεις με τους συντελεστές από το Π.Δ. Δεν το λέω εγώ....υποχρεωτικά...

Μετά για τα επόμενα τρία χρόνια ,με συμβουλεύεις να ΜΗΝ κάνω καθόλου βλέποντας και κάνοντας..

Αυτό δηλαδη?????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αν τα κανεις με 100% πως θα εχεις αργοτερα αποσβεσεις για να μειωσεις τα καθαρα σου κερδη.Αργοτερα θα εχεις αναγκη για κατι τετοιο που τα ακαθαριστα σου εσοδα θα ειναι μεγαλυτερα.Οποτε..... Π.Δ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΧ,ΑΧ,ΑΧ

Το κατάλαβα αυτό που μου είπες....

Ξέρεις που έχω κολλήσει???????????

Ας πούμε ότι....

Μέχρι 31/12/10 οκ αποσβέσεις βάσει του Π.Δ ωραία μέχρι εδώ....

01/01/2011 εως 31/12/2014 επιλέγω αν θα κάνω μειωμένες ή καθόλου.Αν κάνω μειωμένες καταλαβαίνω τί γίνεται..

ΑΝ δεν κάνω για τα χρόνια αυτα ΚΑΘΟΛΟΥ αποσβέσεις Μ Ε Τ Α την τριετία αυτα τα πάγια που απέκτησα απο 22/07/2010 εως και 31/12/10 τί γίνονται????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...