Προς το περιεχόμενο

Αρθρα: Η διαδικασία εγγραφής στο νέο Taxisnet με απλά βήματα. Ενεργοποίηση λογαριασμού υφιστάμενων χρηστών στο νέο Taxisnet επανεγγραφή, εξουσιοδότηση εκπροσώπων, λογιστών ή λογιστικών γραφείων κ.λπ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρθρα-Η διαδικασία εγγραφής στο νέο Taxisnet με απλά βήματα. Ενεργοποίηση λογαριασμού υφιστάμενων χρηστών στο νέο Taxisnet επανεγγραφή, εξουσιοδότηση εκπροσώπων, λογιστών ή λογιστικών γραφείων κ.λπ. Πατήστε εδώ για να δείτε την απόφαση

Προσπαθήσαμε μαζί με τον έτερο Κώστα να καταγράψουμε με απλά βήματα και εικόνες, τις ενέργειες που απαιτούνται για αρχική εγγραφή, ενεργοποίηση κ.λπ. στο νέο TAXISnet.

Ελπίζουμε να σας βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα συγχαρούμε για ΑΚΟΜΗ μια φορά την σπουδαία παρουσία αυτών των παιδιών και των προσπαθειών τους να μας διαφωτίσουν .

Η ερώτηση μου είναι....

Ένας λογιστής εξουσιοδοτείται μόνο από νομικό πρόσωπο?Δηλαδή από φυσικό πρόσωπο δηλ....τον παππού που θα έρθει να κάνει τη δήλωση του σε μένα δε χρειάζεται??

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Μπράβο παιδιά

ερώτηση;

Τα φυσικά πρόσωπα μη επιτηδευματίες είτε παλιοί χρήστες είτε νέοι χρήστες, πρέπει να εξουσιοδοτήσουν όπωσδήποτε λογιστή;

Μόνοι τους δεν μπορούν να κάνουν δηλώσεις;

επίσης τα φυσικά πρόσωπα επιτηδευματίες (πχ λογιστές μισθωτοί ή δικηγόροι ή μηχανικοί, ή, ή ....) δεν θα μπορούν να κάνουν μόνοι τους δηλώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα συγχαρούμε για ΑΚΟΜΗ μια φορά την σπουδαία παρουσία αυτών των παιδιών και των προσπαθειών τους να μας διαφωτίσουν .

Η ερώτηση μου είναι....

Ένας λογιστής εξουσιοδοτείται μόνο από νομικό πρόσωπο?Δηλαδή από φυσικό πρόσωπο δηλ....τον παππού που θα έρθει να κάνει τη δήλωση του σε μένα δε χρειάζεται??

Ευχαριστώ

OΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΠΑ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ.

ΜΗΠΩΣ ΖΗΤΗΘΕΙ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει πρόβλημα να υποβάλλω δήλωση επαγγελματία με τους παληούς κωδικούς του. Πριν λίγο μπήκα με τους παληούς κωδικούς και με άφησε.

Υπάρχει πρόβλημα αν την συνεχίσω. Μήπως παρακάτω μου εμφανίσει πρόβλημα?? Το έχει κάνει κάποιος άλλος συνάδελφος. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει πρόβλημα να υποβάλλω δήλωση επαγγελματία με τους παληούς κωδικούς του. Πριν λίγο μπήκα με τους παληούς κωδικούς και με άφησε.

Υπάρχει πρόβλημα αν την συνεχίσω. Μήπως παρακάτω μου εμφανίσει πρόβλημα?? Το έχει κάνει κάποιος άλλος συνάδελφος. Ευχαριστώ πολύ.

γιατί να υπάρχει πρόβλημα?

κλειδάριθμος για όσους έχουν κωδικό ήδη δεν απαιτείται τουλάχιστον μέχρι το τέλος της χρονιάς... κοινώς προς το παρόν οι κωδικοί λειτουργούν κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί να υπάρχει πρόβλημα?

κλειδάριθμος για όσους έχουν κωδικό ήδη δεν απαιτείται τουλάχιστον μέχρι το τέλος της χρονιάς... κοινώς προς το παρόν οι κωδικοί λειτουργούν κανονικά...

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση συνάδελφε. Απορώ όμως γιατί στιβαχτήκανε όλες αυτές τις ημέρες ο κόσμος στις εφορίες για να παραλάβουν κλειδάριθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος με τις ουρές στο μητρώο…..

Γίνεται της π….ς πως θα κάνουμε δουλειά ρε συνάδελφοι? Πήγα 7,45 και είχε δέκα άτομα ουρά αυτη τη στιγμή η ουρά φθάνει στην έξοδο.Τι θα γίνει υπάρχει καμία πρόβλεψη για τους λογιστές? τι πιστοποιηθήκαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας συνάδελφοι. Πήρα σήμερα κλειδάριθμο για φυσικό πρόσωπο ιδιώτη, και δεν μπορώ να κάνω την ενεργοποίηση, καθώς μου πετάει εναλλακτικά τα παρακάτω μυνήματα. 1. Λάθος κωδικός 2. Δεν βρέθηκε αίτηση εγγραφής με στοιχεία που εισάγατε. Ο κωδικός είναι 1000% σωστός καθως έχω σαν αρχη να βάζω τα αριθμητικά στοιχεία σε όλους και έχω κρατήσει αντίγραφο απο την αίτηση. Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την επιλογή "ξέχασα τον κωδικό μου" και μου λέει οτι προς το παρόν δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσια. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει? Το help desk ειναι όπως πάντα απασχολημένο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

καλησπερα,

εκανα αιτηση εγγραφης για εναν φιλο με προτεινομενο username.

ενω την επομενη μερα ο φιλος πηγε στη ΔΟΥ και πηρε τον κλειδαριθμο,τελικα χασαμε το username και δεν μπορω να κανω ενεργοποιηση του λογαριασμου του.

δοκιμασα να χρησιμοποιησω τον κλειδαριθμο με νεα αιτηση εγγραφης αλλα μου βγαζει μηνυμα "ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ".

ξερει κανεις τι γινεται σε αυτη ττην περιπτωση?

*να σημειωσω πως τον κωδικο προσβασης τον θυμομαστε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεχίσω λίγο την μουρμούρα μου (από άλλο post)

Γράφουν πολλοί συνάδελφοι ένα σωρό απορίες

Να γράψω και την δική μου

Αυτό το (συγνώμη αλλά) γαμημένο το άρθρο (ναι αυτό που αναφέρει ο Κώστας στην αρχή του θέματος) που έκατσαν σαν να μην είχαν δουλειά να κάνουν και έγραψαν οι Κωστήδες το διάβασε κανείς ?

Δεν υπάρχει ούτε μία απορία που να μην την λύνουν

Έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να γκρινιαξω και γω λιγο ακομα ?

τι δουλεια εχετε να στελνετε τον κοσμο ή να τρεχετε για κλειδαριθμους τετοια εποχη ?

οποιος εκανε τοσα χρονια χειρογραφες δηλωσεις χαθηκε ο κοσμος να τις κανει και φετος ετσι?

τα μητρωα ειναι τιγκα στον κοσμο και αλλη δουλεια ειναι αδυνατον να κανουμε.

ξανα ελεος πια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

εκανα αιτηση εγγραφης για εναν φιλο με προτεινομενο username.

ενω την επομενη μερα ο φιλος πηγε στη ΔΟΥ και πηρε τον κλειδαριθμο,τελικα χασαμε το username και δεν μπορω να κανω ενεργοποιηση του λογαριασμου του.

δοκιμασα να χρησιμοποιησω τον κλειδαριθμο με νεα αιτηση εγγραφης αλλα μου βγαζει μηνυμα "ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ".

ξερει κανεις τι γινεται σε αυτη ττην περιπτωση?

*να σημειωσω πως τον κωδικο προσβασης τον θυμομαστε!!

βρε παλουκάρι .. αφού έχεις τον κωδικό , η ΓΓΠΣ σου έχει στείλει τουλάχιστον δύο mail που αναφέρουν το username..

δες το Mail που χρησιμοποίησες για την αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παλουκάρι .. αφού έχεις τον κωδικό , η ΓΓΠΣ σου έχει στείλει τουλάχιστον δύο mail που αναφέρουν το username..

δες το Mail που χρησιμοποίησες για την αίτηση.

κι αμα εχασε και το μαιηλ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε χαλικιδαιε

πριν τα "ελεος" και τα "γαμ..να" μπες στη διαδικασια να ρωτησεις τι ακριβως συμβαινει γιατι ο αλλος που ποσταρει ενδεχεται να μην ειναι και τοσο μαλ..κας οσο νομιζεις.

εδω και πεντε μερες εχω κανει αιτηση νεας εγγραφης και ακομη δεν εχω λαβει κανενα μαιλ απο το υπουργειο,οπως γινεται παντα σε καθε περιπτωση.

καθε αλλη φορα που εκανα εγγραφη,το πολυ σε 2 μερες ειχα λαβει μαιλ.

φιλη ΧΡΥΣΑ

αν και η απαντηση που ζητας δεν βρισκεται στα πλαισια του "νομιμου",θα αναγκαστω να σου τη δωσω για να μη θεωρηθω απανθρωπος που στελνω τον κοσμο σε ουρες για κλειδαριθμο.

οταν εχω τουλαχιστον 10 φιλους οι οποιοι δεν εχουν μαζεψει ουτε μια αποδειξη δαπανων,τους προτεινω να στειλουν τη δηλωση ηλεκτρονικα,ωστε σε ενδεχομενο δειγματολειπτικο ελεγχο να "μοιραστουν" αυτες τις λιγες που υπαρχουν και να τις δειξουν στη ΔΟΥ.

Το παραπανω με τη λογικη οτι δεν θα τυχει και στους 10 να τους καλεσουν για ελεγχο.

ας σβηστει η τελευταια απαντηση μαζι με τις 2 προηγουμενες για να μην προκαλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μιας και πποσταραμε μαζι και δεν ειδα τα τελευται μηνυματα...

οκ,εκανα γκαφα και εσβησα το μαιλ,

εχω γεμισει σαβουρα στο ταχυδρομειο μου και πανω σε ενα γενικο ξεσκαρταρισμα το εσβησα.

εξάλλου παντα σε φυσικα προσωπα αποφευγω να κραταω κωδικους.δεν θελω να εχω και αυτη την ευθυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

εκανα αιτηση εγγραφης για εναν φιλο με προτεινομενο username.

ενω την επομενη μερα ο φιλος πηγε στη ΔΟΥ και πηρε τον κλειδαριθμο,τελικα χασαμε το username και δεν μπορω να κανω ενεργοποιηση του λογαριασμου του.

δοκιμασα να χρησιμοποιησω τον κλειδαριθμο με νεα αιτηση εγγραφης αλλα μου βγαζει μηνυμα "ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ".

ξερει κανεις τι γινεται σε αυτη ττην περιπτωση?

*να σημειωσω πως τον κωδικο προσβασης τον θυμομαστε!!

Από το άρθρο

Πήρα κλειδάριθμο και ξέχασα το Όνομα Χρήστη (Username). Τι μπορώ να κάνω για να το ανακτήσω ;

Μετά την παραλαβή του κλειδάριθμου από την Δ.Ο.Υ., σας έχει αποσταλεί μήνυμα στο e-mail που έχετε δηλώσει, όπου αναφέρεται το Όνομα Χρήστη (Username).

Σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο δεν έχετε πρόσβαση στο e-mail σας:

o Αν υπήρξατε χρήστης του TAXISnet μέχρι τις 06/12/2010 και πριν την παραλαβή του κλειδαρίθμου δεν κάνατε Επανεγγραφή, επικοινωνήστε με την Υπηρεσία μας, στο τηλ. 2104802552.

o Αν υπήρξατε χρήστης του TAXISnet μέχρι τις 06/12/2010 και επειδή είχατε ξεχάσει τους κωδικούς που είχατε πριν τις 06/12/2010 κάνατε Επανεγγραφή , παραλάβατε το κλειδάριθμο αλλά δεν έχετε σημειώσει το νέο Όνομα Χρήστη και το Κωδικό πρόσβασης που δώσατε κατά την Επανεγγραφή, δυστυχώς θα πρέπει να υποβάλλετε εκ νέου αίτηση Επανεγγραφής και να επαναλάβετε τη διαδικασία κλειδαρίθμου

o Αν κάνατε για πρώτη φόρα Αρχική Εγγραφή μετά τις 06/12/2010 , παραλάβατε τον κλειδάριθμο και δεν έχετε σημειώσει το Όνομα Χρήστη και το Κωδικό πρόσβασης θα πρέπει να κάνετε πάλι Αρχική Εγγραφή και να απευθυνθείτε ξανά στη Δ.Ο.Υ για την παραλαβή νέου κλειδάριθμου.

φιλε χαλικιδαιε

πριν τα "ελεος" και τα "γαμ..να" μπες στη διαδικασια να ρωτησεις τι ακριβως συμβαινει γιατι ο αλλος που ποσταρει ενδεχεται να μην ειναι και τοσο μαλ..κας οσο νομιζεις.

.....................................................

Όσο για τα υπόλοιπα και ειδικά περί μαλακίας …………………………

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το διαβασα φιλε μου,αργησα αλλα το διαβασα.

ειπα εκ των υστερων οτι δεν εχω λαβει ακομα μαιλ,ενω περασαν 5 μερες.

υπαρχει καποιος λογος αντιπαραθεσης?

ειναι τοσο σοβαρο που ποσταρα αρχικα χωρις να δω το αρθρο?

θα πρεπει να σε ευχαριστησω για τους χαρακτηρισμους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση συνάδελφε. Απορώ όμως γιατί στιβαχτήκανε όλες αυτές τις ημέρες ο κόσμος στις εφορίες για να παραλάβουν κλειδάριθμο.

Γιατί

α) μερικοί είναι άσχετοι και κάνουνε ότι να' ναι

β) μερικοί μισθωτοί θυμήθηκαν τώρα ότι θέλουν να κάνουνε ηλεκτρονική δήλωση και μιας και δεν πρόκειται να δώσουν μερικά ευρώ παραπάνω για τη δήλωση και να πάνε στο ΚΕΠ και να πάμε από το γραφείο να τους βγάλουμε μαζικά τους κλειδάριθμους τους στέλνω στη ΔΟΥ να φάνε την ουρά να δούνε τι ωραία που είναι...tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν δούλευε το απάλευτο "ξέχασα τον κωδικό μου" θα μπορούσε να αποφευχθεί ένας όγκος από τον μεγάλο κωδικό αλλά δεν δουλεύει.

Έχω 2-3 περιπτώσεις που κάναν αίτηση, ξεχάσαν τα πάντα, βρήκαν το username από το mail τους και μετά, τίποτα...

Άντε πάλι επανεγγραφή, άντε πάλι ουρές... rolleyes.gif (για αυτούς και άλλους πολλούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ανα αναφερεται πουθενα και γιαυτο κανω την ερωτηση.

Μπορουν να οριστουν 2 ατομα ως εκπροσωποι νομικου προσωπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ανα αναφερεται πουθενα και γιαυτο κανω την ερωτηση.

Μπορουν να οριστουν 2 ατομα ως εκπροσωποι νομικου προσωπου;

Γιατί δεν το δοκιμάζεις?

Έχω την εντύπωση ότι πειραματικά στον ορισμό εκπροσώπου σε μια εταιρεία δέχτηκε και εμένα και τον κανονικό εκπρόσωπο που το έκανα πειραματικά αλλά μετά έκανα απόρριψη της εξουσιοδότησης στον εαυτό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...