Προς το περιεχόμενο

ανοιξα λογιστικο γραφειο κ θα ηθελα απο καποιον εμπειρο συναδελφο καποια συμβουλη, την αποψη του για το επαγγελμα του λογιτικου γραφειου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνάδελφοι,

1. Η αλήθεια είναι ότι όταν κάποιος έχει λογιστικό γραφείο και δουλεύει αρχικά με συγγενείς μόνο, ποτέ δεν τον πληρώνουν και περιμένουν πάντα να τους τα δίνει όλα «δωρεάν» και φυσικά γιατί αν δεν πάνε στον συγγενή που θα τους τα κάνει τζάμπα, σε ποιόν θα πάνε;

2. Οι επιχειρήσεις σήμερα δεν μπορούν να βγάλουν ούτε τα βασικά οργανικά έξοδά τους. Εμάς μας αφήνουν πάντα στο τέλος για τις εργασίες μας. Για αυτό σήμερα ένα γραφείο δεν μπορεί να κρατηθεί μόνο στις υποσχέσεις και το "θα" των πελατών...

3. Φυσικά να σημειώσουμε ότι ένα λογιστικό γραφείο που ανοίγει σε μια επαρχία και έχει έναν αξιόλογο βαθμό επιχειρήσεων και πελατών (για δηλώσεις κλπ.) θα είναι ποιο εύκολο να σε εμπιστευτεί ο κόσμος και ταυτόχρονα να αποτελούν και την σταθερή πελατεία του γραφείου σου. Σε σχέση με τα μεγάλα αστικά κέντρα που τα λογιστικά γραφεία πληθαίνουν....

Καλή συνέχεια συνάδεφλοι,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πρώτο μου ποστ αν και διαβάζω αρκετό καιτό το φόρουμ, καλώς σας βρήκα λοιπόν. Έχω διαβάσει κα άλλα άρθρα στο φόρουμ σχετικά με άνοιγμα λογιστικού γραφείου ζητώντας την γνώμη παλαιοτέρων στο επάγγελμα. Από έχω συμπεράνει υπάρχουν αρκετοί οι όποιοι επιχειρούν να ανοίξουν ενα γραφείο χωρίς ή καλύτερα με μικρή εργασιακή εμπειρία, δεν θέλω την γνώμη σας πάνω σε αυτό καθώς έχει αναφερθέι αν και ομολόγω πως θα ήταν ενδιαφέρον. Σαν νέος στην αγορά εργασίας του συγκεκριμένου κλάδου βλέπω ότι ειναι πολύ δύσκολο να βρεις κάποιος άπειρος-νεός δουλειά σε ένα λογιστικό γραφείο η ένα λογιστήριο εταιρίας, θα ήθελα τις συμβουλη σας στο συγκεκριμένο ζήτημα, πως και αν κάποτε θα βρω δουλειά πανω σε αυτό που σπούδασα και τι μπορώ να κάνω ώστε μέχρι να βρω δουλειά ο χρόμος που περνάει να μην έιναι χαμένος. Χρησιμοποιησα το υπάρχον άρθρο ώστε να μην ανοίξω καινούριο.

Α και κάτι ακόμα αυτό που κάνω είναι να ψάχνω δουλειά απο αγγελίες στο ιντερνετ και τον τελευταίο καιρό πηγαίνω και ζητάω προσωπικά δουλειά στα λογιστικά γραφεία της πόλης μου, ταυτόχρονα ενημερωνομαι απο το ιντερνετ και προσπαθώ οσο είναι δυνατόν να διαβάζω και διαφορα βιβλια του κλάδου.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΑΠΟ Χ.Ε.

ΛΟΓΙΣΤΕΣ ιδιοκτήτες λογιστικών γραφείων ζητούνται για συγχώνευση - απορρόφηση - εξαγορά από λογιστική εταιρεία, προκειμένου να ενταχθούν σε ένα δίκτυο με μετοχική σχέση, κατά προτίμηση με πελατολόγιο στα νότια προάστια

Η αγγελία έχει έως τώρα numbersS-2.gifnumbersS-2.gifnumbersS-2.gifnumbersS-5.gif επισκέψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμενη αγγελια KITSO ειναι πολυ καιρο τωρα εγω προσωπικα την θυμαμαι απο τις αρχες 2010 τουλαχιστον.

Να παρω και εγω μερος στην συζητηση λεγοντας οτι εαν δεν αποκτησεις την εμπειρια και δεν περασεις απο υπευθυνες θεσεις ειναι πολυ δυσκολο - δεν λεω ακατορθωτο- να κρατησεις το γραφειο που προκειται να ανοιξεις. Η εμπειρια σε οδηγει στο να μαθεις που και πως μπορεις να παρεις την πληροφορια που θες. Θελει συνεχη εγρηγορση, διαβασμα, χαρτι και μολυβι πριν το Η/Υ, εαν δεν εισαι ας πουμε τις παλιας σχολης οπου ολα γινονταν με χαρτι και μολυβι δεν θα καταλαβεις αυτο που βλεπεις στην οθονη σου.

Να πω επισης οτι οι νεοι στο επαγγελμα πρεπει να μαθουμε το εξης : οτι τιποτα δεν γινεται απο τους αλλους τα παντα εξαρτωνται απο εμας, πως προσεγγιζουμε τον πελατη, τι κανουμε για να μας εμπιστευτει, τη ποιοτητα υπηρεσιων παρεχουμε ειτε ως μισθωτοι ειτε ως ελευθεροι επαγγελματιες. Τα παντα εξαρτωνται απο εμας που ειμαστε νεοι στο επαγγελμα. Η ποιο αποτυχημενη προσπαθεια ειναι αυτη που δεν εγινε ποτε. Αρα ολα ειναι στο χερι μας αρκει να ειμαστε πιστοι και να μην παρεκλινουμε ποτε απο τον στοχο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...