Jump to content

ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΤΑΞΙ ΑΠΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ


Recommended Posts

Καλημέρα.

Ταξί που είχε ατύχημα στις 10/12/2010 πλήρωσε για την ζημιά 5000€ παίρνοντας το σχετικό τιμολόγιο. Έπρεπε να καταχωρηθεί στο εσόδων-εξόδων?

Πριν λίγες ημέρες έλαβε την αποζημίωση από την ασφαλιστική με απόδειξη είσπραξης ύψους 7000€ (κόστος ζημίας + χαμένα μεροκάματα). Θα τα καταχωρίσω και αν ναι θα υπολογισθούν και στην συγκεντρωτική τιμολογίων?

Να σημειώσω ότι το ταξί ανήκει σε δύο συνεταίρους. Θα υπολογισθούν όλα διά 2? (τα τιμολόγια εκδόθηκαν στα στοιχεία του ενός)

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites

δες εδω

http://www.taxheaven...=0

επισης η αποζημιωση καταχωρειται στο εσοδων-εξοδων, με την εξοφλητικη αποδειξη πληρωμης υλικων ζημιων της ασφαλιστικης, που κατα την γνωμη μου θα επρεπε να εκδοθει χωριστα για τον καθε ιδιοκτητη, οπως και τα τιμολογια δαπανων.

Η αποζημιωση παει κανονικα στην συγκεντρωτικη

Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρύσα

Τα τιμολόγια της ζημιάς έπρεπε να καταχωρηθούν? Ο πελάτης δεν με ενημέρωσε για το συμβάν και έστειλε τα τιμολόγια κατευθείαν στην ασφαλιστική με αποτέλεσμα να μην καταχωρηθούν. Να τα καταχωρήσω τώρα? Τι γίνεται με τον ΦΠΑ των συγκεκριμένων τιμολογίων?

Link to post
Share on other sites
Guest TZABELAS  KITSOS

δες εδω

http://www.taxheaven...=0

επισης η αποζημιωση καταχωρειται στο εσοδων-εξοδων, με την εξοφλητικη αποδειξη πληρωμης υλικων ζημιων της ασφαλιστικης, που κατα την γνωμη μου θα επρεπε να εκδοθει χωριστα για τον καθε ιδιοκτητη, οπως και τα τιμολογια δαπανων.

Η αποζημιωση παει κανονικα στην συγκεντρωτικη

οχι αποδειξη εισπραξης αλλα τιμολογιο αθεωρητο ανοργανο εσοδο

το τιμολογιο επισκευης καταχωρειται κανονικα αλλα δεν εκπιπτεις φπα

Link to post
Share on other sites

οχι αποδειξη εισπραξης αλλα τιμολογιο αθεωρητο ανοργανο εσοδο

το τιμολογιο επισκευης καταχωρειται κανονικα αλλα δεν εκπιπτεις φπα

δεν συμφωνω...

νομιζω δεν εχεις διαβασει την δημοσιευση του ΑΚΗ παραπανω ....

ή εναλλακτικα ψαξε τον ΚΒΣ και την φορολογια ...

Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ Χρύσα

Τα τιμολόγια της ζημιάς έπρεπε να καταχωρηθούν? Ο πελάτης δεν με ενημέρωσε για το συμβάν και έστειλε τα τιμολόγια κατευθείαν στην ασφαλιστική με αποτέλεσμα να μην καταχωρηθούν. Να τα καταχωρήσω τώρα? Τι γίνεται με τον ΦΠΑ των συγκεκριμένων τιμολογίων?

μπορει να παρει μια υπευθυνη δηλωση απο την ασφαλιστικη (λεει ο ΚΒΣ) και με επικυρωμενα αντιγραφα να κανεις τις εγγραφες σου κανονικα ..

Με ΦΠΑ και υπολογιζεται προρατα στην εκκαθαριστικη

Διαβασε το θεμα που σου εδωσα παραπανω...

Link to post
Share on other sites

ΘEMA: Καταχώρηση φορολογικών στοιχείων όταν κατατίθενται σε ασφαλιστική εταιρεία για λήψη αποζημίωσης. - Υποβολή των συγκεντρωτικών καταστάσεων.

Απαντώντας στο από 8/12/2010 ηλεκτρονικό μήνυμα σας και στα ερωτήματα στα οποία θέτετε σ΄ αυτό και άπτονται της αρμοδιότητας μας αναφορικά με το θέμα, σας πληροφορούμε τα εξής:

1. Εφόσον, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 10 του άρθρου 31 του ν.2238/1994 τα δικαιολογητικά στοιχεία για αποκατάσταση ζημιών στα αυτοκίνητα κατατίθενται στις ασφαλιστικές εταιρείες, κρατούνται φωτοτυπίες των στοιχείων αυτών ως δικαιολογητικά εγγραφής, στις οποίες γίνεται η παρατήρηση ότι το πρωτότυπο έχει κατατεθεί στη συγκεκριμένη ασφαλιστική εταιρεία (επωνυμία) για την είσπραξη της σχετικής αποζημίωσης.( Σχετ. εγγ. 1106848/1025/2-10-1995).

Οι φωτοτυπίες των ως άνω τιμολογίων αποτελούν τα νόμιμα δικαιολογητικά εγγραφών στα βιβλία των επιτηδευματιών.

2. Σημειώνεται ότι οι εκμεταλλευτές Ε.Δ.Χ. αυτοκινήτων (ΤΑΧΙ) υποχρεούνται όπως και όλοι οι επιτηδευματίες να υποβάλλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών – προμηθευτών κάθε έτος, με τις συναλλαγές και τα δεδομένα του προηγούμενου ημερολογιακού έτους, περιλαμβανομένων και των αποζημιώσεων για την αποκατάσταση των ζημιών στα αυτοκίνητα και κατά συνέπεια αυτές υποβάλλονται κατά το μέρος που αφορά τις εν λόγω συναλλαγές βάσει των προαναφερομένων φωτοτυπιών των σχετικών τιμολογίων.

3. Ο τρόπος καταχώρησης της λαμβανομένης αποζημίωσης στο τηρούμενο βιβλίο συνδέεται με την φορολογική αντιμετώπιση αυτής με τις διατάξεις του Κ.Ν. 2238/94 περί φορολογίας εισοδήματος.

4. Η Δ/νση Φορολογίας Εισοδήματος στην οποία κοινοποιείται το παρόν με συνημμένη την σχετική αίτηση παρακαλείται για τις τυχόν δικές της ενέργειες στο θέμα που άπτεται της αρμοδιότητας της αναφορικά με την φορολογική αντιμετώπιση της λαμβανομένης αποζημίωσης.

Link to post
Share on other sites
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...