Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ


marilenaki

Ερώτηση

Καλημέρα ,

Έχω ένα πελάτη ηλεκτρονικό που παρείχε υπηρεσία σε σκάφος που βρίσκεται στη Ελλάδα αλλα ανήκει σε Βουλγάρικη εταιρία.

Τώρα έκοψε το τιμολόγιο και το λογιστήριο της Βουλγάιρξης εταιρίας του ζήτησε να βάλει Φ.Π.Α.

Είναι σωστό?

Και αν ναι πως καταχωρείται στα βιβλία του και στη περιοδική ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα ,

Έχω ένα πελάτη ηλεκτρονικό που παρείχε υπηρεσία σε σκάφος που βρίσκεται στη Ελλάδα αλλα ανήκει σε Βουλγάρικη εταιρία.

Τώρα έκοψε το τιμολόγιο και το λογιστήριο της Βουλγάιρξης εταιρίας του ζήτησε να βάλει Φ.Π.Α.

Είναι σωστό?

Και αν ναι πως καταχωρείται στα βιβλία του και στη περιοδική ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας, Μάλλον για κάποιο λόγο η δημοσίευση μου δεν ανέβηκε.

Θα ήθελα τη πολύτιμη βοήθειά σας για το θέμα ενδοκοινοτικής παροχής διότι και η αρμόδια ΔΟΥ πο χθές απευθύνθηκα δεν μπόρεσε να με βοηθήσει και με παρέπεμψε στο Υπουργείο για ερώτημα.

Πρόκειται για ΠΥ από ελληνική εταιρεία παραγωγής τηλεοπτικών προγραμμάτων (με έδρα Ελλάδα) σε γερμανική εταιρεία (με έδρα Γερμανία) Β2Β και τόπος της παρεχόμενης υπηρεσίας η Ελλάδα. Αφορά ενδοκοινοτική συναλλαγή μετα την 1/1/2010 ή εμπίπτει σε κάποια εξαίρεση που το τμήμα ΦΠΑ δεν μπόρεσε να μου διευκρινήσει διότι λέει μετά την εφαρμογή του νόμου δεν έχουν διευκρινήσεις ούτε έχουν κάνει σεμινάρια. Πράξε κατά βούληση ήταν η απάντηση.

Οι απαντήσεις σας θα με βοηθούσαν πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας, Μάλλον για κάποιο λόγο η δημοσίευση μου δεν ανέβηκε.

Θα ήθελα τη πολύτιμη βοήθειά σας για το θέμα ενδοκοινοτικής παροχής διότι και η αρμόδια ΔΟΥ πο χθές απευθύνθηκα δεν μπόρεσε να με βοηθήσει και με παρέπεμψε στο Υπουργείο για ερώτημα.

Πρόκειται για ΠΥ από ελληνική εταιρεία παραγωγής τηλεοπτικών προγραμμάτων (με έδρα Ελλάδα) σε γερμανική εταιρεία (με έδρα Γερμανία) Β2Β και τόπος της παρεχόμενης υπηρεσίας η Ελλάδα. Αφορά ενδοκοινοτική συναλλαγή μετα την 1/1/2010 ή εμπίπτει σε κάποια εξαίρεση που το τμήμα ΦΠΑ δεν μπόρεσε να μου διευκρινήσει διότι λέει μετά την εφαρμογή του νόμου δεν έχουν διευκρινήσεις ούτε έχουν κάνει σεμινάρια. Πράξε κατά βούληση ήταν η απάντηση.

Οι απαντήσεις σας θα με βοηθούσαν πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν υπαρχει καποια εξαιρεση για τις τηλεοπτικες υπηρεσιες.

Ο τοπος παροχης της υπηρεσιας για τις διαταξεις του ΦΠΑ ειναι ο τοπος της εδρας του ληπτη

της υπηρεσιας, δηλαδη η Γερμανια.

Οποτε ΤΠΥ χωρις ΦΠΑ, ανακεφαλαιωτικο πινακα ενδοκοινοτικων παρεχομενων υπηρεσιων.

Κωδ. 308, 345 περιοδικης.

Τα παραπανω εφοσον επαληθευτει στο VIES το ΑΦΜ του Γερμανου πελατη.

Ο παραπανω τροπος αντιμετωπισης ισχυε και πριν της 1/1/2010 για τη συγκεκριμενη περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χίλια χίλια ευχαριστώ. Μένω υπόχρεη

Δεν υπαρχει καποια εξαιρεση για τις τηλεοπτικες υπηρεσιες.

Ο τοπος παροχης της υπηρεσιας για τις διαταξεις του ΦΠΑ ειναι ο τοπος της εδρας του ληπτη

της υπηρεσιας, δηλαδη η Γερμανια.

Οποτε ΤΠΥ χωρις ΦΠΑ, ανακεφαλαιωτικο πινακα ενδοκοινοτικων παρεχομενων υπηρεσιων.

Κωδ. 308, 345 περιοδικης.

Τα παραπανω εφοσον επαληθευτει στο VIES το ΑΦΜ του Γερμανου πελατη.

Ο παραπανω τροπος αντιμετωπισης ισχυε και πριν της 1/1/2010 για τη συγκεκριμενη περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας. Με προβληματίζουν 2 περιπτώσεις που καλούμαι να αντιμετωπίσω άμεσα και θα ήθελα την άποψη σας.

1η περίπτωση: Ως ιδιώτης μηχανικός θα παρέχω υπήρεσίες εκπόνησης μελετών (τοπογραφικών, στατικών, μηχανολογικών) σε γερμανική εταιρία, για την εγκατάσταση ΑΠΕ, η οποία θα γίνει σε ακίνητο που βρίσκεται στην Ελλάδα. Στην ΑΠΥ χρεώνω ΦΠΑ ή όχι;

2η περίπτωση: Ως εταιρία παροχής υπηρεσιών τεχνικών συμβούλων και δραστηριοτήτων μηχανικών, θα παρέχω επίσης στην γερμανική εταιρία, παροχή υπηρεσίας επίβλεψης της εν λόγω εγκατάστασης ΑΠΕ. Στο ΤΠΥ χρεώνω ΦΠΑ;

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας. Με προβληματίζουν 2 περιπτώσεις που καλούμαι να αντιμετωπίσω άμεσα και θα ήθελα την άποψη σας.

1η περίπτωση: Ως ιδιώτης μηχανικός θα παρέχω υπήρεσίες εκπόνησης μελετών (τοπογραφικών, στατικών, μηχανολογικών) σε γερμανική εταιρία, για την εγκατάσταση ΑΠΕ, η οποία θα γίνει σε ακίνητο που βρίσκεται στην Ελλάδα. Στην ΑΠΥ χρεώνω ΦΠΑ ή όχι;

2η περίπτωση: Ως εταιρία παροχής υπηρεσιών τεχνικών συμβούλων και δραστηριοτήτων μηχανικών, θα παρέχω επίσης στην γερμανική εταιρία, παροχή υπηρεσίας επίβλεψης της εν λόγω εγκατάστασης ΑΠΕ. Στο ΤΠΥ χρεώνω ΦΠΑ;

Σας ευχαριστώ.

Kαι στις δυο περιπτωσεις με ΦΠΑ.

Ο τοπος παροχης για τις διαταξεις του ΦΠΑ ειναι εκει που ειναι το ακινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαι στις δυο περιπτωσεις με ΦΠΑ.

Ο τοπος παροχης για τις διαταξεις του ΦΠΑ ειναι εκει που ειναι το ακινητο.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ!

Για να δωσω πιο σωστη απαντηση, θα ηθελα να διευκρινιστει η εννοια της "επίβλεψης της εν λόγω εγκατάστασης ΑΠΕ" στην δευτερη περιπτωση.

Εννοειται επιβλεψη κατα το σταδιο κατασκευης της ΑΠΕ ή κατα το σταδιο λειτουργειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να δωσω πιο σωστη απαντηση, θα ηθελα να διευκρινιστει η εννοια της "επίβλεψης της εν λόγω εγκατάστασης ΑΠΕ" στην δευτερη περιπτωση.

Εννοειται επιβλεψη κατα το σταδιο κατασκευης της ΑΠΕ ή κατα το σταδιο λειτουργειας;

Η επίβλεψη αφορά το στάδιο της κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η ενδοικοιντικη παροχη υπηρεσιων καταχωρειται στον 308 της περιοδικής κι αντίστοιχα στον 608 της εκκαθαριστικής?εγώ τον βάζω στον 310 τοσο καιρο την παω στην εφορια και την παιρνουν μαζι με τον ανακεφαλαιωτικο πινακα χωρις να μου πει κανεις κατι.κανω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους!!!Γνωριζει καποιος σε περιπτωση που  γινει  επισκευη λογισμικου  Ελληνκης εταιρειας απο Γερμανικη εταιρεια ΜΕΣΩ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ αν χρειαζεται να ζητησουμε απο την Γερμανικη εταιρεια  ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ?Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σταθμευση σε parking για 3 ημέρες αλλοδαπών ΦΙΧ (είναι στο VIES η Εταιρεία) το τιμολόγιο είναι με ΦΠΑ ή όχι; 

Η Δ.Ο.Υ μου λέει ότι θα εκδοθεί ΤΠΥ από το parking με ΦΠΑ κανονικά εφόσον η παροχή έγινε στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Μια βοήθεια για 3 ερωτήσεις για ενδοκοινοτικές παραδώσεις

1. Βουλκανιζατέρ επιδιορθώνει (εντός Ελλάδας) λάστιχο για ΦΔΧ με Βούλγαρο ιδιοκτήτη. Χρεώνεται ΦΠΑ? Νομίζω πως ναι...

2 Βουλκανιζατέρ παραδίδει λάστιχα σε ΦΔΧ με Βουλγαρο ιδιοκτήτη. Ο βούλγαρος τα παραλαμβάνει από το κατάστημα με το δικό του φορτηγό και φεύγει Βουλγαρία ώστε να τα τοποθετήσει εκεί.

3. Ίδια περίπτωση με την 2 αλλά τα τοποθετεί στο φορτηγό του στην Ελλάδα. Έχει ΦΠΑ?

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις μαγεμένες ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...