Sign in to follow this  
nay

ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 3000,00 ΜΕ ΕΠΙΤΑΓΗ -ΔΗΜΟΣΙΟ

Recommended Posts

Εξοφληση ΔΕΗ ανω των 3000,00 πρεπει να πληρωθει με επιταγη ?γιατι η 1091 αναφερει οτι εξαιρουνται οσοι δεν τηρουν βιβλια πχ Δημοσιο αλλα ως ληπτης το δημοσιο , η επιχειρηση ως ληπτης του λογαριασμου ΔΕΗ πρεπει να την πληρωσει με επιταγη ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιος με ΔΕΗ άνω των 3000,00?Με τα 15000,00 υπηρχε εξαίρεση του δημοσίου με τα 3000,00 αν καταλαβαίνω καλά η 1091 αναφέρει το Δημόσιο ως λήπτη οτι δεν έχει υποχρέωση όχι τις επιχειρήσεις .Καποια βοήθεια ,γνώμη

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest TZABELAS KITSOS   
Guest TZABELAS  KITSOS

ΜΕ ΕΠΙΤΑΓΗ Η ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΕ ΕΠΙΤΑΓΗ Η ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ

Δέχεται επιταγή η Δεη ?Αναφέρεται κάπου πιο ξεκάθαρα οτι οι συναλλαγές προς το Δημόσιο δεν εξαιρούνται ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δέχεται επιταγή η Δεη ?Ανέκαθεν Αναφέρεται κάπου πιο ξεκάθαρα οτι οι συναλλαγές προς το Δημόσιο δεν εξαιρούνται ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest TZABELAS KITSOS   
Guest TZABELAS  KITSOS

Αρθρο 20. Διασφάλιση και έλεγχος συναλλαγών

 Εκτύπωση [Σχετικά έγγραφα άρθρου (3)] 1. Για συναλλαγές επιτηδευματιών με άλλους επιτη­δευματίες και πρόσωπα που αναφέρονται στην παρά­γραφο 3 του άρθρου 2 του Κ.Β.Σ. τα δεδομένα των φο­ρολογικών στοιχείων, που εκδίδονται, διαβιβάζονται η­λεκτρονικά σε βάση δεδομένων της Γενικής Γραμματεί­ας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικο­νομικών. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών ορίζε­ται ο χρόνος και η διαδικασία σταδιακής εφαρμογής των διατάξεων του προηγούμενου εδαφίου με βάση την αξία της συναλλαγής ή τον κύκλο εργασιών και οι τεχνικές προδιαγραφές διαβίβασης των δεδομένων.

tag.png

[Σχετικά έγγραφα παραγράφου (1)] 2. Φορολογικά στοιχεία αξίας ή λοιπά έγγραφα που εκδίδονται ή συντάσσονται αντί φορολογικών στοιχείων, συνολικής αξίας άνω των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ, τα οποία εκδίδονται για συναλλαγές μεταξύ επιτηδευμα­τιών εξοφλούνται μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογαριασμών του εκδότη - πωλητή αγαθών ή υπηρεσιών και του λήπτη των αντίστοιχων στοιχείων ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών, οι κινή­σεις των οποίων διαβιβάζονται σε ηλεκτρονική βάση δεδομένων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικονομικών, χωρίς να ισχύει ως προς τούτο το τραπεζικό απόρρητο. Οι Τράπεζες δεν επιτρέπεται να χρεώνουν αμοιβές για τη λειτουργία των επαγγελματικών λογαριασμών.

tag.png

[Σχετικά έγγραφα παραγράφου (1)] 3. Τα φορολογικά στοιχεία συνολικής αξίας χιλίων πε­ντακοσίων (1.500) ευρώ και άνω, που εκδίδονται για πώ­ληση αγαθών ή παροχή υπηρεσιών σε ιδιώτες, εξοφλού­νται από τους λήπτες τους, αγοραστές των αγαθών ή των υπηρεσιών, μέσω τράπεζας, με χρεωστικές ή πιστω­τικές κάρτες ή μέσω τραπεζικού λογαριασμού και με επι­ταγές. Δεν επιτρέπεται εξόφληση των στοιχείων αυτών με μετρητά. Οι Τράπεζες δεν επιτρέπεται να χρεώνουν αμοιβές για την κατάθεση των ποσών αυτών σε τραπεζι­κούς λογαριασμούς.

tag.png

[Σχετικά έγγραφα παραγράφου (1)] 4. Το βάρος της απόδειξης της συναλλαγής φέρει και ο λήπτης του φορολογικού στοιχείου κατά τα οριζόμενα στην παράγραφο 9 του άρθρου 18 του Κ.Β.Σ., και οφεί­λει, εκτός των οριζομένων στην παράγραφο αυτή, να ε­πιβεβαιώνει από ηλεκτρονική βάση δεδομένων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υ­πουργείου Οικονομικών την ακρίβεια των στοιχείων, κα­θώς και τη φορολογική συνέπεια του αντισυμβαλλόμε­νου εκδότη, για φορολογικά στοιχεία συνολικής αξίας ά­νω των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ.

tag.png

[Σχετικά έγγραφα παραγράφου (1)] 5. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών καθορίζο­νται ο χρόνος διαβίβασης των δεδομένων των στοιχείων που αναφέρονται στην παράγραφο 1 του παρόντος, ο τρόπος, η διαδικασία, η έκταση εφαρμογής, το όριο της αξίας των στοιχείων, ο τρόπος επιβεβαίωσης και κάθε άλλο θέμα σχετικά με την εφαρμογή των παραγράφων 1, 2, 3 και 4 του άρθρου αυτού και των διατάξεων του άρ­θρου 18 παράγραφος 2 του Κ.Β.Σ..

tag.png

[Σχετικά έγγραφα παραγράφου (1)] $('#related_20 a[rel*=facebox]').nyroModal(); $('#removed_ps_5940').nyroModal(); jQuery(document).ready(function(a){vtip()});

Share this post


Link to post
Share on other sites

που αναφέρει ειδικά για το δημόσιο?Λεει οτι διαβιβαζονται ηλεκτρονικα οι συναλλαγες μεταξυ επιτηδευματιων και το δημοσιο για την διασφαλιση των συναλλγων στην πρωτη παραγραφο που αυτο ειναι κατι αλλο ,

στην παραγραφο ομως για τις 3000,00 οπου απαιτειται επιταγη δεν αναφερει κατι συγκεκριμμενο και αναφερει "μεταξυ επιτηδευματιων "

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest TZABELAS KITSOS   
Guest TZABELAS  KITSOS

που αναφέρει ειδικά για το δημόσιο?Λεει οτι διαβιβαζονται ηλεκτρονικα ,στην παραγραφο για τις 3000,00 επιταγη δεν αναφερει κατι συγκεκριμμενο

Φορολογικά στοιχεία αξίας ή λοιπά έγγραφα που εκδίδονται ή συντάσσονται αντί φορολογικών στοιχείων, συνολικής αξίας άνω των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ, τα οποία εκδίδονται για συναλλαγές μεταξύ επιτηδευμα­τιών εξοφλούνται μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογαριασμών του εκδότη - πωλητή αγαθών ή υπηρεσιών και του λήπτη των αντίστοιχων στοιχείων ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών, οι κινή­σεις των οποίων διαβιβάζονται σε ηλεκτρονική βάση δεδομένων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικονομικών, χωρίς να ισχύει ως προς τούτο το τραπεζικό απόρρητο. Οι Τράπεζες δεν επιτρέπεται να χρεώνουν αμοιβές για τη λειτουργία των επαγγελματικών λογαριασμών.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φορολογικά στοιχεία αξίας ή λοιπά έγγραφα που εκδίδονται ή συντάσσονται αντί φορολογικών στοιχείων, συνολικής αξίας άνω των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ, τα οποία εκδίδονται για συναλλαγές μεταξύ επιτηδευμα­τιών εξοφλούνται μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογαριασμών του εκδότη - πωλητή αγαθών ή υπηρεσιών και του λήπτη των αντίστοιχων στοιχείων ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών, οι κινή­σεις των οποίων διαβιβάζονται σε ηλεκτρονική βάση δεδομένων της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικονομικών, χωρίς να ισχύει ως προς τούτο το τραπεζικό απόρρητο. Οι Τράπεζες δεν επιτρέπεται να χρεώνουν αμοιβές για τη λειτουργία των επαγγελματικών λογαριασμών.

το αρθρο 20 ισχυει απο 01/01/2011 ενω το αρθρο 19 οπου αναφερει τη εκδοση επιταγης ανω των 3000,00 ισχυει απο 01/06/2010 ,εγω αναφερομαι στο αρθρο 19

η συναλλαγη μου ειναι μεσα στο 2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

το αρθρο 20 ισχυει απο 01/01/2011 ενω το αρθρο 19 οπου αναφερει τη εκδοση επιταγης ανω των 3000,00 ισχυει απο 01/06/2010 ,εγω αναφερομαι στο αρθρο 19

η συναλλαγη μου ειναι μεσα στο 2010

καποια αποψη ολοι εχετε ΔΕΗ πληρωσατε μεσω τραπεζικου λογαριασμου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν απο 4 χρονια που ειχα τιμολογιο απο ΔΕΗ για συνδεση, αξιας ανω των 15.000 το εξοφλησα με διγραμμη επιταγη.

Παρε ενα τηλεφωνο στην ΔΕΗ αν δεχονται επιταγη.

Ο παγιος λογαριασμος της εταιριας που ειναι γυρω στις 10000 μηνιαιος εξοφλειται αυτοματα με χρεωση τραπεζικου λογαριασμου της εταιριας.

Στην θεση σου δεν θα το διακινδυνευα.

Εξοφληση με επιταγη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν απο 4 χρονια που ειχα τιμολογιο απο ΔΕΗ για συνδεση, αξιας ανω των 15.000 το εξοφλησα με διγραμμη επιταγη.

Παρε ενα τηλεφωνο στην ΔΕΗ αν δεχονται επιταγη.

Ο παγιος λογαριασμος της εταιριας που ειναι γυρω στις 10000 μηνιαιος εξοφλειται αυτοματα με χρεωση τραπεζικου λογαριασμου της εταιριας.

Στην θεση σου δεν θα το διακινδυνευα.

Εξοφληση με επιταγη.

Το θεμα είναι αν ισχύει η οχι για να ξερουμε τι θα κανουμε απο εδω και περα ....γνωριζει καποιος πως θα το χειριστουμε ? γιατι μερικοι σου λενε αν δεν ισχυει δεν θελω να μπω στην διαδικασια αυτη

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest TZABELAS KITSOS   
Guest TZABELAS  KITSOS

απο την στιγμη που δεν κανει εξαιρεση ο νομος πληρωνεται κανονικα με επιταγη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η διάταξη αυτή έγινε να καταπολεμήσει;; τις εικονικές δαπάνες. Γιατί υπάρχει περίπτωση ο λογ/σμος της ΔΕΗ να ειναι εικονικός????

Μη τρελλαθούμε κιόλας.......................... Οχι στις υπερβολές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest TZABELAS KITSOS   
Guest TZABELAS  KITSOS

Υπόλογος ο εκδότης του στοιχείου δεν είναι ρε παιδιά?

ο αγοραστης η ληπτης

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest TZABELAS KITSOS   
Guest TZABELAS  KITSOS

Εξοφληση ΔΕΗ ανω των 3000,00 πρεπει να πληρωθει με επιταγη ?γιατι η 1091 αναφερει οτι εξαιρουνται οσοι δεν τηρουν βιβλια πχ Δημοσιο αλλα ως ληπτης το δημοσιο , η επιχειρηση ως ληπτης του λογαριασμου ΔΕΗ πρεπει να την πληρωσει με επιταγη ?

βαζεις ιδεεςστους ελεγκτες να του ψαχνουν

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θεμα είναι αν ισχύει η οχι για να ξερουμε τι θα κανουμε απο εδω και περα ....γνωριζει καποιος πως θα το χειριστουμε ? γιατι μερικοι σου λενε αν δεν ισχυει δεν θελω να μπω στην διαδικασια αυτη

Καλησπέρα ,

H ΔΕΗ εδώ και χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς)

για ποσά άνω των 1.000 ευρώ εισπράττει μόνο επιταγή (εννοείται ημέρας και δικής μας έκδοσης ή τραπεζική).

Δεν έχει να κάνει με τον 3842 ή την 1091 ,πάντως είναι επιβεβαιωμένο .

Είναι δική της διαταγή (κάτι ανάλογο με τις ΔΟΥ και λοιπές δημόσιες υπηρεσίες) για την αποφυγή πολλών μετρητών στα ταμεία της

Θα ψάξω για την διαταγή και θα επανέλθω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Πέτρος   
Guest Πέτρος

Καλησπέρα ,

H ΔΕΗ εδώ και χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς)

για ποσά άνω των 1.000 ευρώ εισπράττει μόνο επιταγή (εννοείται ημέρας και δικής μας έκδοσης ή τραπεζική).

Δεν έχει να κάνει με τον 3842 ή την 1091 ,πάντως είναι επιβεβαιωμένο .

Είναι δική της διαταγή (κάτι ανάλογο με τις ΔΟΥ και λοιπές δημόσιες υπηρεσίες) για την αποφυγή πολλών μετρητών στα ταμεία της

Θα ψάξω για την διαταγή και θα επανέλθω.

'Ομως κάνωντας εξόφληση με (τραπεζική) επιταγή δεν καλυπτόμαστε από το νέο νόμο.. καθότι αναφέρεται ''...εξοφλούνται μέσω επαγγελματικών τραπεζικών λογαριασμών του εκδότη - πωλητή αγαθών ή υπηρεσιών και του λήπτη των αντίστοιχων στοιχείων ή επιταγών που εξοφλούνται μέσω των ίδιων λογαριασμών...'' !!!!

Μέσω των ιδίων λογαριασμών: Εγώ (τουλάχιστον)... καταλαβαίνω ότι πηγαίνοντας με το ''κασερι'' στην τράπεζα να τα κάνω επιταγή, ΔΕΝ ειμαι καλυμένος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.