Jump to content
Sign in to follow this  
platcos

ΠΗΡΑ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕΤΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΣΚΗΣΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ

Recommended Posts

Guest ΛΟΥΚΙΑ

Καλημέρα και από εμένα.Ξανανοίγω το θέμα μιας και είμαι πολύ καινούρια στον κλάδο και οι απορίες είναι πολλές. Έχω πάρει πτυχίο απο ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων αλλά ενδιαφέρομαι πολύ να ασχολήθώ με τον κλάδο τις λογιστικής και γιατί όχι κάποια στιγμή εφόσον έχω την δυνάτοτητα και τις γνώσεις να ανοίξω και δικό μου γραφείο. Θα ήθελα λοιπόν αν είναι εύκολο να μου πείτε πως πρέπει να ξεκινήσω.Να μου δώσετε κάποιες συμβουλές.Αυτή τη στιγμή δεν έχω προυπηρεσία στον τομέα και σκέφτομαι να γραφτώ σε κάποια σεμινάρια λογιστικής ώστε να μάθω τα βασικά και ταυτόχρονα να βρω ένα γραφείο να κανώ πρακτική ώστε να μάθω την δουλειά και στις πραγματικές τις συνθήκες.Θα ήθελα να ρωτήσω κυρίως για την τάξη του λογιστή.Μπορώ να γραφτώ τώρα στο ΟΕΕ και αν ναι με το πτυχίο που έχω σε ποία τάξη μπαίνω.Μήπως χρείαζομαι πρώτα ένσημα για να γραφτώ και να πάρω τάξη?Επίσης αυτή τη στιγμή είμαι στο ταμείο ανεργίας.Αν γραφτώ το ΟΕΕ θα κοπεί το ταμείο ή αυτό γίνεται αν κάνω έναρξη επαγγέλματος?Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά ενδιαφέρομαι πολύ για τον τομέα και οι πληροφορίες είναι τόσες και συγκεχυμένες που έχω μπερδευτεί.Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ τοων προτέρων.

Guest Hayek

Όλες οι απορίες που έχεις, έχουν απαντηθεί πολλές φορές στο ίδιο θέμα που έγραψες, κάνε λίγο τον κόπο και διάβασε το.

Guest ΛΟΥΚΙΑ

Σ'έυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.Το διάβασα όλο το θέμα και αυτό και άλλα μέσα στο forum με αντίστοιχο περιεχόμενο.Απλά ρωτάω γιατί δεν διάβασα κανέναν από Διοίκηση ΕΠιχειρήσεων. Όλοι είναι από λογιστική που έχουν σίγορα ένα συν παραπάνω. Ευχαριστώ& πάλι!

καλησπερα συναδερφοι,

θα ηθελα την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας.

πριν απο 3 μηνες πηρα την αδεια λογιστη γ΄ταξης, εκανα εναρξη επαγγελματος στην ΔΟΥ κ βρηκα τον πρωτο μου πελατη!

ειναι γ΄κατηγοριας βιβλια. τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

ευχαριστω εκ των προτερων.

καλησπερα συναδερφοι,

πριν απο 3 μηνες πηρα την αδεια λογιστη γ΄ταξης, εκανα εναρξη επαγγελματος στην ΔΟΥ κ βρηκα τον πρωτο μου πελατη!

Το σταυρό σου................

σε ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα δεν με βοηθαει...

θα μπορουσες να εισαι ποιο αναλυτικος?

Πιο αναλυτικά σημαίνει μην υπογράψεις επ'ουδενί λόγω βιβλία ανώτερης κατηγορίας από ότι σου επιτρέπει η άδειά σου.

σε ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα δεν με βοηθαει...

θα μπορουσες να εισαι ποιο αναλυτικος?

Ναι, ενώ εσύ είσαι μέσα στην ανάλυση....

Τι εννοείς τι κάνεις σε αυτή τη περίπτωση...????

Ρωτάς αν πρέπει να τον αναλάβεις ή όχι, πόσο θα τον χρεώσεις, τι να του ζητήσεις, πως θα τον τηρείς, τι βιβλία χρειάζεσαι, τι ιδιαιτερότητες έχει...???? Τι από όλα σε απασχολεί...????

Ναι, ενώ εσύ είσαι μέσα στην ανάλυση....

Τι εννοείς τι κάνεις σε αυτή τη περίπτωση...????

Ρωτάς αν πρέπει να τον αναλάβεις ή όχι, πόσο θα τον χρεώσεις, τι να του ζητήσεις, πως θα τον τηρείς, τι βιβλία χρειάζεσαι, τι ιδιαιτερότητες έχει...???? Τι από όλα σε απασχολεί...????

σωστα !

το οικονομικο και το πρακτικο κομματι το εχουμε συζητησει και εχει λυθει.

αυτο που με απασχολει ειναι να μην βρει κανα μπελα ο πελατης και εγω επισης...

που πρεπει να προσεξω?

στο taxis και στην αναζητηση στοιχειων λογιστη βλεπω τα στοιχεια μου αλλα χωρις την κατηγορια αδειας.

αυτο σημαινει οτι μπορω να στελνω φπα/φμυ/vies αλλα οχι δηλωσεις Ε1/Ε3 και ισολογισμους με την δικια μου υπογραφη?

και ετσι να κοβω ΑΠΥ για τις υπηρεσιες μου (ενημερωση και δηλωσεις φπα/φμυ).

ευχαριστω

σωστα !

το οικονομικο και το πρακτικο κομματι το εχουμε συζητησει και εχει λυθει.

αυτο που με απασχολει ειναι να μην βρει κανα μπελα ο πελατης και εγω επισης...

που πρεπει να προσεξω?

στο taxis και στην αναζητηση στοιχειων λογιστη βλεπω τα στοιχεια μου αλλα χωρις την κατηγορια αδειας.

αυτο σημαινει οτι μπορω να στελνω φπα/φμυ/vies αλλα οχι δηλωσεις Ε1/Ε3 και ισολογισμους με την δικια μου υπογραφη?

και ετσι να κοβω ΑΠΥ για τις υπηρεσιες μου (ενημερωση και δηλωσεις φπα/φμυ).

ευχαριστω

Η κατηγορία άδειας, δεν φαίνεται σε κανένα... προσωπικό δεδομένο...

Η άδειά σου, σου δίνει δικαίωμα να τηρείς βιβλία β κατηγορίας μόνο - βλ. πδ 340. Γ δεν έχεις το δικαίωμα... Τώρα, αν ρωτάς για κυρώσεις, ακόμα δεν έχω δει ένα να τιμωρείται έτσι για δείγμα....

Όσο για τις δηλώσεις, δεν επιτρέπεται να στέλνεις τίποτα...

2) Οι κάτοχοι αδείας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Γ' τάξεως διενεργούν κάθε είδους λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Α' και Β' κατηγορίας του Κ.Β.Σ.

3) Οι κάτοχοι αδείας ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού Β' τάξεως διενεργούν κάθε είδους λογιστικές και φοροτεχνικές εργασίες επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Α', Β' κατηγορίας καθώς και επιτηδευματιών τηρούντων βιβλία Γ' κατηγορίας του Κ.Β.Σ. των οποίων τα ετήσια ακαθάριστα έσοδα δεν υπερβαίνουν το όριο της Β' κατηγορίας προσαυξημένο κατά ποσοστό 40%.

Ωστόσο, πρόσεχε τις ευθύνες που αναλαμβάνεις.... Ξέρω ότι πελάτες είναι δύσκολο να βρεις σήμερα, αλλά πρόσεχε...

Η κατηγορία άδειας, δεν φαίνεται σε κανένα... προσωπικό δεδομένο...

Η άδειά σου, σου δίνει δικαίωμα να τηρείς βιβλία β κατηγορίας μόνο - βλ. πδ 340. Γ δεν έχεις το δικαίωμα... Τώρα, αν ρωτάς για κυρώσεις, ακόμα δεν έχω δει ένα να τιμωρείται έτσι για δείγμα....

Όσο για τις δηλώσεις, δεν επιτρέπεται να στέλνεις τίποτα...

Ωστόσο, πρόσεχε τις ευθύνες που αναλαμβάνεις.... Ξέρω ότι πελάτες είναι δύσκολο να βρεις σήμερα, αλλά πρόσεχε...

Toν κακομοιρη που εχει τα Γ. Για να μην τον πω αλοιώς.

καλησπερα συναδερφοι,

στην αρχή μπορείτε να ενεργήσετε ως μεσίτης..

υπομισθώνετε κάπου αλλού..

υ.γ

το έχω δεί και σε δικηγόρους..

δεν είχε την άδεια,

έπαιρνε υποθέσεις και τις έδινε στους "βοηθούς" του ..

Guest Επισκέπτης

Συνάδελφε

Εγώ ( σαν αρκετά παλαιότερος )θα σε συμβούλευα να έβρισκες κάποιον έμπειρο Λογιστή και να καθίσεις κοντά 5-6 χρόνια να μάθεις την δουλειά.

Το οτι τελείωσες το ΤΕΙ , πρακτικά σημαίνει ελάχιστα πράγματα

Αντε και πήρες άδεια , αντε και άνοιξες γραφείο

Τι ξέρεις νά κάνεις ?

Το ότι τελείωσες ΤΕΙ σε καθιστά αυτόματα έμπειρο μη εμπειρικό λογιστή, για αυτό άλλωστε παίρνεις και την άδεια αυτόματα και ανευ εξετάσεων, για να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη.

Τα κουραφέξαλα περί δεν ξέρει τίποτα τα λένε ΙΕΚΤΖΗΔΕΣ(βοηθοί) και εμπειρικοί. Εκτός και άμα το οικδόμημα που στηρίχτηκε το όλο εγχείρημα περί πτυχιούχων και εμπειρικών είναι μία απάτη.Μέχρι να αποδειχθεί με ψήφιση νέου νόμου τα ΤΕΙ βγάζουν έμπειρους λογιστές με το πτυχίο, και προπάντων ικανούς.

Θλιβομαι. Οχι με τους νεους λογιστες. Αλλα με το εκπαιδευτικο συστημα και με το κρατος. Σε αλλες χωρες υπαρχουν μηχανισμοι ενσωματωσης των νεων στο υπαρχον εργατικο δυναμικο. Στη χωρα μας οι νεοι τελιωνουν την ανωτατη εκπαιδευση τους με μηδεν εμπειρια και με θεωρητικες γνωσεις πο απεχουν απο την πραγματικοτητα. Που μας οδηγει αυτο? Σε λογιστες με μηδεν εμπειρια να προσπαθουν να αναλαβουν γ' κατηγοριας βιβλια.

Παραφραζοντας τον Ginsberg, "I've seen the best minds of my generation destroyed by the absolute reality"

Guest xrisoula

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ... ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ. ΠΗΡΑ ΠΤΥΧΙΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΔΕΙΑ (ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ). ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗ (ΖΩ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ) ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ. ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ... ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ. ΠΗΡΑ ΠΤΥΧΙΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΙ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΔΕΙΑ (ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ). ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗ (ΖΩ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ) ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ. ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ. ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Η γνωμη μου ειναι να δουλεψεις καποια χρονια διπλα σε καποιον αλλον για να αποκτησεις εμπειρια.

Ετσι οπως τα λες, οτι δεν βρισκεις σε αλλον συναδελφο, τοτε να ανοιξεις δικο σου γραφειο και εκτος απο το πτυχιο σου δεν υπαρχουν αλλες προυποθεσεις.

Να ξερεις ομως για να μη παρεις καποιον στο λαιμο σου ή να μην χρειαστεις να πληρωσεις εσυ λάθη δικα σου,

θα πρεπει στην αρχη να παρεις μικρες και ευκολες επιχειρησεις, να διαβαζεις παρα πολλες ωρες την ημερα.

Αυτο σημαινει οτι στην αρχη ο κοπος σου δεν θα αμειβεται και σαν συμβουλη μη ξενερωσεις.

Αν αγαπησεις αυτο που κανεις θα δεις οτι ολα πανε θα πανε καλα.

Σου ευχομαι καλη σταδιοδρομια και γερο στομαχι.

Επειδή και εγώ είμαι σχετικά νέος στο επάγγελμα (έχω ανοίξει το γραφείο μου 3 χρόνια) θα σου έλεγα καλύτερα να βρεις ένα λογιστικό γραφείο να δεις κάποια πράγματα και μετά να προχωρήσεις σε έναρξη. Βέβαια αν δεν βρίσκεις τίποτα και θέλεις οπωσδήποτε να κάνεις κάτι δικό σου να ξέρεις θα έχεις πολύ διάβασμα και πρέπει να έχεις και κάποιον με εμπειρία να σε βοηθάει. Θέλει μεγάλη προσοχή και συνεχή ενημέρωση. Και φυσικά μην περιμένεις να σου αποδώσει για τα πρώτα 5 χρόνια ίσως και παραπάνω με την υπάρχουσα κατάσταση.

Και για να λεμε την αληθεια αυτο που κανουμε σαν εππαγγελμα δεν αγαπιεται και ευκολα....

Σε φθηρει τοσο πολυ, εχει τοσες πολλες απαιτησεις...

Δ εν διαμαρτυρομαι επιλογη μου ειναι αλλα....

Και για να λεμε την αληθεια αυτο που κανουμε σαν εππαγγελμα δεν αγαπιεται και ευκολα....

Σε φθηρει τοσο πολυ, εχει τοσες πολλες απαιτησεις...

Δ εν διαμαρτυρομαι επιλογη μου ειναι αλλα....

Κατι που δεν αγαπας μη το κανεις μονο και μονο για να λες οτι εχω δουλεια, καποια στιγμη θα σου γυρισει μπουμερανγκ.

Ολα τα επαγγελματα σε φθειρουν και εχουν απαιτησεις.

Αν το κανεις απο αγγαρεια τοτε θα πληρωσεις πολλα σπασμενα και απο υγεια αλλα και χρηματικα.

Μακη δεν μιλαω για σενα προσωπικα αλλα τα λεω για οσους το διαβασουν και θελουν να ακολουθησουν το επαγγελμα μας.

Το συνιστω ανεπιφυλακτα αλλα παντα να προχωρανε ενα ενα σκαλι.

Κι εγώ νέος στο επάγγελμα, 3 χρόνια τώρα, απασχολούμαι ως μισθωτός σε μια εταιρία. Έχω κάνει κι έναρξη εδώ κι ένα χρόνο, για κάποιες φορολογικές δηλώσεις και κάποια ΦΠΑ που στέλνω για ένα καφενείο. Είναι ωραία δουλειά γιατί έχει κίνδυνο και σε κρατάει πάντα σε ένταση, ας φαίνεται βαρετή για τους απ' έξω. Ένα ένα τα σκαλάκια και πολύ διάβασμα.

Guest xrisoula

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ! ΘΑ ΣΚΕΦΤΩ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ!!! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΟΠΟ ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΑΓΑΠΑΩ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!!!

ΑΓΑΠΑΩ ΠΟΛΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Πως φαίνονται οι νεοεισρχόμενοι............

Χρυσούλα, αυτό να το θυμάσαι.........

Να θυμάσαι κι αυτό....... Μια μέρα θα μουτζώσεις τον εαυτό σου, μόνη σου, οικιοθελώς, για αυτά που έγραψες................ :)

Πως φαίνονται οι νεοεισρχόμενοι............

Χρυσούλα, αυτό να το θυμάσαι.........

Να θυμάσαι κι αυτό....... Μια μέρα θα μουτζώσεις τον εαυτό σου, μόνη σου, οικιοθελώς, για αυτά που έγραψες................ :)

Πως φαινονται οι παλιοσειρες .....

Ενημερωτικα , καμμια δουλεια δεν αγαπησα ποτε , απ οσες εκανα μεχρι σημερα

Το λογιστιλίκι , όμως , λατρευω να το μισω !

Guest ashetos

καλησπερα σας.

Πηρα πτυχιο διοικησης επιχειρησεων τει πως θα μαζεψω ενσημα β. λογιστη στην εποχη της κρισης για να βγαλω την αδεια???