Προς το περιεχόμενο

ΠΗΡΑ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕΤΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΣΚΗΣΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό θα ήταν, αλλά δεν είναι απαραίτητο... Πρόσεχε γιατί το ξεκίνημα είναι σημαντικό για τη φήμη σου... Μη κάψεις κανένα και καείς και εσύ ταυτόχρονα........

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όσον αφορά την εγγραφή στο Επαγγελματικό(αυτό είναι το σωστό)Επιμελητήριο και στον Πειραιά οι ΔΟΥ ζητούν εγγραφή,εφ'όσον δεν είναι μέλη του Ο.Ε.Ε.

ακριβως το ιδιο συνεβει και με εμενα στην εφορια Νικαίας.

απο την στιγμη που δεν μπορω να ειμαι μελος του ΟΕΕ έπρεπε υποχρεωτικα να γραφτω το επαγγελματικο επιμελητηριο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα γιατί βλέπω ότι αρκετοί συνάδελφοι λειτουργούν στην βάση του μου είπαν, άκουσα ‘η στην τάδε ΔΟΥ ζητούν αυτό ή εκείνο.

Ο πτυχιούχος πανεπιστημιακής σχολής κάνει την εγγραφή του στο Οικονομικό Επιμελητήριο. Αποκτά δηλαδή την ιδιότητα του μέλους του ΟΕΕ.

Ο φοροτέχνης λογιστής (ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ, ΚΕΚ, Λύκειο, Γυμνάσιο, Δημοτικό ή αγράμματος) για να ασκήσει το επάγγελμα πρέπει να πάρει άδεια από το Οικονομικό Επιμελητήριο.

Αυτά τα δύο είναι διαφορετικά πράγματα .

Άλλο μέλος του ΟΕΕ και άλλο φοροτεχνης λογιστής που έχει άδεια από το ΟΕΕ.

Τώρα

Το μεν μέλος του ΟΕΕ (ξανά λέω ΑΕΙ) για να κάνει έναρξη στη ΔΟΥ, να θεωρήσει βιβλία και στοιχεία θα πρέπει να πάρει βεβαίωση από το ΟΕΕ . Ακόμα κατά την έναρξη θα πρέπει να προσκομίσει βεβαίωση πάλι από το ΟΕΕ ότι έχει άδεια άσκησης του επαγγέλματος φοροτέχνη λογιστή.

Ο δε μη πτυχιούχος ΑΕΙ θα πάρει από το ΟΕΕ μόνο την βεβαίωση της άδειας άσκησης του επαγγέλματος και δεν τον υποχρεώνει κανείς να γραφτεί σε όποιο επιμελητήριο (Επαγγελματικό)

Ας διαβάσουμε την παραπομπή του Στέφανου και θα δούμε τι ακριβώς λένε οι γραφές (και όχι η κάθε ΔΟΥ ή ο γείτονας του κουμπάρου μου)

αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χαλκιδέος τα έθεσε πολύ σωστά για τη άδεια.

Από εκεί και πέρα προσοχή στα ΚΑΔ που θα δηλώσεις στην έναρξη γιατί από αυτά θεωρείσαι "πιστοποιημένος" και μπορείς να διαχειρίζεσαι

τους πελάτες σου μέσω του "νέου taxisnet" (μην ενθουσιάζεσαι κιόλας...).

Την εγγραφή στον ΟΑΕΕ την αναφέραμε και την τσουχτερή 2μηνιαία εισφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη. Δυστυχως τα πραγματα ειναι δυσκολα μεχρι να ορθοποδησεις επαγγελματικα. Κανενας επαγγελματιας δεν μας δεχεται (εμας τους καινουριους) να εργαστουμε στην επιχειρηση του ακομα και αμισθι για να μαθουμε την δουλεια, μας βλεπουν ανταγωνιστικα. Οποιον εχω ρωτησει δεν θελει νεους υπαλληλους. Οτι κανω απο εδω και περα θα το κανω με πολυ διαβασμα και αγαπη για το επαγγελμα. Δυστυχως και γι'αυτο το επαγγελμα απ'οτι καταλαβα χρειαζεται να ξερεις ανθρωπους και να εισαι καλος στις δημοσιες σχεσεις. Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα γιατί βλέπω ότι αρκετοί συνάδελφοι λειτουργούν στην βάση του μου είπαν, άκουσα ‘η στην τάδε ΔΟΥ ζητούν αυτό ή εκείνο.

Ο πτυχιούχος πανεπιστημιακής σχολής κάνει την εγγραφή του στο Οικονομικό Επιμελητήριο. Αποκτά δηλαδή την ιδιότητα του μέλους του ΟΕΕ.

Ο φοροτέχνης λογιστής (ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ, ΚΕΚ, Λύκειο, Γυμνάσιο, Δημοτικό ή αγράμματος) για να ασκήσει το επάγγελμα πρέπει να πάρει άδεια από το Οικονομικό Επιμελητήριο.

Αυτά τα δύο είναι διαφορετικά πράγματα .

Άλλο μέλος του ΟΕΕ και άλλο φοροτεχνης λογιστής που έχει άδεια από το ΟΕΕ.

Τώρα

Το μεν μέλος του ΟΕΕ (ξανά λέω ΑΕΙ) για να κάνει έναρξη στη ΔΟΥ, να θεωρήσει βιβλία και στοιχεία θα πρέπει να πάρει βεβαίωση από το ΟΕΕ . Ακόμα κατά την έναρξη θα πρέπει να προσκομίσει βεβαίωση πάλι από το ΟΕΕ ότι έχει άδεια άσκησης του επαγγέλματος φοροτέχνη λογιστή.

Ο δε μη πτυχιούχος ΑΕΙ θα πάρει από το ΟΕΕ μόνο την βεβαίωση της άδειας άσκησης του επαγγέλματος και δεν τον υποχρεώνει κανείς να γραφτεί σε όποιο επιμελητήριο (Επαγγελματικό)

Ας διαβάσουμε την παραπομπή του Στέφανου και θα δούμε τι ακριβώς λένε οι γραφές (και όχι η κάθε ΔΟΥ ή ο γείτονας του κουμπάρου μου)

αυτά

Είναι όντως έτσι τα σχετικά με τίς άδειες,δεν είναι όμως νομολογία η...παραπομπή του Στέφανου(οι γραφές δεν το ξεκαθαρίζουν).Γι'αυτό υπάρχει και διχογνωμία στο ΟΕΕ και στις ΔΟΥ.

Πρόταση για να αποδειχθεί το αλαλούμ!

Παίρνεις το 11880,ζητάς το τηλέφωνο της ΔΟΥ Γιαννιτσών ή Νίκαιας(Τμήμα ΚΒΣ),τους αναφέρεις την "παραπομπή"

του Στέφανου και δυστυχώς το πρόβλημα..... δεν λύνεται,γιατί αυτοί επιμένουν.

Τυχαίο?? Δέν νομίζω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον συνάδελφε δεν διάβασες την παραπομπή του Στέφανου.

Μας λες λοιπόν ότι πήγες στη ΔΟΥ Γιαννιτσών και στη ΔΟΥ Νίκαιας τα:

Πολ 1167/93

Γνωμοδότηση 774/99 του Νομικού Συμβούλιου του Κράτους

Το 1005879/40/0015/15-1-93 σχετικό έγγραφο του Υπ Οικονομικών

Τους έδειξες τον Νόμο 2081/1992 «Ρύθμιση του θεσμού των Επιμελητηρίων, τροποποίηση των διατάξεων του Ν. 1712/1987 για τον εκσυγχρονισμό των επαγγελματικών οργανώσεων των εμπόρων, βιοτεχνών και λοιπών επαγγελματιών και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ Α΄154

Και σου είπαν ότι αυτά δεν είναι νομολογία ?

Μην τρελαθούμε

αν και το ότι δεν είναι ¨νομολογία ¨ μας το λες εσύ οπότε το σωστό είναι

Μην μας τρελαίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟ ΤΕΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΚΗΣΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ; ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΓΟΜΑΙ (ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΓΡΑΦΟΜΑΙ ΕΚΕΙ ΙΣΧΥΕΙ; ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ; ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ; ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ ΣΤΙΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΚΑΠΟΥ; ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΑΖΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΗ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ. ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΠΟΥ ΠΕΙΤΕ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.

Συνάδελφε

Εγώ ( σαν αρκετά παλαιότερος )θα σε συμβούλευα να έβρισκες κάποιον έμπειρο Λογιστή και να καθίσεις κοντά 5-6 χρόνια να μάθεις την δουλειά.

Το οτι τελείωσες το ΤΕΙ , πρακτικά σημαίνει ελάχιστα πράγματα

Αντε και πήρες άδεια , αντε και άνοιξες γραφείο

Τι ξέρεις νά κάνεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤ’

ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΠΗΓΗ

Άρθρο 48/2238

Εισόδημα και απόκτησή του

1. Εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων είναι οι αμοιβές από την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, δικολάβου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού και εμπειρογνώμονα.

2. Στο εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων περιλαμβάνεται και κάθε αμοιβή που καταβάλλεται:

α) Σε πραγματογνώμονες, διαιτητές, εκκαθαριστές γενικά, ελεγκτές ανώνυμων εταιριών, εκτελεστές διαθηκών, εκκαθαριστές κληρονομιών και κηδεμόνες σχολάζουσας κληρονομίας.

β) Σε συγγραφείς και μουσουργούς από συγγραφικά δικαιώματα γενικά.

γ) Σε αντιπροσώπους επαγγελματικών οργανώσεων και ιδιώτες για τη συμμετοχή τους σε κάθε είδους επιτροπές ή συμβούλια, από το Δημόσιο, νομικά ρόσωπα δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου, σωματεία, ιδρύματα, συνεταιρισμούς και οργανισμούς γενικά.

δ) Στη σύζυγο ή στο σύζυγο λόγω διατροφής, η οποία επιδικάστηκε σε αυτούς ή συμφωνήθηκε με συμβολαιογραφική πράξη. Το ποσό της διατροφής που καταβάλλεται σε τέκνα, από οποιαδήποτε αιτία, δεν θεωρείται εισόδημά τους.

3. Ως εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων λογίζεται και κάθε εισόδημα που δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια από τις κατηγορίες Α’ έως Ζ’ της παρ. 2 του άρθρου 4.

4. Ως εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα λογίζονται και οι πάσης φύσεως τόκοι που καταβάλλονται σε αρχιτέκτονες, μηχανικούς και τοπογράφους λόγω καθυστέρησης είσπραξης των αμοιβών τους για προσφερθείσες από αυτούς υπηρεσίες, που εμπίπτουν στις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού.

5. Ως εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα θεωρούνται και τα εφάπαξ χρηματικά ποσά που καταβάλλονται από τον Οργανισμό Τηλεπικοινωνιών Ελλάδας Α.Ε. βάσει κανονισμού του προσωπικού του από το Λογαριασμό Νεότητας στα ενήλικα τέκνα των υπαλλήλων αυτού από ίδια κεφάλαια. Στο εισόδημα αυτό διενεργείται παρακράτηση φόρου κατά την καταβολή του, από τον Οργανισμό Τηλεπικοινωνιών Ελλάδας Α.Ε. και ο φόρος υπολογίζεται με βάση την κλίμακα της παραγράφου 1 του άρθρου 9. Για την απόδοση του φόρου που παρακρατείται εφαρμόζονται οι διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 59.(2)

ΠΟΛ. 1167/1993

Β. Σε ότι αφορά τις διατάξεις του άρθρου 4 παρ.1 περ.α’ του ν.2081/92 για την υποχρεωτική εγγραφή σε οικείο Επιμελητήριο:

ΔΕΝ εγγράφονται σε επιμελητήρια υποχρεωτικά:

1. Τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που είναι μέλη άλλου Ν.Π.Δ.Δ.

2. Οι πλανόδιοι μικροπωλητές, πλανόδιοι έμποροι (εκτός αν έχουν επιχείρηση με εμπορική δραστηριότητα ή παραγωγική μονάδα με εγκατάσταση).

3. Οι γεωργοί γενικότερα (μελισσοτρόφοι, χοιροτρόφοι, πτηνοτρόφοι, κτηνοτρόφοι) εκτός αν πωλούν τα προϊόντα της δικής τους παραγωγής, κατόπιν επεξεργασίας ή μεταποίησης με οργανωμένη επιχείρηση (ΕΠΕ και Α.Ε.)

4. Οι σύνδεσμοι, τα σωματεία, τα ιδρύματα και οι αστικές εταιρείες μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα, εφόσον η ιδιότητα αυτή προκύπτει από το καταστατικό τους.

5. Οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα, όπως κατονομάζονται στο άρθρο 45 παρ.1 και παρ.2 του 3323/1955 ή αρθρο 48 του 2238/94. Ειδικά από τους φυσικοθεραπευτές θα ζητείται η προσκόμιση βεβαίωσης εγγραφής τους στον Πανελλήνιο Σύλλογο Φυσικοθεραπευτών, ή στην Πανελλήνια Ένωση Εργαστηριούχων Φυσικοθεραπευτών, κατά περίπτωση.

6. Όσοι παρέχουν κυρίως χειρωνακτική εργασία (εργατοτεχνίτες, οικοδόμοι, καθαρίστριες κλπ.)

7. Οι ξεναγοί, αν προκύπτει ότι έχουν σύμβαση εξηρτημένης εργασίας οποιασδήποτε μορφής.

8. Οι φαρμακοποιοί και τα φαρμακεία με οποιαδήποτε μορφή και αν λειτουργούν

9. Οι υπαγόμενοι σε κάποιο άλλο Επιμελητήριο δικαιωματικά: εκ του νόμου (Οικονομικό, Ναυτικό Ξενοδοχειακό, Γεωτεχνικό, τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος κ.λ.π.), καθώς και τα αντικείμενα των αντίστοιχων καθ’ ύλη δραστηριοτήτων.

10. Οι συντάκτες, οι εκδότες, οι διευθυντές εφημερίδων) και περιοδικών.

11. Οι εκμεταλλευτές φορτηγών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης.

12. Σημειώνεται, τέλος, ότι τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια εγγράφονται υποχρεωτικά στα εμπορικά ή επαγγελματικά επιμελητήρια και κατά τη συνήθη πρακτική εγγράφονται κυρίως στα επαγγελματικά Επιμελητήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι και εγω νέος σχετικά είμαι στο επάγγελμα και επειδη είμαι απο ΤΕΙ όταν έκανα έναρξη μου ζήτησαν να γραφτώ στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο. Οπότε δεν πρέπει να είναι απλά ένας άσχετος υπάλληλος αλλά έτσι λειτουργεί το σύστημα. Όσοι είμαστε από ΤΕΙ δεν μας δίνει το Οικονομικό Επιμελητήριο βεβαίωση για την εφορία αλλά όπως πολύ σωστά αναφέρατε την συνδρομή τους την πληρώνουμε κανονικά. Έγω τότε (Σεπτέμβριος 2009) είχα μιλήσει με υπαλλήλους του Οικονομικού Επιμελητηρίου στην Τρίπολη και στην Αθήνα και με την προϊσταμένη του Επιμελητηρίου της Λακωνίας και όλοι μου είπαν το ίδιο. Τι να το κάνω τώρα εγώ αν υπάρχουν νόμοι και εγκύκλιοι που λένε ότι δεν χρειάζεται να είσαι γραμμένος σε δύο Επιμελητήρια αφού δεν μου δίνουν αλλιώς την βεβαίωση για έναρξη και για θεώρηση. Οπότε πληρώνω δύο Επιμελητήρια το χρόνο. Από ότι ξέρω από γνωστό μου που είναι απόφοιτος ΤΕΙ Δομικών Έργων και αυτός το ίδιο πρόβλημα έχει. Πληρώνει ΤΕΕ για να έχει κωδικό, όπως χαρακτηριστικά τον λένε αυτοί, και Επαγγελματικό Επιμελητήριο για να μπορεί να έχει βεβαίωση από κάποιο Επιμελητήριο. Πολύ κλισέ έκφραση αλλά είναι η αλήθεια "Στην Ελλάδα ζούμε τι λειτουργεί σωστά για να λειτουργήσει και αυτό". Καλημέρα σε ολούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι και εγω νέος σχετικά είμαι στο επάγγελμα και επειδη είμαι απο ΤΕΙ όταν έκανα έναρξη μου ζήτησαν να γραφτώ στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο. Οπότε δεν πρέπει να είναι απλά ένας άσχετος υπάλληλος αλλά έτσι λειτουργεί το σύστημα. Όσοι είμαστε από ΤΕΙ δεν μας δίνει το Οικονομικό Επιμελητήριο βεβαίωση για την εφορία αλλά όπως πολύ σωστά αναφέρατε την συνδρομή τους την πληρώνουμε κανονικά. Έγω τότε (Σεπτέμβριος 2009) είχα μιλήσει με υπαλλήλους του Οικονομικού Επιμελητηρίου στην Τρίπολη και στην Αθήνα και με την προϊσταμένη του Επιμελητηρίου της Λακωνίας και όλοι μου είπαν το ίδιο. Τι να το κάνω τώρα εγώ αν υπάρχουν νόμοι και εγκύκλιοι που λένε ότι δεν χρειάζεται να είσαι γραμμένος σε δύο Επιμελητήρια αφού δεν μου δίνουν αλλιώς την βεβαίωση για έναρξη και για θεώρηση. Οπότε πληρώνω δύο Επιμελητήρια το χρόνο. Από ότι ξέρω από γνωστό μου που είναι απόφοιτος ΤΕΙ Δομικών Έργων και αυτός το ίδιο πρόβλημα έχει. Πληρώνει ΤΕΕ για να έχει κωδικό, όπως χαρακτηριστικά τον λένε αυτοί, και Επαγγελματικό Επιμελητήριο για να μπορεί να έχει βεβαίωση από κάποιο Επιμελητήριο. Πολύ κλισέ έκφραση αλλά είναι η αλήθεια "Στην Ελλάδα ζούμε τι λειτουργεί σωστά για να λειτουργήσει και αυτό". Καλημέρα σε ολούς.

Ξέρεις κάτι λοιπόν.......????????????

Ε, καλά σας κάνουνε......................

Να τα πληρώσετε............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι και εγω νέος σχετικά είμαι στο επάγγελμα και επειδη είμαι απο ΤΕΙ όταν έκανα έναρξη μου ζήτησαν να γραφτώ στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο. Οπότε δεν πρέπει να είναι απλά ένας άσχετος υπάλληλος αλλά έτσι λειτουργεί το σύστημα. Όσοι είμαστε από ΤΕΙ δεν μας δίνει το Οικονομικό Επιμελητήριο βεβαίωση για την εφορία αλλά όπως πολύ σωστά αναφέρατε την συνδρομή τους την πληρώνουμε κανονικά. Έγω τότε (Σεπτέμβριος 2009) είχα μιλήσει με υπαλλήλους του Οικονομικού Επιμελητηρίου στην Τρίπολη και στην Αθήνα και με την προϊσταμένη του Επιμελητηρίου της Λακωνίας και όλοι μου είπαν το ίδιο. Τι να το κάνω τώρα εγώ αν υπάρχουν νόμοι και εγκύκλιοι που λένε ότι δεν χρειάζεται να είσαι γραμμένος σε δύο Επιμελητήρια αφού δεν μου δίνουν αλλιώς την βεβαίωση για έναρξη και για θεώρηση. Οπότε πληρώνω δύο Επιμελητήρια το χρόνο. Από ότι ξέρω από γνωστό μου που είναι απόφοιτος ΤΕΙ Δομικών Έργων και αυτός το ίδιο πρόβλημα έχει. Πληρώνει ΤΕΕ για να έχει κωδικό, όπως χαρακτηριστικά τον λένε αυτοί, και Επαγγελματικό Επιμελητήριο για να μπορεί να έχει βεβαίωση από κάποιο Επιμελητήριο. Πολύ κλισέ έκφραση αλλά είναι η αλήθεια "Στην Ελλάδα ζούμε τι λειτουργεί σωστά για να λειτουργήσει και αυτό". Καλημέρα σε ολούς.

Συγνώμη που θα γίνω κακός αλλά …….

Απορώ

Σπουδαγμένοι, μορφωμένοι άνθρωποι να μην μπορούν να διαβάσουν και να κατανοήσουν ένα κείμενο. (λες να μην τάγραψα καλά και να φταίω εγώ γαμώτο μου?)

Στο Οικονομικό Επιμελητήριο γράφονται, δηλαδή γίνονται μέλη και πληρώνουν συνδρομή ΜΟΝΟ πτυχιούχοι ΑΕΙ, δηλ Πανεπιστήμιου.

Παράλληλα το Οικονομικό Επιμελητήριο χορηγεί τις άδειες σε ΟΛΟΥΣ τους φοροτέχνες – λογιστές (ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ , ΚΕΚ , κλπ κλπ κλπ) και οι λογιστές πληρώνουν στο ΟΕΕ την ανανέωση της άδειας.

ΠΡΟΣΟΧΗ , αυτό ΔΕΝ είναι συνδρομή. Είναι ανανέωση άδειας.

Δηλαδή ένας πτυχιούχος ΑΕΙ πληρώνει στο ΟΕΕ κάθε χρόνο, την συνδρομή του μιας και είναι μέλος ΚΑΙ την ανανέωση της άδειας. Δύο εντελώς ξεχωριστά πράγματα.

Πάμε πάρα κάτω

Οι λογιστές που δεν γράφονται στο ΟΕΕ (όλοι πλην ΑΕΙ ) ΔΕΝ γράφονται σε άλλο επιμελητήριο (μόνο αν θέλουν προαιρετικά στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο)

Κατά την έναρξη επαγγέλματος έχουμε δύο περιπτώσεις :

Λογιστής πτυχιούχος ΑΕΙ (και ξαναλέω μέλος του ΟΕΕ)

Βεβαίωση εγγραφής στο ΟΕΕ

Βεβαίωση κατοχής άδειας φοροτέχνη – λογιστή από το ΟΕΕ

(συν ΤΕΒΕ κλπ )

Λογιστής ΜΗ πτυχιούχος ΑΕΙ (και ξαναλέω ΟΧΙ μέλος του ΟΕΕ)

Βεβαίωση κατοχής άδειας φοροτέχνη – λογιστή από το ΟΕΕ

(συν ΤΕΒΕ κλπ )

Για την θεώρηση

Λογιστής πτυχιούχος ΑΕΙ (και ξαναλέω μέλος του ΟΕΕ)

Βεβαίωση από το ΟΕΕ ότι είναι εντάξει στις συνδρομές του

(συν ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κλπ)

Λογιστής ΜΗ πτυχιούχος ΑΕΙ (και ξαναλέω ΟΧΙ μέλος του ΟΕΕ)

ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κλπ

Ουφ

Αν και τώρα δεν έγιναν κατανοητά, ΔΕΝ φταίω εγώ και θα έχει δίκιο ο Στέφανος

Ξέρεις κάτι λοιπόν.......????????????

Ε, καλά σας κάνουνε......................

Να τα πληρώσετε............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογιστής ΜΗ πτυχιούχος ΑΕΙ (και ξαναλέω ΟΧΙ μέλος του ΟΕΕ)

ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κλπ

Να συμπληρώσω ότι η ΔΟΥ ζητάει απαλλαγή από το εμπορικό επιμελητήριο...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι η ΔΟΥ ζητάει απαλλαγή από το εμπορικό επιμελητήριο...........

αρνητικό

(από την στιγμή που ο πολυγραφημένη διαταγή λέει ότι ο λογιστής ΔΕΝ, η ΔΟΥ δεν πρέπει να ζητάει τίποτα.

πχ στους οικοδόμους ζητάει ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρνητικό

(από την στιγμή που ο πολυγραφημένη διαταγή λέει ότι ο λογιστής ΔΕΝ, η ΔΟΥ δεν πρέπει να ζητάει τίποτα.

πχ στους οικοδόμους ζητάει ? )

Ορθόν.... Ολόρθον...........

Ανακαλώ πάραυτα......... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Υπάρχει υποχρέωση κάποιος που έχει αποφοιτήσει από το ΤΕΙ λογιστικής, για να ανοίξει λογιστικό γραφείο να υπάρχει και κάποιος που να είναι απόφοιτος

ΑΕΙ ίδιας κατεύθυνσης και να είναι εγγεγραμμένος στο Οικονομικό Επιμελητήριο;

Η δεν ισχύει τίποτε τέτοιο;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχική του σελίδα το site αυτό έχει ένα σωρό ζητήματα για τους λογιστές και τα σχετικά περί αδειών. Ρίξε μια ματιά και αν δεν βρεις κάτι τα ξαναλέμε.

http://www.taxheaven.gr/pages/accountant

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχική του σελίδα το site αυτό έχει ένα σωρό ζητήματα για τους λογιστές και τα σχετικά περί αδειών. Ρίξε μια ματιά και αν δεν βρεις κάτι τα ξαναλέμε.

http://www.taxheaven...ages/accountant

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε, είμαι νέος στο site και δεν έχω ακόμα ιδέα για τα Links που υπάρχουν, μόνο τα βασικά. Να σε καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που πρωτοεγραψα περι υποχρεωσης εγγραφης αποφοιτου ΤΕΙ στο Επαγγ.Επιμελ., εκτυπωσα τις αποφασεις και τους νομους και θα παω να τους τα τριψω στην μουρη.

Θα γινει χαμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Τελικά πηγα για μαλλι και βγηκα κουρεμενος...

Εχουν βγαλει αποφαση τα Επαγγελματικα Επιμελητηρια η οποια καθιστα υποχρεωτικη την εγγραφη σε επαγγελματικο επιμελητηριο του Λογιστη απο ΤΕΙ!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντικό έγγραφο, παρακαλώ τους πιο έμπειρους και ειδικά τους νομικούς που έχουμε στο φορουμ να μας πουν τη γνώμη τους για την νομιμότητα της απόφασης αυτής.

Μπορεί μια ΑΠΟΨΗ, όπως αναφέρει το έγγραφο, να ακυρώσει την απόφαση του υπουργείου?Λέω εγώ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πηγα για μαλλι και βγηκα κουρεμενος...

Εχουν βγαλει αποφαση τα Επαγγελματικα Επιμελητηρια η οποια καθιστα υποχρεωτικη την εγγραφη σε επαγγελματικο επιμελητηριο του Λογιστη απο ΤΕΙ!!!!!!!!!!!!!

Ούτε εμπορική δραστηριότητα ούτε βιομηχανική έχεις...

Ελεύθερος επαγγελματίας είσαι, και απαλάσσεσαι...

Ένα έγγραφο από το ένα επιμελητήριο στο άλλο δεν μπορεί να αλλάξει ή να υπερισχύσει του νόμου.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...