Προς το περιεχόμενο

ΠΗΡΑ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕΤΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΣΚΗΣΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε εμπορική δραστηριότητα ούτε βιομηχανική έχεις...

Ελεύθερος επαγγελματίας είσαι, και απαλάσσεσαι...

Ένα έγγραφο από το ένα επιμελητήριο στο άλλο δεν μπορεί να αλλάξει ή να υπερισχύσει του νόμου.-

Το αυτονόητο αυτό είναι συνάδελφε να δείς τι έχει να γίνει, όμως, από δω και πέρα και τί προστριβές έχουν να πέσουν κατά τη θεώρηση και γενικά στη λειτουργία των γραφείων, και ο χαμένος ποιός θα είναι? Εμείς γιατί τι θα πάμε δικαστικά να θεωρήσουμε βιβλία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτονόητο αυτό είναι συνάδελφε να δείς τι έχει να γίνει, όμως, από δω και πέρα και τί προστριβές έχουν να πέσουν κατά τη θεώρηση και γενικά στη λειτουργία των γραφείων, και ο χαμένος ποιός θα είναι? Εμείς γιατί τι θα πάμε δικαστικά να θεωρήσουμε βιβλία?

Παραπάνω ο Χαλκιδέος έδωσε ΠΟΛ...

Στον κώδικα αυτή (πρέπει) να ακολουθούν και αυτή θα ακολουθήσουν όταν τους τη δείξεις (αν δεν τη ξέρουν ήδη).

Πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό, το έγγραφο που ανέβασε ο Λάμπρος είναι ένα υπηρεσιακό από το ένα επιμελητήριο στο άλλο... Δεν μας ενδιαφέρει τι νομίζουν, δεν μας αφορά. Έχουμε το νόμο, τις διαταγές του ΥΟ που (ευτυχώς) συμφωνούν με το νόμο, τελεία και παύλα....

Δεν είναι άξιο να το συζητήσουμε καν.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω ο Χαλκιδέος έδωσε ΠΟΛ...

Στον κώδικα αυτή (πρέπει) να ακολουθούν και αυτή θα ακολουθήσουν όταν τους τη δείξεις (αν δεν τη ξέρουν ήδη).

Πνίγεστε σε μια κουταλιά νερό, το έγγραφο που ανέβασε ο Λάμπρος είναι ένα υπηρεσιακό από το ένα επιμελητήριο στο άλλο... Δεν μας ενδιαφέρει τι νομίζουν, δεν μας αφορά. Έχουμε το νόμο, τις διαταγές του ΥΟ που (ευτυχώς) συμφωνούν με το νόμο, τελεία και παύλα....

Δεν είναι άξιο να το συζητήσουμε καν.........

Είδωμεν......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα στην Εφορια και ρωτησα αν μπορει να θεωρησει Λογιστης ελευθερος επαγγελματιας Αποφοιτος ΤΕΙ χωρις εγγραφη σε Επιμελητηριο και μου απαντησαν οτι αρκει να δωσει το Επιμελητηριο απαλλακτικο.

Και φυσικα το Επιμελητηριο απαντησε οτι δεν μπορει να δωσει απαλλακτικο και μου εδωσε την αποφαση που ανεβασα.

Τελικα εαν νεος Λογιστης (απο ΤΕΙ) θελει να θεωρησει, τι θα κανει:

α) Θα παει δικαστικα για να δικαιωθει

β) Θα κανει τσαμπουκα στο Επιμελητηριο για να του δωσουν απαλλακτικο (θα παρει μερικους φιλαθλους του ΟΣΦΠ να τον βοηθησουν...)

γ) Θα αναγκαστει να εγγραφει στο Επιμελητηριο για να εχει το κεφαλι του ησυχο (και για να μην εχει προστριβες με τους υπαλληλους του Επιμελητηριου)

Η απαντηση δικη σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα στην Εφορια και ρωτησα αν μπορει να θεωρησει Λογιστης ελευθερος επαγγελματιας Αποφοιτος ΤΕΙ χωρις εγγραφη σε Επιμελητηριο και μου απαντησαν οτι αρκει να δωσει το Επιμελητηριο απαλλακτικο.

Και φυσικα το Επιμελητηριο απαντησε οτι δεν μπορει να δωσει απαλλακτικο και μου εδωσε την αποφαση που ανεβασα.

Τελικα εαν νεος Λογιστης (απο ΤΕΙ) θελει να θεωρησει, τι θα κανει:

α) Θα παει δικαστικα για να δικαιωθει

β) Θα κανει τσαμπουκα στο Επιμελητηριο για να του δωσουν απαλλακτικο (θα παρει μερικους φιλαθλους του ΟΣΦΠ να τον βοηθησουν...)

γ) Θα αναγκαστει να εγγραφει στο Επιμελητηριο για να εχει το κεφαλι του ησυχο (και για να μην εχει προστριβες με τους υπαλληλους του Επιμελητηριου)

Η απαντηση δικη σας...

Έχει συζητηθεί το θέμα πολλές φορές.Διάβασε στην προηγούμενη σελίδα την απάντηση του Χαλκιδέου,

είτε πας με:

-Πολ 1167/93

-Γνωμοδότηση 774/99 του Νομικού Συμβούλιου του Κράτους

-Το 1005879/40/0015/15-1-93 σχετικό έγγραφο του Υπ Οικονομικών

-Νόμος 2081/1992 «Ρύθμιση του θεσμού των Επιμελητηρίων, τροποποίηση των διατάξεων του Ν. 1712/1987 για τον εκσυγχρονισμό των επαγγελματικών οργανώσεων των εμπόρων, βιοτεχνών και λοιπών επαγγελματιών και άλλες διατάξεις» (ΦΕΚ Α΄154

είτε πληρώνεις και δεν ασχολείσαι,

εξαρτάται από την όρεξη και την τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα στην Εφορια και ρωτησα αν μπορει να θεωρησει Λογιστης ελευθερος επαγγελματιας Αποφοιτος ΤΕΙ χωρις εγγραφη σε Επιμελητηριο και μου απαντησαν οτι αρκει να δωσει το Επιμελητηριο απαλλακτικο.

Και φυσικα το Επιμελητηριο απαντησε οτι δεν μπορει να δωσει απαλλακτικο και μου εδωσε την αποφαση που ανεβασα.

Τελικα εαν νεος Λογιστης (απο ΤΕΙ) θελει να θεωρησει, τι θα κανει:

α) Θα παει δικαστικα για να δικαιωθει

β) Θα κανει τσαμπουκα στο Επιμελητηριο για να του δωσουν απαλλακτικο (θα παρει μερικους φιλαθλους του ΟΣΦΠ να τον βοηθησουν...)

γ) Θα αναγκαστει να εγγραφει στο Επιμελητηριο για να εχει το κεφαλι του ησυχο (και για να μην εχει προστριβες με τους υπαλληλους του Επιμελητηριου)

Η απαντηση δικη σας...

εκεί ακριβώς πάει το είδωμεν που έγραψα παραπάνω. :angry: :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα φτασω ως εκει για αυτο το θεμα

ενα τηλ. στο υπουργειο κανε.γιατι να πληρωνεις αδικα τους @@@@@@@.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΒΡΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΙ ΧΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

ΕΙΜΑΙ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ, ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΤΟΥ ΤΕΙ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ-ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΤΑΞΗ ΑΝΗΚΩ.

ΟΤΑΝ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΜΕΛΕΙΑ (ΔΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΗΜΑ) ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ. ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ 5-6 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ

ΕΚΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΩΣ ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΕΘΝΟΣΥΝΕΛΕΥΣΗ" Η ΥΠΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΣΤΗ Γ ΤΑΞΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ.

ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ (ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΥΣΝΟΗΤΟΙ) ΠΩΣ ΥΠΑΓΕΣΑΙ ΣΤΗ Γ ΤΑΞΗ "ΑΜΑ ΤΗ ΛΗΨΗ" ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΟΥ, ΩΣ ΠΤΥΘΧΙΟΥΧΟΣ ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟΤΕ ΕΓΩ ΣΕ ΠΟΙΟΑ ΤΑΞΗ ΑΝΗΚΑ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΛΙΟΧΑΡΤΟ? ΣΤΗ Δ' ? (Ή ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

Σαν κάτοχος του πτυχίου λογιστικής μπορείς άμεσα να έχεις άδεια γ' τάξεως από το Οικονομικό Επιμελητήριο. Μετά από λίγα χρόνια εργασίας στον χώρο παίρνεις άδεια α' τάξεως και ανοίγεις δικό σου λογιστικό γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα...Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα μιας και βρίσκομαι στην ίδια θέση.Σαν νέος στο επάγγελμα που είμαι, από θέμα διαβάσματος τι θα προτείνατε ? (σαν βοήθεια σκεφτέιτε τι θα ζητούσατε από έναν βοηθό λογιστή σας).Ξεκίνησα προς το παρόν με ΚΒΣ,ΦΠΑ,Λογιστικό σχέδιο.Είναι σωστά βήματα για αρχή ? Ή τι άλλο θα βοηθούσε ?<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα...Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα μιας και βρίσκομαι στην ίδια θέση.Σαν νέος στο επάγγελμα που είμαι, από θέμα διαβάσματος τι θα προτείνατε ? (σαν βοήθεια σκεφτέιτε τι θα ζητούσατε από έναν βοηθό λογιστή σας).Ξεκίνησα προς το παρόν με ΚΒΣ,ΦΠΑ,Λογιστικό σχέδιο.Είναι σωστά βήματα για αρχή ? Ή τι άλλο θα βοηθούσε ?<br>

Παρε και μερικά βιβλία για εργατικά. Καλά το πας. Αλλά!!!! το διάβασμα-διαβασμα, με αφομοιωση. Αν δεν μπορεις να αφομοιώσεις, μαθε αρκετα, παπαγαλία. Κάτι θα μεινει, μεχρι να τα βρεις στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα...Είπα να μην ανοίξω νέο θέμα μιας και βρίσκομαι στην ίδια θέση.Σαν νέος στο επάγγελμα που είμαι, από θέμα διαβάσματος τι θα προτείνατε ? (σαν βοήθεια σκεφτέιτε τι θα ζητούσατε από έναν βοηθό λογιστή σας).Ξεκίνησα προς το παρόν με ΚΒΣ,ΦΠΑ,Λογιστικό σχέδιο.Είναι σωστά βήματα για αρχή ? Ή τι άλλο θα βοηθούσε ?<br>

Εαν δεν βρεις καπου δουλεια ωστε ολα αυτα που καλως τωρα διαβαζεις να τα δεις και στην πραξη πιστευω οτι αδικος κοπος ειναι...

ΚΒΣ-ΦΠΑ-ΕΙΣΟΔΗΜΑ και οτιδιποτε αλλο διαβαζεις δεν ειναι μυθηστορηματα ειναι εργαλεια δουλειάς και σαν εργαλεια δουλειάς εξελισοντε συνεχως(καλως η΄κακως)

Προσπαθησε να βρεις μια δουλεια σε ενα λογιστικο γραφειο και μαζι με το απαραιτητο διαβασμα καποια στιγμη ολα θα ειναι πιο αποδοτικα και ουσιωδη...

Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΩΣΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους θερμούς χαιρετισμούς από έναν νέο συνάδελφο που μόλις απολύθηκε από τον Ελ. στρατό και ψάχνει για εργασία!

Το ξέρω ότι έχει αναφερθεί αλλά για να πω την αλήθεια δεν κατάφερα να βγάλω άκρη...

Τελείωσα ΤΕΙ λογιστικής στην Θεσσαλονίκη

ΔΕΝ έχω δουλέψει στο επάγγελμα , μόλις τελείωσα με το στρατιωτικό μου,

Μπορώ να πάρω άδεια Γ΄τάξης ή πρέπει να έχω προυπηρεσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισημαίνω πως δεν έχω εργαστεί κι αυτή την στιγμή δεν εργάζομαι αλλά ψάχνω για εργασία (όπως όλοι άλλωστε)

Άρα απ ότι μου λέτε μπορώ ν αποκτήσω την άδεια γ τάξης χωρίς προυπηρεσια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισημαίνω πως δεν έχω εργαστεί κι αυτή την στιγμή δεν εργάζομαι αλλά ψάχνω για εργασία (όπως όλοι άλλωστε)

Άρα απ ότι μου λέτε μπορώ ν αποκτήσω την άδεια γ τάξης χωρίς προυπηρεσια...

οσοι εχουν λογιστικα γραφεια γιατι δεν σου προσφερουν δουλεια? τοσοι ειναι εδω μεσα με γραφεια. ας στηριξει ο ιδιος ο κλαδος την νεα γενια.

αφου λες οτι ψαχνεις υπαρχουν ανθρωποι εδω πιστευω που αντεχουν να προσλαβουν ενα νεο που θελει να μαθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολυ για την παρέμβαση σου!! Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται το βιογραφικό μου είναι στην διάθεση του :)

Όσον αφορά την άδεια γ τάξης απο το οικονομικό επιμ οποίος γνωρίζει κάτι ας το πει για να ξεκαθαρίσει το τοπίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την άδεια γ τάξης απο το οικονομικό επιμ οποίος γνωρίζει κάτι ας το πει για να ξεκαθαρίσει το τοπίο!

Πηγαίνεις στο οικονομικό επιμελητήριο με αντίγραφο πτυχίου, 2 μικρές ταυτότητες και 88 ευρώ :D και πέρνεις άδεια λογιστή γ' τάξης.

Δεν γράφεσαι ως μέλος στο επιμελητήριο αφού έχεις πτυχίο ΤΕΙ.

Άντε και καλές μας δουλειές !!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν βρεις καπου δουλεια ωστε ολα αυτα που καλως τωρα διαβαζεις να τα δεις και στην πραξη πιστευω οτι αδικος κοπος ειναι...

Ψάχνω για δουλειά αλλά χωρίς προυπηρεσία "δεν κάνουνε προσλήψεις".Άδικος κόπος δεν πιστεύω ότι είναι μιας και θα τα βρω μπροστά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και γω την εντύπωση ότι ο απόφοιτος ΤΕΙ πάει στο εμπορικό. Διότι πολύ απλά στο Οικονομικό Επιμελητήριο σαν μέλη με δικαιώμα ψήφου και εκλέγειν και εκλέγεσθαι έχουν μόνο οι απόφοιτοι ΑΕΙ. Το οικ. Επιμ. απλώς σου δίνει την άδεια ασκήσεως και σε αναγκάζει να πληρώνεις την συνδρομή για την άσκηση λογιστικού επαγγέλματος.

Για αυτό πχ και γω όταν πήγα να εγγραφώ προπλήρωσα πρώτα την συνδρομή του οικ επιμ και την ίδια μέρα την συνδρομή για την εγγραφή για το λογιστικό επαγγελμα.

Αλλά τώρα να απαντάνε και τα δυο επιμελητήρια μαζι ότι εδω γράφεσαι είναι για μένα απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και γω την εντύπωση ότι ο απόφοιτος ΤΕΙ πάει στο εμπορικό. Διότι πολύ απλά στο Οικονομικό Επιμελητήριο σαν μέλη με δικαιώμα ψήφου και εκλέγειν και εκλέγεσθαι έχουν μόνο οι απόφοιτοι ΑΕΙ. Το οικ. Επιμ. απλώς σου δίνει την άδεια ασκήσεως και σε αναγκάζει να πληρώνεις την συνδρομή για την άσκηση λογιστικού επαγγέλματος.

Για αυτό πχ και γω όταν πήγα να εγγραφώ προπλήρωσα πρώτα την συνδρομή του οικ επιμ και την ίδια μέρα την συνδρομή για την εγγραφή για το λογιστικό επαγγελμα.

Αλλά τώρα να απαντάνε και τα δυο επιμελητήρια μαζι ότι εδω γράφεσαι είναι για μένα απαράδεκτο.

Ρε σεις............

Μα τα θέλει ο κ@λος σας...................

Δεν έχουμε πει να ψάχνεστε..........???????????

Τι θα γίνει, τα ίδια θα λέμε κάθε λίγο και λιγάκι.........???????

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=50786&st=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...