Προς το περιεχόμενο

Εξουσιοδότηση λογιστή στο taxisnet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το πρωί πήγα να εξουσιοδοτήσω το λογιστή της εταιρειας

στο νέο taxisnet. Πληκτρολόγησα το ΑΦΜ του και μου έβγαλε μήνυμα

ότι ο λογιστής με το συγκεκριμένο αφμ δεν μπορεί να εξουσιοδοτηθεί..

ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό? πέρνω τηλεφωνο στη ΓΓΠΣ αλλα

βουίζει συνεχώς.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογιστης πρεπει πρωτα να παρει τον δικο του κλειδαριθμο και μετα θα μπορειτε να δεχετε εξουσιοδοτησεις

Επεξεργασμένο από steve58
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βρήκα! Πρέπει απο τον δικό μας λογαριασμό στο taxisnet να κάνουμε αποδοχή Πρόσθετου ρόλου, και μετά να πάμε στον λογαριασμό του πελάτη μας και να εξουσιοδοτήσουμε τον λογιστή ( στην προκειμένη περίπτωση τον εαυτό μας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βρήκα! Πρέπει απο τον δικό μας λογαριασμό στο taxisnet να κάνουμε αποδοχή Πρόσθετου ρόλου, και μετά να πάμε στον λογαριασμό του πελάτη μας και να εξουσιοδοτήσουμε τον λογιστή ( στην προκειμένη περίπτωση τον εαυτό μας).

Χίλια ευχαριστώ..πληροφόρησα το λογιστή και εκανε αποδοχή πρόσθετου

ρόλου κι ετσι μπηκα και τον εξουσιοδοτησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πρέπει ο λογιστής να έχει πάρει κλειδάριθμο, και αφου ενεργοποιήσει τον λαγαριασμό του πρέπει (απο τον λογαριασμό) του να κάνει αποδοσχή πρόσθετου ρόλου. Στην διαχείριση λογαριασμού θα το βρείς αυτό! Ελπίζω να σε βοήθησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πρέπει ο λογιστής να έχει πάρει κλειδάριθμο, και αφου ενεργοποιήσει τον λαγαριασμό του πρέπει (απο τον λογαριασμό) του να κάνει αποδοσχή πρόσθετου ρόλου. Στην διαχείριση λογαριασμού θα το βρείς αυτό! Ελπίζω να σε βοήθησα..

Απάντησα μόλις παραπάνω..με βοήθησες πραγματικά..ευχαριστώ και πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΜΑΙ Β.ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΑΕ.ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕ ΤΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.ΕΚΑΝΑ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ.ΠΗΓΑΙΝΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ.ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΗ,Η ΓΓΠΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ,ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΤΡΕΧΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα. Χρησιμοποίησε τους κωδικούς του πελάτη σου και στείλε το ΦΠΑ. Υπάρχει χρόνος με τις εξουδιοδοτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΡΟΛΟ-ΥΠΟΒΟΛΗ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥ ΡΟΛΟΥ-(ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ)ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΘΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΗ ΑΔΕΙΑ Λ/Φ ΣΤΟ ΟΕΕ ,ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΗΜΩΜΕΝΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ 69000000-69999999 ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ.ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΡΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι και συγνώμη αν σας κουράζω..αφού έγιναν τα δέοντα με αποδοχή του

λογιστή για το ότι τον εξουσιοδοτω σαν εταιρεια, πηγαινω να υποβαλω το ΦΠΑ

και μου βγαινει το μηνυμα "Ως νομικό πρόσωπο θα πρέπει να ορίσετε εκπρόσωπο ή λογιστή,

ο οποίος θα υποβάλλει τη δήλωσή σας."

Πρεπει δηλαδη μόνο ο λογιστής απο το δικό του λογ/μό να υποβαλει το ΦΠΑ της εταιρειας?

Σημειώνω οτι εγω εργαζομαι σαν βοηθος λογιστου στην εταιρεια και μεχρι τωρα τις δηλώσεις

τις υπέβαλλα εγώ απο τα γραφεια της εταιρειας ή ο λογιστής απο το γραφειο του χρησιμοποιώντας

τους κωδικούς της εταιρειας..

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΗ ΑΔΕΙΑ Λ/Φ ΣΤΟ ΟΕΕ ,ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΗΜΩΜΕΝΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ 69000000-69999999 ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ.ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΟΡΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ.

ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΣΑΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ(Β.ΛΟΓΙΣΤΗ)ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚ.ΕΠΑΓ.Γ ΤΑΞΗΣ ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΟΕΕ ΧΩΡΙΣ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι και λέω ότι εγώ υπέβαλλα δηλώσεις πελατών μου με τους δικούς τους κωδικούς. Έχω κάνει λάθος ?

Λογικά δεν έχεις κάνει λάθος..απ ότι έμαθα απο το λογιστή που εχει η εταιρεια

που εργαζομαι...το ερώτημα είναι αν οι πελατες σου μπορουν με τους κωδικούς τους

και έχοντας εξουσιοδοτήσει εσενα να στειλουν ΦΠΑ ή μπορεις μόνο εσυ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνει αυτό θα έπρεπε όλοι να είχαμε επανεγγραφεί στο νέο σύστημα πράγμα που σε τόσο σύντομο διάστημα δεν γίνεται. Άλλωστε οι παλιοί κωδικοί ισχύουν έως 31/12/2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ έχω πρόβλημα. Είμαι ενημερωμένος στο ΟΕΕ μέχρι 3/2012. Αυτή την στιγμή δεν εργάζομαι σαν λογιστής αλλά είμαι ομορ. μέλος και διαχειριστής-εκπρόσωπος σε Ε.Ε. με Β κατηγορίας. Έχω ενεργοποιήσει τους κλειδάριθμους και στην Ε.Ε. και σε εμένα προσωπικά και έχω κάνει εξουσιοδότηση από την Ε.Ε. προς τον νόμιμο εκπρόσωπο δηλ. εμένα. Στον προσωπικό μου λογ/σμό εμφανίζεται η εξουσιοδότηση της Ε.Ε. Όταν όμως πάω να κάνω «Υποβολή αίτηση πρόσθετου ρόλου» μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα :

Πρόσθετος ρόλος δεν μπορεί να αποδοθεί γιατι: Additional role cannot be granted to agent identified by uniqueId [cn=5356521, cn=Users]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω ειναι ξεκαθαρο πως για να εχεις δικαιωμα υποβολης αιτησης προσθετου ρολου, αρα κατα συνεπεια να κανεις χρηση του ΑΦΜ σου

σε εταιρεία νομικο προσωπο θα πρεπει να εχεις κανει εναρξη στην εφορια με την δραστηριοτητα του λογιστη-φοροτεχνικου και να μην οφειλεις

συνδρομες στο επιμελητηριο.

για τα φυσικα προσωπα και τις ατομικες επιχειρησεις δεν απαιτειται κατι τετοιο.

τα ΑΦΜ των εταιρειων, των μελων,εταιρων,μετοχων δεν γινονται αποδεκτα αν οι ιδιοι δεν ειναι πιστοποιημενοι λογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω ειναι ξεκαθαρο πως για να εχεις δικαιωμα υποβολης αιτησης προσθετου ρολου, αρα κατα συνεπεια να κανεις χρηση του ΑΦΜ σου

σε εταιρεία νομικο προσωπο θα πρεπει να εχεις κανει εναρξη στην εφορια με την δραστηριοτητα του λογιστη-φοροτεχνικου και να μην οφειλεις

συνδρομες στο επιμελητηριο.

για τα φυσικα προσωπα και τις ατομικες επιχειρησεις δεν απαιτειται κατι τετοιο.

τα ΑΦΜ των εταιρειων, των μελων,εταιρων,μετοχων δεν γινονται αποδεκτα αν οι ιδιοι δεν ειναι πιστοποιημενοι λογιστες.

Δηλαδή εγώ που είμαι πιστοποιημένος λογιστής και δεν οφείλω συνδρομές αλλά δεν έχω κάνει έναρξη με την δραστηριότητα του λογιστή-φοροτεχνικού γιατί όλα αυτά τα χρόνια εργάζομαι ως μισθωτός λογιστής, δεν έχω δικαίωμα υποβολής αίτησης πρόσθετου ρόλου για την εταιρεία μου που είμαι και εκπρόσωπος-διαχειριστής? Και για τις εταιρείες που έχουν μισθωτούς λογιστές τι θα γίνει? Θα πρέπει να απευθυνθούν σε λογιστές που έχουν κάνει έναρξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ που είμαι πιστοποιημένος λογιστής και δεν οφείλω συνδρομές αλλά δεν έχω κάνει έναρξη με την δραστηριότητα του λογιστή-φοροτεχνικού γιατί όλα αυτά τα χρόνια εργάζομαι ως μισθωτός λογιστής, δεν έχω δικαίωμα υποβολής αίτησης πρόσθετου ρόλου για την εταιρεία μου που είμαι και εκπρόσωπος-διαχειριστής? Και για τις εταιρείες που έχουν μισθωτούς λογιστές τι θα γίνει? Θα πρέπει να απευθυνθούν σε λογιστές που έχουν κάνει έναρξη?

Δεν μπορείς να εξουσιοδοτηθείς ως λογιστής.. μπορείς όμως να εξουσιοδοτηθείς ως εκπρόσωπος της εταιρείας και να υποβάλλεις τις δηλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το αναλύσω περαιτέρω γιατί όπως αντιλαμβάνομαι υπάρχει πρόβλημα στην εξουσιοδότηση από νομικό πρόσωπο σε λογιστή..

όταν ο λογιστής είναι μισθωτός ή ο λογιστής δεν είναι ενήμερος στο Ο.Ο.Ε (πληρώστε βρε τις συνδρομές σας..:))..

Για να εξουσιοδοτήσεις κάποιον σαν λογιστή πρέπει ο ίδιος να μπορεί να μπορεί να ενεργοποιήσει την επιλογή "πρόσθετος ρόλος-δικαιώματα".

Αν αυτό δεν γίνεται.. μπορεί ο λογιστής ή το οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο (άρα και ο λογιστής) να εξουσιοδοτηθεί από το νομικό πρόσωπο για την υποβολή των δηλώσεων.. όχι σαν λογιστής αλλά ως εκπρόσωπος του νομικού προσώπου.

Στην περίπτωση αυτή δεν εξετάζεται αν ο εκπρόσωπος έχει εταιρική σχέση, είναι μισθωτός, έχει έναρξη, χρωστάει δεν χρωστάει στο ΟΕΕ..

Η υποβολή των δηλώσεων θα γίνεται από τον εκπρόσωπο, ο οποίος θα μπαίνει με τους κωδικούς του και θα επιλέγει "ρόλο" εκπροσώπου του τάδε Νομικού προσώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το αναλύσω περαιτέρω γιατί όπως αντιλαμβάνομαι υπάρχει πρόβλημα στην εξουσιοδότηση από νομικό πρόσωπο σε λογιστή..

όταν ο λογιστής είναι μισθωτός ή ο λογιστής δεν είναι ενήμερος στο Ο.Ο.Ε (πληρώστε βρε τις συνδρομές σας..:))..

Για να εξουσιοδοτήσεις κάποιον σαν λογιστή πρέπει ο ίδιος να μπορεί να μπορεί να ενεργοποιήσει την επιλογή "πρόσθετος ρόλος-δικαιώματα".

Αν αυτό δεν γίνεται.. μπορεί ο λογιστής ή το οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο (άρα και ο λογιστής) να εξουσιοδοτηθεί από το νομικό πρόσωπο για την υποβολή των δηλώσεων.. όχι σαν λογιστής αλλά ως εκπρόσωπος του νομικού προσώπου.

Στην περίπτωση αυτή δεν εξετάζεται αν ο εκπρόσωπος έχει εταιρική σχέση, είναι μισθωτός, έχει έναρξη, χρωστάει δεν χρωστάει στο ΟΕΕ..

Η υποβολή των δηλώσεων θα γίνεται από τον εκπρόσωπο, ο οποίος θα μπαίνει με τους κωδικούς του και θα επιλέγει "ρόλο" εκπροσώπου του τάδε Νομικού προσώπου.

θανάση σ' ευχαριστώ ιδιαίτερα για την πολύτιμη βοήθεια σου.

Είσαι υπέροχος.

Όποιος συνάδελφος έχει πρόβλημα ας επικοινωνήσει μαζί μου για λεπτομέρειες.

Κατερίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το αναλύσω περαιτέρω γιατί όπως αντιλαμβάνομαι υπάρχει πρόβλημα στην εξουσιοδότηση από νομικό πρόσωπο σε λογιστή..

όταν ο λογιστής είναι μισθωτός ή ο λογιστής δεν είναι ενήμερος στο Ο.Ο.Ε (πληρώστε βρε τις συνδρομές σας..:))..

Για να εξουσιοδοτήσεις κάποιον σαν λογιστή πρέπει ο ίδιος να μπορεί να μπορεί να ενεργοποιήσει την επιλογή "πρόσθετος ρόλος-δικαιώματα".

Αν αυτό δεν γίνεται.. μπορεί ο λογιστής ή το οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο (άρα και ο λογιστής) να εξουσιοδοτηθεί από το νομικό πρόσωπο για την υποβολή των δηλώσεων.. όχι σαν λογιστής αλλά ως εκπρόσωπος του νομικού προσώπου.

Στην περίπτωση αυτή δεν εξετάζεται αν ο εκπρόσωπος έχει εταιρική σχέση, είναι μισθωτός, έχει έναρξη, χρωστάει δεν χρωστάει στο ΟΕΕ..

Η υποβολή των δηλώσεων θα γίνεται από τον εκπρόσωπο, ο οποίος θα μπαίνει με τους κωδικούς του και θα επιλέγει "ρόλο" εκπροσώπου του τάδε Νομικού προσώπου.

Να ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου για τις πληροφορίες. Κατατοπιστικότατος. Τις ακολούθησα και δουλεύει.

Χάθηκε να το έγραφαν κάπου στο taxis να μην ψάχνει ο κόσμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...