Προς το περιεχόμενο

Έως που φθάνει η συναδελφική αλληλεγγύη ;;;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

....... Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΕΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΧΤΥΠΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 28 !!!

.............ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΤΕΤΑ...

Κλασσικές ατάκες. Πιστεύω ότι όλοι τις έχουμε ακούσει ξανά και ξανά.

Ελπίζω μόνο μετά από χρόνια και αντίστοιχη εμπειρία, να μην τις εκστομίσουμε και εμείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικές ατάκες. Πιστεύω ότι όλοι τις έχουμε ακούσει ξανά και ξανά.

Ελπίζω μόνο μετά από χρόνια και αντίστοιχη εμπειρία, να μην τις εκστομίσουμε και εμείς..

ΠΟΣΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ??????? Η ΓΕΝΙΑ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΦΩΣ ΠΟΥΘΕΝΑ wink.gifwink.gifwink.gifwink.gifwink.gifwink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναγραφή των ενοικίων στον πίνακα Δ του Ε5 δεν επιρρεάζει τα φορολογητέα κέρδη

ο υπολογισμός γίνεται από τον 016 κωδικό και κάτω στον οποίο μεταφέρονται τα κέρδη που έρχονται από το Ε3.

Όπως το διαβάζω το θέμα νομίζω σωστά το έκανε ο συνάδελφος.

Ξαναδές τα.

Μάλλον εγώ έπρεπε να ξαναδώ την ερώτηση.......

Εσύ έγραφες για τον πίνακα Ε του Ε5 κι εγώ απαντούσα για τον πίνακα Δ του Ε5

Ζητώ συγγνώμη αν σε μπέρδεψα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εγώ έπρεπε να ξαναδώ την ερώτηση.......

Εσύ έγραφες για τον πίνακα Ε του Ε5 κι εγώ απαντούσα για τον πίνακα Δ του Ε5

Ζητώ συγγνώμη αν σε μπέρδεψα......

ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟ FORUM

Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΧΕΙ ΥΠΑΧΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΑ?

ΜΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΔΛΔ ΔΙΑΔΗΚΑΣΙΑ ΝΑ ΕΚΘΕΣΩ ΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΩΦΕΛΗΘΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΩΡΑ

Ο ΕΝΑΣ ΕΤΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΑΝ ΤΟΥ ΠΩ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ... ΕΚΕΙ ΕΓΚΕΙΤΑΙ Η ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ...

ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΛΕΓΧΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??? ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΓΙΑΤΙ Η ΟΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟΝ 273 ΤΟΥ Ε3 ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΕΡΙΕΓΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΤΑ 16.800 ΕΥΡΩ

Η αλήθεια είναι ότι είτε εφόσον αποδέχθηκε την περαίωση.. δεν μπορεί να διεκδικήσει επιστροφή του φόρου.

ώ γέγονε .. γέγονε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα αυτό είναι πολύ σημαντικό και για να το επεκτείνω (έχει να κάνει με τον προσδιορισμό των καθαρών κερδών) και ο καθένας μπορεί να τη πατήσει….. Τι θέλω να πω:

Παραδείγματα …..

1)Ατομική επιχείρηση με βιβλία Γ κατηγορίας έχει έσοδα μόνο από ενοίκια

2)ΟΕ με βιβλία Γ κατηγορίας έχει έσοδα μόνο από ενοίκια

3)ΕΠΕ έχει έσοδα μόνο από ενοίκια

4) ΑΕ έχει έσοδα μόνο από ενοίκια

Ας υποθέσουμε ότι τα ετήσια ενοίκια είναι 50.000, και τα συνολικά έξοδα είναι 4000, (αναλυτικά, οι αποσβέσεις 1000, επισκευές 2000 και λοιπά έξοδα 1000 )

Τι καθαρά κέρδη θα δηλώσει έκαστος;;;;;

Απάντηση

2) Για να βρούμε την απάντηση πρέπει να απαντήσουμε στο ερώτημα.: Σε ποιες περιπτώσεις ισχύει ο λογιστικός προσδιορισμός, και σε ποιες όχι , δηλαδή αναγνωρίζονται κάποια έξοδα με ποσοστό πάνω στα ενοίκια (όπως ισχύει δηλαδή στο Ε1).

2) Επίσης θα συνταχθεί και το Ε2.

Από όσα ξέρω νομίζω :

Η ΑΕ και ΕΠΕ θα δηλώσει 50.000-4000=46.000 κκ δεν ισχύει το άρθρο 23 του ν. 2238 (να δούμε …..μήπως καμιά αλλαγή με το ν. 38242)

Όλες οι άλλες όπως προσδιορίζονται στο Ε1 και οι δαπάνες θα μπουν λογιστική διαφορά….

Τέλος τα έσοδα από τα ενοίκια είναι ΑΒ πηγή και δεν μπαίνουν κατ αρχάς στο Ε3,. μπαίνουν στο Ε2 και στη συνέχεια μεταφέρονται Ε1,Ε5 και λοιπά. Απο τα βιβλία πάνε στο Ε2 και όχι στο Ε3.

………

Οπιος δουλεύει κάνει λάθη............. προσπαθούμε με το διάβασμα να τα περιορίσουμε ή να τα αποκλέισουμε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙ

ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!

ΑΥΤΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΕΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΧΤΥΠΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 28 !!!

ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΩΣΑΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΤΣΟΥΓΚΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΟΨΤΕ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΤΕΤΑ...

ΕΤΣΙ ΧΑΝΕΤΑΙ Η ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ... ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΔΕΝ ΤΑ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΕΜΑΘΑ...

ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΠΡΑΓΡΑΜΜΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ... ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΦΑΝΗΚΕ...

δεν του είπες οτι έχεις περάσει απο τον κυρ Θανάση μπας και αλλάξει άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αναγραφή των ενοικίων στον πίνακα Δ του Ε5 δεν επιρρεάζει τα φορολογητέα κέρδη

ο υπολογισμός γίνεται από τον 016 κωδικό και κάτω στον οποίο μεταφέρονται τα κέρδη που έρχονται από το Ε3.

Όπως το διαβάζω το θέμα νομίζω σωστά το έκανε ο συνάδελφος.

Ξαναδές τα.

ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ

ΣΤΑ Γ ΚΒΣ Η ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΑ Β ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΦΟΥ Η 3η ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ Ε5 ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙΑ ΛΕΕΙ:

ΒΑΛΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΤΟΥ 048 ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ Ε3 ( ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΣΤΟΝ ΚΩΒ 273 )

ΜΕΤΑ ΛΕΕΙ ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΤΑ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΠΙΝ Ε ΤΟΥ Ε5 (ΑΡΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ)

ΜΕΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧ ΑΜΟΙΒΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ Ε5 ΚΩΒ 001

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΤΟ ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ , ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ

Για να καταλάβω και εγώ κάτι.

Είναι σίγουρο ότι η Ο.Ε πλήρωσε φόρο για 33.600,00 ευρώ κάθε χρόνο Χ 6 χρόνια όπως λέει ο συνάδελφος,

αντί για 16.800,00 (12Χ1400,00) όπως θα έπρεπε??????????

Επειδή είναι κραυγαλέα η περίπτωση,μήπως θα έπρεπε να ανατρέξει στην εκκαθάριση του Φόρου,για να είναι

σίγουρο αυτό,που λέει ο συνάδελφος?????.

Μήπως έγινε καμία διόρθωση στο πρωτότυπο,που παραλαμβάνει η ΔΟΥ,χωρίς να διορθωθεί το αντίγραφο της

εταιρείας?????

Μου φαίνεται τελείως τρελό να έχει γίνει τέτοιο λάθος και να μη το έχει πάρει είδηση,τουλάχιστον ο

λογιστής,που έκανε την δήλωση,διότι από τις καταχωρήσεις στο βιβλίο εσόδων-εξόδων και μόνο θα μπορούσε

να καταλάβει με το μάτι και μόνο πόσος φόρος προκύπτει κατά προσέγγιση και μόνο.

......και καλά ο λογιστής έκανε μ@λ@κί@,οι ιδιοκτήτες δεν τον ρώτησαν ποτέ,πως για τόσο μικρό ποσό,

πληρώνουν????τόσο φόρο???.

Εκτός και αν είχαν και άλλα ακίνητα και δεν έπεσε τίποτα στην αντίληψή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...