Jump to content
  • 0

εταιρεια νομου 89 με τα βασ οταν έχουνε κ αλλο ονομα ετιερεια εκτοσ απο την δική μου τι γίνεται υπαρχει προβλημα στην βεβαιωση αν το αναφέρει ?


natasa
 Share

Question

καλησπέρα

ειχα αναφερει προσφατα το θέμα για τισ εταιρειες του νομου 89<BR>επειδή ειναι η πρωτη φορα που φτιαχνω χαρτια για το υπουργειο κ μου εχουνε δημιουργηθεί διαφορα θέματα με τισ τράπεζες θα ήθελα να ρωτησω το εξής ,<BR>η ο πελατης μου εχει ενα βασ οπου στο δικαιοχος αναφερει αλλο ονομα εταιρειας βεβαια μεσα στο βασ αναφερεται οτι το συνναλαγμα που εγινε ευροποιηση αφορα τον πελατη μου κατα δηλωση του δικαιουχου, απο οτι εχω ρωτηση τραπεζες κ υπουργεια δεν υπαρχει προβλημα,η τραπεζα θα μου εκδόσει βεβαιωση αλλα θα ανεφερει μεσα κ το ονομα τησ εταιρειας που πηρε το συναλλαγμα ο πελατης μου.<BR>θα ηθελα αν καποιος γνςριζει κ του εχει τυχει κατι αντοιστοιχο να μου πει την γνωμη του κ αν θα έχω πρόβλημα.<BR> <BR>σας ευχαριστω πολυ

Υ.Γ οι προθεσμία ειναι εωσ 31/1, γενικά δινουνε παρατασεις ???ρωτάω επίδή με καθυστερεί η μία τραπεζα κ δεν θέλω να έχω πρόβλημα στο τέλος </P>

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

καλησπέρα

ειχα αναφερει προσφατα το θέμα για τισ εταιρειες του νομου 89<BR>επειδή ειναι η πρωτη φορα που φτιαχνω χαρτια για το υπουργειο κ μου εχουνε δημιουργηθεί διαφορα θέματα με τισ τράπεζες θα ήθελα να ρωτησω το εξής ,<BR>η ο πελατης μου εχει ενα βασ οπου στο δικαιοχος αναφερει αλλο ονομα εταιρειας βεβαια μεσα στο βασ αναφερεται οτι το συνναλαγμα που εγινε ευροποιηση αφορα τον πελατη μου κατα δηλωση του δικαιουχου, απο οτι εχω ρωτηση τραπεζες κ υπουργεια δεν υπαρχει προβλημα,η τραπεζα θα μου εκδόσει βεβαιωση αλλα θα ανεφερει μεσα κ το ονομα τησ εταιρειας που πηρε το συναλλαγμα ο πελατης μου.<BR>θα ηθελα αν καποιος γνςριζει κ του εχει τυχει κατι αντοιστοιχο να μου πει την γνωμη του κ αν θα έχω πρόβλημα.<BR> <BR>σας ευχαριστω πολυ

Υ.Γ οι προθεσμία ειναι εωσ 31/1, γενικά δινουνε παρατασεις ???ρωτάω επίδή με καθυστερεί η μία τραπεζα κ δεν θέλω να έχω πρόβλημα στο τέλος </P>

Για το κύριο μέρος της ερώτησης δεν έχω άποψη. Για την προθεσμία γνωρίζω ότι κάθε χρόνο παίρνουν σιωπηρές παρατάσεις περίπου μιας εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

καλησπέρα

ειχα αναφερει προσφατα το θέμα για τισ εταιρειες του νομου 89<BR>επειδή ειναι η πρωτη φορα που φτιαχνω χαρτια για το υπουργειο κ μου εχουνε δημιουργηθεί διαφορα θέματα με τισ τράπεζες θα ήθελα να ρωτησω το εξής ,<BR>η ο πελατης μου εχει ενα βασ οπου στο δικαιοχος αναφερει αλλο ονομα εταιρειας βεβαια μεσα στο βασ αναφερεται οτι το συνναλαγμα που εγινε ευροποιηση αφορα τον πελατη μου κατα δηλωση του δικαιουχου, απο οτι εχω ρωτηση τραπεζες κ υπουργεια δεν υπαρχει προβλημα,η τραπεζα θα μου εκδόσει βεβαιωση αλλα θα ανεφερει μεσα κ το ονομα τησ εταιρειας που πηρε το συναλλαγμα ο πελατης μου.<BR>θα ηθελα αν καποιος γνςριζει κ του εχει τυχει κατι αντοιστοιχο να μου πει την γνωμη του κ αν θα έχω πρόβλημα.<BR> <BR>σας ευχαριστω πολυ

Υ.Γ οι προθεσμία ειναι εωσ 31/1, γενικά δινουνε παρατασεις ???ρωτάω επίδή με καθυστερεί η μία τραπεζα κ δεν θέλω να έχω πρόβλημα στο τέλος </P>

Φαντάζομαι ότι αναφέρεσθε σε εταιρεία που έχει εγκατασταθεί στην Ελλάδα και έχει υπαχθεί στις διατάξεις του άρθρου 25 του Ν. 27/1975 όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 4 του Ν 2234/1994 και του άρθρου 34 του Ν.3427/2005.

Στην περίπτωση αυτή με βάσει το ΦΕΚ εγκατάστασης θα πρέπει μεταξύ άλλων - εκτός από την Βεβαιωση της Τράπεζας- να υποβάλλεται και υπεύθυνη δήλωση του νομίμου εκπροσώπου με την οποία θα βεβαιούται "το συνολικό συνάλλαγμα που εισήγαγε και μετέτρεψε σε εθνικό νόμισμα η εν λόγω εταιρεία".

Κατά την γνώμη μου, αν η ευρωποίηση έχει γίνει από άλλη εταιρεία (αδιάφορο αν αναφέρεται παράλληλα και το όνομα της εταιρείας σας) θα έχετε πρόβλημα καθόσον δεν θα έχουν τηρηθεί οι στοιχειώδεις όροι που αναφέρωνται στο ΦΕΚ εγκατάστασης....

Για το δεύτερο ερώτημά σας ισχύει ό,τι αναφέρθηκε από το συνάδελφο TAG.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Φαντάζομαι ότι αναφέρεσθε σε εταιρεία που έχει εγκατασταθεί στην Ελλάδα και έχει υπαχθεί στις διατάξεις του άρθρου 25 του Ν. 27/1975 όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 4 του Ν 2234/1994 και του άρθρου 34 του Ν.3427/2005.

Στην περίπτωση αυτή με βάσει το ΦΕΚ εγκατάστασης θα πρέπει μεταξύ άλλων - εκτός από την Βεβαιωση της Τράπεζας- να υποβάλλεται και υπεύθυνη δήλωση του νομίμου εκπροσώπου με την οποία θα βεβαιούται "το συνολικό συνάλλαγμα που εισήγαγε και μετέτρεψε σε εθνικό νόμισμα η εν λόγω εταιρεία".

Κατά την γνώμη μου, αν η ευρωποίηση έχει γίνει από άλλη εταιρεία (αδιάφορο αν αναφέρεται παράλληλα και το όνομα της εταιρείας σας) θα έχετε πρόβλημα καθόσον δεν θα έχουν τηρηθεί οι στοιχειώδεις όροι που αναφέρωνται στο ΦΕΚ εγκατάστασης....

Για το δεύτερο ερώτημά σας ισχύει ό,τι αναφέρθηκε από το συνάδελφο TAG.

η ευρωποίηση εχει γινει απο τον πελατη μου αλλά λογω οτι υπηρξε επιταγη(για την συναλλαγη ) στην τραπεζα που την κατεθεσε εχουνε βαλει πανω στο βασ κ το ονομα της αλλης εταιρειας.το υπουργειο μου ειπε πωσ την δεχονται σε ενα τηλεφωνημα που εκανα αλλα μου ειπαν πωσ ειναι σαν τυπο δανεισμου γι αυτο ρωταω καποιον που να του εχει τυχει κατι τετοιο μηπως γνωριζει. οι τραπεζες μου ειπα πως θα μου βγαλουνε βεβαιωση τελικα αλλα η τραπεζα που τηρει λογαριασμο ο πελατης μου ενω αλλες χρονιες δεν ειχε θεμα φετος εχει κ δεν εξυπερετει γι αυτο κ εχω αυτο το προβλημα φετος κ δεν γνςριζω πως αλλιωσ να το χειριστω κ αν μπορω φυσικα να κανω κατι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...