Προς το περιεχόμενο

Νέο taxisnet και κωδικοί πρόσβασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΡΧΗΓΕ ..ΓΙΝΕ ΛΙΓΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..Ο ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ..ΘΑ ΜΠΩ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΚΩΔΙΚΟΙ) ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ?? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΦΠΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟΥ??..ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Αν ο εκπρόσωπος έχει εγγραφεί στο νέο taxis ..μπαίνεις με τους κωδικούς του (αφού τον έχεις εξουσιοδοτήσει ως εταιρεία)..και κάτω στην εικόνα έχει μια επιλογή .."Επιλογή ρόλου" .. την πατάς και επιλέγεις "ως εκπρόσωπος της..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΠΟ ΠΟΛ 1178/7,12,10

Ρόλος Λογιστή Φοροτεχνικού / Λογιστικού Γραφείου

Ο λογιστής φοροτεχνικός ελεύθερος επαγγελματίας ή το λογιστικό γραφείο , εφόσον είναι εγγεγραμμένοι χρήστες με τη νέα διαδικασία, μπορούν να αποκτήσουν πρόσθετο ρόλο λογιστή στις υπηρεσίες του TaxisNet, ώστε να ενεργούν για λογαριασμό άλλων φορολογουμένων - χρηστών. Προκειμένου να αποκτήσουν το ρόλο του λογιστή φοροτεχνικού ή λογιστικού γραφείου, θα πρέπει να πληρούνται οι εξής δύο προϋποθέσεις :

1. Να έχουν λάβει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού ή άδεια λειτουργίας λογιστικού γραφείου από το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος, το αρχείο του οποίου παρέχεται εβδομαδιαία στη Γ.Γ.Π.Σ. με ηλεκτρονικό τρόπο.

2. Στο Υποσύστημα ΜΗΤΡΩΟΥ TAXIS να έχουν Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) που εμπίπτει στο εύρος των λογιστικών δραστηριοτήτων.

Σωστά!!

Άρα ο μισθωτός μάλλον θα πρέπει να εξουσιοδοτηθεί απ'το μητρώο.. πάντως με δικούς του κωδικούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο εκπρόσωπος έχει εγγραφεί στο νέο taxis ..μπαίνεις με τους κωδικούς του (αφού τον έχεις εξουσιοδοτήσει ως εταιρεία)..και κάτω στην εικόνα έχει μια επιλογή .."Επιλογή ρόλου" .. την πατάς και επιλέγεις "ως εκπρόσωπος της..."

..ΤΟΝ ΒΡΗΚΑ ΤΟΝ.."ΡΟΛΟ"...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ....ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ??..ΑΡΑ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Αν ο εκπρόσωπος έχει εγγραφεί στο νέο taxis ..μπαίνεις με τους κωδικούς του (αφού τον έχεις εξουσιοδοτήσει ως εταιρεία)..και κάτω στην εικόνα έχει μια επιλογή .."Επιλογή ρόλου" .. την πατάς και επιλέγεις "ως εκπρόσωπος της..."

Για να καταλάβω, η εταιρεία πχ οε, εξουσιοδοτεί τον νόμιμο εκπρόσωπο , αυτός παίρνει κλειδάριθμο, και εγώ σαν μισθωτός μπαίνω με τους ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ;

Και αν έχει και ατομική με τους ίδιους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εξουσιοδοτήσεις για υποβολή δηλώσεων για κάθε νέο χρήστη του συστήματος θα λειτουργούν ως εξής:

1. Φυσικά Πρόσωπα

Κάθε Φυσικό Πρόσωπο μπορεί να εξουσιοδοτήσει λογιστή φοροτεχνικό ή λογιστικό γραφείο. Κατά τη διαδικασία έγκρισης της αίτησης στη Δ.Ο.Υ. δίνεται η δυνατότητα στο φορολογούμενο, αν επιθυμεί, να εξουσιοδοτήσει λογιστή φοροτεχνικό ή λογιστικό γραφείο για όλες τις συναλλαγές του ή διαφορετικό για κάθε ομάδα συναλλαγών.

Μη Φυσικά Πρόσωπα

Ο νόμιμος εκπρόσωπος για τις υποχρεώσεις του Μη Φυσικού Προσώπου, μπορεί να εξουσιοδοτήσει ένα φυσικό πρόσωπο ή τον υπεύθυνο ή το μέλος του Μη Φυσικού Προσώπου ή λογιστή φοροτεχνικό ελεύθερο επαγγελματία ή λογιστικό γραφείο.

Λογιστικά Γραφεία

Το Λογιστικό Γραφείο για μεν τις δικές του υποχρεώσεις μπορεί να εξουσιοδοτήσει ένα φυσικό πρόσωπο ή τον υπεύθυνο ή το μέλος του Μη Φυσικού Προσώπου-Λογιστικού Γραφείου, για δε τις υποχρεώσεις των πελατών του, εξουσιοδοτεί λογιστές φοροτεχνικούς κατόχους άδειας ασκήσεως επαγγέλματος ή άλλα λογιστικά γραφεία κατόχους άδειας λειτουργίας η οποία τους χορηγήθηκε σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 340/1998 "περί του επαγγέλματος του Λογιστή - Φοροτεχνικού και της αδείας ασκήσεώς του" όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Πάλι μιλάει για λογιστή φοροτεχνικό ελεύθερο επαγγελματία ή λογιστικό γραφείο. Εαν υπάρχει μισθωτός λογιστής; με τους κωδικούς του εκπροσώπου; και σαν λογιστής πως υπογράφω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδέψατε!!!

Εγω στα ειδικά πληρεξούσια για την παραλαβή των κλειδάριθμων, ανέγραψα τα στοιχεία της βοηθού μου για να μην τρέχω εγω στις ΔΟΥ.

Ως λογίστρια της εκάστοτε επιχείρησης , ποιος θα φαίνεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη στο οτι δεν αναφερει μετα την υποβολη στην εκτυπωση τον αριθμο καταχωρισης της δηλωσης.Προσωπικα τον γραφω με στυλο να μη μας κανουν καμια λαδια στο Ελλαδισταν ειμαστε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ; ΠΑΛΙ ΕΠΕΣΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ανακοίνωση Taxisnet σχετικά με το πρόβλημα των κωδικών πρόσβασης

Τετάρτη Ιανουάριος 19, 2011 12:00 μμ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ TAXISNET

Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών.

Σας ενημερώνουμε ότι, το πρόβλημα με τους κωδικούς πρόσβασης στο TAXISnet, που δημιουργήθηκε στις 18/01/2011, έχει αποκατασταθεί.

Οι παλαιοί κωδικοί ισχύουν, για την υποβολή των δηλώσεων, μέχρι 31/12/2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδέψατε!!!

Εγω στα ειδικά πληρεξούσια για την παραλαβή των κλειδάριθμων, ανέγραψα τα στοιχεία της βοηθού μου για να μην τρέχω εγω στις ΔΟΥ.

Ως λογίστρια της εκάστοτε επιχείρησης , ποιος θα φαίνεται???

Χρειάζονται 2 ενέργειες. Η μια είναι η παραλαβή του κλειδάριθμου. Γι' αυτήν σωστά έπραξες σχετικά με την παραλαβή τους από την βοηθό σου.

Η άλλη ενέργεια είναι ο ορισμός σου ως λογίστρια της εκάστοτε επιχείρησης. Αυτός ο ορισμός είναι η λεγόμενη "Εξουσιοδότηση" που δίνει η επιχείρηση σε κάποιον για να ενεργεί για λογαριασμό της στην εφορία. Θα πρέπει στο ειδικό πληρεξούσιο να περιγράφεται και αυτή η ενέργεια.

Ειδάλλως θα παραλάβεις μόνο τον κλειδάριθμο του πελάτη. Δεν "φαίνεται" όμως αυτή η επιχείρηση μέσα στο δικό σου προφίλ που βλέπεις αυτήν την στιγμή στο Taxisnet και φυσικά μετά το τέλος της χρονιάς που διανύουμε δεν θα μπορείς επίσημα να κάνεις τις εργασίες που απαιτούνται για την συγκεκριμένη επιχείρηση. Θα μπορείς μέσω του κλειδαρίθμου της επιχείρησης και θα πρόκειται σαν να το έκανε η ίδια η επιχείρηση για τον εαυτό της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα,

υπάρχει κάποιος λόγος που μας συμφέρει ή υποχρεούμαστε , εκτός των Α.Ε. ή Ε.Π.Ε. , για τις ατομικές επιχειρήσεις Φ.Π.Α. κ.λ.π. και τα φυσικά πρόσωπα για τις προσωπικές τους δηλώσεις, να μας εξουσιοδοτούν και όχι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε όπως με τους παλιούς κωδικούς σαν να ενεργεί ο καθένας για λογαριασμό του, με τους δικούς του νέους κωδικούς και κλειδάριθμο αφού το σύστημα έτσι και αλλιώς το επιτρέπει ? Για ποιό λόγω να φορτωθούμε τόσες εξουσιοδοτήσεις? Μήπως μου διαφεύγει κατι?

Περιμένω απόψεις

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι γίνεται αν κάποιος χάσει το username? :o

Μη ρωτάτε πως έγινε.... :(

Καλώς ήρθατε στο TAXISnet!

Σας ενημερώνουμε πως η αίτηση εγγραφής σας έχει εγκριθεί.

Υπενθυμίζουμε ότι το username σας είναι "USERNAME"

Για να ενεργοποιήσετε το λογαριασμό σας παρακαλώ πατήστε τον σύνδεσμο Ενεργοποίηση λογαριασμού TAXISnet και ακολουθήστε τις οδηγίες που δίνονται εκεί. Εάν ο παραπάνω σύνδεσμος δεν λειτουργεί αντιγράψτε τη διεύθυνση:

http://www1.gsis.gr/...nActivation.htm

στον browser σας.

Ευχαριστούμε,

TAXISnet.

An έσβησες και τα mail.. τι να σου πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, όχι, όχι δεν πέταξα και τα e-mail. :P

Κι αυτό, γιατί δεν μου ήρθαν ακόμα. B)

Είναι το βάφτυσμα του πυρός στο neotaxisnet, γιαυτό πανικοβλήθηκα προς στιγμή... :huh:

Ευχαριστώ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προβληματίζεις.. πότε πέρασες από την ΔΟΥ για κλειδάριθμο?

Εμένα μου ήρθε σε ένα λεπτό? το mail το θυμάσαι? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.

Μηπως ξερει καποιος τι σημαινει το παρακατω μηνυμα; Που ειναι αυτη η επιλογη;;;

"Σας ενημερώνουμε ότι η επικοινωνία σας με την Υπηρεσία TAXISnet γίνεται για:

1. Τους εγγεγραμένους χρήστες από την επιλογή mytaxisnet - ερωτήματα προς Γ.Γ.Π.Σ."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαινεις ον λαιν υπηρεσιες - υπηρεσιες προς επιχ/σεις- ο λογαριασμος μου - δινεις κωδικους και σε βγαζει στο my taxisNET οπου αριστερα εχει επιλογες , η πεμπτη επιλογη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι κατι ακομα

Γραφει στη σελιδα:

"Είχα κωδικούς πρόσβασης πριν τις 06/12/2010 και δεν έχω πάρει κλειδάριθμο. Πώς μπορώ να υποβάλω Δηλώσεις; Χρειάζεται να κάνω Επανεγγραφή;

    Τα Νομικά-Φυσικά Πρόσωπα που ήταν χρήστες πριν τις 06/12/2010 , έχουν την δυνατότητα να υποβάλουν ηλεκτρονικά τις Δηλώσεις τους, χρησιμοποιώντας τους κωδικούς πρόσβασης που είχαν. Η διαδικασία αυτή θα ισχύει μέχρι τις 31/12/2011. Δεν χρειάζεται Επανεγγραφή."


Προσπαθωντας να μπω με τους παλιους κωδικους μου βγαζει το μηνυμα:

Σφάλμα:Ο έλεγχος ταυτότητας απέτυχε. Προσπαθήστε ξανά

Θα μας τρελλανει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι κατι ακομα

Γραφει στη σελιδα:

"Είχα κωδικούς πρόσβασης πριν τις 06/12/2010 και δεν έχω πάρει κλειδάριθμο. Πώς μπορώ να υποβάλω Δηλώσεις; Χρειάζεται να κάνω Επανεγγραφή;

    Τα Νομικά-Φυσικά Πρόσωπα που ήταν χρήστες πριν τις 06/12/2010 , έχουν την δυνατότητα να υποβάλουν ηλεκτρονικά τις Δηλώσεις τους, χρησιμοποιώντας τους κωδικούς πρόσβασης που είχαν. Η διαδικασία αυτή θα ισχύει μέχρι τις 31/12/2011. Δεν χρειάζεται Επανεγγραφή."

Προσπαθωντας να μπω με τους παλιους κωδικους μου βγαζει το μηνυμα:

Σφάλμα:Ο έλεγχος ταυτότητας απέτυχε. Προσπαθήστε ξανά

Θα μας τρελλανει;;;;

προσεξε μην ειναι κατι πιο απλο....

μηπως γραφεις με ελληνικα? μηπως δινεις λαθος κωδικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεξε μην ειναι κατι πιο απλο....

μηπως γραφεις με ελληνικα? μηπως δινεις λαθος κωδικο ?

με copy paste βαζω τους κωδικους, δεν γραφω κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια ερωτηση (και συγνωμη αν σας πρηζω)

Αν τελικα δεν γινει εφικτο να στειλουμε τις δηλωσεις ηλεκτρονικα (γιατι και το τηλεφωνο τους ειναι μονιμως απασχολημενο και δεν μπορω να βγαλω ακρη), μπορουμε να τις στειλουμε χειρογραφα στις ΔΟΥ μεχρι αυριο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι κατι ακομα

Γραφει στη σελιδα:

"Είχα κωδικούς πρόσβασης πριν τις 06/12/2010 και δεν έχω πάρει κλειδάριθμο. Πώς μπορώ να υποβάλω Δηλώσεις; Χρειάζεται να κάνω Επανεγγραφή;

    Τα Νομικά-Φυσικά Πρόσωπα που ήταν χρήστες πριν τις 06/12/2010 , έχουν την δυνατότητα να υποβάλουν ηλεκτρονικά τις Δηλώσεις τους, χρησιμοποιώντας τους κωδικούς πρόσβασης που είχαν. Η διαδικασία αυτή θα ισχύει μέχρι τις 31/12/2011. Δεν χρειάζεται Επανεγγραφή."

Προσπαθωντας να μπω με τους παλιους κωδικους μου βγαζει το μηνυμα:

Σφάλμα:Ο έλεγχος ταυτότητας απέτυχε. Προσπαθήστε ξανά

Θα μας τρελλανει;;;;

προσεξε μην ειναι κατι πιο απλο....

μηπως γραφεις με ελληνικα? μηπως δινεις λαθος κωδικο ?

Μήπως κάποιος από την επιχείρηση έχει πάρει τον κλειδάριθμο??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάποιος από την επιχείρηση έχει πάρει τον κλειδάριθμο??????

Ατομικη ειναι, δεν εχει παει στην εφορια κανενας.

Ουτε εγω, ουτε ο πελατης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζονται 2 ενέργειες. Η μια είναι η παραλαβή του κλειδάριθμου. Γι' αυτήν σωστά έπραξες σχετικά με την παραλαβή τους από την βοηθό σου.

Η άλλη ενέργεια είναι ο ορισμός σου ως λογίστρια της εκάστοτε επιχείρησης. Αυτός ο ορισμός είναι η λεγόμενη "Εξουσιοδότηση" που δίνει η επιχείρηση σε κάποιον για να ενεργεί για λογαριασμό της στην εφορία. Θα πρέπει στο ειδικό πληρεξούσιο να περιγράφεται και αυτή η ενέργεια.

Ειδάλλως θα παραλάβεις μόνο τον κλειδάριθμο του πελάτη. Δεν "φαίνεται" όμως αυτή η επιχείρηση μέσα στο δικό σου προφίλ που βλέπεις αυτήν την στιγμή στο Taxisnet και φυσικά μετά το τέλος της χρονιάς που διανύουμε δεν θα μπορείς επίσημα να κάνεις τις εργασίες που απαιτούνται για την συγκεκριμένη επιχείρηση. Θα μπορείς μέσω του κλειδαρίθμου της επιχείρησης και θα πρόκειται σαν να το έκανε η ίδια η επιχείρηση για τον εαυτό της.

Πρέπει όμως να είσαι ΚΑΙ ταμειακώς ενήμερος στο ΟΕΕ.

Τελευταια ερωτηση (και συγνωμη αν σας πρηζω)

Αν τελικα δεν γινει εφικτο να στειλουμε τις δηλωσεις ηλεκτρονικα (γιατι και το τηλεφωνο τους ειναι μονιμως απασχολημενο και δεν μπορω να βγαλω ακρη), μπορουμε να τις στειλουμε χειρογραφα στις ΔΟΥ μεχρι αυριο;;;

Εάν είναι Γ κατηγορίας,Οχι.

Εαν είναι Β κατηγορίας και ο ΑΦΜ λήγει σε 7,8,9,0 Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...