Προς το περιεχόμενο

Νέο taxisnet και κωδικοί πρόσβασης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΔΟΚΙΜΗ ΣΕ ΔΥΟ ΤΡΕΙΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΦΠΑ VIES ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ Υ.Ο. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΖΗΤΗΘΕΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΛΑΙΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΠΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ.ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 357-377 ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΝΕΥ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΟΥ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΦΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΤΕΛΛΕΣΤΩΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΟ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΦΠΑ ΤΟΥ Υ.Ο. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Η ηλεκτρονική υποβολή περιοδικών δηλώσεων Φ.Π.Α. και δηλώσεων Ενδοκοινοτικών Συναλλαγών (VIES) δεν είναι διαθέσιμη για τεχνικούς λόγους.

http://www.gsis.gr/

Ξεχασαν το " σας ζητουμε συγνωμη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω και εγώ οτι δεν μπορώ να

μπώ στον λογαριασμό μου.(με τους νέους κωδικούς)

Πρόβλημα στον server λέει..Η καλή μέρα απο το πρωί φαίνεται!! :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεση

Για να συνδεθείτε, καταχωρίστε το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης μοναδικής σύνδεσης (Single Sign-On)

Σφάλμα: Εσωτερικό σφάλμα στο server. Προσπαθήστε ξανά

Όνομα χρήστη

Κωδικός πρόσβασης

Εταιρεία

th

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν βρέθηκε αίτηση εγγραφής με τα στοιχεία που εισάγατε "

πήρα εχθές τον κλειδάριοθμο από τη ΔΟΥ,

μου εστείλαν μαιλ για την ενεργοποίηση του λογαριασμού μου και προσπαθώ απο χθες να κάνω την ενεργοποίηση και μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα.

Καμιά καλή ιδέα? Πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες για να μπορέσω να κάνω την ενεργοποίηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν βρέθηκε αίτηση εγγραφής με τα στοιχεία που εισάγατε "

πήρα εχθές τον κλειδάριοθμο από τη ΔΟΥ,

μου εστείλαν μαιλ για την ενεργοποίηση του λογαριασμού μου και προσπαθώ απο χθες να κάνω την ενεργοποίηση και μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα.

Καμιά καλή ιδέα? Πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες για να μπορέσω να κάνω την ενεργοποίηση?

Το ίδιο είχε συμβεί και σε μένα.Ο υπάλληλος δεν είχε πατήσει στο τέλος της αίτησης το "έγκριση".Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να μεταβείς ξανά στη ΔΟΥ για νέα αίτηση κλειδαρίθμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περσυ καλα ειχαμε μεγαλη αυξηση στον αριθμο των δηλωσεων που υποβληθηκαν ηλεκτρονικα για φετος προβλεπω πολυ μεγαλη πτωση.Αντε να στειλω τον καθε παππου στη ΔΟΥ η στα ΚΕΠ το κοβω ολα γειρογραφα αυτων. καλα κρασια κυριε υπουργε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΟΥΔΙΟΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΗ ΠΡΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ; ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ Ο ΕΠΙΧΕΡΗΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΣΩ INTERNET ΟΠΩΣ ΔΗΛΩΣΑΜΕ ΜΕΣΩ ΕΞΟΥΔΙΟΤΗΜΕΝΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ; ΑΦΟΡΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Έκανα ερώτημα στη ΓΓΠΣ και μου στείμανε την παρακάτω απάντηση: "Σας ενημερωνουμε οτι για να μπορεσετε να εξουσιοδοτηθειτε ως λογιστης θα πρεπει να εχετε λαβει τον προσθετο ρολο λογιστη απο την ‘‘διαχειριση λογαριασμου‘‘.Για να λαβετε τον προσθετο ρολο θα πρεπει να ισχυουν τα εξης Α) Να εχετε ενεργη την αδεια σας στο Οικονομικο Επιμελητηριο. Β) Να εχετε δηλωθει ως επιτηδευματιας λογιστης στο μητρωο TAXIS. Παντα στη διαθεση σας, Υπηρεσια Taxisnet"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο είχε συμβεί και σε μένα.Ο υπάλληλος δεν είχε πατήσει στο τέλος της αίτησης το "έγκριση".Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να μεταβείς ξανά στη ΔΟΥ για νέα αίτηση κλειδαρίθμου.

Αυτό έχει συμβεί σίγουρα, γιατί μου είπε ο υπάλληλος ότι ήταν ο δεύτερος κλειδάριθμος που έδινε και δεν ήξερε και καλά τη διαδικασία.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ερώτημα στη ΓΓΠΣ και μου στείμανε την παρακάτω απάντηση: "Σας ενημερωνουμε οτι για να μπορεσετε να εξουσιοδοτηθειτε ως λογιστης θα πρεπει να εχετε λαβει τον προσθετο ρολο λογιστη απο την ‘‘διαχειριση λογαριασμου‘‘.Για να λαβετε τον προσθετο ρολο θα πρεπει να ισχυουν τα εξης Α) Να εχετε ενεργη την αδεια σας στο Οικονομικο Επιμελητηριο. Β) Να εχετε δηλωθει ως επιτηδευματιας λογιστης στο μητρωο TAXIS. Παντα στη διαθεση σας, Υπηρεσια Taxisnet"

ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΦΑΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΑΔΕΙΑ Α ΤΑΞΗΣ ΧΩΡΙΣ ΕΝΑΡΞΗ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες οι δηλώσεις θα γίνουν ηλεκτρονικά,έτσι δεν είναι?μόνο αυτοί που δεν έχουν λογιστή θα κατέβουν στην εφορία.

οπότε δεν έχουμε επιλογή ,ή εξουσιοδότηση ή παρουσία του πελάτη στο μητρώο.αυτό μου είπε σήμερα η εφορία,ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ... ΠΗΡΑΜΕ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ..ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΦΠΑ ΖΗΤΑΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗ Η ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ..ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ Ο ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ??..ΣΥΝΔΕΘΗΚΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ..... ΣΑΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ.,.ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΤΟ ΦΠΑ ΤΡΙΜΗΝΟΥ...ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΑΦΜ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ?? ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΠΑ ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟ..ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ!!! ο μέγιστος.. :D

Λοιπόν .. οι κωδικοί του Νομικού προσώπου δίνουν την δυνατότητα της προβολής αλλά όχι της υποβολής..

Δίνουν όμως την δυνατότητα της εξουσιοδότησης φυσικού προσώπου (Λογιστή ή εκπροσώπου)..

Η υποβολή θα γίνεται με τους κωδικούς του εξουσιοδοτούμενου.

Υ.Γ. η εξουσιοδότηση απαιτεί ο εξουσιοδοτούμενος να έχει εγγραφεί στο νέο taxis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ... ΠΗΡΑΜΕ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ..ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΦΠΑ ΖΗΤΑΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗ Η ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ..ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ Ο ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ??..ΣΥΝΔΕΘΗΚΕ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ..... ΣΑΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ.,.ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΤΟ ΦΠΑ ΤΡΙΜΗΝΟΥ...ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΑΦΜ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ?? ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΠΑ ΜΙΛΑΩ ΜΟΝΟ..ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ??

ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ , ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΠΑ, ΔΕΝ ΖΗΤΑΕΙ ΑΦΜ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ, EXEI ΑΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ;; ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ!!! ο μέγιστος.. :D

Λοιπόν .. οι κωδικοί του Νομικού προσώπου δίνουν την δυνατότητα της προβολής αλλά όχι της υποβολής..

Δίνουν όμως την δυνατότητα της εξουσιοδότησης φυσικού προσώπου (Λογιστή ή εκπροσώπου)..

Η υποβολή θα γίνεται με τους κωδικούς του εξουσιοδοτούμενου.

Υ.Γ. η εξουσιοδότηση απαιτεί ο εξουσιοδοτούμενος να έχει εγγραφεί στο νέο taxis.

Αν ο εξουσιοδοτούμενος είναι μισθωτός πρέπει να αποκτήσει κωδικούς στο taxisnet; νομίζω όχι. η διαδικασία εξουσιοδότηση-αποδοχή ισχύει μόνο για ελεύθερους επαγγελματίες. Άρα το νομικό πρόσωπο θα εξουσιοδοτήσει στο μητρώο και όχι μέσω του taxisnet καποιο άλλο Φ.Π. (βλ. Λογιστής μισθωτός) για υποβολή των δηλώσεών του, αλλά με τους κωδικούς του Ν.Π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο εξουσιοδοτούμενος είναι μισθωτός πρέπει να αποκτήσει κωδικούς στο taxisnet; νομίζω όχι. η διαδικασία εξουσιοδότηση-αποδοχή ισχύει μόνο για ελεύθερους επαγγελματίες. Άρα το νομικό πρόσωπο θα εξουσιοδοτήσει στο μητρώο και όχι μέσω του taxisnet καποιο άλλο Φ.Π. (βλ. Λογιστής μισθωτός) για υποβολή των δηλώσεών του, αλλά με τους κωδικούς του Ν.Π.

Λάθος.. οι κωδικοί του Νομικού Προσώπου δεν λειτουργούν για υποβολή..

ή ο μισθωτός θα μπει με τους δικούς τους κωδικούς ή με τους κωδικούς του εκπροσώπου της επιχείρησης.

Μόνο φυσικό πρόσωπο μπορεί να πραγματοποιήσει υποβολή.

Υ.Γ. η εξουσιοδότηση μπορεί να γίνει .. είτε στο μητρώο ..είτε μέσω taxinet με τους κωδικούς του Νομικού Προσώπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος.. οι κωδικοί του Νομικού Προσώπου δεν λειτουργούν για υποβολή..

ή ο μισθωτός θα μπει με τους δικούς τους κωδικούς ή με τους κωδικούς του εκπροσώπου της επιχείρησης.

Μόνο φυσικό πρόσωπο μπορεί να πραγματοποιήσει υποβολή.

Υ.Γ. η εξουσιοδότηση μπορεί να γίνει .. είτε στο μητρώο ..είτε μέσω taxinet με τους κωδικούς του Νομικού Προσώπου.

ΑΠΟ ΠΟΛ 1178/7,12,10

Ρόλος Λογιστή Φοροτεχνικού / Λογιστικού Γραφείου

Ο λογιστής φοροτεχνικός ελεύθερος επαγγελματίας ή το λογιστικό γραφείο , εφόσον είναι εγγεγραμμένοι χρήστες με τη νέα διαδικασία, μπορούν να αποκτήσουν πρόσθετο ρόλο λογιστή στις υπηρεσίες του TaxisNet, ώστε να ενεργούν για λογαριασμό άλλων φορολογουμένων - χρηστών. Προκειμένου να αποκτήσουν το ρόλο του λογιστή φοροτεχνικού ή λογιστικού γραφείου, θα πρέπει να πληρούνται οι εξής δύο προϋποθέσεις :

1. Να έχουν λάβει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή φοροτεχνικού ή άδεια λειτουργίας λογιστικού γραφείου από το Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδος, το αρχείο του οποίου παρέχεται εβδομαδιαία στη Γ.Γ.Π.Σ. με ηλεκτρονικό τρόπο.

2. Στο Υποσύστημα ΜΗΤΡΩΟΥ TAXIS να έχουν Κωδικό Αριθμό Δραστηριότητας (ΚΑΔ) που εμπίπτει στο εύρος των λογιστικών δραστηριοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ!!! ο μέγιστος.. :D

Λοιπόν .. οι κωδικοί του Νομικού προσώπου δίνουν την δυνατότητα της προβολής αλλά όχι της υποβολής..

Δίνουν όμως την δυνατότητα της εξουσιοδότησης φυσικού προσώπου (Λογιστή ή εκπροσώπου)..

Η υποβολή θα γίνεται με τους κωδικούς του εξουσιοδοτούμενου.

Υ.Γ. η εξουσιοδότηση απαιτεί ο εξουσιοδοτούμενος να έχει εγγραφεί στο νέο taxis.

ΑΡΧΗΓΕ ..ΓΙΝΕ ΛΙΓΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..Ο ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ..ΘΑ ΜΠΩ ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ (ΚΩΔΙΚΟΙ) ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ?? ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΦΠΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟΥ??..ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...