Sign in to follow this  
Followers 0
FAFOUTIS

Νέο taxisnet και κωδικοί πρόσβασης

104 posts in this topic

Αγαπητοί συνάδελφοι,θ'ελω να σας ενημερώσω για κάτι,που διαπίστωσα με κάποιον ιδιώτη πελάτη μου.

Ο εν λόγω συνταξιούχος πελάτης μου,πήγε στην ΔΟΥ του και παράλαβε τον κλειδάριθμό του.

Κατόπιν έκανα την ενεργοποίηση του λογαριασμού του,βάζοντας και ΝΕΟ password όπως ήθελε η διαδικασία.

Σήμερα και μετά από αρκετό καιρό,από περιέργεια θέλησα να δω μία από τις δηλώσεις Φ.Ε του και από

αφηρημάδα χρησιμοποίησα του ΠΑΛΑΙΟΥΣ κωδικούς πρόσβασης και ω του θαύματος με έβαλε μέσα στις δηλώσεις.

Αφού κατάλαβα το περίεργο του πράγματος,αποφάσισα να μπω και στο NΕΟ TAXISNET για να δω μήπως κάτι δεν

έκανα σωστά.

Λοιπόν φίλοι μου στο ΝΕΟ taxisnet μπήκα με τους ΝΕΟΥΣ κωδικούς ενώ στο ΠΑΛΑΙΟ taxisnet μπήκα με τους

ΠΑΛΑΙΟΥΣ.

Μήπως κάποιος από εσάς το έχει διαπιστώσει αυτό.

Δηλαδή με άλλους κωδικούς μπαίνεις στις ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΕΣ και με άλλους στις ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ

ασχέτως αν ιδιώτης και επιχειρηματίας είναι το αυτό πρόσωπο.

Ναι συνάδελφε, το έχω παρατηρήσει και εγώ από την πρώτη κιόλας μέρα λειτουργίας του Νεου Taxisnet.

Και για επαλήθευση, ας μπεί κάποιος που έχει κάνει την περαίωση του 3888/2010 στο σύνδεσμο του GSIS (που είναι στην κεντρική σελίδα Υπηρεσίες προς Επιτηδευματίες-επιχειρήσεις), με τους νέους κωδικούς μετά την Κλειδαριθμοποίηση (sic). Είναι αδύνατο. ΜΟΝΟ με τους παλαιούς κωδικούς.

Επίσης στις τροποιητικές περιοδικές ΦΠΑ που έχω υποβάλλει αυτοπροσώπως στην Εφορία και οι οποίες εμφανίζονται στο διαδίκτυο, δεν εμφανίζεται τίποτα άλλο παρά το πιστωτικό υπόλοιπο (προφανώς όταν την καταχωρεί ο υπάλληλος της εφορίας στο ΦΠΑ, απλά πληκτρολογεί το πιστωτικό υπόλοιπο).

Η προφανής λύση είναι απλά να αλλάξεις το password με το παλαιό μέσω του νέου συστήματος Taxisnet, για να μην τηρείς διπλά αρχεία κωδικών πρόσβασης. (Το θέμα εντοπίζεται στο password και ΟΧΙ στο username).

Καλημερα.

να κανω και εγω μια ερώτηση πανω σ αυτα τα θεματα με το νέο taxisnet.

Πριν την αλλαγη με το νεο taxis ειχα παραλαβει username και password για εναν νεο πελατη μου και του εκανα προωθηση το mail apo to taxisnet με τα στοιχεια

και αφου μου ειπε οτι τα κρατησε τα στοιχεια , εγω διέγραψα το mail .

την παρασκευη του ζητησα τα στοιχεια ωστε αυριο δευτερα να παει στην ΔΟΥ να παραλαβει τον κλειδαριθμο και μου ειπε πως δε τα βρισκει!

τι γινετε τωρα σ αυτη την περιπτωση ?

παει στην ΔΟΥ και με το ΑΦΜ του λενε και username kai password kai κλειδαριθμο?

Ξερει καποιοσ τι διαδικασιες να κανω?

Δε θυμομαστε ουτε username τιποτα...

Σ ευχαριστω για την απαντηση.Μετα πρεπει να παει στην ΔΟΥ να του δωσουν τον κλειδαριθμο και να ενεργοποιησουμε το λογ/μο με τα νεα στοιχεια.

ετσι δεν ειναι?

<P>ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΗΔΗ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ TAXISNEΤ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ (ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΙΣ ΕΞΠΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ) ΕΚΑΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ USERNAME (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΒΡΗΚΑ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΛΔ ΠΑΛΑΙΟ USERNAME ΚΑΙ ΝΕΟ RASSWORD ΛEITOYΡΓOYN MONO STO NEO ΤΑΧISNET KAI ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΟΝΟ ΦΠΑ VIES ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΓΓΠΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΕΧΙΕΙ ΕΝΕΡΓΙΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ.</P>

Καλημερα.

να κανω και εγω μια ερώτηση πανω σ αυτα τα θεματα με το νέο taxisnet.

Πριν την αλλαγη με το νεο taxis ειχα παραλαβει username και password για εναν νεο πελατη μου και του εκανα προωθηση το mail apo to taxisnet με τα στοιχεια

και αφου μου ειπε οτι τα κρατησε τα στοιχεια , εγω διέγραψα το mail .

την παρασκευη του ζητησα τα στοιχεια ωστε αυριο δευτερα να παει στην ΔΟΥ να παραλαβει τον κλειδαριθμο και μου ειπε πως δε τα βρισκει!

τι γινετε τωρα σ αυτη την περιπτωση ?

παει στην ΔΟΥ και με το ΑΦΜ του λενε και username kai password kai κλειδαριθμο?

Ξερει καποιοσ τι διαδικασιες να κανω?

Δε θυμομαστε ουτε username τιποτα...

Έσβησες το e-mail...

Στα Απεσταλμένα-Send δεν υπάρχει τίποτα;

Ναι συνάδελφε, το έχω παρατηρήσει και εγώ από την πρώτη κιόλας μέρα λειτουργίας του Νεου Taxisnet.

Και για επαλήθευση, ας μπεί κάποιος που έχει κάνει την περαίωση του 3888/2010 στο σύνδεσμο του GSIS (που είναι στην κεντρική σελίδα Υπηρεσίες προς Επιτηδευματίες-επιχειρήσεις), με τους νέους κωδικούς μετά την Κλειδαριθμοποίηση (sic). Είναι αδύνατο. ΜΟΝΟ με τους παλαιούς κωδικούς.

Επίσης στις τροποιητικές περιοδικές ΦΠΑ που έχω υποβάλλει αυτοπροσώπως στην Εφορία και οι οποίες εμφανίζονται στο διαδίκτυο, δεν εμφανίζεται τίποτα άλλο παρά το πιστωτικό υπόλοιπο (προφανώς όταν την καταχωρεί ο υπάλληλος της εφορίας στο ΦΠΑ, απλά πληκτρολογεί το πιστωτικό υπόλοιπο).

για να μην τηρείς διπλά αρχεία κωδικών πρόσβασης. (Το θέμα εντοπίζεται στο password και ΟΧΙ στο username).

Η προφανής λύση είναι απλά να αλλάξεις το password με το παλαιό μέσω του νέου συστήματος Taxisnet,

KAI MENA ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΠΑΛΑΙΩΝ ΕΤΩΝ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΡΕΩΣΤΙΚΑ Η ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ TAXIS MOY EIΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ACROBAT Η ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΞΙΕΣ

KAI MENA ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΠΑΛΑΙΩΝ ΕΤΩΝ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΡΕΩΣΤΙΚΑ Η ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.

ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ TAXIS MOY EIΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ACROBAT Η ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΑΞΙΕΣ

Οσες περιοδικες δηλωσεις κατατεθηκαν σε ΔΟΥ εμφανιζουν μονο το χρεωστικο η πιστωτικο υπολοιπο ενω οσες κατατεθηκαν ηλεκτρονικα εμφανιζουν ολα τα δεδομενα

Το Υπουργείο Οικονομικών σε συνεργασία με το ΥΠΕΣ επισημένει στα ΚΕΠ ότι πρέπει να θεωρούν το γνήσιο της υπογραφής στα ειδικά πληρεξούσια που απαιτούνται γιά την παραλαβή των κλειδαρίθμων

Γνήσιο Υπογραφής από ΚΕΠ σε ειδικά πληρεξούσια.pdf

Τηλεφωνική επικοινωνία με taxisnet

- στις 6 φορές λάθος, κλειδώνει το σύστημα

- αν κλειδώσει επικοινωνείς με το help desk "Γραφείο Υποστήριξης (Help Desk) TAXISnet: 210 4802552" και δείνεις ΑΦΜ % Τλφ, σε καλούν σε λίγο και ξεκλειδώνει

- αν ξέχασες κωδικό, τότε νέα εγγραφή και ξανά ΔΟΥ για νέο κλειδάριθμο

- στο νέο σύστημα έπεσαν μόνο ΦΠΑ και vies. οπότε τις δηλώσεις τις βλέπουμε στο παλιό σύστημα με τουσ παλιούς κωδικούς

''OI κωδικοι εχουν ληξει επικοινωνηστε με τον διαχειριστη'' τι ειναι τουτο παλι βρε παιδια? εχει κανεις καμια ιδεα?

Καλησπέρα σε όλους.....

Τρέχει τίποτα με τις υπηρεσίες του Taxis για επιχειρήσεις , τουλάχιστον ως προς το ΦΠΑ που καίει άμεσα?

Προσπαθώ εδώ και κάποια ώρα να μπω με παλαιούς κωδικούς σε διάφορους πελάτες (τουλάχιστον 5-6 που δοκίμασα) και δεν μου επιτρέπει, ενώ βγάζει και κάτι περίεργα μηνύματα λάθους όπως

"Σφάλμα: Ο κωδικός πρόσβασης έχει λήξει. Επικοινωνήστε με το διαχειριστή για τον ορισμό νέου κωδικού. "....

Δοκιμάζοντας να μπω σε άλλες υπηρεσίες (Ε1, Ε9 κλπ) με τους ίδιους κωδικούς διαπιστώνω ότι εκεί "δουλεύουν" ?

Το παράξενο είναι ότι μέχρι και χθες που δοκίμασα δεν είχε πρόβλημα και εμπαιναν κανονικ΄΄α στο ΦΠΑ και οι παλαιοί κωδικοί. Έχει γίνει κάτι που δεν πήρα είδηση μέσα στη μέρα? Οι νέοι κωδικοί πότε είναι υποχρεωτικό να ζητηθούν ?

Ευχαριστώ και περιμένω νεότερα γιατί αρχίζω να αγχώνομαι!

Απίστευτο. Μέσα στην τρελά των κλεισιμάτων του 2010, ΟΛΟΙ οι κωδικοί των πελατών .....έληξαν........παιδιά αν δεν τρελαθώ σήμερα, μάλλον έχω ανοσία. Ξέρει κάποιος κάτι ????

τι γινεται ρε παιδια κλειδωσαν τους κωδικους τι συμβαινει ???????

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΟΥΔΙΟΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΗ ΠΡΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ; ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ Ο ΕΠΙΧΕΡΗΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΣΩ INTERNET ΟΠΩΣ ΔΗΛΩΣΑΜΕ ΜΕΣΩ ΕΞΟΥΔΙΟΤΗΜΕΝΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ; ΑΦΟΡΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟ? Η ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΟΛΟΥΣ?

Τώρα πρέπει να κλείδωσαν οι κωδικοί (16.36μμ) έστειλα το τελευταίο μου ΦΠΑ.

Ετοιμάστε χειρόγραφα και στείλτε τους πελάτες να τα υποβάλουν και να πάρουν και τους νέους κωδικούς. Να δούμε τι ξύλο έχει να πέσει στα μητρώα

AN εχουν καμια μαλακια και κλειδωσαν ολους τους κωδικους 3 ημερες πριν ληξει το ΦΠΑ θελουν πολλες σφαλιαρες .....

to καναν για να δωσουν παραταση να το παιξουνε καλοι, να μας πουν σας καναμε και χαρη.

Σε μένα γράφει:

HTTP/1.1 200 OK Date: Tue, 18 Jan 2011 17:38:23 GMT Server: Oracle-Application-Server-10g/10.1.2.2.0 Oracle-HTTP-Server Connection: close Transfer-Encoding: chunked Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1 25b <!

Μήπως έπαθε κάτι ο serer τους;;;ΑΛΛΙΩΣ...

Προφανώς υπάρχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα.

"Ο κωδικός πρόσβασης έχει λήξει. Επικοινωνήστε με το διαχειριστή για τον ορισμό νέου κωδικού".

ΜΑ ΠΟΣΟ Μ......... ΕΙΝΑΙ. ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΣΤΙΣ 18 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΚΡΑΤΟΣ. ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑ

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in

Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.