Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ 4 ΤΡΙΜΗΝΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ-ΜΕΡΙΣΜΑ


ashetos

Ερώτηση

ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΤΟΥ 2 ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ & ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ & ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΦΠΑ & ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΤΟΥ 2 ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ & ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ & ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΦΠΑ & ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ?

Εμάς θα φέρουν την ετήσια βεβαίωση ....

Ανεξαρτήτως από αυτό θα περαστεί στο κωδικό 309 με δικαίωμα έκπτωσης ου φόρου εισροών (τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΤΟΥ 2 ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ & ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ & ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΦΠΑ & ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ?

ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 309.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμάς θα φέρουν την ετήσια βεβαίωση ....

Ανεξαρτήτως από αυτό θα περαστεί στο κωδικό 309 με δικαίωμα έκπτωσης ου φόρου εισροών (τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου)

Απόστολε, έχω μια ένσταση για την ετήσια βεβαίωση... Το μέρισμα καταβάλλεται σε δυο δόσεις. Η μία από 1/1/2010 - 30/6/2010 και η άλλη από 1/7/2010 - 31/12/2010. Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι το ποσό του μερίσματος από 1/7/2010 - 31/12/2010 θα πρέπει να καταχωρηθεί στον κωδικό της 309 της περιοδική. Το ποσό του μερίσματος από 1/12010-30/6/2010 θα πρέπει να αναγραφεί στον κωδικό 310 (χωρίς δικαίωμα έκπτωσης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απόστολε, έχω μια ένσταση για την ετήσια βεβαίωση... Το μέρισμα καταβάλλεται σε δυο δόσεις. Η μία από 1/1/2010 - 30/6/2010 και η άλλη από 1/7/2010 - 31/12/2010. Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι το ποσό του μερίσματος από 1/7/2010 - 31/12/2010 θα πρέπει να καταχωρηθεί στον κωδικό της 309 της περιοδική. Το ποσό του μερίσματος από 1/12010-30/6/2010 θα πρέπει να αναγραφεί στον κωδικό 310 (χωρίς δικαίωμα έκπτωσης)

Κωστή μαζί σου ..... :) Απλά σε μάς δεν φέρνουν 2 βεβαιώσεις αλλά μόνο ετήσια , τι να πω δε ξέρω αν δουλέυει έτσι ο σύλλογος . Δε κατέχω κιόλας κάθε πότε πληρώνονται . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κωστή μαζί σου ..... :) Απλά σε μάς δεν φέρνουν 2 βεβαιώσεις αλλά μόνο ετήσια , τι να πω δε ξέρω αν δουλέυει έτσι ο σύλλογος . Δε κατέχω κιόλας κάθε πότε πληρώνονται . :)

Θεωρώ επίσης ότι θα πρέπει να βγούν και συγκεκριμένες οδηγίες για τους Δικηγόρους για την συμπλήρωση της εκκαθαριστικής διότι θα πρέπει να ξέρουμε αν τα έσοδα του Α εξαμήνου θα μπούν στον 611 (χωρίς προράτα εννοείτε) για να έχει λογική και η συμπλήρωση του κωδικού 310 με το μέρισμα του Α εξαμήνου ..... :)

ΥΓ Τα έχω αναφέρει στο αρθράκι που είχα φτιάξει ...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Δ.Σ.Α. πάντως μαζί με την ετήσια βεβαίωση στέλνει και την ανάλυση του μερίσματος και πότε καταβλήθηκε. Απόστολε φυσικά και πρέπει να δώσει διευκρινίσεις το ΥΟ για την εκκαθαριστική ΦΠΑ γιατί φέτος θα γίνει χαμός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ.

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ΤΗΣ ΔΟΥ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ Η ΙΔΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και πολυ σωστα στα ειπανε τα μερισματα πανε στην Ε1 μονο

γιατι διαβαζω για prorata και αλλα τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και πολυ σωστα στα ειπανε τα μερισματα πανε στην Ε1 μονο

γιατι διαβαζω για prorata και αλλα τετοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ.

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΠΑ ΤΗΣ ΔΟΥ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ Η ΙΔΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ?

Θα διαφωνήσω μέχρι να βγεί γραπτή απάντηση από το Υπουργείο ..... :)

Μη ξεχνάμε ότι οι πολλοί Δικηγόροι εως τώρα δεν περνούσαν καν το μέρισμα σαν εγγραφή οπότε επιτρέψτε μου να έχω αμφιβολίες όταν οι απαντήσεις που αφορούν τη φορολογία δίνονται από το Σύλλογο (ας είναι και το λογιστήριο). :)

Και ότι πολλές φορές οι προφορικές απαντήσεις που πέρνουμε από τις ΔΟΥ δεν είναι κπάντα οι σωστές . :)

Η δική μου τοποθετήση είναι ότι από τι στιγμή που το μέρισμα θα εγγραφεί στο βιβλίο και θα συνοπολογισθεί στο είσοδημα θα πρέπει να πάει και στον ανάλογο κωδικό της περιοδικής . Βεβαίως μπορεί να κάνω και λάθος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΑΣΕΙ ΠΟΛ 1208/10

8.3. Μέρισμα δικηγόρων

Για την είσπραξη του διανεμόμενου μερίσματος, από μέλη δικηγόρους του οικείου δικηγορικού συλλόγου, από λογαριασμό που έχει συσταθεί για αυτόν το σκοπό, δεν απαιτείται η έκδοση απόδειξης παροχής υπηρεσιών από τους δικηγόρους (ΣτΕ 4083/1997). Όμως, επειδή, το ποσό αυτό αποτελεί ακαθάριστο έσοδο που συναθροίζεται με τα υπόλοιπα ακαθάριστα έσοδα του δικηγόρου, πρέπει να καταχωρείται στα τηρούμενα βιβλία με βάση τα δικαιολογητικά καταβολής από το δικηγορικό σύλλογο.

Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΝΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΜΕΡΙΣΜΑ Α-Β ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΤΟ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ 2010 ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη φορογορος

Οι κωδικοί 309, 310 (περιοδική) και 610, 611 (εκκαθαριστική) αφορούν σε πράξεις παράδοσης αγαθών και παροχής υπηρεσιών απαλλασσόμενες. Από 1.7.2010 και μετά ως γνωστόν, η παροχή δικηγορικών υπηρεσιών δεν είναι απαλλασσόμενες. Πώς επιλύουμε αυτήν την αντίφαση;

Το ότι εφόσον περνάει στα βιβλία, πρέπει να μπαίνει και στην περιοδική, από πού ακριβώς απορρέει με τέτοια βεβαιότητα;

Το μέρισμα δεν είναι έσοδο που αντιστοιχεί σε ορισμένες υπηρεσίες παρασχεθείσες από τον δικηγόρο ο οποίος το πιστώνεται. Μην ξεχνάμε ότι το ποσό, που μετέπειτα διανέμεται ως μέρισμα στους δικηγόρους, από 1.7.2010 και μετά δηλώνεται στην περιοδική και εκκαθαριστική (ως εκροή μη απαλλασσόμενη και με δικαίωμα έκπτωσης) ήδη από τον αρχικό δικηγόρο που πράγματι παρέχει υπηρεσίες, από την είσπραξη του οποίου αφαιρείται και κρατείται το ποσό αυτό από το δικηγορικό του σύλλογο προκειμένου να λάβει χώρα η διανομή. Σε αυτήν δε την αναδιανομή του εκάστοτε συλλόγου δεν επιβάλλεται φπα.

Νομίζω πως το μέρισμα δεν μπαίνει σε περιοδική - εκκαθαριστική, αλλά ας αναμένουμε και κάποια επίσημη τοποθέτηση για την εκκαθαριστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι κωδικοί 309, 310 (περιοδική) και 610, 611 (εκκαθαριστική) αφορούν σε πράξεις παράδοσης αγαθών και παροχής υπηρεσιών απαλλασσόμενες. Από 1.7.2010 και μετά ως γνωστόν, η παροχή δικηγορικών υπηρεσιών δεν είναι απαλλασσόμενες. Πώς επιλύουμε αυτήν την αντίφαση;

Το ότι εφόσον περνάει στα βιβλία, πρέπει να μπαίνει και στην περιοδική, από πού ακριβώς απορρέει με τέτοια βεβαιότητα;

Το μέρισμα δεν είναι έσοδο που αντιστοιχεί σε ορισμένες υπηρεσίες παρασχεθείσες από τον δικηγόρο ο οποίος το πιστώνεται. Μην ξεχνάμε ότι το ποσό, που μετέπειτα διανέμεται ως μέρισμα στους δικηγόρους, από 1.7.2010 και μετά δηλώνεται στην περιοδική και εκκαθαριστική (ως εκροή μη απαλλασσόμενη και με δικαίωμα έκπτωσης) ήδη από τον αρχικό δικηγόρο που πράγματι παρέχει υπηρεσίες, από την είσπραξη του οποίου αφαιρείται και κρατείται το ποσό αυτό από το δικηγορικό του σύλλογο προκειμένου να λάβει χώρα η διανομή. Σε αυτήν δε την αναδιανομή του εκάστοτε συλλόγου δεν επιβάλλεται φπα.

Νομίζω πως το μέρισμα δεν μπαίνει σε περιοδική - εκκαθαριστική, αλλά ας αναμένουμε και κάποια επίσημη τοποθέτηση για την εκκαθαριστική.

Επιτρέψτε μου να συνεχίζω να διαφώνω .... :)

Δε καταλαβαίνω επίσης πως δηλώνεται από τον αρχικό δικηγόρο στη περιοδική του ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιτρέψτε μου να συνεχίζω να διαφώνω .... :)

Δε καταλαβαίνω επίσης πως δηλώνεται από τον αρχικό δικηγόρο στη περιοδική του ......

Συμφωνώ μαζί σου broster. Το ποσό αυτο της παρακρατησης δεν εμφανίζεται πουθενα στα βιβλία του δικηγόρου παρα μόνο στο τετραπλότυπο του Δ.Σ. και στην ανάλυση της ΑΠΥ μετέπειτα.

Όσο για την περιοδική πιστεύω οτι παει στον 309 (μαζί με τυχον επιδοτήσεις απο ΟΑΕΔ).

Ευτυχως ο δικός μου πελάτης έκανε έναρξη απο 8/10 οπότε δεν έχει μέρισμα 1-6/10 για να με απασχολεί αν θα πάει στον 310 :)

υγ. Πολύ αργούν απο το Υ.Ο. τις διευκρινήσεις ... τελευταία μέρα εκκαθαριστικής θα την βγάλουνε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μη το καταχωρείται στα βιβλία, τουλάχιστον για φέτος μέχρι να έρθει διεκρινιστική.Κατευθεία ν στο Ε1.

??????????????????????????????

Συνάδελφε να έλεγα για άλλες χρόνιες ...... άντε , αλλά φέτος που υπάρχει και οδηγία ...... Νομίζω ότι είναι εντελώς λανθασμένη η προτροπή σου ... Με όλο το θάρρος και το σεβασμό στην αντίθετη γνώμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

??????????????????????????????

Συνάδελφε να έλεγα για άλλες χρόνιες ...... άντε , αλλά φέτος που υπάρχει και οδηγία ...... Νομίζω ότι είναι εντελώς λανθασμένη η προτροπή σου ... Με όλο το θάρρος και το σεβασμό στην αντίθετη γνώμη .

Αποστολη μου, εγω τα εβαλα στον 309 , καλα τοκανα ???? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι το μόνο σίγουρο είναι ότι το ετήσιο μέρισμα των δικηγόρων πρέπει να καταχωρηθεί στο βιβλίο με μια εγγραφή 31/12 και να μπει στην περιοδικη ΦΠΑ.Αυτό δεν αμφισβητείται. Το ερώτημα είναι αν θα μπει στον 309 ή στον 310 της περιοδικής.Ρώτησα στο Υπουργείο στην Σίνα (τμήμα ΦΠΑ) και μου είπαν "μάλλον" στον 310.Αν δεν ξέρουν αυτοί θα βρούμε την άκρη εμείς?Κάλλιστα μπορεί κάποιος να το βάλει στον 309 και να αποφύγει και την pro-rata.Πάντως ότι κ αν αποφασίσετε να κάνετε, μην ανησυχείτε, υπάρχει και η λύση της τροποποιητικής.Καλό μας κουράγιο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι υποχρεωτική η καταχώρηση του μερίσματος στο βιβλίο εσόδων εξόδων!Μπορεί να καταχωρηθεί στο Ε1 στο κωδικό 507 και 508.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σεβαστή η άποψή σου αλλά αυτό που λες αναφέρεται στους δικηγόρους που δουλεύουν με πάγια αντιμισθία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραία και αν ένας Δικηγορικός Σύλλογος χορηγεί μέρισμα 3φορές το χρόνο τότε τη κάνουμε(Δεκέμβριο, Πάσχα, Καλοκαίρι) τότε τι κάνουμε το καταχωρούμε μία φορά ή κάθε φορά που χορηγείται βεβαίωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

8.3. Μέρισµα δικηγόρων

Για την είσπραξη του διανεµόµενου µερίσµατος, από µέλη δι-

κηγόρους του οικείου δικηγορικού συλλόγου, από λογαριασµό

που έχει συσταθεί για αυτόν το σκοπό, δεν απαιτείται η έκδοση

απόδειξης παροχής υπηρεσιών από τους δικηγόρους (ΣτΕ 4083/

1997). Όµως, επειδή, το ποσό αυτό αποτελεί ακαθάριστο έσοδο

που συναθροίζεται µε τα υπόλοιπα ακαθάριστα έσοδα του δικη-

γόρου, πρέπει να καταχωρείται στα τηρούµενα βιβλία µε βάση τα

δικαιολογητικά καταβολής από το δικηγορικό σύλλογο.

Ειδικά, στην περίπτωση που ο δικηγόρος εργάζεται αποκλει-

στικά µε πάγια αντιµισθία και επειδή το εισόδηµά αυτό θεωρείται

ότι αποκτάται από µισθωτές υπηρεσίες, δεν είναι δηλαδή υπό-

χρεος σε τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων του Κ.Β.Σ., το δι-

καιούµενο µέρισµα εµφανίζεται απ’ ευθείας στον προβλεπόµενο

15για τα ελευθέρια επαγγέλµατα κωδικό της δήλωσης φορολογίας

εισοδήµατός του µε βάση τα δικαιολογητικά καταβολής από το δι-

κηγορικό σύλλογο. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που ο δικη-

γόρος αποκτά δικαίωµα άσκησης επαγγέλµατος και εποµένως

δικαιούται µέρισµα, αλλά για διάφορους λόγους (π.χ. συνέχιση

σπουδών για µεταπτυχιακό) δεν έχει κάνει έναρξη επαγγέλµατος

ως δικηγόρος και δεν είναι επιτηδευµατίας από άλλη αιτία.

Για τα ανωτέρω µερίσµατα οι δικηγόροι δεν υποβάλλουν συ-

γκεντρωτικές καταστάσεις πελατών, ενώ οι δικηγορικοί σύλλογοι

υποβάλλουν συγκεντρωτική κατάσταση προµηθευτών, ανά δικη-

γόρο, µε τον κωδικό «1» (αντισυµβαλλόµενοι µη υπόχρεοι).

αυτα γράφει ο δ.σ.α στη σελίδα του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ Ζ

Ως δικηγόρος, ΔΕΝ παρέχω υπηρεσία για να πάρω το μέρισμα, συνεπώς δεν κόβω απόδειξη, συνεπώς δεν υπάρχει Φ.Π.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...