Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΑΙΤ/ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ


GEORGE2

Ερώτηση

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ναι...

Κανονικά βάζεις ένα ποσό για αυτοπαράδοση και εκδίδεις την ΑΠΥ ως απόδειξη αυτοπαράδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν (και διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Σύμφωνα με το Σταματόπουλο: " Απόδειξη δωρεάν εκδίδεται όταν ελεύθερος επαγγελματίας δεν εισπράττει αμοιβή για λόγους κοινωνικούς, οικογενειακούς κλπ. Για υπηρεσίες δωρεάν από ελ. επαγγ., οι υπηρεσίες του οποίου υπόκεινται σε Φ.Π.Α. πρέπει στην Α.Π.Υ. να αναγράφεται ότι εκδίδεται και ως ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗΣ και ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Ο Φ.Π.Α. που αντιστοιχεί καθώς και η ένδειξη Φ.Π.Α. μη εκπιπτώμενος. "

Οπότε, αν και δεν εισπράττουμε τίποτα, ως προς το Φ.Π.Α. γεννάται υποχρέωση, στο ποσό που θα χρεώναμε αν παίρναμε χρήματα.

Ρίξε μια ματιά και σ' αυτό τον σύνδεσμο

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=69461

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπότε, αν και δεν εισπράττουμε τίποτα, ως προς το Φ.Π.Α. γεννάται υποχρέωση, στο ποσό που θα χρεώναμε αν παίρναμε χρήματα.

.......

Λάθος!! η υποχρέωση ανάγεται στο κόστος της υπηρεσίας και όχι στην συνήθη χρέωση..

Γι'αυτό και δεν .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και φίλε μου Σούλη αυτό το κόστος ΠΩΣ υπολογίζεται?

"Κόψε" εσύ με μηδέν ώστε να μην υπάρχει παράβαση μη έκδοσης στοιχείου και αν και πότε με το κακό σου κάνουν έλεγχο, άσε τον έλεγχο να βρει το κόστος και να σου βγάλει το ΦΠΑ που έπρεπε να πληρώσεις.

Καμιά πενηνταριά σελίδες χαρτί, άντε και λίγο μελάνι από τον εκτυπωτή, σου κοστίζει κάτι παραπάνω?

Βγάλε το ΦΠΑ στα παραπάνω να καταλάβεις τι "κλέβεις".

Μη αγχώνεσαι, για το θέμα αυτό, στο έχουν ξαναπεί άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα πράγματα δεν είναι συγκεκριμένα και υπάρχουν αοριστίες.

Πολύ μπλα μπλα στους Νόμους και άντε να ερμηνευθούν και άντε να εφαρμοστούν.

Ναι πραγματικά έχω ένα χάος στο μυαλό μου σχετικά με τις αποδείξεις ΔΩΡΕΑΝ-ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗ ,για το αν τελικά πρέπει να τις ''κόψω'' στον άντρα μου (ιατρό) στην μάνα μου (επιχειρηματία) και αν τις κόψω τί ποσά να βάλω κ.λ.π.

Απόψεις έχω ακούσει πολλά τον Νόμο τον διάβασα αλλά δεν μου λέει πουθενά ο Νόμος το ΠΟΣΟ που θα πρέπει να βάλω με ποιον τρόπο βγαίνει.

Δύο πράγματα συμβαίνουν ή ...είμαι νέα στο επάγγελμα και έχω ακόμη να δω πολλά ή ζητάω πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο νομος το λεει.

Εσυ δεν μπορεις να το βρεις.

Οσο ομως διαβαζεις και ψαχνεις, τοσο θα ανακαλυπτεις οτι εχεις να μαθεις πολλα ακομα (οχι μονο εσυ, ολοι μας).

Ν.2859/2000

Αρθρο 19

Παραγραφος 2

Περιπτωση β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το διάβασα και αναφέρεται στο σύνολο των εξόδων.....ΜΕ Φ.Π.Α ή χωρίς?

Και τί θα υπολογίσω και ΠΩΣ? πώς υπολογίζονται οι εργατοωρες,το μελάνι,το χαρτί κ.λ.π

Ξέρω ότι έχει πολυ συζητηθεί το θέμα αλλά να που οι απορίες συνεχίζονται.

Σ Ε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχοντας φτασει στο 2014 και με ολες τις αλλαγες που εχουν συμβει , στο θεμα των δωρεαν αποδειξεων εχει αλλαξει κατι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...