Προς το περιεχόμενο

002002 Επιστολή για διευκρινήσεις επί του θέματος της παρακράτησης και του χρόνου έκδοσης της ΑΠΥ των Ελευθέρων Επαγγελματιών από 1/1/2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη για κατι αντιθετως λαμβανω πολυ σοβαρα τις αποψεις ολων και διορθωνομαι απο αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι εύκολη η γραπτή επικοινωνία.

Δεν λεώ να ενταχθούμε πουθενά.

Λέω απλά να πιέσουμε και την Ομοσπονδία.

Τίποτα άλλο.

Τίποτα άλλο.

Ολες οι αναπτύξεις που κάνατε Κίμωνα και Διομήδη δεν με αφορούν.

Οχι ως αντίδραση σε αυτά που λέτε.

Δεν με αφορούν διότι αντιτάσσονται σε θέματα που ΔΕΝ ΕΝΝΟΏ.

Να μην ανησυχείτε λοιπόν.

Δεν λέω να ενταχθούμε κάπου συνδικαλιστικά.

Δεν λέω να μας αποροφίσει κάποιος συνδικαλιστικός φορέας.

Λέω το απλό: να πιέσουμε κι αυτούς..

Δεν θέλετε αυτούς; Ας πιέσουμε άλλους. Αλλά εγώ δεν θα ήθελα να αφήσω χωρις πίεση τους καθ' ύλην αρμόδιους

Διομήδη,Ρε συ μιλάς για θέματα που δεν ξεστόμησα καν.

Από την βάση δεν δουλεύουμε; Από την βάση δεν πιέζουμε; Επειδή είπα να πιέσουμε την Ομοσπονδία μας διότι θα κινήσουμε ΕΠΙΠΛΕΟΝ μηχανισμούς (δηλ. και την Ομοσπονδία και το Υπουργείο)είπα ότι εμπλεκόμαστε στα πλοκάμια του συνδικαλισμού; Δηλαδή το Υπουργείο στο οποίο θέλετε να στείλετε την επιστολή είναι καλύτερο; Η μήπως το Υπουργείο έχει ευθύνη για απάντηση και η Ομοσπονδία δεν έχει να πιέσει για αυτό;

Διομήδη και Κίμωνα,το να μάθω τον συνδικαλισμό (πόσο αχλάδια χωράει ο σάκος) απότην επιστολή μου, ξέρετε πολύ καλά ότι δεν εννούσα αυτό που έιπατε. Με προσβάλλεται αν λέτε ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ... Το έιπα βρε παιδιά με την λογική να δοκιμάσουμε (να δω πόσα αχλάδια χωράει ο σάκκος) μήπως μπορέι να βοηθήσει την Ομάδα μας και η Ομοσπονδία. Εκεί πήγαιναν τα αχλάδια...

Αυτό ρε γαμώτι τίποτα άλλο.

Δηλαδή με λίγα λόγια λέμε το ίδιο. Εχουμε τον ίδιο στόχο αλλά κολλήσαμε σε θέμα ανούσιο.Για αυτό σας λέω. Δεν σας το επιτάσσω.. Αφήστε να την στείλουμε την γαμημένη την επιστολή κι ας φάμε τα μούτρα μας. Χρεώστε το σε μένα. Ή στέιλτε την και το Υπουργείο. Θέλω να δω μονάχα το επιπεδο βοήθειας που μπορέι να μας προσφέρει η Ομοσπονδία.Τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπελόν αν δεν έχει κατεφέρει ο Κωστής επιστολή μέχρι την Παρασκευή πρέπει Δευτέρα να παρουσιάσουμε μια οι υπόλοιποι.

Την Παρασκευή ίσως καταφέρει να έχει και αρχική απάντηση ο Γιώργος1977 από το Υπουργείο για την δική του επιστολή.

Δεν έιναι κάτι δύσκολο παιδιά αυτό το θέμα. Ας ασχοληθούμε μόνο με την επιστολή. Τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω ερώτημα και απάντηση όπως αυτή δημοσιεύτηκε σε λογιστικό περιοδικό :

ΕΡΩΤΗΜΑ : Λογιστικό Γραφείο παίρνει αμοιβή 1200,00 € τον χρόνο. Από 1/1/2011 πρέπει να κόβει ΑΠΥ 100,00 € κάθε μήνα (Ν.3842/2010) ανεξάρτητα αν τα εισπράττει. Στο ποσό των 100,00 € θα γίνει παρακράτηση 20% ΦΕΕ ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ :

........................ επισημαίνουμε ότι βάσει των διατάξεων των άρθρων 12 και 13 του ΚΒΣ ως χρόνος έκδοσης της ΑΠΥ ορίζεται ο χρόνος κατά τον οποίο ολοκληρώνεται η παροχή ή στην περίπτωση που αυτή διαρκεί, ο χρόνος κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητή η αμοιβή, για το μέρος της υπηρεσίας που παρασχέθηκε. Έτσι θεωρείται ότι κατά το χρόνο έκδοσης της ΑΠΥ ολοκληρώνεται η συναλλαγή.

Περαιτέρω στην παρ.1 του άρθρου 58 του ΚΦΕ όπως τροποποιήθηκε με το Ν.3842/2010 ορίζεται ότι από 1/1/2011 θα παρακρατείται φόρος 20% στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει το ποσό των 300 €. Με βάση τα παραπάνω καθίσταται σαφές ότι στην περίπτωση που εκδίδεται απόδειξη παροχής υπηρεσιών 100 € δεν θα υφίσταται υποχρέωση παρακράτησης φόρου 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το περιοδικό συναλλαγή θεωρεί το φορολογικό στοιχείο.

Τότε γιατί δεν έγραψαν στην διαταγή ότι:

"όταν υπερβαίνει τα 300 το κάθε φορολογικό στοιχείο δεν κάνεις παρακράτηση"

αλλά έγραψαν

"όταν υπερβαίνει τα 300 το κάθε συναλλαγή δεν κάνεις παρακράτηση"

Πρεπει να διευκρινιστεί τι ακριβώς είναι η "συναλλαγή"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη συνάδελφοι, φίλοι τε και λοιποί συμφορουμίτες, γιατί τόση σύγχυση για την έννοια συναλλαγή;

Τόσοι οικονομολόγοι σε ένα site, τόσα πανεπιστήμια και δεν ξέρετε τι σημαίνει η λέξη;

Μήπως το παρατραβάτε;

Τόση γραφειοκρατία πλέον; Να βγει ΠΟΛ και γι αυτό;

Ειλικρινά απορώ...

Τα θέλει ο πω πω (πώς;) μας! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι εύκολη η γραπτή επικοινωνία.

Δεν λεώ να ενταχθούμε πουθενά.

Λέω απλά να πιέσουμε και την Ομοσπονδία.

Τίποτα άλλο.

Τίποτα άλλο.

Ολες οι αναπτύξεις που κάνατε Κίμωνα και Διομήδη δεν με αφορούν.

Οχι ως αντίδραση σε αυτά που λέτε.

Δεν με αφορούν διότι αντιτάσσονται σε θέματα που ΔΕΝ ΕΝΝΟΏ.

Να μην ανησυχείτε λοιπόν.

Δεν λέω να ενταχθούμε κάπου συνδικαλιστικά.

Δεν λέω να μας αποροφίσει κάποιος συνδικαλιστικός φορέας.

Λέω το απλό: να πιέσουμε κι αυτούς..

Δεν θέλετε αυτούς; Ας πιέσουμε άλλους. Αλλά εγώ δεν θα ήθελα να αφήσω χωρις πίεση τους καθ' ύλην αρμόδιους

Διομήδη,Ρε συ μιλάς για θέματα που δεν ξεστόμησα καν.

Από την βάση δεν δουλεύουμε; Από την βάση δεν πιέζουμε; Επειδή είπα να πιέσουμε την Ομοσπονδία μας διότι θα κινήσουμε ΕΠΙΠΛΕΟΝ μηχανισμούς (δηλ. και την Ομοσπονδία και το Υπουργείο)είπα ότι εμπλεκόμαστε στα πλοκάμια του συνδικαλισμού; Δηλαδή το Υπουργείο στο οποίο θέλετε να στείλετε την επιστολή είναι καλύτερο; Η μήπως το Υπουργείο έχει ευθύνη για απάντηση και η Ομοσπονδία δεν έχει να πιέσει για αυτό;

Διομήδη και Κίμωνα,το να μάθω τον συνδικαλισμό (πόσο αχλάδια χωράει ο σάκος) απότην επιστολή μου, ξέρετε πολύ καλά ότι δεν εννούσα αυτό που έιπατε. Με προσβάλλεται αν λέτε ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ... Το έιπα βρε παιδιά με την λογική να δοκιμάσουμε (να δω πόσα αχλάδια χωράει ο σάκκος) μήπως μπορέι να βοηθήσει την Ομάδα μας και η Ομοσπονδία. Εκεί πήγαιναν τα αχλάδια...

Αυτό ρε γαμώτι τίποτα άλλο.

Δηλαδή με λίγα λόγια λέμε το ίδιο. Εχουμε τον ίδιο στόχο αλλά κολλήσαμε σε θέμα ανούσιο.Για αυτό σας λέω. Δεν σας το επιτάσσω.. Αφήστε να την στείλουμε την γαμημένη την επιστολή κι ας φάμε τα μούτρα μας. Χρεώστε το σε μένα. Ή στέιλτε την και το Υπουργείο. Θέλω να δω μονάχα το επιπεδο βοήθειας που μπορέι να μας προσφέρει η Ομοσπονδία.Τίποτα άλλο.

Κωστή , προσωπικα το δήλωσα και απο προχτές , οποιαδήποτε επιστολή αποφασίσει η ομάδα να στείλουμε εγω θα την υπογράψω και το ξέρεις .

Οπως επίσης ξέρεις ότι όσα σου λέω στα λέω για το καλό σου ,

διότι θεωρώ ότι αναλώνεσαι και χαλάς την ζαχαρένια σου,

γιατί έχεις πορωθεί με τους συλλόγους

με τις ομοσπονδίες και τα επιμελητήρια.

Βεβαια αυτό είναι δικό σου θέμα και εμένα δεν μου πέφτει λόγος,

ετσι και αλλιως τα έχουμε συζητήσει τόσες φορές.

Ελπίζω να μην εννοείς ότι σε προσέβαλα διότι θα με αναγκάσεις να έρθω στα Χανιά να σε κεράσω τον καφέ που σου χρωστάω. :D :D

Δες μια ωραία που βρήκα

Οι φίλοι όντε θα σμίξουνε η γής σα να δακρυώνει

και τα βουνά ραγίζουνε κι η θάλασσα φουντώνει

Φιλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη συνάδελφοι, φίλοι τε και λοιποί συμφορουμίτες, γιατί τόση σύγχυση για την έννοια συναλλαγή;

Τόσοι οικονομολόγοι σε ένα site, τόσα πανεπιστήμια και δεν ξέρετε τι σημαίνει η λέξη;

Μήπως το παρατραβάτε;

Τόση γραφειοκρατία πλέον; Να βγει ΠΟΛ και γι αυτό;

Ειλικρινά απορώ...

Τα θέλει ο πω πω (πώς;) μας! :D

Ετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ,

γουστάρωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω,

παρακράτηση στην μιζαααααααααααααα, σωθήκαμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.

:D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη συνάδελφοι, φίλοι τε και λοιποί συμφορουμίτες, γιατί τόση σύγχυση για την έννοια συναλλαγή;

Τόσοι οικονομολόγοι σε ένα site, τόσα πανεπιστήμια και δεν ξέρετε τι σημαίνει η λέξη;

Μήπως το παρατραβάτε;

Τόση γραφειοκρατία πλέον; Να βγει ΠΟΛ και γι αυτό;

Ειλικρινά απορώ...

Τα θέλει ο πω πω (πώς;) μας! :D

Δεν ξέρω άν αστειεύσαι, αλλά αν δεν αστειέυσαι, πες μου πια είναι η συναλλαγή σου από 1/1/2011 στο δικό σου γραφείο με έναν τυχαίο πελάτη σου. Ορισε την με ποσό.

Εκτός κι αν εννοείς να το αφήσουμε όπως είναι, ετσι που δεν είναι διευκρινισμένο και να το δουλεύουμε όπως μας βολεύει ...

(ή μήπως λέω εγώ να μας δουλεύουν όπως τους βολέυει..)

ή μήπως εννοείς συναλλαγή = μίζα και κάνεις αστείο;

Είπαμε ο γραπτός λόγος είναι δύσκολος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φίλοι όντε θα σμίξουνε η γής σα να δακρυώνει

και τα βουνά ραγίζουνε κι η θάλασσα φουντώνει

Την κρατώ και με χαρά και δεν χρειάζεται να σου εξηγήσω την εκτίμηση μου για σένα.

Περισσότερο το γράφω για τους αναγνώστες μην βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα.

Πάντως η διαφωνία μας βασίζεται σε ένα βασικό θέμα και προσπαθούμε πάνω από 3χρόνια να το λύσουμε.

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η γνωμη σου για την συμμετοχή μας στις "συνδικαλιστικές" ή "επιστημονικές" ομάδες.

Δύσκολα θα συμφωνήσουμε σε αυτό το θέμα.

Αλλά σε παρακολουθώ για να δω αν τελικά εχεις δίκιο.

Και πιστεύω ότι ανάλογα με παρακολουθείς και συ.

Ας μας δείξει ο χρόνος λοιπόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω άν αστειεύσαι, αλλά αν δεν αστειέυσαι, πες μου πια είναι η συναλλαγή σου από 1/1/2011 στο δικό σου γραφείο με έναν τυχαίο πελάτη σου. Ορισε την με ποσό.

Εκτός κι αν εννοείς να το αφήσουμε όπως είναι, ετσι που δεν είναι διευκρινισμένο και να το δουλεύουμε όπως μας βολεύει ...

(ή μήπως λέω εγώ να μας δουλεύουν όπως τους βολέυει..)

ή μήπως εννοείς συναλλαγή = μίζα και κάνεις αστείο;

Είπαμε ο γραπτός λόγος είναι δύσκολος....

Συναλλαγή κατ΄αρχήν είναι η μεταξύ δυο προσώπων ανταλλαγή αγαθών και υπηρεσιών για άλλα αγαθά ή υπηρεσίες, ή για κάποιο χρηματικό ποσό.

Εάν λοιπόν πληρώνεσαι με το μήνα η συναλλαγή είναι οι υπηρεσίες του μηνός που προσέφερες, για το συμφωνηθέν χρηματικό ποσό.

Άν πάλι πληρώνεσαι με το χρόνο η συναλλαγή είναι οι υπηρεσίες που προσέφερες στο έτος, για το αντίστοιχο χρηματικό ποσό.

Αν εκδώσεις ΑΠΥ επί πιστώσει για τις υπηρεσίες ενός μήνα, τότε αυτόματα ορίζεις ότι η συναλλαγή αφορά σε αυτό το μήνα και απαιτείς την πληρωμή σου γι αυτές τις υπηρεσίες του μηνός.

Όμοια και για το έτος.

Είναι ευρώ είναι απλό... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναλλαγή κατ΄αρχήν είναι η μεταξύ δυο προσώπων ανταλλαγή αγαθών και υπηρεσιών για άλλα αγαθά ή υπηρεσίες, ή για κάποιο χρηματικό ποσό.

Εάν λοιπόν πληρώνεσαι με το μήνα η συναλλαγή είναι οι υπηρεσίες του μηνός που προσέφερες, για το συμφωνηθέν χρηματικό ποσό.

Άν πάλι πληρώνεσαι με το χρόνο η συναλλαγή είναι οι υπηρεσίες που προσέφερες στο έτος, για το αντίστοιχο χρηματικό ποσό.

Αν εκδώσεις ΑΠΥ επί πιστώσει για τις υπηρεσίες ενός μήνα, τότε αυτόματα ορίζεις ότι η συναλλαγή αφορά σε αυτό το μήνα και απαιτείς την πληρωμή σου γι αυτές τις υπηρεσίες του μηνός.

Όμοια και για το έτος.

Είναι ευρώ είναι απλό... :)

Αγαπητέ συνάδελφε η έννοια της συναλλαγής δεν έχει να κάνει με τον χρόνο που πληρώνεσαι για τις

υπηρεσίες,που πρόσφερες και την αμοιβή που έλαβες.

Σε πολύ απλά ελληνικά συναλλαγή σημαίνει ανταλλαγή μεταξύ δύο μερών τουλάχιστον, και εκτός από

ορισμένες συγκεκριμένες περιπτώσεις,(π.χ ο υδραυλικός πληρώθηκε για την βρύση που έβαλε στο σπίτι σου),η συναλλαγή είναι πολύ δύσκολο να ερμηνευτεί,αλλά

ακόμα και πότε τελειώνει κυρίως.

Πιστεύω ότι στο Νόμο,δεν έπρεπε να μπεί η λέξη συναλλαγή,αλλά κάποια άλλη λέξη ή φράση ανάλογα με

το τι θέλουν να εκφράσουν οι συντάκτες του Νόμου.

Δεν πιστεύω ότι τόσοι άνθρωποι είμαστε άχρηστοι και δεν μπορούμε να ερμηνεύσουμε μια λέξη???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο με το συγκεκριμένο θέμα .......

Μιας και αρχίζει και ξαναζεσταίνει το θέμα με την ομάδα , μήπως ένα καλό θέμα που θα πρέπει να παρακολουθούμε και να είμαστε σε εγρήγορση είναι και το θέμα των αμοιβών μας, διότι καλές χρύσες οι παρεμβάσεις που έχουμε κάνει αλλά μήπως, λέω μήπως να αρχίζαμε να φτιάχνουμε ένα κείμενο που να αφορά τη συσχέτιση των αμοιβών με το επάγγελμα ?

Το βάζω διότι από όσα (και όσο προλαβαίνω) ακούω οι ελάχιστες αμοιβές των νομικών μάλλον θα παραμείνουν .....

Αυτά και για το θέμα με την παρακράτηση , νομίζω τελικά ότι ο νομόθετης απλά έκανε γκάφα με τον όρο συναλλαγή που όπως είδαμε είναι ερμηνεύσιμο κατά το δοκούν .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φίλοι όντε θα σμίξουνε η γής σα να δακρυώνει

και τα βουνά ραγίζουνε κι η θάλασσα φουντώνει

Την κρατώ και με χαρά και δεν χρειάζεται να σου εξηγήσω την εκτίμηση μου για σένα.

...........

Εγω πάλι δεν εχω να προσθέσω τίποτα επί της ουσίας (αν και μάλλον αναζητείται η ουσία γενικώς και ειδικώς) οπότε επειδή όταν και αν βγώ στη σύνταξη λέω να το ρίξω στην φιλολογική ενασχόληση είπα να κάνω προπόνηση με την φιλολογική επιμέλεια του Παραπάνω.

η σωστή φράση είναι ...

....η γης αναδακρυώνει.... που σημαίνει δακρύζει/βουρκώνει χωρίς να κλαίει. Από συγκίνηση πχ.

Περίμενα να το διορθώσει ο Κωστής........

Για του λόγου το αληθές..... απαντάται συχνά η λέξη στον Ερωτόκριτο.

πχ στο στίχο 996 στην μονομαχία του Κρητικού με το Σπιθόλιοντα

Όλο το πλήθος του λαού τρομάσσει και φοβάται,

αναδακρυώνει και πονεί, τον Kρητικό λυπάται.

και λίγο παρακάτω στο στίχο 1158

Ήπεσε κάτω το θεριό, τα μάτια του γρυλώνει,

φαρμάκι φτει με τους αφρούς, τα μάτια αναδακρυώνει.

εμουγκαλίστη τρεις φορές το φοβερόν του στόμα,

κ' εβρόντησεν ο Oυρανός, κ' εσείστηκε το χώμα.

και βέβαια στο πλέον γνωστό κομμάτι από τον αποχωρισμό του Ερωτόκριτου και της Αρετούσας

Tην ώρα που αρραβωνιαστείς, να βαραναστενάξεις,

κι όντε σα νύφη στολιστείς, σαν παντρεμένη αλλάξεις,

ν' αναδακρυώσεις και να πεις· "Pωτόκριτε καημένε,

τά σου'ταξα λησμόνησα, τό'θελες πλιό δεν έναι."

και σε πολλά άλλα σημεία βέβαια....

για την φιλολογική επιμέλεια...

ype

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Εγω πάλι δεν εχω να προσθέσω τίποτα επί της ουσίας (αν και μάλλον αναζητείται η ουσία γενικώς και ειδικώς) οπότε επειδή όταν και αν βγώ στη σύνταξη λέω να το ρίξω στην φιλολογική ενασχόληση είπα να κάνω προπόνηση με την φιλολογική επιμέλεια του Παραπάνω.

η σωστή φράση είναι ...

....η γης αναδακρυώνει.... που σημαίνει δακρύζει/βουρκώνει χωρίς να κλαίει. Από συγκίνηση πχ.

Περίμενα να το διορθώσει ο Κωστής........

Για του λόγου το αληθές..... απαντάται συχνά η λέξη στον Ερωτόκριτο.

πχ στο στίχο 996 στην μονομαχία του Κρητικού με το Σπιθόλιοντα

και λίγο παρακάτω στο στίχο 1158

και βέβαια στο πλέον γνωστό κομμάτι από τον αποχωρισμό του Ερωτόκριτου και της Αρετούσας

και σε πολλά άλλα σημεία βέβαια....

για την φιλολογική επιμέλεια...

ype

:rolleyes:

Σε ευχαριστουμε για την ενημέρωση και ζητω συγνώμη γαι την λάθος αντιγραφη , αλλα δεν γνωριζα όλες αυτες τις πολύ ομορφες λεπτομέρειες.

Ευχομαι ολόψυχα να κανεις το ονειρο σου πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνατε? κόψατε τις ΑΠΥ?? κάνατε παρακράτηση?? εγώ πάντως δεν έχω εισπράξει ούτε ένα ευρώ από τους πελάτες μου για το Ιανουάριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΔΗΜ. ΓΡΑΒΙΑ

Δ. Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων όταν οι αμοιβές αυτές ξεπερνούν το όριο των 300,00 €.

Η παράγραφος 1 του άρθρου 58 του ν. 2238/1994 όπως αυτή ισχύει σήμερα, έχει ως εξής:

« Άρθρο 58. Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων.

1. Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ. Ο φόρος παρακρατείται από τις δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης και λοιπά νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, κοινωφελή ιδρύματα, οργανισμούς και επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, δημόσιες επιχειρήσεις, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα ή πιστωτικούς οργανισμούς, συνεταιρισμούς και ενώσεις τους, συλλόγους γενικά και ενώσεις προσώπων ανεξάρτητα από το σκοπό τους, καθώς και από επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες που τηρούν βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, κατά την καταβολή των αμοιβών. Επίσης, οι υπόχρεοι του προηγούμενου εδαφίου, όταν για την επαγγελματική τους εξυπηρέτηση ή για την εκτέλεση του σκοπού τους καταβάλλουν σε τρίτους, εκτός από τα πρόσωπα που αναφέρονται στην παρ. 3 του άρθρου 2 του π.δ. 186/1992, προμήθειες, μεσιτείες, αμοιβές ή άλλες κάθε είδους παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας, ενοίκια αυτοκινήτων, μηχανημάτων ή άλλων κινητών πραγμάτων, εφόσον σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ορίζεται από το π.δ. 186/1992 η έκδοση θεωρημένου αποδεικτικού στοιχείου από το δικαιούχο των αμοιβών αυτών, οφείλουν να παρακρατούν κατά την καταβολή της αμοιβής φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό αυτής.

Ειδικά για τις παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας που καταβάλλονται από τους εκμεταλλευτές επιβατικών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης, ο παραπάνω συντελεστής περιορίζεται σε ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%).

Εξαιρούνται της παρακράτησης φόρου εισοδήµατος όσοι αποκτούν εισόδηµα από τη διανοµή διαφηµιστικών εντύπων το οποίο δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ ετησίως.

Εξαιρούνται από την παρακράτηση οι προμήθειες που καταβάλλονται από ασφαλιστικές εταιρίες στους νόμιμους αντιπροσώπους ή εξουσιοδοτημένους γενικούς ή απλούς πράκτορες τους.

Οι διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της περίπτωσης ε' της παραγράφου 1 του άρθρου 55 εφαρμόζονται ανάλογα.

[ Οι λέξεις «εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ» στο τέλος του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 58, τέθηκαν όπως προστέθηκαν με την παράγραφο 11 του άρθρου 6 του ν. 3842/2010 και ισχύει από 1ης Ιανουαρίου 2011, σύμφωνα με την περίπτωση η' της παραγράφου 1 του άρθρου 92 του ιδίου νόμου ].

Σχολιασμός:

Με την παράγραφο 11 του άρθρου 6 του ν. 3842/2010, τροποποιήθηκε το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. Μετά την τροποποίηση αυτή, η παρακράτηση του φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα, θα γίνεται από τις δημόσιες υπηρεσίες, τους ΟΤΑ, τα ΝΠΔΔ, κοινωφελή ιδρύματα, δημόσιες επιχειρήσεις, επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα, συλλόγους και επιχειρήσεις γενικά όταν η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια ευρώ (300). Για το όριο των τριακοσίων ευρώ (300) λαμβάνεται υπόψη, η αξία του εισοδήματος κατά συναλλαγή, με βάση το προβλεπόμενο στοιχείο που εκδίδεται σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Β.Σ., χωρίς να λαμβάνεται υπόψη ο ΦΠΑ. Επίσης, το όριο των τριακοσίων ευρώ ανά συναλλαγή, συνδέεται με την αξία της πράξης ή των παρεχόμενων υπηρεσιών, όπως προκύπτει από την τυχόν υπογραφείσα σύμβαση ή οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο στοιχείο (Υπουργικές αποφάσεις περί ελαχίστων αμοιβών κλπ.) και όχι με την τμηματική εξόφληση της συναλλαγής.

Οι παραπάνω διατάξεις ισχύουν σύμφωνα με την περίπτωση η΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 92 του νόμου αυτού, για συναλλαγές που γίνονται από 1/1/2011 και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΔΗΜ. ΓΡΑΒΙΑ

Δ. Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων όταν οι αμοιβές αυτές ξεπερνούν το όριο των 300,00 €.

Η παράγραφος 1 του άρθρου 58 του ν. 2238/1994 όπως αυτή ισχύει σήμερα, έχει ως εξής:

« Άρθρο 58. Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων.

1. Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ. Ο φόρος παρακρατείται από τις δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης και λοιπά νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, κοινωφελή ιδρύματα, οργανισμούς και επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, δημόσιες επιχειρήσεις, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα ή πιστωτικούς οργανισμούς, συνεταιρισμούς και ενώσεις τους, συλλόγους γενικά και ενώσεις προσώπων ανεξάρτητα από το σκοπό τους, καθώς και από επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες που τηρούν βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων, κατά την καταβολή των αμοιβών. Επίσης, οι υπόχρεοι του προηγούμενου εδαφίου, όταν για την επαγγελματική τους εξυπηρέτηση ή για την εκτέλεση του σκοπού τους καταβάλλουν σε τρίτους, εκτός από τα πρόσωπα που αναφέρονται στην παρ. 3 του άρθρου 2 του π.δ. 186/1992, προμήθειες, μεσιτείες, αμοιβές ή άλλες κάθε είδους παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας, ενοίκια αυτοκινήτων, μηχανημάτων ή άλλων κινητών πραγμάτων, εφόσον σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ορίζεται από το π.δ. 186/1992 η έκδοση θεωρημένου αποδεικτικού στοιχείου από το δικαιούχο των αμοιβών αυτών, οφείλουν να παρακρατούν κατά την καταβολή της αμοιβής φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό αυτής.

Ειδικά για τις παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας που καταβάλλονται από τους εκμεταλλευτές επιβατικών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης, ο παραπάνω συντελεστής περιορίζεται σε ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%).

Εξαιρούνται της παρακράτησης φόρου εισοδήµατος όσοι αποκτούν εισόδηµα από τη διανοµή διαφηµιστικών εντύπων το οποίο δεν υπερβαίνει το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ ετησίως.

Εξαιρούνται από την παρακράτηση οι προμήθειες που καταβάλλονται από ασφαλιστικές εταιρίες στους νόμιμους αντιπροσώπους ή εξουσιοδοτημένους γενικούς ή απλούς πράκτορες τους.

Οι διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της περίπτωσης ε' της παραγράφου 1 του άρθρου 55 εφαρμόζονται ανάλογα.

[ Οι λέξεις «εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ» στο τέλος του πρώτου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου 58, τέθηκαν όπως προστέθηκαν με την παράγραφο 11 του άρθρου 6 του ν. 3842/2010 και ισχύει από 1ης Ιανουαρίου 2011, σύμφωνα με την περίπτωση η' της παραγράφου 1 του άρθρου 92 του ιδίου νόμου ].

Σχολιασμός:

Με την παράγραφο 11 του άρθρου 6 του ν. 3842/2010, τροποποιήθηκε το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 58 του Κ.Φ.Ε. Μετά την τροποποίηση αυτή, η παρακράτηση του φόρου με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα, θα γίνεται από τις δημόσιες υπηρεσίες, τους ΟΤΑ, τα ΝΠΔΔ, κοινωφελή ιδρύματα, δημόσιες επιχειρήσεις, επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα, συλλόγους και επιχειρήσεις γενικά όταν η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια ευρώ (300). Για το όριο των τριακοσίων ευρώ (300) λαμβάνεται υπόψη, η αξία του εισοδήματος κατά συναλλαγή, με βάση το προβλεπόμενο στοιχείο που εκδίδεται σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Β.Σ., χωρίς να λαμβάνεται υπόψη ο ΦΠΑ. Επίσης, το όριο των τριακοσίων ευρώ ανά συναλλαγή, συνδέεται με την αξία της πράξης ή των παρεχόμενων υπηρεσιών, όπως προκύπτει από την τυχόν υπογραφείσα σύμβαση ή οποιοδήποτε άλλο πρόσφορο στοιχείο (Υπουργικές αποφάσεις περί ελαχίστων αμοιβών κλπ.) και όχι με την τμηματική εξόφληση της συναλλαγής.

Οι παραπάνω διατάξεις ισχύουν σύμφωνα με την περίπτωση η΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 92 του νόμου αυτού, για συναλλαγές που γίνονται από 1/1/2011 και μετά

εγω με λυπη μου διαπιστωνω οτι ουτε στα πιο απλα πραγματα δεν μπορουμε να συμφωνησουμε

για αυτο εχουμε κανει το επαγγελμα μας να μην πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με λυπη μου διαπιστωνω οτι ουτε στα πιο απλα πραγματα δεν μπορουμε να συμφωνησουμε

για αυτο εχουμε κανει το επαγγελμα μας να μην πω

Προφανώς επειδή τελικά δεν είναι απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά δεν έχει να κάνει με συμφωνία μεταξύ μας αλλά με το τι πραγματικά θέλει να πει ο ΄΄ο ποιητής΄΄ . Δηλαδή για μας η συναλλαγή είναι μια για όλο το χρόνο; Και έχουμε τμηματικές εξοφλήσεις ; ή είναι μηνιαία συναλλαγή γιατί τον άλλο μήνα ο πελάτης έχει αλλάξει λογιστή.

Και γιατί τότε στο παράδειγμα του ΚΒΣ αναφέρει το τρίμηνο και την τρίμηνη ΑΠΥ;

Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η συναλλαγή που αναφέρεται ο νομοθέτης είναι η χρονική οριοθέτηση που θέτουμε στη συμφωνία μας με τον πελάτη για την απαίτηση της αμοιβής μας που αυτομάτως σημαίνει και την έκδοση ΑΠΥ.

Έχοντας λοιπόν μια σύμβαση που αναφέρει πληρωμή κάθε τρίμηνο οριοθετούμε το χρόνο που θα εκδώσουμε την ΑΠΥ (συναλλαγή) άσχετα αν θα την πληρωθούμε τμηματικά τους επόμενους μήνες(τμηματική εξόφληση). Αν τώρα η ΑΠΥ ξεπερνά τα 300 ευρώ θα γίνει παρακράτηση 20%.

Μπορούμε να το δούμε το θέμα και από την πλευρά των επαγγελμάτων όπως λογοθεραπευτές που έχουν πρόσθετο βιβλίο το οποίο αναφέρει την διαρκή υπηρεσία από πότε αρχίζει και πότε τελειώνει ανεξάρτητα των επισκέψεων και στο τέλος εκδίδεται η ΑΠΥ αθεώρητη.

Πρακτικά και για να μην κουράζω το πρόβλημα δημιουργείται με πελάτες που θέλουν να πληρώνουν το τρίμηνο ή ετήσια και με το δικό μας πρόβλημα που ή θα πρέπει να είμαστε συνέχεια για θεώρηση ή να βάλουμε μηχανισμό για την έκδοση ή οτιδήποτε άλλο σκαρφιστούν. Πελάτες που μας πληρώνουν με το μήνα δεν νομίζω ότι έχουμε πρόβλημα να τους κόβουμε κάθε μήνα ΑΠΥ.

¨Η μήπως οι ασάφεια είναι για να μας έχουν στο χέρι κατά την κρίση του κάθε ελεγκτή και να συνεχίσουν το μπάχαλο που δημιουργούν τόσα χρόνια ζητώντας άλλα η μια δου και άλλα η άλλη;

Για αυτό θέλουμε την διευκρίνιση για να μην τρέχουμε μετά στα δικαστήρια να αποδείξουμε τα

΄΄ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ΄΄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά δεν έχει να κάνει με συμφωνία μεταξύ μας αλλά με το τι πραγματικά θέλει να πει ο ΄΄ο ποιητής΄΄ . Δηλαδή για μας η συναλλαγή είναι μια για όλο το χρόνο; Και έχουμε τμηματικές εξοφλήσεις ; ή είναι μηνιαία συναλλαγή γιατί τον άλλο μήνα ο πελάτης έχει αλλάξει λογιστή.

Και γιατί τότε στο παράδειγμα του ΚΒΣ αναφέρει το τρίμηνο και την τρίμηνη ΑΠΥ;

Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η συναλλαγή που αναφέρεται ο νομοθέτης είναι η χρονική οριοθέτηση που θέτουμε στη συμφωνία μας με τον πελάτη για την απαίτηση της αμοιβής μας που αυτομάτως σημαίνει και την έκδοση ΑΠΥ.

Έχοντας λοιπόν μια σύμβαση που αναφέρει πληρωμή κάθε τρίμηνο οριοθετούμε το χρόνο που θα εκδώσουμε την ΑΠΥ (συναλλαγή) άσχετα αν θα την πληρωθούμε τμηματικά τους επόμενους μήνες(τμηματική εξόφληση). Αν τώρα η ΑΠΥ ξεπερνά τα 300 ευρώ θα γίνει παρακράτηση 20%.

Μπορούμε να το δούμε το θέμα και από την πλευρά των επαγγελμάτων όπως λογοθεραπευτές που έχουν πρόσθετο βιβλίο το οποίο αναφέρει την διαρκή υπηρεσία από πότε αρχίζει και πότε τελειώνει ανεξάρτητα των επισκέψεων και στο τέλος εκδίδεται η ΑΠΥ αθεώρητη.

Πρακτικά και για να μην κουράζω το πρόβλημα δημιουργείται με πελάτες που θέλουν να πληρώνουν το τρίμηνο ή ετήσια και με το δικό μας πρόβλημα που ή θα πρέπει να είμαστε συνέχεια για θεώρηση ή να βάλουμε μηχανισμό για την έκδοση ή οτιδήποτε άλλο σκαρφιστούν. Πελάτες που μας πληρώνουν με το μήνα δεν νομίζω ότι έχουμε πρόβλημα να τους κόβουμε κάθε μήνα ΑΠΥ.

¨Η μήπως οι ασάφεια είναι για να μας έχουν στο χέρι κατά την κρίση του κάθε ελεγκτή και να συνεχίσουν το μπάχαλο που δημιουργούν τόσα χρόνια ζητώντας άλλα η μια δου και άλλα η άλλη;

Για αυτό θέλουμε την διευκρίνιση για να μην τρέχουμε μετά στα δικαστήρια να αποδείξουμε τα

΄΄ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ΄΄

εγω παντως θα κοβω την απυ καθε τριμηνο χωρις συμφωνητικο

και θα κανω παρακρατηση ασχετως με το ποσο της απυ για να εχω

και το κεφαλι μου ησυχο

Το προβλημα ειναι με τους μεγαλολογιστες συναδελφους

που εχουν 150-200 πελατες και θα τρελλαθουν να εκδιδουν απυ

εγω παντως δεν εχω τετοιο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, να ζητήσω συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά λόγω ενός ατυχήματος την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν εκτός. Μίλησα τηλεφωνικά με τον συντάκτη της συγκεκριμένης διάταξης και του έθεσα τους προβληματισμούς όλων μας. Το ρεζουμέ είναι το εξής. Αν υπάρχει συμφωνητικό από το οποίο για παράδειγμα προκύπτει αμοιβή έστω 1.200,00 το χρόνο και εκδίδουμε Α.Π.Υ. κάθε μήνα 100,00, τότε στην απόδειξη αυτή θα διενεργούμε παρακράτηση 20%. Αν δεν έχουμε συμφωνητικό, τότε δεν τίθεται θέμα παρακράτησης (στο ίδιο παράδειγμα) αφού δεν προκύπτει από κάπου η ετήσια αμοιβή μας. Δε σας μεταφέρω ολόκληρη τη στιχομυθία, γιατί θα γελάσετε με το σκεπτικό που μπήκε αυτή η διάταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, να ζητήσω συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά λόγω ενός ατυχήματος την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν εκτός. Μίλησα τηλεφωνικά με τον συντάκτη της συγκεκριμένης διάταξης και του έθεσα τους προβληματισμούς όλων μας. Το ρεζουμέ είναι το εξής. Αν υπάρχει συμφωνητικό από το οποίο για παράδειγμα προκύπτει αμοιβή έστω 1.200,00 το χρόνο και εκδίδουμε Α.Π.Υ. κάθε μήνα 100,00, τότε στην απόδειξη αυτή θα διενεργούμε παρακράτηση 20%. Αν δεν έχουμε συμφωνητικό, τότε δεν τίθεται θέμα παρακράτησης (στο ίδιο παράδειγμα) αφού δεν προκύπτει από κάπου η ετήσια αμοιβή μας. Δε σας μεταφέρω ολόκληρη τη στιχομυθία, γιατί θα γελάσετε με το σκεπτικό που μπήκε αυτή η διάταξη.

ΚΑΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, να ζητήσω συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά λόγω ενός ατυχήματος την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν εκτός. Μίλησα τηλεφωνικά με τον συντάκτη της συγκεκριμένης διάταξης και του έθεσα τους προβληματισμούς όλων μας. Το ρεζουμέ είναι το εξής. Αν υπάρχει συμφωνητικό από το οποίο για παράδειγμα προκύπτει αμοιβή έστω 1.200,00 το χρόνο και εκδίδουμε Α.Π.Υ. κάθε μήνα 100,00, τότε στην απόδειξη αυτή θα διενεργούμε παρακράτηση 20%. Αν δεν έχουμε συμφωνητικό, τότε δεν τίθεται θέμα παρακράτησης (στο ίδιο παράδειγμα) αφού δεν προκύπτει από κάπου η ετήσια αμοιβή μας. Δε σας μεταφέρω ολόκληρη τη στιχομυθία, γιατί θα γελάσετε με το σκεπτικό που μπήκε αυτή η διάταξη.

Σιδερένιος καταρχήν.

Ωραία, θεωρούν "συναλλαγή" το ποσό του συμφωνητικού ( αν υπάρχει ) ειδάλλως το ποσό της κάθε απόδειξης.

Υ.Γ.1): Για πιο λόγο να μην γελάσουμε με το σκεπτικό τους;

Υ.Γ.2): Τώρα θα ανοίξουμε κουβέντα για τα συμφωνητικά; Υπάρχει υποχρέωση......;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, να ζητήσω συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά λόγω ενός ατυχήματος την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν εκτός. .........

Κωστή, περαστικά να 'ναι και σιδερένιος.................

Με τη μηχανή...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...