Προς το περιεχόμενο

002002 Επιστολή για διευκρινήσεις επί του θέματος της παρακράτησης και του χρόνου έκδοσης της ΑΠΥ των Ελευθέρων Επαγγελματιών από 1/1/2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθετω ερωτηση και απαντηση οπως αυτη δημοσιευτηκε σε περιοδικο

Παρακράτηση φόρου λογιστή

Λογιστής-φοροτεχνικός ο οποίος εκδίδει Α.Π.Υ. κατά την είσπραξη από 1/1/2011 θα υπόκειται σε παρακράτηση φόρου 20% αν η Α.Π.Υ. είναι κάτω των 300 €? Το ρωτώ αυτό διότι τα 300 € είναι ανά συναλλαγή. Στην περίπτωση αυτή συναλλαγή θεωρείται η κάθε Α.Π.Υ. ? Μήπως πρέπει να γίνει συμφωνητικό? Αν ναι μπορεί να γίνει συμφωνητικό στο οποίο να ορίζεται αμοιβή μηνιαία ή τριμηνιαία έτσι ώστε να μην ξεπερνά τα 300 € για την αποφυγή της παρακράτησης;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Από τις διατάξεις του άρθρου 13 του ΚΒΣ όπως τροποποιήθηκαν με το άρθρο 19 του Ν.3842/2010 και ισχύουν από την 1/1/2011, όπως επίσης και από την ερμηνευτική εγκύκλιο ΠΟΛ.1091/2010 συνάγεται ότι χρόνος έκδοσης της Α.Π.Υ σε περιπτώσεις διαρκούς παροχής υπηρεσίας είναι αυτός κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής.

Ο χρόνος δηλαδή κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητή η αμοιβή (ασχέτως πλέον του αν πράγματι καταβάλλεται) θεωρείται ως χρόνος ολοκλήρωσης της συναλλαγής. Το πότε καθίσταται απαιτητή η αμοιβή της παρασχεθείσας υπηρεσίας είναι θέμα συμφωνίας των μερών. Εάν για παράδειγμα μεταξύ λογιστή και πελάτη του έχει συμφωνηθεί ότι ο λογιστής αναλαμβάνει την τήρηση βιβλίων και στοιχείων εταιρείας αντί του ποσού των 100€ ανά μήνα, η συναλλαγή ολοκληρώνεται, η αμοιβή καθίσταται απαιτητή και εκδίδεται η σχετική Α.Π.Υ. τουλάχιστον μέχρι το τέλος κάθε μήνα (δεν αποκλείεται να εκδοθεί και σε προγενέστερο χρόνο, εφόσον η υπηρεσία είναι βεβαία και εκκαθαρισμένη). Αντίστοιχα εάν ο λογιστής αναλάβει την τήρηση βιβλίων και στοιχείων της εταιρείας αντί του ποσού των 300€ ανά τρίμηνο, τότε για τις παρασχεθείσες υπηρεσίες από 1.1.2011 (τήρηση βιβλίων και στοιχείων) εκδίδει τη σχετική Α.Π.Υ. τουλάχιστον μέχρι το τέλος κάθε τριμήνου, ανεξαρτήτως εάν εισπράξει ή όχι τη συμφωνηθείσα αμοιβή. Για την αποσαφήνιση κατά ρητό και αδιαμφισβήτητο τρόπο του χρόνου στον οποίο θα καθίσταται απαιτητή η αμοιβή, κρίνεται σκόπιμη η αναφορά αυτού στο συμφωνητικό που θα υπογραφεί μεταξύ λογιστή και πελάτη ή η τροποποίηση αυτού και η προσθήκη του συγκεκριμένου όρου, εάν ήδη υφίσταται τέτοιο συμφωνητικό.

Κατά συνέπεια για να έρθουμε στο συγκεκριμένο ερώτημα και με τα έως σήμερα δεδομένα, εάν στον οριζόμενο από το συμφωνητικό χρόνο ολοκλήρωσης της συναλλαγής και έκδοσης της Α.Π.Υ αυτή δεν ξεπερνά τα 300 € δεν υφίσταται για τον πελάτη σας υποχρέωση παρακράτησης φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι για όλα θέλει επικέντρωση.

Αν επικεντρωθούμε σε κάτι συγκεκριμένο κάτι θα κάνουμε.

Αλλά εδώ έχουμε δυσκολία να επικεντρωθούμε σε μια δημιουργία μιας απλής επιστολής από την πολυθρόνα του σπιτιού μας.

Τι λέτε;

Μπορούμε να επικεντρωθούμε σε μια ... απλή απεργία σε ... όλη την Ελλάδα;

Εγώ λέω ναι.

Μπορούμε αλλά με την έννοια ότι "έχουμε την δυνατότητα"...

Αν παρά ταύτα θέλετε να με ρωτήσετε αν θα το καταφέρουμε ε... δε χρειάζεται σώνει και καλά να σας απαντήσω και σε αυτό..

Και άσε που αισθάνομαι άσχημα, ως γρινιάρης και ένα κομμάτι του τίποτα. Αυτό είναι που με απογοητεύει.

Αλλά μετά πίνω μια ρακί και ευτυχώς έρχομαι εις τα συγκαλά μου.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι για όλα θέλει επικέντρωση.

Αν επικεντρωθούμε σε κάτι συγκεκριμένο κάτι θα κάνουμε.

Αλλά εδώ έχουμε δυσκολία να επικεντρωθούμε σε μια δημιουργία μιας απλής επιστολής από την πολυθρόνα του σπιτιού μας.

Τι λέτε;

Μπορούμε να επικεντρωθούμε σε μια ... απλή απεργία σε ... όλη την Ελλάδα;

Εγώ λέω ναι.

Μπορούμε αλλά με την έννοια ότι "έχουμε την δυνατότητα"...

Αν παρά ταύτα θέλετε να με ρωτήσετε αν θα το καταφέρουμε ε... δε χρειάζεται σώνει και καλά να σας απαντήσω και σε αυτό..

Και άσε που αισθάνομαι άσχημα, ως γρινιάρης και ένα κομμάτι του τίποτα. Αυτό είναι που με απογοητεύει.

Αλλά μετά πίνω μια ρακί και ευτυχώς έρχομαι εις τα συγκαλά μου.;)

Ελα τωρα ,

δεν θελω απογοητεύσεις.

Οπως λές , όλα είναι θέμα επικέντρωσης.

Η επιστολή απο ότι είδα είναι έτοιμη ,

απλά θέλετε να κανετε καποιες τροποποιήσεις .

Καντε λοιπόν τις αλλαγές να την στείλουμε .

Που είναι το πρόβλημα.??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα τωρα ,

δεν θελω απογοητεύσεις.

Οπως λές , όλα είναι θέμα επικέντρωσης.

Η επιστολή απο ότι είδα είναι έτοιμη ,

απλά θέλετε να κανετε καποιες τροποποιήσεις .

Καντε λοιπόν τις αλλαγές να την στείλουμε .

Που είναι το πρόβλημα.??????

[/quote

ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΑΥΤΗ Η ΡΗΜΑΔΑ Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ

ΣΕ ΤΟΣΑ ΜΙΚΡΟΜΑΓΑΖΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ; ΝΟΜΙΖΩ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ

ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΠΑΩ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΣΤΩ 50 ΕΥΡΩ, ΑΝΤΕ ΤΟΥ ΚΟΒΩ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΔΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΕ ΦΟΡΟΣ.

ΚΙ ΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΙ 50Χ12=600,ΑΡΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΙ ΚΑΝΩ;

Η ΣΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ, ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΕΤΟΣ 4 ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΤΩΝ 300 ΕΥΡΩ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ.

ΕΣΤΩ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΕ ΤΡΙΜΗΝΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΣΥΝΦΩΝΗΘΕΝ ΠΟΣΟ 500 ΕΥΡΩ.ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ 31/03/11

Ο ΦΟΡΟΣ ΘΑ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΤΟΥ 2ου τριμηνου ΤΟ ΜΑΙΟ ΔΗΛΑΔΗ;ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΡΘΕ.

ΕΣΤΩ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΜΕ ΤΡΙΜΗΝΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΣΥΝΦΩΝΗΘΕΝ ΠΟΣΟ 500 ΕΥΡΩ.ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ 31/03/11

Ο ΦΟΡΟΣ ΘΑ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΤΟΥ 2ου τριμηνου ΤΟ ΜΑΙΟ ΔΗΛΑΔΗ;ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ;

Ναι , τον Μάιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ ΑΥΤΗ Η ΡΗΜΑΔΑ Η ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ

ΣΕ ΤΟΣΑ ΜΙΚΡΟΜΑΓΑΖΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ; ΝΟΜΙΖΩ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ

ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΠΑΩ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΣΤΩ 50 ΕΥΡΩ, ΑΝΤΕ ΤΟΥ ΚΟΒΩ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΔΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΕ ΦΟΡΟΣ.

ΚΙ ΑΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΙ 50Χ12=600,ΑΡΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΙ ΚΑΝΩ;

Η ΣΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ, ΘΑ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΕΤΟΣ 4 ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΤΩΝ 300 ΕΥΡΩ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ;

Εμεις τι να ξεκαθαρίσουμε αγαπητέ ???

Προσωπικα αν θέλεις την αποψή μου , στην περιπτωση που αναφερεις θα εκοβα την ΑΠΥ για το 50αρικο κάθε μηνα χωρίς παρακρατηση .

Αν ερχόταν ο έλεγχος και μου έλεγε κάτι για παρακρατηση

θα του εφερνα το μπλοκάκι στο κεφαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις τι να ξεκαθαρίσουμε αγαπητέ ???

Προσωπικα αν θέλεις την αποψή μου , στην περιπτωση που αναφερεις θα εκοβα την ΑΠΥ για το 50αρικο κάθε μηνα χωρίς παρακρατηση .

Αν ερχόταν ο έλεγχος και μου έλεγε κάτι για παρακρατηση θα του εφερνα το μπλοκάκι στο κεφαλι.

Θα συμφωνήσω με τον Κίμωνα. ΑΠΥ με 50άρικο ή έστω 100άρικο! ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ!!!

Αν έρθουν να μου πούνε για παρακράτηση θα τους δείξω τις αιτήσεις για επιστροφή

παρακρατηθέντος φόρου που περιμένω εδώ και δυο χρόνια και μας ......γράφουν κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη συνάφελφοι πόσο άλλο πρέπει να ξεφτιλιστούμε ; Σε 50,00€ αμοιβή τί παρακράτηση να γίνει; και στην τελική θα τα φορολογηθούμε τα χρήματα και θα τον πληρώσουμε το φόρο δεν υπάρχει απόκρυψη ούτε φοροδιαφυγή γιατί θε τρελαθούμε εντελώς νομίζω. Και αν κανένας πονηρός σας κάνει έλεγχο και πει 50χ12=600 σπάστε και κανένα κεφάλι. Τουλάχιστον στη φυλακή να μπούμε αθώοι.

Επίσης υπεύθυνη για την παρακράτηση είναι η επιχείρηση όχι εμείς για τον εαυτό μας. Και αν οι επιχειρηματίες που συνεργαζόμαστε κάνουν ότι δεν το γνωρίζουν αφού εμείς τους έχουμε ενημερώσει ας μάθουν ότι αγνοια νόμου δεν υφίσταται οπότε κακό του κεφαλιού τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω ερωτηση και απαντηση οπως αυτη δημοσιευτηκε σε περιοδικο

Παρακράτηση φόρου λογιστή

Λογιστής-φοροτεχνικός ο οποίος εκδίδει Α.Π.Υ. κατά την είσπραξη από 1/1/2011 θα υπόκειται σε παρακράτηση φόρου 20% αν η Α.Π.Υ. είναι κάτω των 300 €? Το ρωτώ αυτό διότι τα 300 € είναι ανά συναλλαγή. Στην περίπτωση αυτή συναλλαγή θεωρείται η κάθε Α.Π.Υ. ? Μήπως πρέπει να γίνει συμφωνητικό? Αν ναι μπορεί να γίνει συμφωνητικό στο οποίο να ορίζεται αμοιβή μηνιαία ή τριμηνιαία έτσι ώστε να μην ξεπερνά τα 300 € για την αποφυγή της παρακράτησης;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Από τις διατάξεις του άρθρου 13 του ΚΒΣ όπως τροποποιήθηκαν με το άρθρο 19 του Ν.3842/2010 και ισχύουν από την 1/1/2011, όπως επίσης και από την ερμηνευτική εγκύκλιο ΠΟΛ.1091/2010 συνάγεται ότι χρόνος έκδοσης της Α.Π.Υ σε περιπτώσεις διαρκούς παροχής υπηρεσίας είναι αυτός κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητό μέρος της αμοιβής.

Ο χρόνος δηλαδή κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητή η αμοιβή (ασχέτως πλέον του αν πράγματι καταβάλλεται) θεωρείται ως χρόνος ολοκλήρωσης της συναλλαγής. Το πότε καθίσταται απαιτητή η αμοιβή της παρασχεθείσας υπηρεσίας είναι θέμα συμφωνίας των μερών. Εάν για παράδειγμα μεταξύ λογιστή και πελάτη του έχει συμφωνηθεί ότι ο λογιστής αναλαμβάνει την τήρηση βιβλίων και στοιχείων εταιρείας αντί του ποσού των 100€ ανά μήνα, η συναλλαγή ολοκληρώνεται, η αμοιβή καθίσταται απαιτητή και εκδίδεται η σχετική Α.Π.Υ. τουλάχιστον μέχρι το τέλος κάθε μήνα (δεν αποκλείεται να εκδοθεί και σε προγενέστερο χρόνο, εφόσον η υπηρεσία είναι βεβαία και εκκαθαρισμένη). Αντίστοιχα εάν ο λογιστής αναλάβει την τήρηση βιβλίων και στοιχείων της εταιρείας αντί του ποσού των 300€ ανά τρίμηνο, τότε για τις παρασχεθείσες υπηρεσίες από 1.1.2011 (τήρηση βιβλίων και στοιχείων) εκδίδει τη σχετική Α.Π.Υ. τουλάχιστον μέχρι το τέλος κάθε τριμήνου, ανεξαρτήτως εάν εισπράξει ή όχι τη συμφωνηθείσα αμοιβή. Για την αποσαφήνιση κατά ρητό και αδιαμφισβήτητο τρόπο του χρόνου στον οποίο θα καθίσταται απαιτητή η αμοιβή, κρίνεται σκόπιμη η αναφορά αυτού στο συμφωνητικό που θα υπογραφεί μεταξύ λογιστή και πελάτη ή η τροποποίηση αυτού και η προσθήκη του συγκεκριμένου όρου, εάν ήδη υφίσταται τέτοιο συμφωνητικό.

Κατά συνέπεια για να έρθουμε στο συγκεκριμένο ερώτημα και με τα έως σήμερα δεδομένα, εάν στον οριζόμενο από το συμφωνητικό χρόνο ολοκλήρωσης της συναλλαγής και έκδοσης της Α.Π.Υ αυτή δεν ξεπερνά τα 300 € δεν υφίσταται για τον πελάτη σας υποχρέωση παρακράτησης φόρου.

Από άλλη δημοσίευση ...του ίδιου περιοδκού

Παρακράτηση φόρου ελεύθερων επαγγελματιών<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

Λογιστικό Γραφείο παίρνει αμοιβή 1200,00 € τον χρόνο. Από 1/1/2011 πρέπει να κόβει ΑΠΥ 100,00 € κάθε μήνα (Ν.3842/2010) ανεξάρτητα αν τα εισπράττει. Στο ποσό των 100,00 € θα γίνει παρακράτηση 20% ΦΕΕ ; Παρακαλώ να έχω άμεση και σαφή απάντηση και όχι αποσπάσματα του Νόμου.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Η αναφορά στη νομοθεσία και τις εγκυκλίους της διοίκησης δεν έχει να κάνει με την πρόθεση υπεκφυγής από σαφή απάντηση αλλά με την παροχή εναύσματος στον αναγνώστη για να εμβαθύνει, εάν το επιθυμεί, στο θέμα που τον απασχολεί. Επίσης έχει να κάνει με την επιστημονική τεκμηρίωση της άποψης που διατυπώνεται, καθώς σε διαφορετική περίπτωση η απάντηση θα ήταν επιπέδου «καφενείου» με αυξημένο τον κίνδυνο να είναι και λανθασμένη.

Έχοντας υπόψη τα παραπάνω επισημαίνουμε ότι βάσει των διατάξεων των άρθρων 12 και 13 του ΚΒΣ ως χρόνος έκδοσης της ΑΠΥ ορίζεται ο χρόνος κατά τον οποίο ολοκληρώνεται η παροχή ή στην περίπτωση που αυτή διαρκεί, ο χρόνος κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητή η αμοιβή, για το μέρος της υπηρεσίας που παρασχέθηκε. Έτσι θεωρείται ότι κατά το χρόνο έκδοσης της ΑΠΥ ολοκληρώνεται η συναλλαγή.

Περαιτέρω στην παρ.1 του άρθρου 58 του ΚΦΕ όπως τροποποιήθηκε με το Ν.3842/2010 ορίζεται ότι από 1/1/2011 θα παρακρατείται φόρος 20% στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει το ποσό των 300 €. Με βάση τα παραπάνω καθίσταται σαφές ότι στην περίπτωση που εκδίδεται απόδειξη παροχής υπηρεσιών 100 € δεν θα υφίσταται υποχρέωση παρακράτησης φόρου 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτέρα θα πρέπει να αποφασίσουμε τι θα γράψουμε στην επιστολή μετά από όλες αυτές τις παρατηρήσεις.

Ως τώρα, ως παρατηρήσεις στην επιστολή, - αν δεν κάνω λάθος - είναι η απόψη ότι:

α) να σπάσει η επιστολή σε πολλές ανάλογα με την θεματολογία.

β) να στείλουμε μονάχα για το τι είναι συναλλαγή και να μην ασχοληθούμε με δυμφωνητικά και λοιπά.

Αυτό ώς τώρα σημαίνει ότι το π΄ρωτο σκέλος της επιστολής στην οποία γίνεται ερώτημα "ορίστε μου τι σημαίνει συναλλαγή σε έναν λογιστή" είναι σίγουρη.

Περιμένουμε ως Δευτέρα να δούμε αν υπάρχει άλλη τοποθέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NA EISTE ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΠΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ Μ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΔΕΝ ΕΦΑΓΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΑ.

ΜΟΥ ΚΑΘΗΣΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ .ΟΥΦΦΦΦ

ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΤΑΛΕΙ Η ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Σταυρουλάκη οσον αφορά την β)πρόταση ,να ρωτήσουμε αν συμφωνεί το υπουργείο στην αποψή μας

οτι οι υπηρεσίες μας ειναι ετήσιες ,υποστηριζοντάς την με επιχειρήματα,γιατί πχ καταχωρήσεις κάνει και η Βαγγελιώ η γύφτισα ,συγνώμη απο

αυτή την κατηγορία των συναθρώπων μας,Αλλα σε αντιδιαστολή αν δεν γίνει η ετήσια φορολογική δήλωση ,που εκεί φαίνεται το πόσα

απιδια πιάνει ο σάκος,τι θεωρείται οτι κάνει στην ουσία ο φοροτέχνης λογιστής?καταχωρήσεις μόνο και εκτύπωση βιβλίων?που φαίνεται

εδώ η επιστημονική ,αν θεωρείται οτι είναι,κατάρτηση του λογιστή?και η τήρηση του φορολογικού νόμου?μόνο εκεί βγαίνει η σούμα το τι

θα πάρει το κράτος και τι θα μείνει ,αν μείνει.στην επιχείρηση.

Οσον αφορά την απεργεία ,χρειάζεται πάντα ένας μπροστάρης να μας παρασύρει στο να την κάνουμε όλοι μαζί ,να ερθει σε επαφή με όλους τους συλλόγους

και ΠΕΦΕΕ κλπ ,ποιός ομως ωεο?μας έχουν βάλει στην λούμπα και τρέχουμε και δεν φτάνουμε,με τούτα και με κείνα και με την ουσία τίποτα και ζούνε αυτοί

καλά και εμείς χειρότερα.

Και στην προηγούμενη προταση προς το υπουργείο ,πρεπει κάποιος εκ των προτέρων να βολιδοσκοποίσει τι άποψη επικρατεί εκεί ,για να μην πάμε γουρούνια

στο σακί.

Ειμαι λίγο γραφικός ε?δεν με πειράζει όμως καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επαναλάβω και εγώ την άποψή μου περί συναλλαγής.

1. Έρχεται κάποιος ΜΗ πελάτης μας στο γραφείο και ζητάει κάποια φορολογιστική εργασία,την οποία κάνουμε,μας πληρώνει ή ΟΧΙ και αποχωρεί.

-Εκδίδουμε άμεσα ΑΠΥ και αναλόγως αν είναι ιδιώτης ή επαγγελματίας και του ύψους του ποσού,παρακρατούμε ή όχι φόρο.

2. Έχουμε πελάτη,ο οποίος για το ΑΛΦΑ ή ΒΗΤΑ λόγο αποχωρεί από πελάτης μας κατά την διάρκεια της διαχειριστικής περιόδου και μας πληρώνει μέχρι

τις παρασχεθείσες υπηρεσίες μας ή ΟΧΙ

-Εκδίδουμε άμεσα ΑΠΥ και παρακρατούμε ή όχι φόρο αναλόγως ΠΛΕΟΝ του ποσού.

3. Ερχόμαστε στην περίπτωση κατά την οποία υπάρχει συμφωνητικό :D :D :D :D

-Εκεί κάνουμε ότι αναφέρει το συμφωνητικό και πάλι κανένα πρόβλημα όπως με τις παραπάνω δύο παράγραφους.

4. Ερχόμαστε τώρα στην δύσκολη περίπτωση,που πιστεύω ότι απασχολεί όλους μας.Τί γίνεται με τους τακτικούς μας πελάτες.Τι εννοεί πλέον ο Νόμος

με την φράση Ο χρόνος δηλαδή κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητή η αμοιβή (ασχέτως πλέον του αν πράγματι καταβάλλεται) θεωρείται ως χρόνος

ολοκλήρωσης της συναλλαγής.

-Εδώ λοιπόν προσωπικά πιστεύω ότι έχουμε το πραγματικό πρόβλημα,αν και κατά την άποψή μου,ΠΙΣΤΕΥΩ ότι μπορείς να εκδόσεις ΑΠΥ,χωρίς να

σε πειράξει κανένα όποτε θέλεις εσύ,που θεωρείς, πότε είναι αυτός ο "χρόνος" (κάθε ημέρα,μήνα,δίμηνο,τρίμηνο κλπ.) ή στο ΤΕΛΟΣ του διαχειριστικού

χρόνου,για τις μέχρι τότε παρασχεθείσες υπηρεσίες.

Με λίγα λόγια,δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο "χρόνος" εξαρτάται από την υποβολή της Εκκαθαριστικής ΦΠΑ ή περιοδικής ΦΠΑ ή προσωρινής ΦΜΥ ή

Δήλωσης Φ.Ε ή Ε9 ή Οριστικής ΦΜΥ ή της επισκέψεώς σου στην ΔΟΥ για οποιονδήποτε λόγο ή στο πρωτοδικείο για μεταβολές ή στον δικηγόρο

του πελάτη σου για σύνταξη αγωγής,ανακοπής,ένστασης κλπ,κλπ,κλπ.

Μ ε όλα αυτά θέλω να πω ότι κάποιος στο Υ.Ο σκέφτηκε βεβιασμένα και αναστάτωσε τον κλάδο μας,επειδή νόμισε ότι μαυτόν τον τρόπο θα μαζέψουν

πιό γρήγορα χρήματα.Η επικέντρωση του Υπουργείου έπρεπε να είναι μόνο στην ΕΚΔΟΣΗ των ΑΠΥ και όχι στον χρόνο έκδοσής της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίπαμε Δευτέρα είναι η τελευτάια μέρα παρατηρήσεων. Βγάζουμε συμπεράσματα και την στέλνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε στείλτε την.. γιατί μας βλέπω σαν το ανέκδοτο με το σκασμένο λάστιχο και τον γρύλο..

Αντί για ερωτήματα να γράφουμε .. "δεν μαμιέσαι κι εσύ κι ο γρύλος σου",

Υ.Γ.

Τύπος μένει από λάστιχο μέσα στο δάσος μαύρα μεσάνυχτα και δεν έχει γρύλο για να σηκώσει το αυτοκίνητο. Βλέπει ένα αγροτόσπιτο στα 500 μέτρα και ξεκινάει.

Όσο περπατάει σκέφτεται και μονολογεί: «Αγροτόσπιτο είναι, σίγουρα θα έχει εργαλεία. Δε μπορεί, ένα γρύλο θα έχει. Για φαντάσου να έχει γρύλο και να μη τον δίνει. Εγώ να το δανειστώ για μισή ώρα θέλω, δεν θα του τον πάρω. Ρε τον πούστη, τον αρχιτσιγκούναρο. Σιγά ρε μπαγλαμά μη σου φάω το γρύλο. Αλλά πρέπει να πέσεις εσύ στην ανάγκη μου να σου σιάξω εγώ τη γραβάτα. Μα τι μάρκα μαλάκας είναι αυτός; Βραδιάτικα να μη βοηθάει, που κανονικά θα 'πρεπε αυτός να έρθει και να αλλάξει το λάστιχο, ο μαλάκας. Αλλά φταίω εγώ που κάθομαι και παρακαλάω».

Χτυπάει την πόρτα και μόλις ανοίγει ο χωρικός, του λέει «ρε άι σιχτίρ κι εσύ κι ο γρύλος σου».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα την δικη μου επιστολη θα παω την τριτη στο αρμοδιο τμημα του κβσ να δω εαν υπαρχει απαντηση και αναλογως ενημερωνω το φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω οτι παμε γυρεύοντας ,οτι μας τρώει ο κ.....μας.

Πρέπει να ετοιμάσουμε το έδαφος και μετά η επιστολή,γνώμη μου,γιατί έτσι στα κουτουρού ,θα πάρουμε στο λαιμό μας

και τους άλλους ,που δεν φταίνε η που είχαν διαφορετική άποψη και ενδεχόμενα να αποδυχθεί στο μέλλον οτι είχαν δίκιο.

Να επισκεφτούμε πρώτα τους αρμοδίους να δούμε τι καπνό φουμάρουν και μετά βλέπουμε τις δυνάμεις μας.

Απο την καρέκλα κανείς δεν πέτυχε τίποτα,θέλει δουλειά.

Το να στείλουμε την επιστολή είναι το πιό ευκολο ,το να μας απαντήσουν αυτό που θέλουμε,αν ξέρουμε τι θέλουμε,είναι το

'δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω οτι παμε γυρεύοντας ,οτι μας τρώει ο κ.....μας.

Πρέπει να ετοιμάσουμε το έδαφος και μετά η επιστολή,γνώμη μου,γιατί έτσι στα κουτουρού ,θα πάρουμε στο λαιμό μας

και τους άλλους ,που δεν φταίνε η που είχαν διαφορετική άποψη και ενδεχόμενα να αποδυχθεί στο μέλλον οτι είχαν δίκιο.

Να επισκεφτούμε πρώτα τους αρμοδίους να δούμε τι καπνό φουμάρουν και μετά βλέπουμε τις δυνάμεις μας.

Απο την καρέκλα κανείς δεν πέτυχε τίποτα,θέλει δουλειά.

Το να στείλουμε την επιστολή είναι το πιό ευκολο ,το να μας απαντήσουν αυτό που θέλουμε,αν ξέρουμε τι θέλουμε,είναι το

'δύσκολο.

Νομίζω μόνο ΜΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ-ΤΕΛΕΣΙΓΡΑΦΟ έχει νόημα,με ΑΙΤΗΜΑ

ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΠΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ Ε Ι Σ Π Ρ Α Ξ Η,και με παρακράτηση όπως

πριν.

Σε τέσσερις μέρες δηλαδή στις 15/2/2011 είμαστε υποχρεωμένοι(?),σύμφωνα με τα ισχύοντα να εκδόσουμε ΑΠΥ με ημερομηνία 31/1/2011

για την ολοκλήρωση(?) των " υπηρεσιών" μας μηνός ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2011.

Το ερώτημα είναι τι κάνουμε???

Και εν τω μεταξύ εαν απο 1/2/11 έως 14/2/11 ήδη έχουμε εκδόσει κάποιες ΑΠΥ (για τυχόν περαστικούς πελάτες),λέω εγώ,δεν θα υπάρχει χρονολογική συνέχεια των ΑΠΥ.

Τα προβλήματα που θα προκύψουν στην πράξη θα είναι πολλά,με αυτές τις φαεινές ιδέες του Υ.Ο.,το οποίο πετάει στα σύννεφα.

Δεν πρέπει να μήνουμε με σταυρωμένα χέρια ή πληκτρολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω καταλήξει σε αυτό που λέει ο fafoutis. Σε περίπτωση που δε βγεί άκρη νομίζω ότι είναι η πιο λογική άποψη και μπορούμε να τη στηρίξουμε μαζικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Ερχόμαστε τώρα στην δύσκολη περίπτωση,που πιστεύω ότι απασχολεί όλους μας.Τί γίνεται με τους τακτικούς μας πελάτες.Τι εννοεί πλέον ο Νόμος

με την φράση Ο χρόνος δηλαδή κατά τον οποίο καθίσταται απαιτητή η αμοιβή (ασχέτως πλέον του αν πράγματι καταβάλλεται) θεωρείται ως χρόνος

ολοκλήρωσης της συναλλαγής.

Μ ε όλα αυτά θέλω να πω ότι κάποιος στο Υ.Ο σκέφτηκε βεβιασμένα και αναστάτωσε τον κλάδο μας,επειδή νόμισε ότι μαυτόν τον τρόπο θα μαζέψουν

πιό γρήγορα χρήματα.Η επικέντρωση του Υπουργείου έπρεπε να είναι μόνο στην ΕΚΔΟΣΗ των ΑΠΥ και όχι στον χρόνο έκδοσής της.

Έτσι που το πάμε θυμίζει ..............Ενδοκοινοτική συναλλαγή???????????????? ( ο φόρος απαιτητός...........)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας πω τι εκανα μια μερα που περιμενα να ερθει το συστημα σε μια ΔΟΥ να θεωρησω και επρεπε να περασω την ωρα μου δημιουργικα....

πηρα την επιστολη και απαντησα στις ερωτησεις μας, σαν να ημουν υπουργειο.

Μετα πηρα τις απαντησεις (μου) και τις διαβασα σαν να ημουν ενας απο μας ...

σιγα μην εβγαλα ακρη ....tongue.gif

παντως κατεληξα , οτι πιο χρησιμο ειναι να δωσουμε την δικη μας θεση και αποψη στο θεμα παρα να περιμενουμε απαντησεις που το πιθανοτερο ειναι να μην μας δινουν και παλι λυσεις.

Επισης επαναλαμβανω οτι δεν πρεπει με κανενα τροπο να υποχρεωθουμε να κανουμε συμφωνητικα , αν δεν εχουμε αλλο λογο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ανάρτηση του Taxheaven.

Πρόταση για ειδικό συμφωνητικό μεταξύ Λογιστή/Φοροτεχνικού και Επιχείρησης

Στην ημερίδα της Ε.Φ.Ε.Ε.Α στις 11 Δεκεμβρίου 2010, ο Φοροτεχνικός κ. Γιώργος Χριστόπουλος, ο οποίος συμμετείχε στην επιτροπή του Ο.Ε.Ε για την μελέτη – εισήγηση που ζήτησε το Υπ. Οικονομικών προκειμένου να υλοποιηθεί με Υπ. Απόφαση, η διάταξη του άρθρου 17 του Ν. 3842/ 23-04-2010 για την πιστοποίηση του Λ/Φ, αναλύοντας εκτενώς τις διατάξεις για τις νέες αρμοδιότητες, υποχρεώσεις και ευθύνες, που προστέθηκαν στις διατάξεις του άρθρου 38 του Ν. 2873/2010, εισηγήθηκε την καθιέρωση ειδικής Σύμβασης (εντολής – ανεξάρτητων υπηρεσιών).

Η εν λόγω σύμβαση καθίσταται αναγκαία και για τον δεύτερο και ουσιαστικό λόγο, από την νομοθετική ρύθμιση του Ν. 3842/ 23-04-2010, σύμφωνα με την οποία από 01-01-2011 επέρχεται φορολογική εξομοίωση ως προς τον χρόνο απόκτησης του εισοδήματος με αυτό που προέρχεται από την παροχή υπηρεσιών και θεωρείται εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις.

Επίσης, καθίσταται αναγκαία, εν όψει του νέου TAXISnet, όπου ο Λ/Φ ή το λογιστικό γραφείο πρέπει να γίνουν εγγεγραμμένοι χρήστες με τη νέα διαδικασία («ψηφιακή υπογραφή»), για «να μπορούν να αποκτήσουν πρόσθετο ρόλο λογιστή στις υπηρεσίες του TAXISnet, ώστε να ενεργούν για λογαριασμό άλλων φορολογούμενων χρηστών».

Εν όψει των πιο πάνω και σε υλοποίηση της δέσμευσης της Ε.Φ.Ε.Ε.Α, την Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 2011, στην ημερίδα της ΕΦΕΕΑ ο κ. Γιώργος Χριστόπουλος που συνεργάστηκε για το θέμα αυτό με τους Δικηγόρους, κ.κ. Γιώργο Ράντο, (τέως Δικαστή των Διοικητικών Δικαστηρίων και εισηγητή στην ημερίδα), Σπύρο Δελλαπόρτα (επιτ. Νομικό Σύμβουλο του κράτους) και την κα Μίνα Ζούλοβιτς (Δικηγόρο παρ’ εφέταις, ειδικευμένη στο δίκαιο πληροφορικής και ηλεκτρονικών επικοινωνιών), θα παρουσιάσει και θα αναλύσει το σχέδιο – υπόδειγμα του ειδικού Συμφωνητικού (Λ/Φ – επιχείρησης).

Η ΕΦΕΕΑ καλεί όλους τους Λογιστές - Φοροτεχνικούς να παραστούν στην ημερίδα, προκειμένου να ενημερωθούν για το καυτό αυτό ζήτημα, αλλά και για την πορεία της πιστοποίησης του Λ/Φ από το Ο.Ε.Ε και το Υπ. Οικονομικών.

15/2/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση: κ. Γιώργος Χριστόπουλος, εκπρόσωπος Τύπου της ΠΟΦΕΕ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...