Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βιβλιο αδειων - ημερομηνια χορηγησης αδειας


anast

Ερώτηση

Εταιρια απασχολει 130 εργαζομενους.

Παγια τακτικη της εταιριας ειναι να δινει το επιδομα αδειας

τον Ιουλιο καθε ετους ανεξαρτητα απο το ποτε λαμβανει ο εργαζομενος την αδεια του.

Οι εργαζομενοι εχουν την επιλογη για το ποτε θα παρουν την αδεια τους και για

το σε ποσα διαστηματα θα την χωρισουν.

Υπαρχει δηλαδη η δυνατοτητα ο εργαζομενος να παρει 2 δαιστηματα απο 5-10 ημερες και την

υπολοιπη αδεια να την παρει και σε μονοημερες αδειες.

Με τις διαταξεις του Ν.3846/2010 ο παραπανω τροπος ειναι νομιμος εφοσον η μια περιοδος αδειας ειναι 10 εργασιμες ημερες (επι πενθημερου εργασιας).

Επιπλεον προϋποθεση η εγγραφη αιτηση του εργαζομενου.

Εγω τωρα πρεπει να συμπληρωσω το βιβλιο αδειων για το 2010.

Δεν υπαρχουν αιτησεις εργαζομενων οποτε θα περασω ως ενιαια την αδεια για καθε εργαζομενο.

Εχω 2 επιλογες.

Η πρωτη επιλογη εινα να περασω σε ολους ως ημερομηνια χορηγησης καποια ημερομηνια του Ιουλιου, μηνα στον οποιον χορηγηθηκε και το επιδομα αδειας.

Η δευτερη επιλογη ειναι να περασω ως ημερομηνια χορηγησης της αδειας την πραγματικη ημερομηνια αδειας του καλοκαιριου, που μπορει να ειναι και Αυγουστος, Σεπτεμβριος.

Υπαρχει προβλημα που θα ειναι αλλη η ημερομηνια του επιδοματος αδειας (Ιουλιος) και αλλη της εναρξης αδειεας (π.χ. Σεπτεμβριος);

Καθε σκεψη δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα & ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Εχω την ίδια περίπτωση περίπου (σ'εμάς καταβάλλεται σε 2 τμήματα - μισοί Ιούνιο μισοί Ιούλιο) & η Επιθεώρηση Εργασίας μου είπε (προφορικά όμως) ότι μπορώ να καταχωρήσω κανονικά τις άδειες όποτε τις έλαβε το προσωπικό, αρκεί στις παρατηρήσεις του βιβλίου να αναφέρω ότι "η καταβολή του επιδόματος αδείας γίνεται τραπεζικά στις ... Ιουνίου & ... Ιουλίου) & δεν θα έχω πρόβλημα, αφού θα υπάρχουν & οι αποδείξεις υπογεγραμμένες από το προσωπικό.

Ολα αυτά όμως, προφορικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εταιρια απασχολει 130 εργαζομενους.

Παγια τακτικη της εταιριας ειναι να δινει το επιδομα αδειας

τον Ιουλιο καθε ετους ανεξαρτητα απο το ποτε λαμβανει ο εργαζομενος την αδεια του.

Οι εργαζομενοι εχουν την επιλογη για το ποτε θα παρουν την αδεια τους και για

το σε ποσα διαστηματα θα την χωρισουν.

Υπαρχει δηλαδη η δυνατοτητα ο εργαζομενος να παρει 2 δαιστηματα απο 5-10 ημερες και την

υπολοιπη αδεια να την παρει και σε μονοημερες αδειες.

Με τις διαταξεις του Ν.3846/2010 ο παραπανω τροπος ειναι νομιμος εφοσον η μια περιοδος αδειας ειναι 10 εργασιμες ημερες (επι πενθημερου εργασιας).

Επιπλεον προϋποθεση η εγγραφη αιτηση του εργαζομενου.

Εγω τωρα πρεπει να συμπληρωσω το βιβλιο αδειων για το 2010.

Δεν υπαρχουν αιτησεις εργαζομενων οποτε θα περασω ως ενιαια την αδεια για καθε εργαζομενο.

Εχω 2 επιλογες.

Η πρωτη επιλογη εινα να περασω σε ολους ως ημερομηνια χορηγησης καποια ημερομηνια του Ιουλιου, μηνα στον οποιον χορηγηθηκε και το επιδομα αδειας.

Η δευτερη επιλογη ειναι να περασω ως ημερομηνια χορηγησης της αδειας την πραγματικη ημερομηνια αδειας του καλοκαιριου, που μπορει να ειναι και Αυγουστος, Σεπτεμβριος.

Υπαρχει προβλημα που θα ειναι αλλη η ημερομηνια του επιδοματος αδειας (Ιουλιος) και αλλη της εναρξης αδειεας (π.χ. Σεπτεμβριος);

Καθε σκεψη δεκτη.

Μάστορα,

αφού βάζεις που βάζεις πλυντήριο, βάλε το σωστά....... :D

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/6408

Πότε καταβάλλονται οι αποδοχές της αδείας και το επίδομα αδείας

Κατά το άρθρο 3 παράγ. 8 του Α.Ν. 539/45, τόσο οι αποδοχές αδείας όσο και το επίδομα της αδείας προκαταβάλλονται στον μισθωτό κατά την έναρξη της αδείας του. Οι αποδοχές της αδείας και του επιδόματος της αδείας δεν συμψηφίζονται με ανώτερες καταβαλλόμενες αποδοχές από τις νόμιμες.

Ψηφίζω 1...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μάστορα,

αφού βάζεις που βάζεις πλυντήριο, βάλε το σωστά....... :D

Ψηφίζω 1...............

Στεφανε αυτη ακριβως ειναι και η προσωπικη μου αποψη (συμφωνω απολυτα και για το πλυντηριο:D).

Ευχαριστω φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδή εγώ που δίνω το επίδομα Ιούλιο αλλά περνάω όλη την άδεια (σχεδόν σε όλους τον Αύγουστο) δεν θα έχω καλή πλύση.

Θα δυσκολευτώ στο σιδέρωμα μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδή εγώ που δίνω το επίδομα Ιούλιο αλλά περνάω όλη την άδεια (σχεδόν σε όλους τον Αύγουστο) δεν θα έχω καλή πλύση.

Θα δυσκολευτώ στο σιδέρωμα μήπως;

Τι να σου πω ρε πατρίδα.....

Θεωρητικά, καταβάλλεται πριν την έναρξη της άδειας....

Ουσιαστικά βέβαια, πριν το δίνεις και εσύ, δεν το δίνεις μετά....

Αλλά όπως άδεια δίνεται ολόκληρη (ή τέλος πάντων σε μεγάλα διαστήματα - όπως τα έχουν κάνει τώρα) για να ξεκουραστεί ο εργαζόμενος, έτσι και το επίδομα δίνεται με την άδεια (φαντάζομαι) για να έχει ο εργαζόμενος να πάει ένα ταξιδάκι πχ.... λέμε τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στεφανε αυτη ακριβως ειναι και η προσωπικη μου αποψη (συμφωνω απολυτα και για το πλυντηριο:D).

Ευχαριστω φιλε.

Τάσο

Πρόσεξε το πλυντηριάκι να μην χάνει νερά ;)

Φτιάξε και τις αντίστοιχες αιτήσεις των εργαζομένων και βάλτους να υπογράψουν

Τώρα όσον αφορά τον χρόνο χορήγησης του Επ.αδείας , το σημαντικό (κατα την γνώμη μου) είναι το οτι χορηγήθηκε και όχι το πότε χορηγήθηκε.

Και με την καταχνιά που έχει δημιουργηθεί στις εργασιακές σχέσεις , ποιος θα ασχοληθεί με τέτοιες λεπτομέρειες?

A , και κάτι τελευταίο

Μην νομίζεις οτι είσαι ο μόνος που διαθέτεις πλυντήριο , και οτι όλοι εμείς οι άλλοι "πλένουμε στο χέρι και με πράσινο σαπούνι":D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα!

Ειμαι υπαλληλος γραφειου με συμβαση αοριστου χρονου σε εμπορικη επιχειρηση εδω και 3 χρονια. Πριν χορηγηθουν οι αδειες μας ο εργοδοτης ζητησε απο το προσωπικο να κανονισει την ληψη των αδειων μας ετσι ωστε να παραμενει καποιος στην εταιρεια καθως δε θα κλειναμε καθολου για καλοκαιρι. Ετσι και εγινε οποτε και πηρα την αδεια μου ολη τον ιουλιο. Επιστρεφοντας στην εργασια μου και υστερα απο 1 εβδομαδα, αποφασισε να μας ανακοινωσει οτι η εταιρεια θα κλεισει τελικα για καλοκαιρι. Η ερωτηση μου ειναι...εγω δικαιουμαι κανονικα το μισθο μου?

και αν ναι, σε περιπτωση που αρνηθει να με πληρωσει κανονικα, ποιες θα μπορουσαν να ειναι οι σωστοτερες κινησεις απο μεριας μου;

Αυτο που με κανει πιο υποψιασμενη ειναι οτι δεν εχω καποια αποδειξη περαν του οτι ζητησε να παρουμε τις αδειες μας ετσι ωστε να μεινουμε ανοιχτα...ειναι επαρκης?

Ευχαριστω πολυ και ζητω συγνωμη εκ των προτερων αν η ερωτηση μου ειναι καπως "χαζη".... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορειτε να με βοηθησετε σχετικα με την ετησια αδεια ,αν υπαρχει υπολοιπο ημερων αδειας μεταφερεται τον επομενο χρονο η υπαρχει νομος οτι διαγραφονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορειτε να με βοηθησετε σχετικα με την ετησια αδεια ,αν υπαρχει υπολοιπο ημερων αδειας μεταφερεται τον επομενο χρονο η υπαρχει νομος οτι διαγραφονται

Ο νόμος λέει πως έως 31/12 του κάθε έτους οι εργαζόμενοι πρέπει να έχουν λάβει τις άδειες τους, διαφορετικά ο εργοδότης πρέπει να πληρώσει ως μη ληφθείσα άδεια τις μέρες που υπολλείπονται.

Στην αγορά όμως έχει καθιερωθεί πως αν υπάρχει υπόλοιπο ημερών μεταφέρεται στο επόμενο έτος ανεπίσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα!

Ειμαι υπαλληλος γραφειου με συμβαση αοριστου χρονου σε εμπορικη επιχειρηση εδω και 3 χρονια. Πριν χορηγηθουν οι αδειες μας ο εργοδοτης ζητησε απο το προσωπικο να κανονισει την ληψη των αδειων μας ετσι ωστε να παραμενει καποιος στην εταιρεια καθως δε θα κλειναμε καθολου για καλοκαιρι. Ετσι και εγινε οποτε και πηρα την αδεια μου ολη τον ιουλιο. Επιστρεφοντας στην εργασια μου και υστερα απο 1 εβδομαδα, αποφασισε να μας ανακοινωσει οτι η εταιρεια θα κλεισει τελικα για καλοκαιρι. Η ερωτηση μου ειναι...εγω δικαιουμαι κανονικα το μισθο μου?

και αν ναι, σε περιπτωση που αρνηθει να με πληρωσει κανονικα, ποιες θα μπορουσαν να ειναι οι σωστοτερες κινησεις απο μεριας μου;

Αυτο που με κανει πιο υποψιασμενη ειναι οτι δεν εχω καποια αποδειξη περαν του οτι ζητησε να παρουμε τις αδειες μας ετσι ωστε να μεινουμε ανοιχτα...ειναι επαρκης?

Ευχαριστω πολυ και ζητω συγνωμη εκ των προτερων αν η ερωτηση μου ειναι καπως "χαζη".... smile.gif

Κανονικά τον δικαιούσαι,εφόσον αποδείξεις τα λεγόμενά σου.

Είναι άλλη η περίπτωση κατά την οποία η εταιρεία κλείνει ένα μήνα το καλοκαίρι και έχει ενημερώσει

ενυπόγραφα τους εργαζόμενους ότι η εταιρεία παραμένει κλειστή.Σαυτή την περίπτωση αυτός που

δεν δικαιούται αδείας δεν δικαιούται τον μισθό του κατά την διάρκεια,που η εταιρεία παραμένει κλειστή.

Από 'κει και πέρα είναι θέμα δικό σου τι θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο νόμος λέει πως έως 31/12 του κάθε έτους οι εργαζόμενοι πρέπει να έχουν λάβει τις άδειες τους, διαφορετικά ο εργοδότης πρέπει να πληρώσει ως μη ληφθείσα άδεια τις μέρες που υπολλείπονται. Στην αγορά όμως έχει καθιερωθεί πως αν υπάρχει υπόλοιπο ημερών μεταφέρεται στο επόμενο έτος ανεπίσημα.

μια απορία πάνω σε αυτό για να μην ανοίξω νέο θέμα.

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ "μη ληφθήσας άδειας" και "αποζημίωση αδείας" ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια απορία πάνω σε αυτό για να μην ανοίξω νέο θέμα.

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ "μη ληφθήσας άδειας" και "αποζημίωση αδείας" ???

Ληφθεισα αδεια ειναι η αδεια που παιρνεις σαν εργαζομενος καθε χρονο,καθεσαι πληρωνεσαι και ασφαλιζεσαι κανονικα σαν να δουλευες για αυτες τις μερες και μετα επειστρεφεις, και συνεχιζεις να εργαζεσαι.

Μη ληφθεισα αδεια, το λεει και η λεξη ειναι αδεια που για τον Α ή Β λογο δεν ελαβες και αναγκαστικα πλεον,την αποζημιωνεσαι την πληρωνεσαι δηλαδη,μονο σε χρημα και αυτα σε μικτα ,διοτι η αποζ.μη ληφθησης αδειας,δεν εχει κρατησεις.περιπτωση π.χ αποζημιωσης μη ληφθησης αδειας, ειναι, οταν σε απολυσουν ή φυγεις οικιοθελως απο καποια δουλεια και δεν προλαβες να παρης ολες τις μερες αδειας σου, του συγκεκριμενου ετους,ή και ολοκληρη, οποτε φευγοντας σου δινει τα λεφτα(αποζημιωση) για οσα μεροκαματα σου ωφειλει σε αδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορειτε να με βοηθησετε σχετικα με την ετησια αδεια ,αν υπαρχει υπολοιπο ημερων αδειας μεταφερεται τον επομενο χρονο η υπαρχει νομος οτι διαγραφονται

ΟΧΙ ουτε μεταφερεται ακομη και αν το συμφωνησετε μεταξυ σας, ΟΥΤΕ διαγραφεται.σε πασα περιπτωση σου ωφειλεται.

Απαγορεύει ο Αρειος Πάγος τη μεταφορά της θερινής άδειας των εργαζομένων στο επόμενο έτος, ακόμη κι αν έγινε με τη συναίνεσή τους. Σε περίπτωση που ο εργοδότης αρνηθεί να χορηγήσει ολόκληρη την άδεια, είναι υποχρεωμένος να καταβάλει, ως χρηματική ποινή, στον μισθωτό τις αποδοχές αδείας προσαυξημένες κατά 100%.

Επικαλούμενοι την εργατική νομοθεσία (ν.δ. 3755/1957, ΠΔ 88/1999) και το κοινοτικό δίκαιο (οδηγία 93/104/ΕΚ), οι δικαστές αποφάνθηκαν ότι είναι ανίσχυρη και επομένως άκυρη η συμφωνία μεταξύ του εργαζομένου και του εργοδότη για μεταφορά των ημερών της ετήσιας άδειας στο επόμενο ή στα μεθεπόμενα έτη. Αν παρ' όλ' αυτά μεταφερθεί η άδεια, ο εργοδότης ο οποίος δεν χορήγησε την πλήρη κανονική άδεια είναι υποχρεωμένος να καταβάλει προσαύξηση, αρκεί να αποδειχθεί η υπαιτιότητά του, έστω και με τη μορφή ελαφράς αμέλειας. Σύμφωνα με την απόφαση (υπ. αριθμ. 455/2010), η προσαύξηση κατά 100% αφορά μόνον τις αποδοχές και όχι το επίδομα αδείας, ενώ για να θεμελιώσει ο εργαζόμενος το δικαίωμα της άδειας δεν απαιτείται να υποβάλει προηγουμένως αίτηση, έγγραφη ή προφορική.

Η συγκεκριμένη υπόθεση που απασχόλησε το δικαστήριο αφορούσε εργαζόμενο στη ΔΕΗ, στον οποίο αναγνωρίστηκε ότι πρέπει να του καταβληθούν οι αποδοχές της άδειάς του προσαυξημένες κατά 100% διότι δεν του χορηγήθηκε η κανονική άδεια με ευθύνη του εργοδότη. Οπως αναφέρουν οι αρεοπαγίτες, τα όργανα της ΔΕΗ ήταν υποχρεωμένα, πριν από τη λήξη κάθε ημερολογιακού έτους, να του χορηγήσουν την ετήσια άδειά του, έστω και αν ο εργαζόμενος δεν υπέβαλε την προβλεπόμενη αίτηση και συναίνεσε για τη μεταφορά της.

Στην απόφαση τονίζεται ακόμη ότι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να χορηγεί την ετήσια άδεια προκειμένου ο μισθωτός να εξασφαλίσει την ανάπαυση και την ανανέωση των δυνάμεών του, ενώ στη μόνη περίπτωση που η άδεια μπορεί να αντικατασταθεί με χρηματική αποζημίωση είναι όταν λήξει η εργασιακή σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ληφθεισα αδεια ειναι η αδεια που παιρνεις σαν εργαζομενος καθε χρονο,καθεσαι πληρωνεσαι και ασφαλιζεσαι κανονικα σαν να δουλευες για αυτες τις μερες και μετα επειστρεφεις, και συνεχιζεις να εργαζεσαι.

Μη ληφθεισα αδεια, το λεει και η λεξη ειναι αδεια που για τον Α ή Β λογο δεν ελαβες και αναγκαστικα πλεον,την αποζημιωνεσαι την πληρωνεσαι δηλαδη,μονο σε χρημα και αυτα σε μικτα ,διοτι η αποζ.μη ληφθησης αδειας,δεν εχει κρατησεις.περιπτωση π.χ αποζημιωσης μη ληφθησης αδειας, ειναι, οταν σε απολυσουν ή φυγεις οικιοθελως απο καποια δουλεια και δεν προλαβες να παρης ολες τις μερες αδειας σου, του συγκεκριμενου ετους,ή και ολοκληρη, οποτε φευγοντας σου δινει τα λεφτα(αποζημιωση) για οσα μεροκαματα σου ωφειλει σε αδεια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ καταρχήν για την απάντηση.

στο παράδειγμά σου για την περίπτωση απόλυσης είναι όλα σαφή και κατανοητά (αποζημίωση αδείας σε χρήμα με τις μικτές αποδοχές).

σε περίπτωση όμως που δεν υπάρχει απόλυση, τελειώνει το έτος και υπάρχει υπόλοιπο αδείας που πρέπει να κλείσει έως 31 Δεκεμβρίου καταχωρούμε στη μισθοδοσία:

α) αποζημίωση αδείας χωρίς κρατήσεις και πληρωμή του εργαζομένου με μικτές αποδοχές ή

β) μή ληφθήσα άδεια με κρατήσεις ΙΚΑ κανονικά και τύπο αποδοχών στην ΑΠΔ 14?

ΥΓ. Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ καταρχήν για την απάντηση.

στο παράδειγμά σου για την περίπτωση απόλυσης είναι όλα σαφή και κατανοητά (αποζημίωση αδείας σε χρήμα με τις μικτές αποδοχές).

σε περίπτωση όμως που δεν υπάρχει απόλυση, τελειώνει το έτος και υπάρχει υπόλοιπο αδείας που πρέπει να κλείσει έως 31 Δεκεμβρίου καταχωρούμε στη μισθοδοσία:

α) αποζημίωση αδείας χωρίς κρατήσεις και πληρωμή του εργαζομένου με μικτές αποδοχές ή

β) μή ληφθήσα άδεια με κρατήσεις ΙΚΑ κανονικά και τύπο αποδοχών στην ΑΠΔ 14?

ΥΓ. Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

ΩΦΕΙΛΕ να στην ειχε δωσει,ακομη και αν εσυ δεν..την ζητησες .οταν συνεχιζεις να εργαζεσαι δεν μπορεις ετσι απλα ..χωρις ανωτερα βια,να βαλης στην μισθοδοσια αποζ.μη ληφθ.αδειας .γιατι? τι θα πης? δεν την πηρε?γιατι δεν την πηρε? εκτος.. και την βαλεις σαν αποζημιωση ομως με 100% προσαυξηση <σαν ποινη>που δεν του χορηγηθηκε,και να πληρωσης ενσημα χωρις την προσαυξηση .μονο ετσι .αλλιως..υπογραφει στο βιβλιο αδειων οτι δηθεν την πηρε βαζεις καποιες εικονικες...ημερομηνιες,.πληρωσε την απεξω.....και ετσι η μισθοδοσια σου ρεει κανονικα....υποτιθεται για τον συγκεκριμενο,αυτον μηνα που εγραψες στο αδειων οτι πηρε αδεια ,ηταν...και σε αδεια.παρονομο μεν, νομιμοφανες δε, αφου δεν αποδικνυεται,και δεν αμφισβητηται, εκ των...υστερων επειδη υπογραψε οτι την πηρε..αυτο βεβαια στην περιπτωση που εν γνωσει του ο εργαζομενος, δεν την πηρεγια τον Αή Β λογο, οποτε και συμφωνει.αν...δεν συμφωνει,κανεις το 1ο και μαθημα για αλλη φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...