Jump to content
  • 0

Προειδοποίηση απόλυσης σε μητέρα


kostaskmz
 Share

Question

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής έχω την περίπτωση μιας μητέρας που γέννησε στις 25/1/2010 με τους νέους νομούς έχω δικαίωμα την απολύσω μετά τις 25/4/2011 γιατί έχει πάρει και το εξάμηνο του ΟΑΕΔ μπορώ ? να τις γνωστοποιήσω προειδοποίηση απόλυσης στις 25/2/2011 (δηλ. δυο μήνες πριν λόγο προϋπηρεσίας ) και να την απολύσω κανονικά καλύπτοντας την υπόχρυση που έχω των 15 μηνών από την ημερομηνία γέννησης του παιδιού

Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Πρώτον διόρθωσε τον τίτλο του θέματος.. :)

Δεύτερον να ενημερώσουμε και τους υπόλοιπους πως προέκυψε το 15μηνο..

ΝΟΜΟΣ 3896/10

Εφαρμογή της αρχής των ίσων ευκαιριών και της ίσης μεταχείρισης ανδρών και γυναικών σε θέματα εργασίας και απασχόλησης − Εναρμόνιση της κείμενης νομοθεσίας με την Οδηγία 2006/54/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 5ης Ιουλίου 2006 και άλλες συναφείς διατάξεις

Αρθρο 20. Προστασία μητρότητας, πατρότητας και οικογενειακής ζωής

………

4. Οι ρυθμίσεις του άρθρου 15 του ν. 1483/1984 (ΦΕΚ 153 Α’), επεκτείνονται και ισχύουν για τρεις επιπλέον μήνες στην περίπτωση χρήσης της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας του άρθρου 142 του ν. 3655/2008

ΝΟΜΟΣ 1483/94

Αρθρο 15. Προστασία μητρότητας.

1. Απαγορεύεται και είναι απόλυτα άκυρη η καταγγελία της σχέσης εργασίας εργαζομένης από τον εργοδότη της, τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της, όσο και για το χρονικό διάστημα ενός έτους μετά τον τοκετό ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο, λόγω ασθένειας που οφείλεται στην κύηση ή τον τοκετό, εκτός εάν υπάρχει σπουδαίος λόγος για καταγγελία.

Ως σπουδαίος λόγος δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να θεωρηθεί ενδεχόμενη μείωση της απόδοσης της εργασίας της εγκύου που οφείλεται στην εγκυμοσύνη.

2. Ο Νόμος 1302/1982 (ΦΕΙ 133 τ. Α), ο Νόμος 1414/84 (ΦΕΚ 10 τ. Α), όπως και κάθε διάταξη που αναφέρεται στην προστασία της μητρότητας εφαρμόζεται και στους εργαζόμενους με σχέση έμμισθης εντολής.

ΝΟΜΟΣ 3655/08

Αρθρο 142. Ειδική παροχή προστασίας μητρότητας

Η μητέρα που είναι ασφαλισμένη του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, και εργάζεται με σχέση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις, μετά τη λήξη της άδειας λοχείας και της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, όπως προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004 - 2005, δικαιούται να λάβει ειδική άδεια προστασίας μητρότητας έξι (6) μηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πρώτον διόρθωσε τον τίτλο του θέματος.. :)

Δεύτερον να ενημερώσουμε και τους υπόλοιπους πως προέκυψε το 15μηνο..

ΝΟΜΟΣ 3896/10

Εφαρμογή της αρχής των ίσων ευκαιριών και της ίσης μεταχείρισης ανδρών και γυναικών σε θέματα εργασίας και απασχόλησης − Εναρμόνιση της κείμενης νομοθεσίας με την Οδηγία 2006/54/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 5ης Ιουλίου 2006 και άλλες συναφείς διατάξεις

Αρθρο 20. Προστασία μητρότητας, πατρότητας και οικογενειακής ζωής

………

4. Οι ρυθμίσεις του άρθρου 15 του ν. 1483/1984 (ΦΕΚ 153 Α’), επεκτείνονται και ισχύουν για τρεις επιπλέον μήνες στην περίπτωση χρήσης της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας του άρθρου 142 του ν. 3655/2008

Καλά όλα αυτά αλλά δεν απαντούν στο αρχικό ερώτημα. Το επαναφέρω διότι δυστυχώς αφορά και εμένα το θέμα. Έψαξα και σε παλαιότερα σχετικά post αλλά δεν έβγαλα άκρη και κατέληξα ότι μάλλον ισχύει η προειδοποίηση αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος. Θα ρωτήσω αύριο τα τσακάλια του ΣΕΠΕ. (Σιγά μην ξέρουν)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Έχει απαντηθεί παλαιότερα το θέμα , χρόνος της καταγγελίας είναιαυτός της προειδοποίησης άρα δε μπορείς να καταγγείλεις την σύμβαση στο χρόνο πρόστασίας δλδ έως 25/4/2011

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Έχει απαντηθεί παλαιότερα το θέμα , χρόνος της καταγγελίας είναιαυτός της προειδοποίησης άρα δε μπορείς να καταγγείλεις την σύμβαση στο χρόνο πρόστασίας δλδ έως 25/4/2011

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν το βρίσκω λογικό. Άλλο καταγγελία άλλο προειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν το βρίσκω λογικό. Άλλο καταγγελία άλλο προειδοποίηση.

post-2953-0-55899700-1298561024_thumb.jp

Απο ΔΕΛΤΙΟ ΕΡΓΑΤΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ

Μου το εδωσε η Επιθεώρηση Εργασίας

Ελπίζω να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν το βρίσκω λογικό. Άλλο καταγγελία άλλο προειδοποίηση.

"ως καταγγελία θεωρειται η δηλωση της βουλησεως του εργοδοτου περι λυσεως της συμβασεως εργασιας,

ειτε αμεσως (ατακτος καταγγελια), ειτε μετα απο αναβλητικη προθεσμια (τακτικη καταγγελια)" κτλ.κτλ.

Πιο λογικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Κατα την δικη μου γνωμη λεω δεν μπορει να δωση στην μητερα προειδοποιηση απολυσης,στο διαστημα που προστατευεται, διοτι για το υψος της αποζημιωσης,εως την καταγγελια, θα συμπεριληφθη μεσα και ο χρονος που νομικα προστατευται η μητερα απο την λεξη <απολυση>. αραγε λοιπον διερωταμαι , αυτο το διαστημα μπορει να συμετεχει στην προυπηρεσια απολυσης, η οποια μπορει να διαμορφωση και το υψος της αποζημιωσης εις βαρος της?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...