Προς το περιεχόμενο
  • 0

τι θα ζητησω απο συναδελφο λογιστη για να αναλαβω εναν πελατη του απο τη νεα χρονια 2011


MARIOSMD11

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ 2011 ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ (ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ -ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ) ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.

1.ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

2. ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΑΡΙ8ΜΟΥΣ.

3. ΜΗΤΡΩΟ ΠΑΓΙΩΝ

4.ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

5.BACK UP -(ΜΙΑ Κ ΕΠΙΜΕΝΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 2010)

6.ΕΝΑΡΞΕΙΣ-ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΚΛΠ

ΞΕΧΝΑΩ ΤΙΠΟΤΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εμένα έπρεπε να είχες λογιστή...... :lol::lol::lol:

ειπαμε στεφανε εισαι ακριβος εσυ...:blink: (θελω ομως:P )

Ειπαμε βαση δεν ξαναχει, βοηθεια ναι βαση οχι τελος (γιατι βασικα δεν το βλεπουν και οι αλλοι αλτρουιστικα τελικα).

ο bro ειπε σωστη κουβεντα..θελει πολυ προσοχη εαν αναλαβεις αλλον μες την χρηση και βαλεις το σταυρο εσυ στο τελος.

αληθεια θα μπορεις να ισχυριστεις συνυπαιτιοτα ή ευθυνη προηγουμενου λογιστη σε περιπτωση που βασιστεις στα δεδομενα του παλιου και εχει γινει βλακια επι των ημερων του που επισυρει με το νεο νομο ποινικη ευθυνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΜΙ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΑΥΛΑ

ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΦΑΜΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ ΑΝ ..... ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΕΛΑΤΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κιτσε κουλαρε...κοιτα οπως πιστευω ολοι μας εχουμε βιωσει το σε πλερωνω φιλε....πιστευω δυστυχως πιστευω ετσι θα ημουν και εγω.

τωρα εμεις θα πεθανουμε τελευταιοι...και να σου χρωστανε κατι ειναι απο το να μην σου χρωστανε αλλα και να μην εχεις τιποτα εισπραξει και να χρωστας(ξεφυγε το ποστ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια συνταγή απο κάποιο παλιό.

Με φιλο και συγγενή φάε και πειές και νταλαβέρι μην κάνεις έτσι λένε στο χωριό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ ενδιαφέρουσες οι απόψεις αναφορικά με τα ψηφιακά δεδομένα (back-up).

Από την δικιά μου πλευρά παραθέτω την σκέψη οτι αν όλοι οι συνάδελφοι αντάλλασσαν backup κατά την "τελετή" παραλαβής-παράδοσης, η ζωή όλων μας (των λογιστών) θα ήταν πιο εύκολη. Έχουμε θεούς και δαίμονες να αντιμετωπίσουμε και θα ήταν καλό ανάμεσα σε αυτούς (τους δαίμονες) να μην είναι συνάδελφοι. Εδώ στην Θεσσαλονίκη όποτε χρειάστηκε και backup μου έδωσαν και backup έδωσα. Φυσικά πέραν τούτου ο καθένας πράττει κατά το δοκούν.

Επικουρικά από τον προηγούμενο συνάδελφο ή από τον νέο πελάτη θα μπορούσες να ζητήσεις μια φορολογικής και μια ασφαλιστική ενημερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επικουρικά από τον προηγούμενο συνάδελφο ή από τον νέο πελάτη θα μπορούσες να ζητήσεις μια φορολογικής και μια ασφαλιστική ενημερότητα.

Και θα καταλάβεις τι....????

Απλά ότι δεν χρωστάει στο ΙΚΑ και την Εφορία...

Ακόμα κι αν δεν έχει περάσει από τακτικό έλεγχο, θα σου τη δώσουνε.....

Δεν σου εξασφαλίζει κάτι το ιδιαίτερο, όπως πχ το κύρος των βιβλίων ή ότι δεν έχει χαθεί κάποια απόλυση ή ότι δεν έχει τακτοποιηθεί ασφαλιστικά κάποιος εργαζόμενος... Προβλήματα τα οποία βγαίνουν συνήθως μετά από πολύ χρόνο σε κάποιο έλεγχο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πριν από χρόνια που ήμουν νέος στο επάγγελμα κάποιος παλαιότερος λογιστής μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει πελάτες που έχουν φορολογικές και ασφαλιστικές εισφορές και εγώ τον κοίταζα σαν alien. Τώρα που τρέχω δύο και τρείς φορές για κάθε πελάτη που χάνει τις ρυθμίσεις του τον καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πριν από χρόνια που ήμουν νέος στο επάγγελμα κάποιος παλαιότερος λογιστής μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει πελάτες που έχουν φορολογικές και ασφαλιστικές εισφορές και εγώ τον κοίταζα σαν alien. Τώρα που τρέχω δύο και τρείς φορές για κάθε πελάτη που χάνει τις ρυθμίσεις του τον καταλαβαίνω.

Φίλε, εμένα να πληρώνει, και μετά εγώ θα τρέχω.....

Έτσι κι αλλιώς, δείξε μου ένα που δεν χρωστάει σε ΙΚΑ ή εφορία στις μέρες μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε, εμένα να πληρώνει, και μετά εγώ θα τρέχω.....

Έτσι κι αλλιώς, δείξε μου ένα που δεν χρωστάει σε ΙΚΑ ή εφορία στις μέρες μας....

Δηλαδή Στεφάνε όταν προκύπτει κάποια τέτοιου είδους εργασία χρεώνεις extra τον πελάτη? Αν το καταφέρνεις αυτό υποκλίνομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή Στεφάνε όταν προκύπτει κάποια τέτοιου είδους εργασία χρεώνεις extra τον πελάτη? Αν το καταφέρνεις αυτό υποκλίνομαι...

Κάτσε μη σε πιάσει και η μέση σου..... :)

Δεν χρεώνω, απλά μέρα παρά μέρα είμαι στην εφορία, δεν μου κάνει και ιδιαίτερο κόπο να ξανα-ρυθμίσω κάτι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κάτσε μη σε πιάσει και η μέση σου..... :)

Δεν χρεώνω, απλά μέρα παρά μέρα είμαι στην εφορία, δεν μου κάνει και ιδιαίτερο κόπο να ξανα-ρυθμίσω κάτι.......

Στην εφορία ΟΚ. Για το ΙΚΑ εδώ στην Αθήνα πρέπει αφού πάρεις υπηρεσιακό από το κατά τόπους υποκατάστημα να πας στα κεντρκά ταμεία του ΙΚΑ που βρισκονται στο κέντρο (Αγ.Κωνσταντίνου ή Πειραιώς). Κατά συνέπεια χάνεις ένα πρωίνο που δε στο πληρώνει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εφορία ΟΚ. Για το ΙΚΑ εδώ στην Αθήνα πρέπει αφού πάρεις υπηρεσιακό από το κατά τόπους υποκατάστημα να πας στα κεντρκά ταμεία του ΙΚΑ που βρισκονται στο κέντρο (Αγ.Κωνσταντίνου ή Πειραιώς). Κατά συνέπεια χάνεις ένα πρωίνο που δε στο πληρώνει κανείς...

Εμ, κοπάνα τη για την επαρχία να βρεις την υγειά σου...... :)

Η αλήθεια είναι ότι τέτοια προβλήματα, ή να το πω καλύτερα, τέτοιας έντασης προβλήματα δεν έχουμε εδώ...

Εκεί, στείλε τον μόνο του ή χρέωσέ τον... Τι να πω................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζητούμενο επίσης είναι, και εάν έχουμε το δικαίωμα μετά τη λήξη της συνεργασίας με κάποιο πελάτη μας , να κρατάμε στο αρχείο μας (Backup) τα δεδομένα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...