Προς το περιεχόμενο
  • 0

τι θα ζητησω απο συναδελφο λογιστη για να αναλαβω εναν πελατη του απο τη νεα χρονια 2011


MARIOSMD11

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ 2011 ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ (ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ -ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ) ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.

1.ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

2. ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΑΡΙ8ΜΟΥΣ.

3. ΜΗΤΡΩΟ ΠΑΓΙΩΝ

4.ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

5.BACK UP -(ΜΙΑ Κ ΕΠΙΜΕΝΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 2010)

6.ΕΝΑΡΞΕΙΣ-ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΚΛΠ

ΞΕΧΝΑΩ ΤΙΠΟΤΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ 2011 ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ (ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ -ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ) ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.

1.ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

2. ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΑΡΙ8ΜΟΥΣ.

3. ΜΗΤΡΩΟ ΠΑΓΙΩΝ

4.ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

5.BACK UP -(ΜΙΑ Κ ΕΠΙΜΕΝΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 2010)

6.ΕΝΑΡΞΕΙΣ-ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΚΛΠ

ΞΕΧΝΑΩ ΤΙΠΟΤΑ???

Ζητα και το τηλεφωνο του συναδελφου που τον ειχε πριν διοτι για να ζηταει το κλεισιμο των βιβλιων του 2010 απο σενα μαλλον τον εχει απληρωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και καλο θα ηταν πριν τον αναλαβεις να ζητησεις να μην εχει καμμια οικονομικη

εκκρεμοτητα με τον προηγουμενο συναδελφο σου.Γιατι αν το κανουμε αυτο ολοι

δεν θα τρωμε φεσια αρκετων χιλιαδων ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μπα δεν υπαρχει τετοιο θεμα μια και ο πελατης μου ειναι κ φιλαρακι μου( καινουργιος ειμαι στο ελευθερο επαγγαλμα αρα μονο με φιλους ξεκιναω).

απλα φοβαται ο πελατης μου μην τυχον του κανει καμια ζημια μια και σταματησε η συνεργασια τους.

Η δικη μου η αποψη ηταν να τα κλεισει ο προηγουμενος συναδελφος και να τα ελεγξω εγω-καλο ειναι στον χωρο μας να υπαρχει συναδελφικη αλληλεγγυη.

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας!!

οσο αφορα τι θα ζητησω ξεχασα τιποτα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση : Ο πελάτης, θα πρέπει να δηλώσει στη ΔΟΥ το λογιστή που θέλει να του ενημερώνει τα βιβλία απο το 2011 , ή αυτό δεν είναι υποχρεωτικό? Το ρωτάω με το σκεπτικό των αλλαγών που έχουν έρθει με την πιστοποίηση των λογιστών κλπ. Επίσης, θα είναι υποχρεωτικό το συμφωνητικό μεταξύ πελάτη και λογιστή, ώστε να αποδεικνύονται τα ποσά που θα εισπράττει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ 2011 ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ (ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ -ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ) ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.

1.ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

2. ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΑΡΙ8ΜΟΥΣ.

3. ΜΗΤΡΩΟ ΠΑΓΙΩΝ

4.ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

5.BACK UP -(ΜΙΑ Κ ΕΠΙΜΕΝΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 2010)

6.ΕΝΑΡΞΕΙΣ-ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΚΛΠ

ΞΕΧΝΑΩ ΤΙΠΟΤΑ???

Και ποιος σου είπε ότι είναι υποχρεωμένος να σου δώσει back up...??? Έστω κι αν δουλεύετε τα ίδια προγράμματα.....

Αναλυτικές εκτυπώσεις βιβλίου εσ & εξ και μόνο....

Αν θες συγκεντωτικές, είτε απευθύνεσαι στον παλιό λογιστή (που πρέπει να πληρωθεί για να τις στείλει) είτε πιάνεις τα τιμολόγια όλης της χρονιάς άνω των 300...

Κι εσύ σε ποια δήλωση θα βάλεις υπογραφή....??? Στην περισυνή..??? Και που ξέρεις τι έχει κάνει, πως έχει κάνει τις καταχωρήσεις, αν έχει αποδώσει σωστά το φπα, αν δεν έχει ακαταχώρητα τιμολόγια, αν αν αν αν..... Θα κάτσεις να ελέγξεις όλα τα τιμολόγια της χρονιάς ένα - ένα...??? Και τις περιοδικές..??? Και θα πληρωθείς για αυτά...????

Δεν έχουμε πει να προσέχουμε που βάζουμε την υπογραφή μας και κάτι άλλο....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ Κ ΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ (ΚΥΡΙΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΣΥΝΑΛΔΕΦΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΗΓΓΥΗΣ) ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΙ ΘΕΤΕΙΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.

ΝΕΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ Κ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και ποιος σου είπε ότι είναι υποχρεωμένος να σου δώσει back up...??? Έστω κι αν δουλεύετε τα ίδια προγράμματα.....

Αναλυτικές εκτυπώσεις βιβλίου εσ & εξ και μόνο....

Αν θες συγκεντωτικές, είτε απευθύνεσαι στον παλιό λογιστή (που πρέπει να πληρωθεί για να τις στείλει) είτε πιάνεις τα τιμολόγια όλης της χρονιάς άνω των 300...

Κι εσύ σε ποια δήλωση θα βάλεις υπογραφή....??? Στην περισυνή..??? Και που ξέρεις τι έχει κάνει, πως έχει κάνει τις καταχωρήσεις, αν έχει αποδώσει σωστά το φπα, αν δεν έχει ακαταχώρητα τιμολόγια, αν αν αν αν..... Θα κάτσεις να ελέγξεις όλα τα τιμολόγια της χρονιάς ένα - ένα...??? Και τις περιοδικές..??? Και θα πληρωθείς για αυτά...????

Δεν έχουμε πει να προσέχουμε που βάζουμε την υπογραφή μας και κάτι άλλο....?????

Στέφανε...

δε μπήκε καλά η χρονιά;;;

Πολύ "δυνατή" είσοδος!

Κάποτε είχες και πιο ήπιους τόνους...rolleyes.gifrolleyes.gifsmile.giftongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ 2011 ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ (ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ -ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ) ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.

1.ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

2. ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΑΡΙ8ΜΟΥΣ.

3. ΜΗΤΡΩΟ ΠΑΓΙΩΝ

4.ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

5.BACK UP -(ΜΙΑ Κ ΕΠΙΜΕΝΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 2010)

6.ΕΝΑΡΞΕΙΣ-ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΚΛΠ

ΞΕΧΝΑΩ ΤΙΠΟΤΑ???

πολύ αντάρα για το τίποτα.!

είστε πολύ νέος στο επάγγελμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο ελευθερο επαγγελμα ναι -

απλα προσπαθω να ειμαι τυπικος -ειμαι κ αγχωδης -αρα για αυτο εγραψα ολα αυτα για να εχω πληρη εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) μπα δεν υπαρχει τετοιο θεμα μια και ο πελατης μου ειναι κ φιλαρακι μου( καινουργιος ειμαι στο ελευθερο επαγγαλμα αρα μονο με φιλους ξεκιναω).

2) απλα φοβαται ο πελατης μου μην τυχον του κανει καμια ζημια μια και σταματησε η συνεργασια τους.

...............................

1) Μια συμβούλη που λογικά κανείς δε μπορεί να ακολουθήσει , μακρυά από φίλους και συγγένεις , ειδικά στα επαγγελματικά και ειδικά όπως έχει γίνει , επίσης υπάρχει και το εξής σοφό γνωμικό :

"Φίλοι , φίλοι αλλά σου μπιμπ B) το καρυοφύλι"

2) Προσωπικά αποκλείω το γεγονός , κανείς επαγγελματίας δε υπάρχει περίπτωση να παίξει το κεφάλι κορώνα γράμματα για να κάνει ζημιά , άσε που έτσι δείχνει και τη εμπιστοσύνη επικρατούσε στις σχέσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) Μια συμβούλη που λογικά κανείς δε μπορεί να ακολουθήσει , μακρυά από φίλους και συγγένεις , ειδικά στα επαγγελματικά και ειδικά όπως έχει γίνει , επίσης υπάρχει και το εξής σοφό γνωμικό :

"Φίλοι , φίλοι αλλά σου μπιμπ B) το καρυοφύλι"

2) Προσωπικά αποκλείω το γεγονός , κανείς επαγγελματίας δε υπάρχει περίπτωση να παίξει το κεφάλι κορώνα γράμματα για να κάνει ζημιά , άσε που έτσι δείχνει και τη εμπιστοσύνη επικρατούσε στις σχέσεις .

Eιδες που σε οδηγεί η εμπειρία ?

Χρόνια πολλά Απόστολε (και ΣΙΑ....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέφανε...

δε μπήκε καλά η χρονιά;;;

Πολύ "δυνατή" είσοδος!

Κάποτε είχες και πιο ήπιους τόνους...rolleyes.gifrolleyes.gifsmile.giftongue.gif

Γιατί βρε Μαρία..???

Δεν τον έθιξα τον άνθρωπο...

Μερικές ερωτήσεις του έκανα που θα πρέπει να σκεφτεί πριν κάνει κάτι....

Θα μου ερχόταν πολύ άσχημα αν κάποιος μου έλεγε "θέλω back up από τον τάδε πελάτη σου γιατί αναλαμβάνω εγώ από εδώ και πέρα".... Δλδ πρέπει να δώσω όλο το στήσιμο της επιχείρησης που μου έχει φάει ώρες για να το κάνω...??? Δεν το κατάλαβα...

Τέλος πάντων, για να σου λύσω την απορία, μια χαρά "μπήκε".... Οικογενειακά οικογενειακά.... Απλά πολυηρέμησα και πρέπει λίγο να ταράξουμε τα νερά..... Για να έχει και ενδιαφέρον δλδ, όχι τπτ άλλο..... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αμα πολυηρεμήσαμε, να τα ταράξουμε τότε βρε Στέφανε!!!

Απλά... αγριεύτηκα λίγο με το καλημέρα σας!tongue.gif

Καλή Χρονιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κυριοι επειδη εχω αντιμετωπισει το θεμα και απο τις 2 πλευρες (της βασης). Λοιπον θεωρω κατηγορηματικα πως ειναι υποχρεωμενος ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ να παρεχει την βαση του στον αμφοτερο λογιστη, διοτι εφοσον η αμοιβη του αφορα μηχανογραφημενη τηρηση βιβλιων και νομικα ακομη αν το δεις θα πρεπει και να μπορει ο πελατης να εχει την βαση δεδομενων του σε περιπτωση που διακοπει η συνεργασια.

Τωρα επειδη μαλλον μιλας για το στησιμο ενημερωσης π.χ περιοδικης απο λογαριασμους επισης επιλογη σου ηταν να δουλεψεις ετσι(αν και δεν πιστευω κανεις πλεον σημερα να περνει τα δεδομενα απο το εσοδων εξοδων(για β μιλαει ο φιλος) και να φτιαχνει περιοδικη-Ε3,απλα τσεκαρει....).Της ωρες για το στησιμο της πληρωθηκες συναδελφε στεφανε(χωρις προσωπικη αναφορα ε?) και τις αποσβεσες τις ετρεξες 100% με το να κανεις την ζωη σου ευκολη στους επομενους μηνες μετα το αρχικο στησιμο.

δλδ να το δουμε και στους μισθωτους λογιστες. Τι θα πεις αμα αλλαξεις εταιρια?Δωστε μου και εχτρα λεφτα σαν αποζημιωση επειδη το εστησα το προγραμμα που ηταν οτινανισταν οταν ηρθα?

Σιγουρα παντως πιστευω η μηχανογραφικη τηρηση κατα την ταπεινη μου αποψη (και ποσο μαλλον με συμφωνητικο) συναδει με την παραδοση και της βασης ασχετως του προγραμματος του νεου λογιστη.

(σορρυ αν ειμαι λιγο αποτομος αλλα εχω στο μυαλο μου απαραδεκτο συναδελφο που ειχαμε αυτη τη κουβεντα και ασε τι μπινελικι επεσε εκατερωθεν στο τηλεφωνο μετα την παρελευση του αρχικου 5λεπτου φιλοφρονησεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κυριοι επειδη εχω αντιμετωπισει το θεμα και απο τις 2 πλευρες (της βασης). Λοιπον θεωρω κατηγορηματικα πως ειναι υποχρεωμενος ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ να παρεχει την βαση του στον αμφοτερο λογιστη,

Υποχρέωση δεν υπάρχει από πουθενά, εκτός και εάν το λέει το συμφωνητικό που θα έχουν υπογράψει ο λογιστής με τον πελάτη του. Εννοείς ότι είναι πρέπον...

διοτι εφοσον η αμοιβη του αφορα μηχανογραφημενη τηρηση βιβλιων και νομικα ακομη αν το δεις θα πρεπει και να μπορει ο πελατης να εχει την βαση δεδομενων του σε περιπτωση που διακοπει η συνεργασια.

Εδώ είσαι foul.... Πάντα κατά την άποψή μου....

Η αμοιβή αφορά την τήρηση των βιβλίων και την γενικότερη λογιστική υποστήριξη. Και μόνο.

Το αν θα τα τηρώ εγώ μηχανογραφικά ή όχι, είναι θέμα δικό μου. Είναι δικό μου θέμα αν θέλω να επενδύσω σε αγορά προγράμματος, να επενδύσω σε χρόνο για να μάθω πως δουλεύει, για να το στήσω κτλ κτλ...

Και δεν το κάνω μόνο γιατί είναι πιο εύκολη η τήρηση.. Με τη μηχανογράφηση αποφεύγονται κυρίως τα λάθη, δλδ παρέχω καλύτερες και ποιο ποιοτικές λογιστικές υπηρεσίες στην ίδια τιμή......

Οπότε φίλε, σε καμία περίπτωση (και το εννοώ) δεν δίνω back up.... Εκτυπώσεις και σε όποιον αρέσει.....

Δες το κι αλλιώς.... Αν έρθει ένας πελάτης και έχει χειρόγραφα, θα του κάνεις σκόντο στη τιμή επειδή έχει χειρόγραφα...???? Αλλάζουν οι ευθύνες..????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βασικα στα χειρογραφα χρεωνεις με τη λογικη της εργατοωρας σε συνδυασμο με την ευθυνη-γνωση σου...(γυρισμα σε μηχανοφραφημενα μετα απο ενα σημειο)

βασικα επιμενω στη λεξη μηχανογραφημενα.Κοιτα εγω την ειχα δωσει την βαση μια φορα που μου ζητηθηκε. Στην πραγματικοτητα και εγω ειχα πανω κατω τις ιδιες σκεψεις που εκφραζεις (εγω την εστησα κτλ). Αλλα θεωρω σωστο να παρεχεις οποιαδηποτε πληροφορια μπορεις στο να διευκολυνεις και τον επιχειρηματια (εννοειτε εαν εισαι ικανοποιημενος απο την συνεργασια και δεν σου χρωσταει), και τον συναδελφο. Ειναι και παρα παρα πολυ πιθανο να ξαναδιασταυρωσουν οι δρομοι σας και απο την αντιθετη ειδικα εαν ασκεις το επαγγελμα στην επαρχια.

Αλλη παραμετρος:

Τωρα εαν εχεις πατατιες που εχεις κανει(και μην πει κανεις πως δεν εχει κανει).Και λες και εαν ειναι ο αλλος στοιχειωδως γνωστης δεν θα τις βρει απο τις εκτυπωσεις-δηλωσεις?Απλα θα τις βρει πιο ευκολα-γρηγορα. Ασε που εχεις και ενα διαπραγματευτικο χαρτι ενδειξης καλης θελησης(για να μην αρχισει να λεει βλακειες ο καινουργιος λογιστης, οπως αρκετοι ηλιθιοι κανουν και απαξιωνουν την δουλεια του προηγουμενου χωρις να ξερουν οι αναμαρτητοι αυτοι τα γιατι και πως που τελικα ισως και να μην φταιει ο αμοιρος ο προηγουμενος), και θα μαθεις ισως και κατι απο την αξιολογηση του συναδελφου, οχι απαιραιτητα λογιστικο. Δεν ξερω εαν το βλεπω λιγο ιδανικα-ιδεαλιστικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βασικα στα χειρογραφα χρεωνεις με τη λογικη της εργατοωρας σε συνδυασμο με την ευθυνη-γνωση σου...(γυρισμα σε μηχανοφραφημενα μετα απο ενα σημειο)

Προσωπικά χρεώνω το ίδιο. Γενικά, δεν πιστεύω ότι χρεώνουμε τις εργατοώρες που ασχολούμαστε με ένα πελάτη, αλλά χρεώνουμε τις ευθύνες που αναλαμβάνουμε και τις γνώσεις που απαιτούνται για αυτή τη δουλειά.

βασικα επιμενω στη λεξη μηχανογραφημενα.Κοιτα εγω την ειχα δωσει την βαση μια φορα που μου ζητηθηκε. Στην πραγματικοτητα και εγω ειχα πανω κατω τις ιδιες σκεψεις που εκφραζεις (εγω την εστησα κτλ). Αλλα θεωρω σωστο να παρεχεις οποιαδηποτε πληροφορια μπορεις στο να διευκολυνεις και τον επιχειρηματια (εννοειτε εαν εισαι ικανοποιημενος απο την συνεργασια και δεν σου χρωσταει), και τον συναδελφο. Ειναι και παρα παρα πολυ πιθανο να ξαναδιασταυρωσουν οι δρομοι σας και απο την αντιθετη ειδικα εαν ασκεις το επαγγελμα στην επαρχια.

Υπάρχουν 2 παράμετροι...

1. η εκπλήρωση των συμβατικών υποχρεώσεων απέναντι στον (πρώην) πελάτη σου, που τελειώνει με την παράδοση όλων των σχετικών δηλώσεων και εκτυπώσεων από το πρόγραμμα.

2. η μεταφορά τεχνογνωσίας από εσένα σε ένα άλλο συνάδελφο (δίνοντας τη βάση), για την οποία δεν έχεις και ούτε πρόκειτε να πληρωθείς. Άρα, δεν το δίνεις. Εγώ το βλέπω τόσο απλά... Έτσι κι αλλιώς, ο έλεγχος αν και όταν πάει, εκτυπώσεις θα ζητήσει, άρα θα είναι καλυμένος... Δεν τον αφήνεις σε καμία περίπτωση ακάλυπτο....

Αλλη παραμετρος:

Τωρα εαν εχεις πατατιες που εχεις κανει(και μην πει κανεις πως δεν εχει κανει).Και λες και εαν ειναι ο αλλος στοιχειωδως γνωστης δεν θα τις βρει απο τις εκτυπωσεις-δηλωσεις?Απλα θα τις βρει πιο ευκολα-γρηγορα. Ασε που εχεις και ενα διαπραγματευτικο χαρτι ενδειξης καλης θελησης(για να μην αρχισει να λεει βλακειες ο καινουργιος λογιστης, οπως αρκετοι ηλιθιοι κανουν και απαξιωνουν την δουλεια του προηγουμενου χωρις να ξερουν οι αναμαρτητοι αυτοι τα γιατι και πως που τελικα ισως και να μην φταιει ο αμοιρος ο προηγουμενος), και θα μαθεις ισως και κατι απο την αξιολογηση του συναδελφου, οχι απαιραιτητα λογιστικο. Δεν ξερω εαν το βλεπω λιγο ιδανικα-ιδεαλιστικα....

Κοίτα, πατατιές δεν κάνω, τουλάχιστον χοντρές...

Τα τιμολόγια είναι καταχωρημένα, τα σύνολα των βιβλίων συμφωνούν 2 και 3 φορές με τις δηλώσεις είτε φπα είτε εισόδημα...

Αν τώρα βρει σε λάθος στήλη ένα τιμολόγιο, μικρό το κακό και δεν πιστεύω να κάτσει κανείς να ασχοληθεί...

Επίσης, αν είναι μ@λ@κ@ς ο συνάδελφος, θα βρει να σου σύρει, μην ανησυχείς.... Έστω και ψέματα να είναι.....

Και όντως, πολύ ιδανικά - ιδεαλιστικά το βλέπεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά χρεώνω το ίδιο. Γενικά, δεν πιστεύω ότι χρεώνουμε τις εργατοώρες που ασχολούμαστε με ένα πελάτη, αλλά χρεώνουμε τις ευθύνες που αναλαμβάνουμε και τις γνώσεις που απαιτούνται για αυτή τη δουλειά.

μαλλον θα χρεωνεις και ακριβα...

Υπάρχουν 2 παράμετροι...

1. η εκπλήρωση των συμβατικών υποχρεώσεων απέναντι στον (πρώην) πελάτη σου, που τελειώνει με την παράδοση όλων των σχετικών δηλώσεων και εκτυπώσεων από το πρόγραμμα.

2. η μεταφορά τεχνογνωσίας από εσένα σε ένα άλλο συνάδελφο (δίνοντας τη βάση), για την οποία δεν έχεις και ούτε πρόκειτε να πληρωθείς. Άρα, δεν το δίνεις. Εγώ το βλέπω τόσο απλά... Έτσι κι αλλιώς, ο έλεγχος αν και όταν πάει, εκτυπώσεις θα ζητήσει, άρα θα είναι καλυμένος... Δεν τον αφήνεις σε καμία περίπτωση ακάλυπτο.....

κοιτα σε πελατη που ανελαβα το καλοκαιρι ο προηγουμενος λογιστης λεει την εχω σβησει τη βαση(για συγκεντρωτικες).Τι εκτυπωσεις να ζητησεις εκει που δεν υπαρχει βαση?Ενα ενα τιμολογιο ξεστραβωθηκαμε απο τα βιβλια...

Κοίτα, πατατιές δεν κάνω, τουλάχιστον χοντρές...

Τα τιμολόγια είναι καταχωρημένα, τα σύνολα των βιβλίων συμφωνούν 2 και 3 φορές με τις δηλώσεις είτε φπα είτε εισόδημα...

κοιτα την ιδια αντιληψη χρησιμοποιω αυτη του ελενγχου. Πατατιες γινονται βεβαια παντα και πολλες φορες δεν φταιμε κιολας και παμε να μαζεψουμε τα αμαζευτα, ειμαι σιγουρος πως το εχεις βιωσει....(αφηνω παντα ανοικτη μια πιθανοτητα λαθους απο μερους μου)

Επίσης, αν είναι μ@λ@κ@ς ο συνάδελφος, θα βρει να σου σύρει, μην ανησυχείς.... Έστω και ψέματα να είναι.....

Και όντως, πολύ ιδανικά - ιδεαλιστικά το βλέπεις.....

εχεις δικιο....δεν ξαναδινω βαση σε κανενα λαμογιο!!! Παντως εαν ημουν πελατης σε λογιστη και του ελεγα θελω την βαση δεδομενων, και δεν μου την εδινε στεφανε θα τον εσκιζα..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχεις δικιο....δεν ξαναδινω βαση σε κανενα λαμογιο!!! Παντως εαν ημουν πελατης σε λογιστη και του ελεγα θελω την βαση δεδομενων, και δεν μου την εδινε στεφανε θα τον εσκιζα..............

Εμένα έπρεπε να είχες λογιστή...... :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και ποιος σου είπε ότι είναι υποχρεωμένος να σου δώσει back up...??? Έστω κι αν δουλεύετε τα ίδια προγράμματα.....

Αν θες συγκεντωτικές, είτε απευθύνεσαι στον παλιό λογιστή (που πρέπει να πληρωθεί για να τις στείλει) είτε πιάνεις τα τιμολόγια όλης της χρονιάς άνω των 300...

Μου άρεσε αυτό το "quote". Και έχω και εγώ 2 απορίες

1) Ποιός λέει ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος; Τα δεδομένα, που έχει στο πρόγραμμα, είναι copyright της εταιρείας που τα παράγει.

Για τα δεδομένα ο τελικός υπευθυνος είναι ο επιχειρηματίας, και συνυπεύθυνος ο λογιστής. Και αυτό μέχρι κάποτε δεν ίσχυε κάν(για το λογιστή).

2) "Θα πρέπει να πληρωθεί"; Πώς πάει δηλαδή, εκτύπωση με το κιλό ή στο Επιμελητήριο κόβουν μενού για εκτυπωσεις; (αλήθεια δεν γνωρίζω αυτό το σημείο)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου άρεσε αυτό το "quote". Και έχω και εγώ 2 απορίες

1) Ποιός λέει ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος; Τα δεδομένα, που έχει στο πρόγραμμα, είναι copyright της εταιρείας που τα παράγει.

Για τα δεδομένα ο τελικός υπευθυνος είναι ο επιχειρηματίας, και συνυπεύθυνος ο λογιστής. Και αυτό μέχρι κάποτε δεν ίσχυε κάν(για το λογιστή).

2) "Θα πρέπει να πληρωθεί"; Πώς πάει δηλαδή, εκτύπωση με το κιλό ή στο Επιμελητήριο κόβουν μενού για εκτυπωσεις; (αλήθεια δεν γνωρίζω αυτό το σημείο)

Ευχαριστώ.

Από αυτά που γράφεις, καταλαβαίνω ότι προφανώς δεν είσαι του επαγγέλματος....

Τέλος πάντων.....

1) Ποιός λέει ότι ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος;

Το είδες πουθενά ότι είναι...??? Αν δεν έχει συμφωνήσει από πριν ο λογιστής με τον πελάτη του για παράδοση του back up, γιατί να το δώσει..?? Δεν κατάλαβα....

Τ

α δεδομένα, που έχει στο πρόγραμμα, είναι copyright της εταιρείας που τα παράγει.

Νομίζεις.... Η εταιρία έχει το copyright του προγράμματος και μόνο....

Ωστόσο, για να καταφέρεις να τηρήσεις τα βιβλία μιας επιχείρησης, πρέπει να εργαστείς αρκετές ώρες στη παραμετροποίηση για να καταφέρεις το τελικό αποτέλεσμα να συμφωνεί με τις κείμενες διατάξεις (μιλάω για σύνδεση λογαριασμών με στήλες του βιβλίου εσ-εξ, με τις περιοδικές και εκκαθαριστική φπα, με τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος, να δημιουργήσεις τη κατάλληλη μηνιαία κατάσταση βάσει του ΚΒΣ κτλ κτλ κτλ).... Αυτή η παραμετροποίηση είναι βασική τεχνογνωσία του λογιστηρίου, η οποία περιλαμβάνεται σε back up......

Για τα δεδομένα ο τελικός υπευθυνος είναι ο επιχειρηματίας, και συνυπεύθυνος ο λογιστής. Και αυτό μέχρι κάποτε δεν ίσχυε κάν(για το λογιστή).

Οι καταχωρήσεις θα φανούν και στις εκτυπώσεις που θα λάβει ο επιχειρηματίας... Εφόσον οι μηνιαίες καταστάσεις και οι οι αναλυτικές εσόδων - εξόδων είναι εκτυπωμένες, είμαστε εντάξει με τις διατάξεις του ΚΒΣ....

2) "Θα πρέπει να πληρωθεί"; Πώς πάει δηλαδή, εκτύπωση με το κιλό ή στο Επιμελητήριο κόβουν μενού για εκτυπωσεις; (αλήθεια δεν γνωρίζω αυτό το σημείο)

Καλό θα είναι βέβαια όταν δεν ξέρουμε, να μην παίρνουμε θέση....

Μιλάω για συγκεντρωτικές πελατών προμηθευτών, καταστάσεις που βγαίνουν αυτόματα από το πρόγραμμα... Είναι εργασία που γίνεται κάθε χρόνο μια φορά, την κάνει ο λογιστής, οπότε πρέπει να πληρωθεί για αυτή του την εργασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από αυτά που γράφεις, καταλαβαίνω ότι προφανώς δεν είσαι του επαγγέλματος....

Τέλος πάντων.....

Το είδες πουθενά ότι είναι...??? Αν δεν έχει συμφωνήσει από πριν ο λογιστής με τον πελάτη του για παράδοση του back up, γιατί να το δώσει..?? Δεν κατάλαβα....

Τ

Νομίζεις.... Η εταιρία έχει το copyright του προγράμματος και μόνο....

Ωστόσο, για να καταφέρεις να τηρήσεις τα βιβλία μιας επιχείρησης, πρέπει να εργαστείς αρκετές ώρες στη παραμετροποίηση για να καταφέρεις το τελικό αποτέλεσμα να συμφωνεί με τις κείμενες διατάξεις (μιλάω για σύνδεση λογαριασμών με στήλες του βιβλίου εσ-εξ, με τις περιοδικές και εκκαθαριστική φπα, με τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος, να δημιουργήσεις τη κατάλληλη μηνιαία κατάσταση βάσει του ΚΒΣ κτλ κτλ κτλ).... Αυτή η παραμετροποίηση είναι βασική τεχνογνωσία του λογιστηρίου, η οποία περιλαμβάνεται σε back up......

Οι καταχωρήσεις θα φανούν και στις εκτυπώσεις που θα λάβει ο επιχειρηματίας... Εφόσον οι μηνιαίες καταστάσεις και οι οι αναλυτικές εσόδων - εξόδων είναι εκτυπωμένες, είμαστε εντάξει με τις διατάξεις του ΚΒΣ....

Καλό θα είναι βέβαια όταν δεν ξέρουμε, να μην παίρνουμε θέση....

Μιλάω για συγκεντρωτικές πελατών προμηθευτών, καταστάσεις που βγαίνουν αυτόματα από το πρόγραμμα... Είναι εργασία που γίνεται κάθε χρόνο μια φορά, την κάνει ο λογιστής, οπότε πρέπει να πληρωθεί για αυτή του την εργασία...

Εγώ δεν έκρινα. Ρώτησα. Αν το πήρες έτσι λυπάμαι.

Εγώ απλά δεν καταλαβαίνω την λογική σου. Και υπήρξαν και άλλοι που είχαν τις μομφές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ δεν έκρινα. Ρώτησα. Αν το πήρες έτσι λυπάμαι.

Εγώ απλά δεν καταλαβαίνω την λογική σου. Και υπήρξαν και άλλοι που είχαν τις μομφές τους.

Να σου πω την αλήθεια, αυτό

εκτύπωση με το κιλό ή στο Επιμελητήριο κόβουν μενού για εκτυπωσεις;

το πήρα ως ψιλο-ειρωνικό... Τέλος πάντων, όλα καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δύο παραδείγματα από εμάς .

Επειδή είμαστε και ξυπνοπούλια έχουμε διακόψει τη συνεργασία με 2 εκ των ακριβότερων πελατών μας που ήταν και απίκο στις πληρωμές και αυτό για να τους προστατέψουμε(και εμάς) με τις νέες αλλαγές .

Με τον ένα διακόψαμε 31/12 μιλάω για παρελθόν έτσι , όλα καλά όλα τα εκτυπώμενα στο συνάδελφο και γενικώς ότι μπορούσαμε για να βοηθήσουμε στην ομαλή αλλαγή , αρχές Μαρτίου μας καλέι ο συνάδελφος για την εκκαθαριστική και αργότερα για το Ε3 , εμείς απαντήσαμε ότι επείδη λαμβάναμε ιδιαίτερη αμοιβή για εκκαθαριστική και για δήλωση δεν ήταν δυνατό να κάνουμε αυτή τη δουλειά και άλλωστε η συνεργασία είχε λήξει 31/12 , παρόλα αυτά για διευκόλυνση στείλαμε στο συνάδελφο τους αντίστοιχους κωδικούς εκκαθαριστική και μόνο και όλα καλά και διατηρούμε άριστες σχέσεις .

Παρόμοια περίπτωση και η άλλη με συγκεντρωτική , απλά δώσαμε εκτύπωση πελατών-προμηθευτών που ουσιαστικά δεν ήταν και υποχρέωση μας .

Θέλω να πω ότι κανείς δε σε υποχρεώνει πέρα από τα θεωρημένα και τα στοιχειά να δώσεις κάτι άλλο που ΔΕΝ ανήκει στο φορολογούμενο , απλά λόγω συναδελφικής αλληλεγγύης μπορείς νε εξυπερετήσεις το συνάδελφο , πάντως ειδικά και με τα νέα μέτρα ότι και να σου δώσει ο προηγούμενος θα πρέπει να κάνεις ενδελεχή έλεγχο με βάσει τα στοιχεία και τα θεωρημένα ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...