Προς το περιεχόμενο
  • 0

Aποζημιωση απόλυσης συμφωνα με τον προηγουμενο μισθο?


HAL 9000

Ερώτηση

Καλη χρονιά και με υγεία.xmas-tree-icon.png893478200.png781045059.png

Εργοδοτης προτεινει μειωση ωραριου με αναλογη μειωση μισθου.

Στην περιπτωση απολυσης βαζει ως ορο οτι το υψος της αποζημιωσης θα υπολογιστει

συμφωνα με τον προηγουμενο (πριν την μειωση) μισθο.

Ξερετε ποση ισχυ μπορει να εχει νομικα αυτος ο ορος σε ενα απλο συμφωνητικο (υπογεγραμμενο) μεταξυ των δυο μερών?

Εγω εχω τις αμφιβολιες μου, απ' οσο ξερω ο νομος ειναι νομος και δεν εχω υποψιν μου απο πουθενα τετοιους ορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εντωμεταξυ, βρηκα και αυτο:

Αποζημίωση απόλυσης

(!) ΣΗΜΕΙΩΣΗ Η με επιφύλαξη είσπραξη της αποζημίωσης δεν αποτελεί παραίτηση του εργαζόμενου από το δικαίωμα του να διεκδικήσει την ακύρωση της απόλυσης. Παρόλα αυτά κι εφόσον επιδιώκει να ματαιώσει την απόλυση, μπορεί να αρνηθεί να την εισπράξει, δημιουργώντας θέμα νομιμότητας. Σ' αυτήν την περίπτωση, αν ο εργοδότης είναι προσεκτικός, θα πρέπει να καταβάλει αμέσως την αποζημίωση στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και να γνωστοποιήσει την παρακατάθεση στον απολυόμενο.

Το ύψος της αποζημίωσης εξαρτάται από τους παρακάτω παράγοντες:

1. Το ύψος των τακτικών αποδοχών του τελευταίου μήνα, με καθεστώς πλήρους απασχόλησης

2. Το χρόνο προϋπηρεσίας

3. Το εάν η απόλυση γίνηκε με προειδοποίηση (τήρηση προθεσμίας προμήνυσης) ή όχι

4. Το εάν ο απολυόμενος είναι υπάλληλος ή εργατοτεχνίτης

ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ

Ο υπολογισμός της αποζημίωσης γίνεται με βάση τις τακτικές αποδοχές του τελευταίου μήνα με καθεστώς πλήρους απασχόλησης.

Καθεστώς πλήρους απασχόλησης θεωρείται η κανονική απασχόληση που προβλέπεται από τη σύμβαση, ανεξάρτητα αν τον τελευταίο μήνα ο εργαζόμενος για κάποιο λόγο δεν απασχολήθηκε (πχ ασθένεια, απουσία κλπ). Εδώ ο όρος καθεστώς πλήρους απασχόλησης δεν πρέπει να συγχέεται με τους όρους πλήρης και μερική απασχόληση, δηλαδή δεν αναφέρεται στο νόμιμο ωράριο, αλλά στο ωράριο που έχει συμφωνηθεί. Στην περίπτωση των μερικώς απασχολούμενων, η αποζημίωση θα υπολογιστεί με βάση τις μειωμένες ώρες που έχουν συφωνήσει να παρέχουν εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρομοιο θεμα που ομως δεν φαινεται να ολοκληρωθηκε.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=71579

Περιμενω τις αποψεις σας.

Θελω να ρωτησω και το εξης:

Επειδη πρεπει να καταρτηθουν συμβασεις μερικης απασχολησης με τροποποιηση των αρχικων συμβασεων πληρης απασχολησης,

ξερω οτι η προθεσμια υποβολης τους στην επιθεωρηση εργασιας ειναι 15 ημερες,

ομως η υποβολη των νεων καταστασεων ωρων εργασιας προσωπικου (αφου αλλαζουν οι ωρες) ειναι ακομα αυθημερον?

Αυτο σημαινει οτι δεν προλαβαινει να τις φτιαξει με ημερομηνια ισχυος 01/01/2011,

ετσι δεν ειναι? (ακομα δεν εχει φτιαχτει τιποτα, ουτε εχουν...πεσει οι υπογραφες).

Μηπως εχει αλλαξει η προθεσμια τωρα προσφατα και μου εχει διαφυγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρομοιο θεμα που ομως δεν φαινεται να ολοκληρωθηκε.

http://www.taxheaven...showtopic=71579

Περιμενω τις αποψεις σας.

Θελω να ρωτησω και το εξης:

Επειδη πρεπει να καταρτηθουν συμβασεις μερικης απασχολησης με τροποποιηση των αρχικων συμβασεων πληρης απασχολησης,

ξερω οτι η προθεσμια υποβολης τους στην επιθεωρηση εργασιας ειναι 15 ημερες,

ομως η υποβολη των νεων καταστασεων ωρων εργασιας προσωπικου (αφου αλλαζουν οι ωρες) ειναι ακομα αυθημερον?

Αυτο σημαινει οτι δεν προλαβαινει να τις φτιαξει με ημερομηνια ισχυος 01/01/2011,

ετσι δεν ειναι? (ακομα δεν εχει φτιαχτει τιποτα, ουτε εχουν...πεσει οι υπογραφες).

Μηπως εχει αλλαξει η προθεσμια τωρα προσφατα και μου εχει διαφυγει?

8 ημέρες για την σύμβαση μερικής και πριν την αλλαγή για τον πίνακα , στη σύμβαση θα βάλατε και ως όρο για την αποζημίωση αυτό που θέλετε . Φορολογικά το επιπλέον ποσό δεν είμαι σίγουρος αν εκπίπτει . Κατά την γνώμη μου είναι παραγωγική δαπάνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλή χρονιά

Το έχω κάνει κι εγώ........

είναι μια ιδιωτική σύμβαση νόμιμη.

σχετική συζήτηση περί του ύψους της αποζημίωσης είχε ξαναγίνει για άλλο λόγο.

ίσως σε βοηθήσουν τα παρακάτω

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=34574

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=39498

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλή χρονιά!

& εγώ είμαι της άποψης να μπει σαν όρος στην "Αναγγελία όρων μερικής απασχόλησης" που θα κατατεθεί στην Επ.Εργ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο,τιδήποτε υπογράφεται μεταξύ των συμβαλλομένων μερών είναι νόμιμο αν αποτελεί ευνοϊκότερη ρύθμιση των ισχυόντων. Το αν θα υποβληθεί ή όχι σε δημόσια αρχή δεν έχει καμία σημασία, αρκεί να έχει ο εργαζόμενος αντίγραφο και να έχει υπογράψει το εν λόγω ιδιωτικό συμφωνητικό ο νόμιμος εκπρόσωπος της επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aυτο που εχω διαβασει ειναι οτι οι ευνοικοτεροι οροι υπερ του εργαζομενων που καταρτιζονται στις ατομικες συμβασεις,

υπερισχυουν των συλλογικων συμβασεων εργασιας,

οπως επισης οτι οι ευνοικοτεροι οροι των συλλογικων συμβασεων υπερισχυουν των νόμων.

Απο αυτο προκυπτει το εξης ερωτημα:

Οι ευνοικοτεροι οροι στις ατομικες συμβασεις υπερισχυουν των νόμων?

Εχω ενα προαισθημα πως οχι, αλλά δεν το γνωριζω.

Εικαζω οτι σε τετοιες συμφωνιες, οταν ερχεται η ωρα οι εργοδοτες να τις τηρησουν,

τοτε επικαλουνται ελλειψη χρηματων (τωρα επικαλουνται "Κρίση") και απλα δεν τις τηρουν.

Οπότε το δικαστηριο ειναι αναποφευκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα και καλή χρονιά. Εργάζομαι απο τον Φεβρουάριο του 2010 σε μια τοπική εφημερίδα και απο τον Οκτώμβριο του ίδιου έτους έγινε πρόσληψη μέσον προγράμματος ΟΑΕΔ. Για τις γιορτές ο εργοδότης μου δεν θέλησε να μου δώσει δώρο και απλά του ζήτησα μόνο 400 ευρώ χατηρικά, αλλιώς θα έφευγα απο τη δουλειά. Γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσα δικαιούμε βάση νόμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δήμητρα

καλησπέρα και καλή χρονιά. Εργάζομαι απο τον Φεβρουάριο του 2010 σε μια τοπική εφημερίδα και απο τον Οκτώμβριο του ίδιου έτους έγινε πρόσληψη μέσον προγράμματος ΟΑΕΔ. Για τις γιορτές ο εργοδότης μου δεν θέλησε να μου δώσει δώρο και απλά του ζήτησα μόνο 400 ευρώ χατηρικά, αλλιώς θα έφευγα απο τη δουλειά. Γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσα δικαιούμε βάση νόμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν καταλαβα καλα, λετε οτι εργαζεστε απο Οκτωβριο σε αυτον τον εργοδοτη.

Για καθε 19 ημερολογιακες ημερες εως την 31/12/10 δικαιουστε 2 ημερομισθια δωρου χριστουγεννων.

Αν για παραδειγμα προσληφτηκατε 01/10/2010 τοτε δικαιουστε 9μισυ ημερομισθια περιπου.

Το τελικο ποσο προσαυξανεται κατα 4,166% που ειναι η αναλογια του επιδ.αδειας.

Αν δεν σας δινει το δωρο Χριστ. μπορειτε να φωναξετε ακομα και την αστυνομια απαιτωντας τους να ακολουθησουν

την αυτοφορο διαδικασια.

Αλλιως πηγαινετε στην επιθεωρηση εργασιας που κι εκεινοι ειναι υποχρεωμενοι να καλεσουν την αστυνομια.

Είκοσι εργοδότες άλλαξαν χρόνο στο Αυτόφωρο για το δώρο Χριστουγέννων

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/6835

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα και καλή χρονιά. Εργάζομαι απο τον Φεβρουάριο του 2010 σε μια τοπική εφημερίδα και απο τον Οκτώμβριο του ίδιου έτους έγινε πρόσληψη μέσον προγράμματος ΟΑΕΔ. Για τις γιορτές ο εργοδότης μου δεν θέλησε να μου δώσει δώρο και απλά του ζήτησα μόνο 400 ευρώ χατηρικά, αλλιώς θα έφευγα απο τη δουλειά. Γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσα δικαιούμε βάση νόμου?

Δικαιούσαι ενα ολόκληρο μισθό προσαυξημένο κάτα 4,16%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Σε περίπτωση αποχώρησης εργαζόμενου με περισσότερα από 15 έτη, οπότε ο εργαζόμενος (με την σύμφωνη γνώμη του εργοδότη) δικαιούται την μισή αποζημίωση τι φορολογική αντιμετώπιση έχουμε;

ισχύει η κλίμακα του 3842 (0% ως 60χιλ, 10% 60-100χιλ κλπ)

δεδομένου ότι κατά κάποιο τρόπο είναι οικειοθελής παροχή υπάρχει θέμα παρακράτησης σύμφωνα με την απάντηση του Υ.Ο. που είναι εδώ http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=39498

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση αποχώρησης εργαζόμενου με περισσότερα από 15 έτη, οπότε ο εργαζόμενος (με την σύμφωνη γνώμη του εργοδότη) δικαιούται την μισή αποζημίωση τι φορολογική αντιμετώπιση έχουμε;

ισχύει η κλίμακα του 3842 (0% ως 60χιλ, 10% 60-100χιλ κλπ)

δεδομένου ότι κατά κάποιο τρόπο είναι οικειοθελής παροχή υπάρχει θέμα παρακράτησης σύμφωνα με την απάντηση του Υ.Ο. που είναι εδώ http://www.taxheaven...showtopic=39498

Η κλίμακα του 3842 (0% ως 60χιλ, 10% 60-100χιλ κλπ) ειναι η κλιμακα της παραγραφου 1 του αρθρου 14 του ΚΦΕ.

Η φορολογηση θα γινει συμφωνα με την παραγραφο 1 του αρθρου 14 του ΚΦΕ.

Η απαντηση του ΥΟ λεει ακριβως τι ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Η κλίμακα του 3842 (0% ως 60χιλ, 10% 60-100χιλ κλπ) ειναι η κλιμακα της παραγραφου 1 του αρθρου 14 του ΚΦΕ.

Η φορολογηση θα γινει συμφωνα με την παραγραφο 1 του αρθρου 14 του ΚΦΕ.

Η απαντηση του ΥΟ λεει ακριβως τι ιδιο.

Οπότε αποζημίωση μετά από οικειοθελή αποχώρηση μέχρι 60χιλ καταβάλλεται χωρίς φόρο και με εξάντληση για τον δικαιούχο

και γράφεται στον πίνακα ΙΙΙ της "βεβαίωσης αποδοχών ή συντάξεων" για την δήλωση Φ.Ε. του αποχωρούντος.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπότε αποζημίωση μετά από οικειοθελή αποχώρηση μέχρι 60χιλ καταβάλλεται χωρίς φόρο και με εξάντληση για τον δικαιούχο

και γράφεται στον πίνακα ΙΙΙ της "βεβαίωσης αποδοχών ή συντάξεων" για την δήλωση Φ.Ε. του αποχωρούντος.

ευχαριστώ

Σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑ ΑΧΙΛ

Ο,τιδήποτε υπογράφεται μεταξύ των συμβαλλομένων μερών είναι νόμιμο αν αποτελεί ευνοϊκότερη ρύθμιση των ισχυόντων. Το αν θα υποβληθεί ή όχι σε δημόσια αρχή δεν έχει καμία σημασία, αρκεί να έχει ο εργαζόμενος αντίγραφο και να έχει υπογράψει το εν λόγω ιδιωτικό συμφωνητικό ο νόμιμος εκπρόσωπος της επιχείρησης.

Περισυ το Σεπτέμβριο μου έγινε μειωση μισθού 25% υπογράφοντας καινούργια σύμβαση εργασίας οπου εκτός της μέιωσης αναφέρεται ότι :

Επίσης ρητά αναγνωρίζεται από την ΄΄Εργοδότρια΄΄ ότι σε περίπτωση διακοπής της σύμβασης συνεργασίας μεταξύ των δύο μερών, ο ΄΄μισθωτός΄΄ θα αντλεί το σύνολο των δικαιωμάτων τούτης όπως ενδεικτικά το δικαίωμα αποζημίωσης εκ των όρων της από ,,,,,,,,,,, τροποποίηση σύμβασης εργασίας και όχι εκ της παρούσης τροποποιήσεως της.

όπου ,,,,,,,, η ημερομηνία της προηγούμενης τροποποιημένης σύμβασης με τον προηγούμενο μισθο. Δηλαδή πχ αρχική σύμβαση 2008 μισθός 100 ευρώ, τροποποιημένη σύμβαση 2009 μισθός 150 ευρώ, και τροποποιημένη σύμβαση 2010 μισθός 110 ευρώ. Τώρα θέλει να με απολύσει και να με αποζημιώσει με τον τελευταίο μισθό δηλαδή 110 ευρώ. Μπορεί να γίνει αυτό ; Τότε τι ρόλο παίζει ο όρος που ανέφερα πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑ ΑΧΙΛ

Περισυ το Σεπτέμβριο μου έγινε μειωση μισθού 25% υπογράφοντας καινούργια σύμβαση εργασίας οπου εκτός της μέιωσης αναφέρεται ότι :

Επίσης ρητά αναγνωρίζεται από την ΄΄Εργοδότρια΄΄ ότι σε περίπτωση διακοπής της σύμβασης συνεργασίας μεταξύ των δύο μερών, ο ΄΄μισθωτός΄΄ θα αντλεί το σύνολο των δικαιωμάτων τούτης όπως ενδεικτικά το δικαίωμα αποζημίωσης εκ των όρων της από ,,,,,,,,,,, τροποποίηση σύμβασης εργασίας και όχι εκ της παρούσης τροποποιήσεως της.

όπου ,,,,,,,, η ημερομηνία της προηγούμενης τροποποιημένης σύμβασης με τον προηγούμενο μισθο. Δηλαδή πχ αρχική σύμβαση 2008 μισθός 100 ευρώ, τροποποιημένη σύμβαση 2009 μισθός 150 ευρώ, και τροποποιημένη σύμβαση 2010 μισθός 110 ευρώ. Τώρα θέλει να με απολύσει και να με αποζημιώσει με τον τελευταίο μισθό δηλαδή 110 ευρώ. Μπορεί να γίνει αυτό ; Τότε τι ρόλο παίζει ο όρος που ανέφερα πιο πάνω;

Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει; Δηλαδή με ποιο ποιο μισθό πρέπει να υπολογιστεί η αποζημίωση; Υποτίθεται ότι όταν αποδεχόμασταν την μείωση του μισθού μας είχε πεί ο εργοδότης ότι σκοπός του δεν είναι να απολύσει κανένα, και για αυτό το λόγο βάζει και τον παραπάνω όρο ώστε να μην χάσουμε κανένα απο τα δικαιώματα μας. Τώρα μου λέει ότι ο συγκεκτιμένος όρος δεν ισχύει και θα με αποζημιώσει με τον τελευταίο μειωμένο μισθό.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ισχύει ο μισθός της προηγούμενης σύμβασης όπως έχει ρητά δεχθεί ο εργοδότης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑ ΑΧΙΛ

ισχύει ο μισθός της προηγούμενης σύμβασης όπως έχει ρητά δεχθεί ο εργοδότης

Ευχαριστώ για το χρόνο και την απάντηση σου, αλλά εκτός από το αυτονόητο κάτι που να μπορώ να το στηρίξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για το χρόνο και την απάντηση σου, αλλά εκτός από το αυτονόητο κάτι που να μπορώ να το στηρίξω;

Στην σύμβαση που έχετε υπογράψει θα το στηρίξεις. Ο εργοδότης που δεν αναγνωρίζει την σύμβαση πρέπει κάπου να το στηρίξει και όχι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑ ΑΧΙΛ

Στην σύμβαση που έχετε υπογράψει θα το στηρίξεις. Ο εργοδότης που δεν αναγνωρίζει την σύμβαση πρέπει κάπου να το στηρίξει και όχι εσύ.

Ευχαριστώ και πάλι. Δεν διαφωνώ στη σύμβαση προσπαθώ να το στηρίξω, ο ιδιος όμως λέει, ότι όπως του είπε ο Λογιστής του, η αποζημίωση υπολογίζεται πάνω στον τελευταίο μισθό. Και ως εκ τουτου θα με αποζημιώση με τον προηγούμενο μισθό. Προσπαθώ να βρώ κάτι να τον πείσω γιατί δεν θα ήθελα να φτάσουν τα πράγματα στα ακρα. Αν και νομίζω ότι απο την πλευρά του ότι υπαρχει σκοπιμότητα, και όχι ότι πιστευει ότι ετσι πρεπει να γίνει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και θα εκτιμούσα κάθε επιπλεον εμπεριστατωμένη απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ και πάλι. Δεν διαφωνώ στη σύμβαση προσπαθώ να το στηρίξω, ο ιδιος όμως λέει, ότι όπως του είπε ο Λογιστής του, η αποζημίωση υπολογίζεται πάνω στον τελευταίο μισθό. Και ως εκ τουτου θα με αποζημιώση με τον προηγούμενο μισθό. Προσπαθώ να βρώ κάτι να τον πείσω γιατί δεν θα ήθελα να φτάσουν τα πράγματα στα ακρα. Αν και νομίζω ότι απο την πλευρά του ότι υπαρχει σκοπιμότητα, και όχι ότι πιστευει ότι ετσι πρεπει να γίνει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και θα εκτιμούσα κάθε επιπλεον εμπεριστατωμένη απαντηση

Μαρία τι άλλη εμπεριστατωμένη απάντηση ψάχνεις. Διάβασε τον Αστικό Κώδικα. Και αυτό που του είπε ο λογιστής του ισχύει εάν δεν υπήρχε η σύμβαση. Πες του λοιπόν και εσύ ότι στο είπε ο λογιστής σου. Διαφορετικά ΣΕΠΕ και δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ και πάλι. Δεν διαφωνώ στη σύμβαση προσπαθώ να το στηρίξω, ο ιδιος όμως λέει, ότι όπως του είπε ο Λογιστής του, η αποζημίωση υπολογίζεται πάνω στον τελευταίο μισθό. Και ως εκ τουτου θα με αποζημιώση με τον προηγούμενο μισθό. Προσπαθώ να βρώ κάτι να τον πείσω γιατί δεν θα ήθελα να φτάσουν τα πράγματα στα ακρα. Αν και νομίζω ότι απο την πλευρά του ότι υπαρχει σκοπιμότητα, και όχι ότι πιστευει ότι ετσι πρεπει να γίνει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και θα εκτιμούσα κάθε επιπλεον εμπεριστατωμένη απαντηση

Να του πείτε ότι οι συμβουλές του λογιστή του που του λέει να μην αναγνωρίζει την υπογραφή του δεν θα του βγούνε σε καλό.

Και να πείτε και στον λογιστή να προσέχει τι συμβουλεύει τους πελάτες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...