Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ


kmary

Ερώτηση

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

επειδή έχω μπερδευτεί από τους πολλούς νόμους πια, μήπως θυμάστε ποιός είναι ο τελευταίος για να τον βρω γιατί έχω μια απόλυση σήμερα με προυπηρεσία 1,8 έτη, η επιθεώρηση μου λέει αποζημίωση με 2 μισθούς, ο δικηγόρος της εταιρίας μου λέει 1 μισθό . :huh: ΄Δεν ξέρω τι να κάνω για να μην εκτεθούμε ως εταιρία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

επειδή έχω μπερδευτεί από τους πολλούς νόμους πια, μήπως θυμάστε ποιός είναι ο τελευταίος για να τον βρω γιατί έχω μια απόλυση σήμερα με προυπηρεσία 1,8 έτη, η επιθεώρηση μου λέει αποζημίωση με 2 μισθούς, ο δικηγόρος της εταιρίας μου λέει 1 μισθό . :huh: ΄Δεν ξέρω τι να κάνω για να μην εκτεθούμε ως εταιρία!!

Ο δικηγόρος σας το εργατικό το πέρασε με σκονάκι μάλλον...!!! :rolleyes:

Αν δεν έχει γίνει έγγραφη προειδοποίηση και πρόκειται περί υπαλλήλου, δικαιούται δύο μισθούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

επειδή έχω μπερδευτεί από τους πολλούς νόμους πια, μήπως θυμάστε ποιός είναι ο τελευταίος για να τον βρω γιατί έχω μια απόλυση σήμερα με προυπηρεσία 1,8 έτη, η επιθεώρηση μου λέει αποζημίωση με 2 μισθούς, ο δικηγόρος της εταιρίας μου λέει 1 μισθό . :huh: ΄Δεν ξέρω τι να κάνω για να μην εκτεθούμε ως εταιρία!!

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/2980

Ένας μήνας είναι με προειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εστειλα αυτο το ερωτημα στο ΚΕΠΕΑ:

Γνωριζουμε οτι με τις αλλαγες που επεφερε ο νεος νομος 3863/2010,

ο εργοδοτης εχει τη δυνατοτητα να καταβαλει την αποζημιωση σε διμηνιαιες δοσεις,

οι οποιες δεν μπορουν να ειναι μικροτερες των δυο μισθων η καθεμια.

Οδηγος Εργασιακων δικαιωματων ΚΕΠΕΑ

(Σελιδα 54)

"Τρόπος καταβολής: Η αποζημίωση πρέπει να καταβληθεί σε μετρητά. Σύμ-

φωνα με τον Ν.3863/2010 όταν η αποζημίωση λόγω καταγγελίας της σύμβασης

εργασίας υπερβαίνει τις αποδοχές δύο (2) μηνών, ο εργοδότης υποχρεούται

να καταβάλει κατά την απόλυση μέρος της αποζημίωσης που αντιστοιχεί στις

αποδοχές δύο (2) μηνών. Το υπόλοιπο ποσό καταβάλλεται σε διμηνιαίες δό-

σεις, καθεμία από τις οποίες δεν μπορεί να είναι κατώτερη από τις αποδοχές

δύο (2) μηνών, εκτός και αν το ποσό που υπολείπεται για την εξόφληση του

συνόλου της αποζημιώσεως είναι μικρότερο. Η πρώτη δόση καταβάλλεται την

επομένη της συμπλήρωσης διμήνου από την απόλυση."

Επισης μπορουμε να δουμε οτι η απολυση κρινεται ακυρη οταν ο εργοδοτης καθυστερησει την πληρωμη μιας δοσης.

(Σελιδα 51)

" Πότε είναι άκυρη η απόλυση;

Σύμφωνα με το νόμο και τη νομολογία έχει κριθεί ότι η απόλυση είναι

άκυρη:

α) Όταν δεν καταβληθεί η αποζημίωση μαζί με το έγγραφο της απόλυσης,

ή στην περίπτωση που προβλέπεται η πληρωμή της αποζημίωσης με δό-

σεις, υπάρχει καθυστέρηση στη πληρωμή μίας δόσης."

Η απολυση λοιπον κρινεται ακυρη και στην περιπτωση που ο εργοδοτης καθυστερησει την πληρωμη μιας δοσης.

Ομως, συμφωνα με την παλαιοτερη νομοθεσια,

η προθεσμια να ασκησει αγωγη ο εργαζομενος για την ακυρωση της απολυσης

σε αυτην την περιπτωση εχει παραμεινει η ιδια (τριμηνιαια) οπως μπορουμε να δουμε και στη σελιδα 52:

"Υπάρχει προθεσμία για την άσκηση αυτής της αγωγής;

Υπάρχει σύντομη προθεσμία τριών μηνών από την κοινοποίηση του εγγρά-

φου της απόλυσης για την άσκηση της αγωγής ακυρώσεως της απόλυσης.

Αν η αγωγή ασκηθεί μετά το τρίμηνο απορρίπτεται ακόμη και αν ο λόγος

ακυρώσεως είναι προφανής και σπουδαίος.

Αν δεν κοινοποιηθεί έγγραφο απόλυσης η προθεσμία των τριών μηνών προ-

σφυγής στο Δικαστήριο αρχίζει όταν ο εργοδότης σταμάτησε να αποδέχεται τις

υπηρεσίες του εργαζόμενου."

Aυτο ομως δεν ειναι αδικο για τον εργαζομενο?

Αφου με το νεο νόμο γινεται ουσιαστικα μια επιμηκυνση της χρονικης διαρκειας της εξοφλησης της αποζημιωσης (με τη δυνατοτητα των διμηνιαιων δοσεων",

δεν θα επρεπε να επιμηκυνθει αντιστοιχα και το χρονικο διαστημα προθεσμιας της δυνατοτητας του εργαζομενου να ασκησει αγωγη,

προκειμενου να εξισωθει το δικαιωμα του εργαζομενου να προστατεψει το εννομο συμφερον του με το δικαιωμα του εργοδοτη να εξοφλησει την αποζημιωση τμηματικα?

Για παραδειγμα, σε μια περιπτωση απολυσης οπου ο εργοδοτης πρεπει

να εξοφλησει την αποζημιωση σε 4 διμηνιαιες δοσεις και ενω εχει εξοφλησει τις πρωτες δυο,

για καποιο λογο δεν εξοφλει την τριτη (δηλαδη ηδη εχουν παρελθει οι τρεις μηνες),

τοτε συμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσια θα βρεθει ο εργαζομενος

να εχει εισπραξει μονο τη μιση αποζημιωση

και παραλληλα να εχει χασει και το δικαιωμα της αγωγης για ακυρωση της απολυσης, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εστειλα αυτο το ερωτημα στο ΚΕΠΕΑ:

Γνωριζουμε οτι με τις αλλαγες που επεφερε ο νεος νομος 3863/2010,

ο εργοδοτης εχει τη δυνατοτητα να καταβαλει την αποζημιωση σε διμηνιαιες δοσεις,

οι οποιες δεν μπορουν να ειναι μικροτερες των δυο μισθων η καθεμια.

Οδηγος Εργασιακων δικαιωματων ΚΕΠΕΑ

(Σελιδα 54)

"Τρόπος καταβολής: Η αποζημίωση πρέπει να καταβληθεί σε μετρητά. Σύμ-

φωνα με τον Ν.3863/2010 όταν η αποζημίωση λόγω καταγγελίας της σύμβασης

εργασίας υπερβαίνει τις αποδοχές δύο (2) μηνών, ο εργοδότης υποχρεούται

να καταβάλει κατά την απόλυση μέρος της αποζημίωσης που αντιστοιχεί στις

αποδοχές δύο (2) μηνών. Το υπόλοιπο ποσό καταβάλλεται σε διμηνιαίες δό-

σεις, καθεμία από τις οποίες δεν μπορεί να είναι κατώτερη από τις αποδοχές

δύο (2) μηνών, εκτός και αν το ποσό που υπολείπεται για την εξόφληση του

συνόλου της αποζημιώσεως είναι μικρότερο. Η πρώτη δόση καταβάλλεται την

επομένη της συμπλήρωσης διμήνου από την απόλυση."

Επισης μπορουμε να δουμε οτι η απολυση κρινεται ακυρη οταν ο εργοδοτης καθυστερησει την πληρωμη μιας δοσης.

(Σελιδα 51)

" Πότε είναι άκυρη η απόλυση;

Σύμφωνα με το νόμο και τη νομολογία έχει κριθεί ότι η απόλυση είναι

άκυρη:

α) Όταν δεν καταβληθεί η αποζημίωση μαζί με το έγγραφο της απόλυσης,

ή στην περίπτωση που προβλέπεται η πληρωμή της αποζημίωσης με δό-

σεις, υπάρχει καθυστέρηση στη πληρωμή μίας δόσης."

Η απολυση λοιπον κρινεται ακυρη και στην περιπτωση που ο εργοδοτης καθυστερησει την πληρωμη μιας δοσης.

Ομως, συμφωνα με την παλαιοτερη νομοθεσια,

η προθεσμια να ασκησει αγωγη ο εργαζομενος για την ακυρωση της απολυσης

σε αυτην την περιπτωση εχει παραμεινει η ιδια (τριμηνιαια) οπως μπορουμε να δουμε και στη σελιδα 52:

"Υπάρχει προθεσμία για την άσκηση αυτής της αγωγής;

Υπάρχει σύντομη προθεσμία τριών μηνών από την κοινοποίηση του εγγρά-

φου της απόλυσης για την άσκηση της αγωγής ακυρώσεως της απόλυσης.

Αν η αγωγή ασκηθεί μετά το τρίμηνο απορρίπτεται ακόμη και αν ο λόγος

ακυρώσεως είναι προφανής και σπουδαίος.

Αν δεν κοινοποιηθεί έγγραφο απόλυσης η προθεσμία των τριών μηνών προ-

σφυγής στο Δικαστήριο αρχίζει όταν ο εργοδότης σταμάτησε να αποδέχεται τις

υπηρεσίες του εργαζόμενου."

Aυτο ομως δεν ειναι αδικο για τον εργαζομενο?

Αφου με το νεο νόμο γινεται ουσιαστικα μια επιμηκυνση της χρονικης διαρκειας της εξοφλησης της αποζημιωσης (με τη δυνατοτητα των διμηνιαιων δοσεων",

δεν θα επρεπε να επιμηκυνθει αντιστοιχα και το χρονικο διαστημα προθεσμιας της δυνατοτητας του εργαζομενου να ασκησει αγωγη,

προκειμενου να εξισωθει το δικαιωμα του εργαζομενου να προστατεψει το εννομο συμφερον του με το δικαιωμα του εργοδοτη να εξοφλησει την αποζημιωση τμηματικα?

Για παραδειγμα, σε μια περιπτωση απολυσης οπου ο εργοδοτης πρεπει

να εξοφλησει την αποζημιωση σε 4 διμηνιαιες δοσεις και ενω εχει εξοφλησει τις πρωτες δυο,

για καποιο λογο δεν εξοφλει την τριτη (δηλαδη ηδη εχουν παρελθει οι τρεις μηνες),

τοτε συμφωνα με την ισχυουσα νομοθεσια θα βρεθει ο εργαζομενος

να εχει εισπραξει μονο τη μιση αποζημιωση

και παραλληλα να εχει χασει και το δικαιωμα της αγωγης για ακυρωση της απολυσης, σωστα?

Καλημέρα

Θα ήθελα να ήξερα υπήρξε καμμιά απάντηση στα σωστά σου ερωτήματα? Αν ναι (που δεν το πιστεύω) γράψτα μας, μήπως φωτίσει λίγο το θολό περιβάλλον σε σχέση με τις απολύσεις. Η δική μου περίπτωση αφορά αποζημίωση 24 μηνών .Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Μήπως τελικά υπήρξε καμμία απάντηση στο παραπάνω ερώτημα στο ΚΕΠΕΑ στον συνάδελφο ή ξέρει κάποιος άλλος κάτι σχετικό

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι  μηπως καποιος μπορει ,αφου μπει στον κοπο να διαβαση το πιο κατω .να μου εξηγηση την τελευταια παραγραφο, που ειναι μερος αυτου?

 

http://www.apnet.gr/images/stories/ergasiaka/ergasiaka_nomou_4093.pdf

 

3. Αποζημίωση απόλυσης ιδιωτικών υπαλλήλων με σχέση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου, οι οποίοι στις 12-11-2012 έχουν συμπληρώσει δεκαεπτά (17) έτη υπηρεσίας και άνω στον ίδιο εργοδότη.

 

Ι. Η διάταξη της περίπτωσης 3 της υποπαραγράφου ΙΑ.12 του άρθρου πρώτου του νόμου 4093/2012, όπως τροποποιήθηκε από την παράγραφο 10 του άρθρου 10 της από 19-11-2012 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου, αφορά ιδιωτικούς υπαλλήλους με σχέση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου που στις 12-11-2012, ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου 4093/2012, έχουν συμπληρώσει δεκαεπτά (17) έτη υπηρεσίας και άνω στον ίδιο εργοδότη.
Έτσι, αυτή η κατηγορία των εργαζομένων, εκτός της προβλεπόμενης κατά τα ανωτέρω αποζημίωσης, σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασής τους, οποτεδήποτε και αν απολυθούν, δικαιούται, επιπλέον αποζημίωση που αυξάνεται κατά ένα μηνιαίο μισθό για κάθε επιπλέον έτος υπηρεσίας μέχρι και 12 μηνιαίους μισθούς. Ειδικότερα:
α) Χρόνος υπηρεσίας, για τον υπολογισμό της ανωτέρω αποζημίωσης, είναι εκείνος που συμπλήρωσε ο εργαζόμενος στον ίδιο εργοδότη στις 12-11-2012, ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου 4093/2012, οποτεδήποτε κι αν απολυθεί.
β) Ο υπολογισμός της επιπλέον αυτής αποζημίωσης γίνεται βάσει των τακτικών αποδοχών του τελευταίου μήνα, πριν την καταγγελία της σύμβασης εργασίας, υπό καθεστώς πλήρους απασχόλησης, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη τακτικές αποδοχές κατά το ποσό που υπερβαίνουν τις δύο χιλιάδες (2.000) ευρώ.
Η επιπλέον αυτή αποζημίωση διαμορφώνεται ως ακολούθως:

Χρόνος υπηρεσίας στον ίδιο εργοδότη (στις 12-11-2012)

 

Ποσό αποζημίωσης
17 έτη συμπληρωμένα
1 μηνός
18 έτη συμπληρωμένα
2 μηνών
19 έτη συμπληρωμένα
3 μηνών
20 έτη συμπληρωμένα
4 μηνών
21 έτη συμπληρωμένα
5 μηνών
22 έτη συμπληρωμένα
6 μηνών
23 έτη συμπληρωμένα
7 μηνών
24 έτη συμπληρωμένα
8 μηνών
25 έτη συμπληρωμένα
9 μηνών
26 έτη συμπληρωμένα
10 μηνών
27 έτη συμπληρωμένα
11 μηνών
28 έτη συμπληρωμένα και άνω
12 μηνών
Άμεσα συνάγεται

 

 

ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ  ΛΕΕΙ:

 

<<<Άμεσα συνάγεται ότι την επιπλέον αποζημίωση της περίπτωσης 3 της υποπαραγράφου ΙΑ.12 του άρθρου πρώτου του νόμου του Ν.4093/2012, την δικαιούνται μόνο εργαζόμενοι οι οποίοι στις 12-11-2012, ημερομηνία δημοσίευσης του ν. 4093/2012, συμπλήρωσαν στον ίδιο εργοδότη υπηρεσία 17 ετών και άνω και ότι η υπηρεσία που θα διανύσουν στον ίδιο εργοδότη μετά την 12-11-2012 δε θα συνεχίσει να προσμετράται για τον υπολογισμό της αποζημίωσής τους. Δηλαδή η επιπλέον αυτή αποζημίωση θα παγιωθεί στον αριθμό των μισθών στον οποίο έχει ανέλθει την 12-11-2012, οποτεδήποτε κι αν απολυθούν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι με σχέση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου με υπηρεσία στον ίδιο εργοδότη άνω των 17 ετών, μετά από αυτή την ημερομηνία, καθώς ο μεταγενέστερος χρόνος υπηρεσίας τους δε θα λαμβάνεται πλέον υπόψη.>>>>

 

 

Tι ενοει βρε παιδια ?  επειδη παει να...μου στριψει και δεν μπορω να συγκεντρωθω ωστε να το... καταλαβω ...

ενοει μηπως...,οτι δηλαδη  αν, την 12/11/2012 εχεις  ηδη συμπληρωσει 17 ετη σε καποιον εργοδοτη, και  απολυθεις μετα την 12/11/2012,οσα χρονια και να εχης εκεινη την στιγμη, θα παρης σαν  αποζημιωση οσους μισθους αντιστοιχουν στα 17 ετη?  δηλαδη  π.χ εγω που 12/11 ειχα 29 χρονια  στον ιδιο εργοδοτη αν... με διωξει τωρα  ,θα παρω αποζημιωση προυπηρεσιας 17 ετων αντι των 29? :ph34r:
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι  μηπως καποιος μπορει ,αφου μπει στον κοπο να διαβαση το πιο κατω .να μου εξηγηση την τελευταια παραγραφο, που ειναι μερος αυτου?

 

http://www.apnet.gr/images/stories/ergasiaka/ergasiaka_nomou_4093.pdf

 

3. Αποζημίωση απόλυσης ιδιωτικών υπαλλήλων με σχέση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου, οι οποίοι στις 12-11-2012 έχουν συμπληρώσει δεκαεπτά (17) έτη υπηρεσίας και άνω στον ίδιο εργοδότη.

 

Ι. Η διάταξη της περίπτωσης 3 της υποπαραγράφου ΙΑ.12 του άρθρου πρώτου του νόμου 4093/2012, όπως τροποποιήθηκε από την παράγραφο 10 του άρθρου 10 της από 19-11-2012 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου, αφορά ιδιωτικούς υπαλλήλους με σχέση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου που στις 12-11-2012, ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου 4093/2012, έχουν συμπληρώσει δεκαεπτά (17) έτη υπηρεσίας και άνω στον ίδιο εργοδότη.

Έτσι, αυτή η κατηγορία των εργαζομένων, εκτός της προβλεπόμενης κατά τα ανωτέρω αποζημίωσης, σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασής τους, οποτεδήποτε και αν απολυθούν, δικαιούται, επιπλέον αποζημίωση που αυξάνεται κατά ένα μηνιαίο μισθό για κάθε επιπλέον έτος υπηρεσίας μέχρι και 12 μηνιαίους μισθούς. Ειδικότερα:

α) Χρόνος υπηρεσίας, για τον υπολογισμό της ανωτέρω αποζημίωσης, είναι εκείνος που συμπλήρωσε ο εργαζόμενος στον ίδιο εργοδότη στις 12-11-2012, ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου 4093/2012, οποτεδήποτε κι αν απολυθεί.

β) Ο υπολογισμός της επιπλέον αυτής αποζημίωσης γίνεται βάσει των τακτικών αποδοχών του τελευταίου μήνα, πριν την καταγγελία της σύμβασης εργασίας, υπό καθεστώς πλήρους απασχόλησης, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη τακτικές αποδοχές κατά το ποσό που υπερβαίνουν τις δύο χιλιάδες (2.000) ευρώ.

Η επιπλέον αυτή αποζημίωση διαμορφώνεται ως ακολούθως:

Χρόνος υπηρεσίας στον ίδιο εργοδότη (στις 12-11-2012)

 

Ποσό αποζημίωσης

17 έτη συμπληρωμένα

1 μηνός

18 έτη συμπληρωμένα

2 μηνών

19 έτη συμπληρωμένα

3 μηνών

20 έτη συμπληρωμένα

4 μηνών

21 έτη συμπληρωμένα

5 μηνών

22 έτη συμπληρωμένα

6 μηνών

23 έτη συμπληρωμένα

7 μηνών

24 έτη συμπληρωμένα

8 μηνών

25 έτη συμπληρωμένα

9 μηνών

26 έτη συμπληρωμένα

10 μηνών

27 έτη συμπληρωμένα

11 μηνών

28 έτη συμπληρωμένα και άνω

12 μηνών

Άμεσα συνάγεται

 

 

ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ  ΛΕΕΙ:

 

<<<Άμεσα συνάγεται ότι την επιπλέον αποζημίωση της περίπτωσης 3 της υποπαραγράφου ΙΑ.12 του άρθρου πρώτου του νόμου του Ν.4093/2012, την δικαιούνται μόνο εργαζόμενοι οι οποίοι στις 12-11-2012, ημερομηνία δημοσίευσης του ν. 4093/2012, συμπλήρωσαν στον ίδιο εργοδότη υπηρεσία 17 ετών και άνω και ότι η υπηρεσία που θα διανύσουν στον ίδιο εργοδότη μετά την 12-11-2012 δε θα συνεχίσει να προσμετράται για τον υπολογισμό της αποζημίωσής τους. Δηλαδή η επιπλέον αυτή αποζημίωση θα παγιωθεί στον αριθμό των μισθών στον οποίο έχει ανέλθει την 12-11-2012, οποτεδήποτε κι αν απολυθούν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι με σχέση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου με υπηρεσία στον ίδιο εργοδότη άνω των 17 ετών, μετά από αυτή την ημερομηνία, καθώς ο μεταγενέστερος χρόνος υπηρεσίας τους δε θα λαμβάνεται πλέον υπόψη.>>>>

 

 

Tι ενοει βρε παιδια ?  επειδη παει να...μου στριψει και δεν μπορω να συγκεντρωθω ωστε να το... καταλαβω ...

ενοει μηπως...,οτι δηλαδη  αν, την 12/11/2012 εχεις  ηδη συμπληρωσει 17 ετη σε καποιον εργοδοτη, και  απολυθεις μετα την 12/11/2012,οσα χρονια και να εχης εκεινη την στιγμη, θα παρης σαν  αποζημιωση οσους μισθους αντιστοιχουν στα 17 ετη?  δηλαδη  π.χ εγω που 12/11 ειχα 29 χρονια  στον ιδιο εργοδοτη αν... με διωξει τωρα  ,θα παρω αποζημιωση προυπηρεσιας 17 ετων αντι των 29? :ph34r:

 

Nίκο καλημέρα

Για προϋπηρεσία 28 ετών και άνω  

 Την αποζημίωση των 17 ετών πλέον 12 μισθούς οι οποίοι δεν πρέπει να υπερβαίνουν τις 2000 ο καθένας, ακόμη και άν ο μισθός σου είναι (πράγμα πολύ πιθανόν για σένα  :rolleyes:) 50000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι  μηπως καποιος μπορει ,αφου μπει στον κοπο να διαβαση το πιο κατω .να μου εξηγηση την τελευταια παραγραφο, που ειναι μερος αυτου?

 

http://www.apnet.gr/images/stories/ergasiaka/ergasiaka_nomou_4093.pdf

 

3. Αποζημίωση απόλυσης ιδιωτικών υπαλλήλων με σχέση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου, οι οποίοι στις 12-11-2012 έχουν συμπληρώσει δεκαεπτά (17) έτη υπηρεσίας και άνω στον ίδιο εργοδότη.

 

Ι. Η διάταξη της περίπτωσης 3 της υποπαραγράφου ΙΑ.12 του άρθρου πρώτου του νόμου 4093/2012, όπως τροποποιήθηκε από την παράγραφο 10 του άρθρου 10 της από 19-11-2012 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου, αφορά ιδιωτικούς υπαλλήλους με σχέση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου που στις 12-11-2012, ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου 4093/2012, έχουν συμπληρώσει δεκαεπτά (17) έτη υπηρεσίας και άνω στον ίδιο εργοδότη.

Έτσι, αυτή η κατηγορία των εργαζομένων, εκτός της προβλεπόμενης κατά τα ανωτέρω αποζημίωσης, σε περίπτωση καταγγελίας της σύμβασής τους, οποτεδήποτε και αν απολυθούν, δικαιούται, επιπλέον αποζημίωση που αυξάνεται κατά ένα μηνιαίο μισθό για κάθε επιπλέον έτος υπηρεσίας μέχρι και 12 μηνιαίους μισθούς. Ειδικότερα:

α) Χρόνος υπηρεσίας, για τον υπολογισμό της ανωτέρω αποζημίωσης, είναι εκείνος που συμπλήρωσε ο εργαζόμενος στον ίδιο εργοδότη στις 12-11-2012, ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου 4093/2012, οποτεδήποτε κι αν απολυθεί.

β) Ο υπολογισμός της επιπλέον αυτής αποζημίωσης γίνεται βάσει των τακτικών αποδοχών του τελευταίου μήνα, πριν την καταγγελία της σύμβασης εργασίας, υπό καθεστώς πλήρους απασχόλησης, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη τακτικές αποδοχές κατά το ποσό που υπερβαίνουν τις δύο χιλιάδες (2.000) ευρώ.

Η επιπλέον αυτή αποζημίωση διαμορφώνεται ως ακολούθως:

Χρόνος υπηρεσίας στον ίδιο εργοδότη (στις 12-11-2012)

 

Ποσό αποζημίωσης

17 έτη συμπληρωμένα

1 μηνός

18 έτη συμπληρωμένα

2 μηνών

19 έτη συμπληρωμένα

3 μηνών

20 έτη συμπληρωμένα

4 μηνών

21 έτη συμπληρωμένα

5 μηνών

22 έτη συμπληρωμένα

6 μηνών

23 έτη συμπληρωμένα

7 μηνών

24 έτη συμπληρωμένα

8 μηνών

25 έτη συμπληρωμένα

9 μηνών

26 έτη συμπληρωμένα

10 μηνών

27 έτη συμπληρωμένα

11 μηνών

28 έτη συμπληρωμένα και άνω

12 μηνών

Άμεσα συνάγεται

 

 

ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ  ΛΕΕΙ:

 

<<<Άμεσα συνάγεται ότι την επιπλέον αποζημίωση της περίπτωσης 3 της υποπαραγράφου ΙΑ.12 του άρθρου πρώτου του νόμου του Ν.4093/2012, την δικαιούνται μόνο εργαζόμενοι οι οποίοι στις 12-11-2012, ημερομηνία δημοσίευσης του ν. 4093/2012, συμπλήρωσαν στον ίδιο εργοδότη υπηρεσία 17 ετών και άνω και ότι η υπηρεσία που θα διανύσουν στον ίδιο εργοδότη μετά την 12-11-2012 δε θα συνεχίσει να προσμετράται για τον υπολογισμό της αποζημίωσής τους. Δηλαδή η επιπλέον αυτή αποζημίωση θα παγιωθεί στον αριθμό των μισθών στον οποίο έχει ανέλθει την 12-11-2012, οποτεδήποτε κι αν απολυθούν οι ιδιωτικοί υπάλληλοι με σχέση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου με υπηρεσία στον ίδιο εργοδότη άνω των 17 ετών, μετά από αυτή την ημερομηνία, καθώς ο μεταγενέστερος χρόνος υπηρεσίας τους δε θα λαμβάνεται πλέον υπόψη.>>>>

 

 

Tι ενοει βρε παιδια ?  επειδη παει να...μου στριψει και δεν μπορω να συγκεντρωθω ωστε να το... καταλαβω ...

ενοει μηπως...,οτι δηλαδη  αν, την 12/11/2012 εχεις  ηδη συμπληρωσει 17 ετη σε καποιον εργοδοτη, και  απολυθεις μετα την 12/11/2012,οσα χρονια και να εχης εκεινη την στιγμη, θα παρης σαν  αποζημιωση οσους μισθους αντιστοιχουν στα 17 ετη?  δηλαδη  π.χ εγω που 12/11 ειχα 29 χρονια  στον ιδιο εργοδοτη αν... με διωξει τωρα  ,θα παρω αποζημιωση προυπηρεσιας 17 ετων αντι των 29? :ph34r:

 

 

Την 12/11/2012 τραβάμε μια φωτογραφία σε όσους είναι άνω των 17 ετών στον εργοδότη και τους κλειδώνουμε εκεί.

Π.χ. κάποιος που την 12/11/2012  βρίσκεται στο κλιμάκιο 21-22 θα παραμείνει εκεί για πάντα.

Όσοι έχουν υπηρεσία κάτω των 17 ετών, δεν θα μπούνε ποτέ σε αυτή την ειδική αποζημίωση. Μόλις κλείσουν τα 16 χρόνια υπηρεσίας κλειδώνουν εκεί και δικαιούνται 12 μισθούς αποζημίωσης για πάντα (όσα χρόνια κι αν παραμείνουν στην εταιρεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την 12/11/2012 τραβάμε μια φωτογραφία σε όσους είναι άνω των 17 ετών στον εργοδότη και τους κλειδώνουμε εκεί.

Π.χ. κάποιος που την 12/11/2012  βρίσκεται στο κλιμάκιο 21-22 θα παραμείνει εκεί για πάντα.

Όσοι έχουν υπηρεσία κάτω των 17 ετών, δεν θα μπούνε ποτέ σε αυτή την ειδική αποζημίωση. Μόλις κλείσουν τα 16 χρόνια υπηρεσίας κλειδώνουν εκεί και δικαιούνται 12 μισθούς αποζημίωσης για πάντα (όσα χρόνια κι αν παραμείνουν στην εταιρεία).

 

 

Να λοιπόν που βρέθηκε το φάρμακο της "αιώνιας" νεότητας........ (ή μήπως λιτότητας; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την 12/11/2012 τραβάμε μια φωτογραφία σε όσους είναι άνω των 17 ετών στον εργοδότη και τους κλειδώνουμε εκεί.

Π.χ. κάποιος που την 12/11/2012  βρίσκεται στο κλιμάκιο 21-22 θα παραμείνει εκεί για πάντα.

Όσοι έχουν υπηρεσία κάτω των 17 ετών, δεν θα μπούνε ποτέ σε αυτή την ειδική αποζημίωση. Μόλις κλείσουν τα 16 χρόνια υπηρεσίας κλειδώνουν εκεί και δικαιούνται 12 μισθούς αποζημίωσης για πάντα (όσα χρόνια κι αν παραμείνουν στην εταιρεία).

Εναλλακτική Πρόταση

Κορνιζάρουμε την φωτογραφία

και

Τους βάζουμε στην σαλαμούρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να λοιπόν που βρέθηκε το φάρμακο της "αιώνιας" νεότητας........ (ή μήπως λιτότητας; )

 

Χα,χα,χα. 

Ίντα νόμιζες, μόνο ο Μητσοτάκης πούλησε την ψυχή του στον διάολο;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, θα μπορούσατε να μου πείτε γιατί έχω μπερδευτεί τι αποζημίωση δικαιούται  κάποιος που εργάζεται στην εταιρεία 19 χρόνια από 01/10/1993, με προειδοποίηση?  Γιατί άλλοι μου λένε ότι δικαιούται 15 μισθούς διά 2 = 7,5 και άλλοι 12 διά 2 = 6 + 3 = 9 ?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με αφορμή την παραπάνω συζήτηση

 

μισθωτός που έχει ποΰπηρεσία 5 έτη στον ίδιο εργοδότη δικαιούτε αποζημίωση 3 μισθούς

 

Τα ερωτήματά μου είναι :

 

α) απο πότε μετράει η προΰπηρεσία δεδομένου ότι είχε σύμβαση ορισμένου χρόνου π.χ. 1/7/08 - 31/12/08  και νέα πρόσληψη 7/1/09 ως σήμερα , απο την πρώτη ή απο τη δεύτερη πρόσληψη ?

 

β) κλειδώνει η αποζημίωση στις 12/11/12 μόνο για όσους κατα την ημερομηνία αυτή είχαν συμπληρώσει 17 έτη προΰπηρεσίας , για όσους δεν έχουν συμπληρώσει, αυξάνεται μέχρι να συμπληρωθούν 16 έτη και παγώνει εκεί ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την 12/11/2012 τραβάμε μια φωτογραφία σε όσους είναι άνω των 17 ετών στον εργοδότη και τους κλειδώνουμε εκεί.

Π.χ. κάποιος που την 12/11/2012  βρίσκεται στο κλιμάκιο 21-22 θα παραμείνει εκεί για πάντα.

Όσοι έχουν υπηρεσία κάτω των 17 ετών, δεν θα μπούνε ποτέ σε αυτή την ειδική αποζημίωση. Μόλις κλείσουν τα 16 χρόνια υπηρεσίας κλειδώνουν εκεί και δικαιούνται 12 μισθούς αποζημίωσης για πάντα (όσα χρόνια κι αν παραμείνουν στην εταιρεία).

 

Μπραβοοο τους !!!!  αυτο το ειχαν πει, ή...το περασαν εκ του πλαγιου? εγω δεν ειχα δωσει σημασια... διοτι αρχικα καταλαβα οτι μετα τα 17 χρονια ,απλα  μπαινει πλαφον αλλα συνεχιζει κανονικα η προυπηρεσια  τυχαια το διαβασα και  πως  δεν την ξαναπαθα!! παει ....και αυτο! και τωρα αλλαζα και ετος!! τιποτα ορθιο!!! τιποτα....απορω που παμε...

αα  να σου πω Δημητρη, αυτο το 1/6 ισχυει? και που? ή,,,... τελικα το μονο που θα μεινη θα ειναι το 1/6 του μυαλου μου? :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με αφορμή την παραπάνω συζήτηση

 

μισθωτός που έχει ποΰπηρεσία 5 έτη στον ίδιο εργοδότη δικαιούτε αποζημίωση 3 μισθούς

 

Τα ερωτήματά μου είναι :

 

α) απο πότε μετράει η προΰπηρεσία δεδομένου ότι είχε σύμβαση ορισμένου χρόνου π.χ. 1/7/08 - 31/12/08  και νέα πρόσληψη 7/1/09 ως σήμερα , απο την πρώτη ή απο τη δεύτερη πρόσληψη ?

 

Κάθε πρόσληψη-αποχώρηση αντιμετωπίζεται διαφορετικά.

Οπότε η προυπηρεσία του είναι από 7/1/9, άρα αποζημίωση 2 μηνών.

Βέβαια... ας μην αποδειχθεί ότι εργαζότανε από 1-6/1/9

 

β) κλειδώνει η αποζημίωση στις 12/11/12 μόνο για όσους κατα την ημερομηνία αυτή είχαν συμπληρώσει 17 έτη προΰπηρεσίας , για όσους δεν έχουν συμπληρώσει, αυξάνεται μέχρι να συμπληρωθούν 16 έτη και παγώνει εκεί ?

 

Σύμφωνα με όσα διάβασα παραπάνω "για όσους δεν έχουν συμπληρώσει, αυξάνεται μέχρι να συμπληρωθούν 16 έτη και παγώνει εκεί"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπραβοοο τους !!!!  αυτο το ειχαν πει, ή...το περασαν εκ του πλαγιου? εγω δεν ειχα δωσει σημασια... διοτι αρχικα καταλαβα οτι μετα τα 17 χρονια ,απλα  μπαινει πλαφον αλλα συνεχιζει κανονικα η προυπηρεσια  τυχαια το διαβασα και  πως  δεν την ξαναπαθα!! παει ....και αυτο! και τωρα αλλαζα και ετος!! τιποτα ορθιο!!! τιποτα....απορω που παμε...

αα  να σου πω Δημητρη, αυτο το 1/6 ισχυει? και που? ή,,,... τελικα το μονο που θα μεινη θα ειναι το 1/6 του μυαλου μου? :angry:

 

 

Τι να πώ κι εγώ Νίκο που άλλαζα στις 15/11/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι να πώ κι εγώ Νίκο που άλλαζα στις 15/11/12

Αυτο θα πη ...γκαντεμια!!! αρα δεν ειμαι μονος μου...να σου πω.. εσυ ξερεις αν ισχυει το 1/6?ή να  κανω <το μνημοσυνο > και  για αυτο...?δηλαδη  εκτος τα ετη χ2,000/ετος, που πανε στο<βροντο> θα χασω  π.χ και  11600?!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτο θα πη ...γκαντεμια!!! αρα δεν ειμαι μονος μου...να σου πω.. εσυ ξερεις αν ισχυει το 1/6?ή να  κανω <το μνημοσυνο > και  για αυτο...?δηλαδη  εκτος τα ετη χ2,000/ετος, που πανε στο<βροντο> θα χασω  π.χ και  11600?!!!

 

 

Το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά δυσκολεύομαι να βρώ το σύνδεσμο για να σε παραπέμψω.

 

Πάντως είχαμε καταλήξει ότι το 1/6 υπολογίζεται κανονικά στην βασική αποζημίωση όχι όμως και στην πρόσθετη των 2000/έτος στην οποία συμπεριλαμβάνεται

 

 

 

Το βρήκα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=89389&

Επεξεργασμένο από ype
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έχουμε ξανασυζητήσει αλλά δυσκολεύομαι να βρώ το σύνδεσμο για να σε παραπέμψω.

 

Πάντως είχαμε καταλήξει ότι το 1/6 υπολογίζεται κανονικά στην βασική αποζημίωση όχι όμως και στην πρόσθετη των 2000/έτος στην οποία συμπεριλαμβάνεται

 

 

 

Το βρήκα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=89389&

 

Μπραβο!!! Γιαννη :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με αφορμή την παραπάνω συζήτηση

 

μισθωτός που έχει ποΰπηρεσία 5 έτη στον ίδιο εργοδότη δικαιούτε αποζημίωση 3 μισθούς

 

Τα ερωτήματά μου είναι :

 

α) απο πότε μετράει η προΰπηρεσία δεδομένου ότι είχε σύμβαση ορισμένου χρόνου π.χ. 1/7/08 - 31/12/08  και νέα πρόσληψη 7/1/09 ως σήμερα , απο την πρώτη ή απο τη δεύτερη πρόσληψη ?

 

β) κλειδώνει η αποζημίωση στις 12/11/12 μόνο για όσους κατα την ημερομηνία αυτή είχαν συμπληρώσει 17 έτη προΰπηρεσίας , για όσους δεν έχουν συμπληρώσει, αυξάνεται μέχρι να συμπληρωθούν 16 έτη και παγώνει εκεί ?

 

 

Διάβασε ρε κοπελιά την εγκύκλιο και μην μας ταλαιπωρείς...! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τη διάβασα αλλά μια συνάδελφος μας ταλαιπωρεί , δεν λέει να καταλάβει, να τη δείρω ? :P

 

 

Παμίτισσα; οπαδός της βίας; :P

Νίκο σώσε μας... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τη διάβασα αλλά μια συνάδελφος μας ταλαιπωρεί , δεν λέει να καταλάβει, να τη δείρω ? :P

 

Δώστης μερικές....

 

Λοιπόν, η προϋπηρεσία για όσους είναι κάτω των 17 ετών στον ίδιο εργοδότη σταματάει στο κλιμάκιο 16-17 (12 μισθοί) και αυτοί δεν μπαίνουν ποτέ στην κλίμακα της ειδικής αποζημίωσης (17 έτη και άνω). 

Όσοι είναι ήδη 17 και άνω είπαμε... φωτογραφία...

Η υπηρεσία (και όχι προϋπηρεσία) μετρά από την ημέρα που κάποιος ξεκινά να εργάζεται. 

Αν η σύμβαση ορισμένου χρόνου έληξε και η σχέση εργασίας εκκαθαρίστηκε (επίδομα αδείας, αποζ.αδείας κ.λπ.) και έγινε νέα πρόσληψη, τότε μετρά η ημερομηνία της νέας πρόσληψης αορίστου χρόνου. Αν δεν έγινε εκκαθάριση στην ορισμένου χρόνου και έγινε μετατροπή σε αορίστου τότε μετρά η αρχική, της ορισμένου χρόνου.

Τι δεν καταλλλλλαβαίνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

[...]

Αν η σύμβαση ορισμένου χρόνου έληξε και η σχέση εργασίας εκκαθαρίστηκε (επίδομα αδείας, αποζ.αδείας κ.λπ.) και έγινε νέα πρόσληψη, τότε μετρά η ημερομηνία της νέας πρόσληψης αορίστου χρόνου. Αν δεν έγινε εκκαθάριση στην ορισμένου χρόνου και έγινε μετατροπή σε αορίστου τότε μετρά η αρχική, της ορισμένου χρόνου.

Τι δεν καταλλλλλαβαίνεις; 

 

Ωραία απάντηση σωστή και με χιούμορ (η απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέγα εργατολόγε μου (και το εννοώ) όλα κατανοητά , εκείνο που δεν το χωράει ο νους μου είναι γιατί η συνάδελφος δεν καταλαβαίνει ;

 

οχι μόνο θα τη δείρω αλλά θα την κρεμάσω και στην πλατεία του χωριού.

 

Εμείς είμαστε Παμίτες δεν είμαστε φιλησυχοι Πρετεντερικοί ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...