Προς το περιεχόμενο

κερδη προ αποσβεσεων και φορων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συναδελφοι.

εχω μια ερωτηση οσον αφορα τον υπολογισμο των κερδων μιας επιχειρησης βιβλιων β΄κατηγοριας προ φορων και αποσβεσεων.

θα ηθελα να μου πιστοποιησετε αν ο παρακατω συλλογισμος μου ειναι σωστος :

απο την δηλωση Ε3 : κερδη προ αποσβεσεων και φορων = κωδικος 556 - κωδικος 541 - κωδικος 528 , δλδ δαπανες χρησεις - αποσβεσεις παγιων - παροχες τριτων,φοροι-τελη .

ειναι σωστος ο συλλογισμος μου ???

ευχαριστω πολυ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεργασθείς με κάποιον που γνωρίζει για να μη "σκοτώσεις" το μέλλον το δικό σου και των παιδιών μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεργασθείς με κάποιον που γνωρίζει για να μη "σκοτώσεις" το μέλλον το δικό σου και των παιδιών μας .

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση του συναδέλφου δεν ήταν κατατοπιστική αλλά ήταν η κατάλληλη. Κάτι παρόμοιο θα μου απαντούσε ένας πιλότος αν τον ρωτούσα πως να πετάξω ένα αεροπλάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή φίλη

Και στο ποστ αυτό αλλά και σε άλλο, οι απαντήσεις μπορεί να σε πίκραναν.

Θα πρέπει όμως να καταλάβεις ότι για να γίνει ένας διάλογος (ερώτηση – απάντηση) θα πρέπει αυτοί που συμμετέχουν να μιλούν την ίδια γλώσσα.

Αν δεν συμβαίνει αυτό είναι αδύνατος κάθε διάλογος γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα να απαντά κάποιος ξεκινώντας από το Α.

Ξαναξεσκόνισε τα βιβλία σου, προσπάθησε να εμπεδώσεις βασικές έννοιες, μάθε τις βασικές τουλάχιστον αρχές της λογιστικής και τα ξαναλέμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογιστικά κέρδη πριν από φόρους και αποσβέσεις: 563 μείον (541+542+543).

Για τους "φόρους" όντως δες τι εννοείς και τι είναι οι φόροι-τέλη που εμφανίζονται στους 528-529-530, οπότε αν εμφανίζονται ή όχι κάπου στο Ε3 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή φίλη

Και στο ποστ αυτό αλλά και σε άλλο, οι απαντήσεις μπορεί να σε πίκραναν.

Θα πρέπει όμως να καταλάβεις ότι για να γίνει ένας διάλογος (ερώτηση – απάντηση) θα πρέπει αυτοί που συμμετέχουν να μιλούν την ίδια γλώσσα.

Αν δεν συμβαίνει αυτό είναι αδύνατος κάθε διάλογος γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα να απαντά κάποιος ξεκινώντας από το Α.

Ξαναξεσκόνισε τα βιβλία σου, προσπάθησε να εμπεδώσεις βασικές έννοιες, μάθε τις βασικές τουλάχιστον αρχές της λογιστικής και τα ξαναλέμε

[/quote

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογιστικά κέρδη πριν από φόρους και αποσβέσεις: 563 μείον (541+542+543).

Για τους "φόρους" όντως δες τι εννοείς και τι είναι οι φόροι-τέλη που εμφανίζονται στους 528-529-530, οπότε αν εμφανίζονται ή όχι κάπου στο Ε3 ;)

ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ "ΚΕΡΔΟΣ ΠΡΟ ΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΩΝ" . ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟΝ ΤΥΠΟ 563 μείον (541+542+543). ΣΩΣΤΑ????

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον οι "φόροι-τέλη" που εμφανίζονται στο Ε3 θεωρούνται ως δαπάνες (άρα επηρεάζουν τα κέρδη), τότε ο τύπος είναι αυτός που είπα πιο πάνω. Αν πάλι, δεν πρέπει να μπουν, τότε θα τους αφαιρέσεις (μόνο τους φόρους-τέλη και όχι και τις παροχές τρίτων).

Τι ακριβώς χρειάζονται για τα προγράμματα δεν ξέρω, καθ' ότι λογιστής είμαι από ΤΕΙ και όχι οικονομολόγος, ώστε να ξέρω πώς συμπληρώνεται μιαν αίτηση προγραμμάτος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον οι "φόροι-τέλη" που εμφανίζονται στο Ε3 θεωρούνται ως δαπάνες (άρα επηρεάζουν τα κέρδη), τότε ο τύπος είναι αυτός που είπα πιο πάνω. Αν πάλι, δεν πρέπει να μπουν, τότε θα τους αφαιρέσεις (μόνο τους φόρους-τέλη και όχι και τις παροχές τρίτων).

Τι ακριβώς χρειάζονται για τα προγράμματα δεν ξέρω, καθ' ότι λογιστής είμαι από ΤΕΙ και όχι οικονομολόγος, ώστε να ξέρω πώς συμπληρώνεται μιαν αίτηση προγραμμάτος :)

[/quo

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!! ΗΡΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

δεν ξέρω τι είναι αυτό που συμπληρώνεις, εγώ όμως θέλω να πω πως όταν λέμε κέρδη πρό αποσβέσεων και φόρων εννοούμε το τελικό αποτέλεσμα χρήσης προσθέτοντας τις αποσβέσεις και προ φόρων εννοεί πρίν την αφαίρεση στο τελικό αποτέλεσμα του φόρου εισοδήματος που προκύπτει και όχι τους φόρους που περνάς ως έξοδα όλη τη χρήση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

δεν ξέρω τι είναι αυτό που συμπληρώνεις, εγώ όμως θέλω να πω πως όταν λέμε κέρδη πρό αποσβέσεων και φόρων εννοούμε το τελικό αποτέλεσμα χρήσης προσθέτοντας τις αποσβέσεις και προ φόρων εννοεί πρίν την αφαίρεση στο τελικό αποτέλεσμα του φόρου εισοδήματος που προκύπτει και όχι τους φόρους που περνάς ως έξοδα όλη τη χρήση!!

ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑΝ ΛΙΓΟ .. ΘΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε3 ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΑΝ ΛΙΓΟ .. ΘΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Ε3 ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ???

346 φορολογητέα καθαρά κέρδη ή 571 ( που είναι το ίδιο ποσό )

αυτό είναι το αποτέλεσμά σου στο τέλος της χρονιάς αφού έχεις ήδη αφαιρέσει όλα τα έξοδα συμπεριλαμβανομένων των αποσβέσεων.

αφού λοιπόν θέλεις προ αποσβέσεων θα προσθέσεις στο 346 το (541+542+543)

θα αυξήσεις δηλαδή τα κέρδη σου κατά το ποσόν των αποσβέσεων.

δεν πειράζεις 528,529,530

προ φόρων εννοεί λοιπόν προ φόρου εισοδήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

346 φορολογητέα καθαρά κέρδη ή 571 ( που είναι το ίδιο ποσό )

αυτό είναι το αποτέλεσμά σου στο τέλος της χρονιάς αφού έχεις ήδη αφαιρέσει όλα τα έξοδα συμπεριλαμβανομένων των αποσβέσεων.

αφού λοιπόν θέλεις προ αποσβέσεων θα προσθέσεις στο 346 το (541+542+543)

θα αυξήσεις δηλαδή τα κέρδη σου κατά το ποσόν των αποσβέσεων.

δεν πειράζεις 528,529,530

προ φόρων εννοεί λοιπόν προ φόρου εισοδήματος

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ !!!!!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...