Προς το περιεχόμενο

ετησιος ισολογισμος επιχειρησης βιβλιων β΄κατηγοριας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συναδελφοι καλημερα.<BR>μπορει η ερωτηση μου να ειναι ανοητη αλλα θα ηθελα σας παρακαλω αν μπορει καποιοσ να με διαφωτισει !!!!<BR>μπορει μια επιχειρηση που τηρει βιβλια β΄κατηγοριας να εχει ετησιο ισολογισμο ?<BR>ειμαι οικονομολογος και δημιουργω μια προταση επιχειρησης για την ενταξη της στο προγραμμα "ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ" και μου ζητουν τον ετησιο ισολογισμο της. τι ακριβως εγγραφα πρεπει αν ζητησω απο τον λογιστη της εταιρειας αν τελικα ισχυει κατι τετοιο???<BR>ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφοι καλημερα.<BR>μπορει η ερωτηση μου να ειναι ανοητη αλλα θα ηθελα σας παρακαλω αν μπορει καποιοσ να με διαφωτισει !!!!<BR>μπορει μια επιχειρηση που τηρει βιβλια β΄κατηγοριας να εχει ετησιο ισολογισμο ?<BR>ειμαι οικονομολογος και δημιουργω μια προταση επιχειρησης για την ενταξη της στο προγραμμα "ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ" και μου ζητουν τον ετησιο ισολογισμο της. τι ακριβως εγγραφα πρεπει αν ζητησω απο τον λογιστη της εταιρειας αν τελικα ισχυει κατι τετοιο???<BR>ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας !

οικονομολόγος ανευ λογιστικής = καφές χωρίς ζάχαρη ή καφές με ολίγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφοι καλημερα.<BR>μπορει η ερωτηση μου να ειναι ανοητη αλλα θα ηθελα σας παρακαλω αν μπορει καποιοσ να με διαφωτισει !!!!<BR>μπορει μια επιχειρηση που τηρει βιβλια β΄κατηγοριας να εχει ετησιο ισολογισμο ?<BR>ειμαι οικονομολογος και δημιουργω μια προταση επιχειρησης για την ενταξη της στο προγραμμα "ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ" και μου ζητουν τον ετησιο ισολογισμο της. τι ακριβως εγγραφα πρεπει αν ζητησω απο τον λογιστη της εταιρειας αν τελικα ισχυει κατι τετοιο???<BR>ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας !

Πέραν του ότι θα συμφωνήσω με τον φίλτατο Σωτήρη....

Στα β δεν κάνουμε ισολογισμό...

Τι έγγραφα να ζητήσεις, είναι δικό σου θέμα...

Ενημερωτικά, υπάρχει η δήλωση φορολογίας εισοδήματος και το Ε3. Αν τους κάνουν, καλώς... Αλλιώς, πες τους τι ζητάνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ρίξουμε λίγο την έπαρση και να είμαστε πιο σεμνοί, δεν βλάπτει. Το να προσπαθούμε να γίνουμε καθημερινά καλύτεροι και όχι καυστικοί είναι ότι μας έχει απομείνει και ότι έχουμε ανάγκη αυτές τις στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ρίξουμε λίγο την έπαρση και να είμαστε πιο σεμνοί, δεν βλάπτει. Το να προσπαθούμε να γίνουμε καθημερινά καλύτεροι και όχι καυστικοί είναι ότι μας έχει απομείνει και ότι έχουμε ανάγκη αυτές τις στιγμές.

αρες μαρες κουκουνάρες.

.καλύτεροι δεν σημαίνει χαζοχαρούμενοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Σωτήρη και τον Στέφανο.

Το ότι αποκτήσαμε ένα πτυχίο δεν σημαίνει ότι από την μια στιγμή στην άλλη γίναμε και οικονομολόγοι …

Με την γκρίνια και με το γράψιμο στον Η/Υ κυρίες μου δεν βγαίνουν ψάρια.

Για να φάς ψάρι πρέπει να βρέξεις κώλο. Τελεία και παύλα. ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΩ Ή ΝΑ ΒΛΑΠΤΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ. ΑΠΛΑ ΖΗΤΗΣΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΙΖΩ ΕΜΠΑΙΓΜΩΝ ΚΑΙ ΚΑΥΣΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΙΩΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑΝ . ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΣΕ ΚΑΥΣΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ..ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΩ Ή ΝΑ ΒΛΑΠΤΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΕΡΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ. ΑΠΛΑ ΖΗΤΗΣΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΙΖΩ ΕΜΠΑΙΓΜΩΝ ΚΑΙ ΚΑΥΣΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΙΩΝ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑΝ . ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΣΕ ΚΑΥΣΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ..ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ !

δις Μαντζαβίνου,

εαν γράφεται με το πραγματικό σας επώνυμο έχετε ήδη ξεκινήσει την καρίερα σας με σοβαρό μειονέκτημα.

ο μεγάλος αδελφός θα εμφανιστεί κάποια στιγμή μπροστά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προειπώθηκε στα β΄ κατηγορίας δε μπορεί να συνταχθεί Ισολογισμός, επειδή καταγράφονται μόνο τα έσοδα και αγορές/δαπάνες.

Άρα, δεν υπάρχουν:

1) Συσσωρευτικές αποσβέσεις (έμμεσα μπορείς να βγάλεις το ποσό από τους κωδικούς 811-541-542-543, εφόσον δεν υπάρχουν πωλήσεις παγίων)

2) Πραγματική απογραφή έναρξης/λήξης εφόσον ο τζίρος είναι κάτω των 150.000€ (με την τεκμαρτή απογραφή υπάρχει μιαν αυθαίρετη ένδειξη)

3) Υπόλοιπα πελατών, χρεωστών, προμηθευτών, πιστωτών (εκτός αν καταχωρούνται οι αποδείξεις είσπραξης/πληρωμής σε κάποιο εμπορικό)

4) Εισπρακτέα και πληρωτέα αξιόγραφα, αξιόγραφα που έχουν μεταβιβαστεί σε τράπεζες και δεν έχουν εισπραχθεί

5) Υπόλοιπο ταμείου

6) Υπόλοιπα τραπεζικών λογαριασμών (αν και υπάρχει ένδειξη από τα extraits των τραπεζών, εφόσον δε μπλέκονται προσωπικές κινήσεις του επιχειρηματία)

7) Μεταβατικοί λογαριασμοί (αν και τυπικά και στα β΄ κατηγορίας μπορούν να εμφανιστούν με ιδιαίτερες στήλες)

8) Υπόλοιπα ιδίων κεφαλαίων (κεφάλαιο, αποθεματικά, υπόλοιπο κερδοζημιών που έχουν "παραμένει" στην εταιρεία κ.λπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το παίρνεις προσωπικά, προφανώς και αυτό το ποστ είναι η απάντηση σε πολλούς ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ που κατά καιρούς έχουν επιδείξει έπαρση έναντι των υπολοίπων ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ...

Πάντως εδώ που τα λέμε, από τη στιγμή που απευθύνεσαι σε ένα site που αφορά ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, αρχίζεις το ποστ με τη λέξη ''συνάδελφοι'' και κάνεις αυτήν την ερώτηση, δίνεις δικαιώματα για να τα ακούσεις.....

συναδελφοι καλημερα.<BR>μπορει η ερωτηση μου να ειναι ανοητη αλλα θα ηθελα σας παρακαλω αν μπορει καποιοσ να με διαφωτισει !!!!<BR>μπορει μια επιχειρηση που τηρει βιβλια β΄κατηγοριας να εχει ετησιο ισολογισμο ?<BR>ειμαι οικονομολογος και δημιουργω μια προταση επιχειρησης για την ενταξη της στο προγραμμα "ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ" και μου ζητουν τον ετησιο ισολογισμο της. τι ακριβως εγγραφα πρεπει αν ζητησω απο τον λογιστη της εταιρειας αν τελικα ισχυει κατι τετοιο???<BR>ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το παίρνεις προσωπικά, προφανώς και αυτό το ποστ είναι η απάντηση σε πολλούς ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΥΣ που κατά καιρούς έχουν επιδείξει έπαρση έναντι των υπολοίπων ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ...

Πάντως εδώ που τα λέμε, από τη στιγμή που απευθύνεσαι σε ένα site που αφορά ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, αρχίζεις το ποστ με τη λέξη ''συνάδελφοι'' και κάνεις αυτήν την ερώτηση, δίνεις δικαιώματα για να τα ακούσεις.....

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.. ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιαδήποτε επιχείρηση μπορεί να συνταχθεί ισολογισμός, ανεξαρτήτως κατηγορίας τήρησης βιβλίων.

Προσωπικά εγώ έχω φτιάξει κανα δυο, για τραπεζικές και λοιπές πιστωτικές ανάγκες.

Μπορεί να θέλει λίγο, έως πολύ, παραπάνω δουλειά, κι από κάποιον που μπορεί να την κάνει όμως.

Τι κι αν δεν το λένε τα βιβλία; Καρτέλες δεν υπάρχουν;

Ο επιχειρηματίας ξέρει, ή τουλάχιστον οφείλει να ξέρει, πόσα λεφτά έχει βάλει, σε ποιούς χρωστά κι από πού έχει να λαμβάνει.

Κι αν δεν το ξέρει, ιδού πεδίο δόξης λαμπρό για ένα πράγματι καλό οικονομολόγο, να βγάλει κάτι τις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρόγραμμα πιστεύω πως δεν χρειάζεται Ισολογισμός , ας ξαναδιαβάσει τον οδηγό του προγράμματος δεν αναφέρει πουθενα για Ισολογισμό σε όσους δεν έχουν υποχρέωση σύνταξης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρόγραμμα πιστεύω πως δεν χρειάζεται Ισολογισμός , ας ξαναδιαβάσει τον οδηγό του προγράμματος δεν αναφέρει πουθενα για Ισολογισμό σε όσους δεν έχουν υποχρέωση σύνταξης .

ΣΕ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΚΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ. ΤΟΥ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΣΗ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ. ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΑΝ ΣΦΑΛΜΑ ΤΑ ΚΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΗ Η ΥΠΟΒΟΛΗ.

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ????? ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΦΕΠΑΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιό πίνακα σου βγάζει λάθος , πάντως το σίγουρο είναι ότι κάτι κάνεις εσύ λάθος κ το χειρότερο είναι ότι δε μπορείς να το περιγράψεις γιατί έχεις ελλείψεις σε βασικά θέματα . Όλα τα στοιχεία μπορείς να τα πάρεις από το Ε3 αν είναι σωστά συμπληρωμένο κ σε συνεργασία με τον λογιστή . Εχεις μιλήσει καθόλου με τον λογιστή της επιχείρησης?

Σου ξαναγράφω ότι το καλύτερο είναι να βρεις εκει που είσαι κάποιον να σε βοηθήσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιαδήποτε επιχείρηση μπορεί να συνταχθεί ισολογισμός, ανεξαρτήτως κατηγορίας τήρησης βιβλίων.

Προσωπικά εγώ έχω φτιάξει κανα δυο, για τραπεζικές και λοιπές πιστωτικές ανάγκες.

Μπορεί να θέλει λίγο, έως πολύ, παραπάνω δουλειά, κι από κάποιον που μπορεί να την κάνει όμως.

Τι κι αν δεν το λένε τα βιβλία; Καρτέλες δεν υπάρχουν;

Ο επιχειρηματίας ξέρει, ή τουλάχιστον οφείλει να ξέρει, πόσα λεφτά έχει βάλει, σε ποιούς χρωστά κι από πού έχει να λαμβάνει.

Κι αν δεν το ξέρει, ιδού πεδίο δόξης λαμπρό για ένα πράγματι καλό οικονομολόγο, να βγάλει κάτι τις...

EKTOΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΕ,

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΕΙΡΑ

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΠΟ

ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΣ ΤΖΙΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ 1-1-2011 ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ

ΒΙΒΛΙΑ Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ

ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ

ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ,ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ

ΚΟΣΤΟΥΣ

ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΠΑΚΑΛΙΣΤΙΚΑ

ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ!

ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ

ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΜΠΑΚΑΛΟΓΑΤΟΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΟΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ

ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

ΒΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οποιαδήποτε επιχείρηση μπορεί να συνταχθεί ισολογισμός, ανεξαρτήτως κατηγορίας τήρησης βιβλίων.

Προσωπικά εγώ έχω φτιάξει κανα δυο, για τραπεζικές και λοιπές πιστωτικές ανάγκες.

Μπορεί να θέλει λίγο, έως πολύ, παραπάνω δουλειά, κι από κάποιον που μπορεί να την κάνει όμως.

Τι κι αν δεν το λένε τα βιβλία; Καρτέλες δεν υπάρχουν;

Ο επιχειρηματίας ξέρει, ή τουλάχιστον οφείλει να ξέρει, πόσα λεφτά έχει βάλει, σε ποιούς χρωστά κι από πού έχει να λαμβάνει.

Κι αν δεν το ξέρει, ιδού πεδίο δόξης λαμπρό για ένα πράγματι καλό οικονομολόγο, να βγάλει κάτι τις...

EKTOΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΕ,

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΕΙΡΑ

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΠΟ

ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟΣ ΤΖΙΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ 1-1-2011 ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ

ΒΙΒΛΙΑ Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ

ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ

ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟ,ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ

ΚΟΣΤΟΥΣ

ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΑ Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΠΑΚΑΛΙΣΤΙΚΑ

ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ!

ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ

ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΜΠΑΚΑΛΟΓΑΤΟΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΟΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ

ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

ΒΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frozen, δεν νομίζω ότι στην πραγματικότητα μπορεί να κάτσει κάποιος επιχειρηματίας (που δεν του περισσεύει χρόνος) να κάνει κάτι τέτοιο, δεν χρειάζεται βασικά! Εάν επιθυμεί κάτι τέτοιο (πολλοί το θέλουν) μπορεί να απευθυνθεί σε κάποιον συνάδελφο και να τον τηρήσει (προαιρετικά) κατ΄αυτόν τον τρόπο, σίγουρα όμως, θα πρέπει να ανταποκριθεί και στο ανάλογο κόστος αυτού του εγχειρήματος(σχεδόν κανένας δεν το θέλει.........) ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΑΥΤΟ!!!

bx, δεν γίνετε και δεν χρειάζετε όλες οι επιχ/σεις να τηρούνται όπως οι Γ' κατ.

Αν ήταν έτσι............................. όλες οι επιχ/σεις θα είχαν και απο έναν (τουλαχιστον) λογιστή...........(καλα δεν θα ΄ταν...για μας ;) )!!!!!

Δεν νομίζω πάντως ότι υπάρχουν συνάδελφοι που ασχολούνται μόνο με Β' κατ(μπακάλικα)...... Ότι δλδ πηγαίνει στο γραφείο τους μια επιχ/ση Γ' κατ.(super market) και δεν την αναλαμβάνουν... Έλεοςςςςςςς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την εξέλιξη που έχει παρουσιάσει η πληροφορική στις μέρες μας καμία επιχείρηση δεν χρειάζεται βιβλία Γ κατηγορίας για να πάρει όση και όποια πληροφόρηση χρειάζεται. Το μόνο που απομένει είναι η υποχρέωση του Νομοθέτη και ο διακαής πόθος "ορισμένων" συναδέλφων με σκοπό να ανεβάσουν το κασέ τους παρέχοντας τις περισσότερες φορές άχρηστες πληροφορίες. Γράφω την φράση "άχρηστες πληροφορίες" διότι την ίδια ακριβώς εικόνα θα έχω από το νέο έτος στο ίδιο βενζινάδικο με 2 εκατ. τζίρο με αυτή που είχα μέσω του βιβλίου αγορών, την ίδια εικόνα έχω από αλυσίδα οπτικών όπου τα μισά έχουν Β και τα άλλα μισά Γ. Γράφω "άχρηστες πληροφορίες" διότι κάποτε έχασα 4 πελάτες για ένα καπρίτσιο. Επέμενα ότι δεν τους χρειάζονταν Γ. Επανήλθαν οι 3. Ο 4ος έκανε διακοπή!!! Γράφω "άχρηστες πληροφορίες" διότι για την πλειονότητα των επιχειρηματιών η γνώμη μου είναι ότι "δεν ξέρουν που πάν΄τα τέσσερα".

Διαφωνώ με τους νέους που με μόνο προσόν το πτυχίο ξεκινούν να κάνουν πράγματα που ούτε ακόμα η ψυχοσύνθεση της ηλικίας τους δεν το αντέχει πόσο μάλλον οι γνώσεις τους. Από αυτά που έχω δει μέχρι στιγμής στους όποιους, όσους και από όποια βαθμίδα εκπαίδευσης ( ακόμα και γενικού Λυκείου ) κι αν προέρχονταν εργαζόμενούς μου, είναι ότι υπάρχει ένας και μοναδικός παράγοντας που είναι καθοριστικής σημασίας για την εξέλιξή τους. Το ταλέντο. Ή υπάρχει ή δεν υπάρχει για την λογιστική ( μπορεί να έχει ταλέντο σε κάποιον άλλο τομέα που δεν το έχει ανακαλύψει ούτε ο ίδιος ). Σε δεκαπέντε μέρες φαίνεται αν υπάρχει ............

Για λόγους σαν αυτούς που περιέγραψα ( αλλά και άλλους πολλούς ) με βρίσκουν εντελώς αντίθετο οι επιθέσεις είτε σε "οικονομολόγους", είτε σε "μπακαλόγατους". Κυρίως από σεβασμό στην αξιοπρέπεια του καθενός που προσπαθεί να κερδίσει το ψωμί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα ρε οι λογισταραδες της χρεωπιστωσης...ασε ρε φιλε με τα προγραμματα και τα λογιστικα αρθρα ολα μπακαλικη ειναι.....ο ισολογισμος τυφλοσουρτης κτλ.....λιγοι ξερουν γ πολλοι κρατανε....και Γ με Γ εχει διαφορα παρασαγκας φιλε.....Πολλοι μπορουν αν θελουν να κρατησουν Γ εαν εχουν βασικη εμπειρια και ενα καλο προγραμμα και 5-10 σημεια αναφορας για να πιασουν το λαθος. Ειναι θεμα κοστους - χρονου - εσοδου. Για επαρχια τουλαχιστον ελαχιστοι πληρωνουν σωστα και ελαχιστες επιχειρησεις ειναι-αξιζουν για Γ. Γιναν ολοι ΕΠΕ οι μαγκες-αεριτζηδες και κλεινουν η μια μετα την αλλη...

Ε ρε διχασμος που εχει πεσει στο επαγγελμα --Τει με Αει--Οικονομολογοι με Φοροτεχνικοι ---Γ με Β --Μισθωτοι με Ελευθερους Επαγγελματιες-Συμβουλοι Λογιστες κτλ Για να μην μιλησω για παραταξεις. Οι δικηγοροι ειδες τι μαγκες ειναι με την απελευθερωση, μεχρι και την βουλη κουνανε. Ασε που υπαρχει το επιδομα στους νεους δικηγορους. Οι λογιστες ενω de facto δεν τα ξερουν ολα το παιζουν ολοι παντογνωστες...δεν παμε καλα αδερφια!!! Και συμφωνω απολυτα με τον κωστα ο καθενας προσπαθει να κερδισει εντιμα το ψωμι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΠΑΜΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΕΙΣΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΕΙΣΙΜΟ ΤΑ ΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΤΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ.ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΝΑ ΤΗΡΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ.ΠΑΝΤΩΣ ΟΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΡΚΕΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ Ε3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ταμειο ειναι η κορυφη του παγοβουνου..ειναι εντελως διαφορετικη η φιλοσοφια που πρεπει να εχει και ο λογιστης και ο επιχειρηματιας στα Γ βιβλια. Τωρα προσωπικα ειμαι υπερ στο να κατεβουν τα ορια τηρησης στις 500Κ για γ βιβλια.για πολλους λογους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ταμειο ειναι η κορυφη του παγοβουνου..ειναι εντελως διαφορετικη η φιλοσοφια που πρεπει να εχει και ο λογιστης και ο επιχειρηματιας στα Γ βιβλια. Τωρα προσωπικα ειμαι υπερ στο να κατεβουν τα ορια τηρησης στις 500Κ για γ βιβλια.για πολλους λογους

ΝΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...