Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
MXalit

Αλλαγές υπολογισμού υπεραξίας με τον 3842 για μεταβίβαση σε συγγενή

Question

Με τον Ν. 3842 ------ Αν μεταβιβαστεί από επαχθή αιτία ατομική επιχείρηση ή μερίδιο προσωπικής εταιρίας από δικαιούχο με βαθμό συγγένειας της Α΄ κατηγορίας της παρ. 1 του άρθρου 29 του ν.2961/2001η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%). Για τις ίδιες μεταβιβάσεις από δικαιούχους με βαθμό συγγένειας της Β΄ κατηγορίας της παρ. 1του άρθρου 29 του ν.2961/2001η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%).

Ενω πρίν ήταν ------Προκειμένου για μεταβιβάσεις από επαχθή αιτία στοιχείων των παραπάνω υποπεριπτώσεων αα' και ββ' σε δικαιούχους που υπάγονται στην Α' ή Β' κατηγορία του άρθρου 29 του N.2961/2001η πραγματική αξία πώλησης αυτών φορολογείται αυτοτελώς με συντελεστή ένα και δύο δέκατα τοις εκατό (1,2%) και δύο και τέσσερα δέκατα τοις εκατό (2,4%), αντίστοιχα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Με τον Ν. 3842 ------ Αν μεταβιβαστεί από επαχθή αιτία ατομική επιχείρηση ή μερίδιο προσωπικής εταιρίας από δικαιούχο με βαθμό συγγένειας της Α΄ κατηγορίας της παρ. 1 του άρθρου 29 του ν.2961/2001η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%). Για τις ίδιες μεταβιβάσεις από δικαιούχους με βαθμό συγγένειας της Β΄ κατηγορίας της παρ. 1του άρθρου 29 του ν.2961/2001η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%).

Ενω πρίν ήταν ------Προκειμένου για μεταβιβάσεις από επαχθή αιτία στοιχείων των παραπάνω υποπεριπτώσεων αα' και ββ' σε δικαιούχους που υπάγονται στην Α' ή Β' κατηγορία του άρθρου 29 του N.2961/2001η πραγματική αξία πώλησης αυτών φορολογείται αυτοτελώς με συντελεστή ένα και δύο δέκατα τοις εκατό (1,2%) και δύο και τέσσερα δέκατα τοις εκατό (2,4%), αντίστοιχα.

Σε μια περίπτωση μεταβίβασης εταιρικού μεριδίου μεταξύ δύο αδερφών χρησιμοποιήθηκε εκ παραδρομής ποσοστό 5% αντί για 10%. Η Δ.Ο.Υ. δέχθηκε τη δήλωση. Ποια η γνώμη σας. Πρέπει να το δηλώσω ή να το αφήσω;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest popi

Με τον Ν. 3842 ------ Αν μεταβιβαστεί από επαχθή αιτία ατομική επιχείρηση ή μερίδιο προσωπικής εταιρίας από δικαιούχο με βαθμό συγγένειας της Α΄ κατηγορίας της παρ. 1 του άρθρου 29 του ν.2961/2001η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%). Για τις ίδιες μεταβιβάσεις από δικαιούχους με βαθμό συγγένειας της Β΄ κατηγορίας της παρ. 1του άρθρου 29 του ν.2961/2001η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%).

Ενω πρίν ήταν ------Προκειμένου για μεταβιβάσεις από επαχθή αιτία στοιχείων των παραπάνω υποπεριπτώσεων αα' και ββ' σε δικαιούχους που υπάγονται στην Α' ή Β' κατηγορία του άρθρου 29 του N.2961/2001η πραγματική αξία πώλησης αυτών φορολογείται αυτοτελώς με συντελεστή ένα και δύο δέκατα τοις εκατό (1,2%) και δύο και τέσσερα δέκατα τοις εκατό (2,4%), αντίστοιχα.

Για τις μεταβιβάσεις αίτια γονικής παροχής έχει αλλάξει κάτι ή ισχύουν τα 1,2% και 2,4% αντίστοιχα?????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε μια περίπτωση μεταβίβασης εταιρικού μεριδίου μεταξύ δύο αδερφών χρησιμοποιήθηκε εκ παραδρομής ποσοστό 5% αντί για 10%. Η Δ.Ο.Υ. δέχθηκε τη δήλωση. Ποια η γνώμη σας. Πρέπει να το δηλώσω ή να το αφήσω;

Αν είναι μικρό το ποσό διόρθωσέ το...

Αν όχι, ρώτα τον πελάτη σου και δική του η απόφαση...

Καλά δεν κοίταξαν τίποτα στη ΔΟΥ....rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για τις μεταβιβάσεις αίτια γονικής παροχής έχει αλλάξει κάτι ή ισχύουν τα 1,2% και 2,4% αντίστοιχα?????

Άλλαξε και το ποσοστό, και η αξία που εφαρμόζεται το ποσοστό, αυτό γράφω πάνω

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με τον Ν. 3842 ------ Αν μεταβιβαστεί από επαχθή αιτία ατομική επιχείρηση ή μερίδιο προσωπικής εταιρίας από δικαιούχο με βαθμό συγγένειας της Α΄ κατηγορίας της παρ. 1 του άρθρου 29 του ν.2961/2001η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%).

ο πατερας εχει συμπληρωσει τα ενσημα.. αλλα οχι τα ηλικιακα για συνταξη\ θελει 1 χρονο ακομα

σκεφτομαι να τον βαλω να καταθεσει φακελο για συνταξη (θα παρει αρνητικη βεβαια μολις τον ανοιξουν λογω ηλικιας) και με το χαρτι της καταθεσης στο χερι να καταθεσω υπεραξια χωρις επαχθη

το εχει δοκιμασει κανεις?

λες να μπορεσουν να κανουν τετοιο ελεχγο η τζαμπα φοβαμαι?

αυτα που βγαζει ο καημενος ειναι ισα ισα για τα ενσημα του και ειναι κριμα και τα παιδια του να καθονται ανασφαλιστα σε τετοια ηλικια..

κριμα απτον θεο ειναι.. γιαυτο μπηκα σε τετοια λογικη..

αγωνιω για τις απαντησεις σας συναδελφοι

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ο πατερας εχει συμπληρωσει τα ενσημα.. αλλα οχι τα ηλικιακα για συνταξη\ θελει 1 χρονο ακομα

σκεφτομαι να τον βαλω να καταθεσει φακελο για συνταξη (θα παρει αρνητικη βεβαια μολις τον ανοιξουν λογω ηλικιας) και με το χαρτι της καταθεσης στο χερι να καταθεσω υπεραξια με επαχθη

το εχει δοκιμασει κανεις?

λες να μπορεσουν να κανουν τετοιο ελεχγο η τζαμπα φοβαμαι?

αυτα που βγαζει ο καημενος ειναι ισα ισα για τα ενσημα του και ειναι κριμα και τα παιδια του να καθονται ανασφαλιστα σε τετοια ηλικια..

κριμα απτον θεο ειναι.. γιαυτο μπηκα σε τετοια λογικη..

αγωνιω για τις απαντησεις σας συναδελφοι

Μήπως τα έχεις μπερδέψει συνάδελφε?

Αν είναι λόγω συνταξιοδότησης (πιάσει δηλαδή το χαρτί κατάθεσης των δικαιολογητικών της σύνταξης) η υπεραξία είναι αφορολόγητη.

Αν γίνει η μεταβίβαση με επαχθη αιτία τότε η υπεραξία φορολογείται με 5%.

Αφού έχεις σκοπό λοιπόν να καταθέσεις υπεραξία με επαχθή αιτία και να πληρώσεις το 5% τότε τι το θέλεις το χαρτί της συνταξιοδότησης?

Αν και τώρα μετά την ΠΟΛ 1169/2011 δεν έχει κανένα νόημα αυτό το άρθρο για τις ατομικές τουλάχιστον επιχειρήσεις.Διακοπή ο πατέρας και έναρξη ο γυιός χωρίς υπεραξίες και πράσινα άλογα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

βεβαιως μπερδευτηκα... ευχαριστω για την διορθωση

ενδιαφερομαι για την πρωτη περιπτωση που αναφερεις φυσικα για ΟΕ που δεν επιθυμω να λυσω

διορθωσα λιγο και την ερωτηση μου στο post ποιο πανω

Δίκοπο μαχαίρι.Και αν σου ζητήσουν βεβαίωση ότι έχει τις νόμιμες προυποθέσεις για συνταξιοδότηση,τι θα τους δώσεις?Εγώ αν ήμουν υπάλληλος της ΔΟΥ αυτό το χαρτί θα σου ζητούσα και όχι μόνο το χαρτί κατάθεσης της αίτησης.smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

απλη επιβεβαιωση

MXalit απο το προγραμμα που εχεις ανεβασει (μεταβιβαση ποσοστου ΟΕ απο πατερα σε τεκνο εν ετη 2011)

στον πινακα Δ.Υπεραξια (ωφελεια) Υπεραξια=72138,87

πινακας Ε.Υπολογισμος Φορου

2)κατωτατη πραγματικη αξια 82338,87 * 1,2% = 988,07

δεν δινω πλεον σημασια στον πινακα Ε

αλλα υπολογιζω φορο Υπεραξια * 5% =3606,94

σωστο?

γιατι αφησες τον πινακα Ε. να υπαρχει?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ABC

παραγραφος 1 αρθρο 13 Ν.2238/94

Αν μεταβιβαστεί από επαχθή αιτία ατομική επιχείρηση ή μερίδιο ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης εταιρίας από γονέα προς τα τέκνα του ή από σύζυγο σε σύζυγο, λόγω συνταξιοδότησης του μεταβιβάζοντος, δεν υπόκειται σε φόρο υπεραξίας. Αν όμως η ομόρρυθμη ή ετερόρρυθμη εταιρία διαθέτει ακίνητο στα πάγια περιουσιακά της στοιχεία, η αντικειμενική αξία του ακινήτου, που ισχύει κατά το έτος αποτίμησης της επιχείρησης, φορολογείται με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%) επί του ποσοστού του μεριδίου που μεταβιβάζεται. Αν μεταβιβαστεί από επαχθή αιτία ατομική επιχείρηση ή μερίδιο προσωπικής εταιρείας ή εταιρείας περιορισμένης ευθύνης από δικαιούχο με βαθμό συγγένειας της Α' κατηγορίας της παραγράφου 1 του άρθρου 29 του ν. 2961/2001, η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%).Για τις ίδιες μεταβιβάσεις από δικαιούχους με βαθμό συγγένειας της Β΄ κατηγορίας της παρ. 1 του άρθρου 29 του ν. 2961/2001 η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%).

παραγραφος 14 αρθρο 21 Ν.3943/2011

14. Το προτελευταίο εδάφιο της περίπτωσης α' της παραγράφου 1 του άρθρου 13 του Κ.Φ.Ε. αντικαθίσταται ως εξής:

«Αν μεταβιβαστεί από επαχθή αιτία ατομική επιχείρηση ή μερίδιο προσωπικής εταιρείας ή εταιρείας περιορισμένης ευθύνης από δικαιούχο με βαθμό συγγένειας της Α' κατηγορίας της παραγράφου 1 του άρθρου 29 του ν. 2961/2001, η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%).»

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

α)μεταβιβαση σε παιδια η συζυγο ατομικης/ΟΕ/ΕΕ οταν βγαινει στην συνταξη ο κατοχος(η απεβιωσε κλπ) φορος=0

αν ομως υπαρχει ακινητο σε ΟΕ/ΕΕ φορος=αντικειμενικη αξια ακινητου* 5%

β)μεταβιβαση σε παιδια-συζυγο-κλπ ατομικης/ΟΕ/ΕΕ/ΕΠΕ φορος = 5% η 10% υπεραξιας

γ)μεταβιβαση σε τριτο φορος = 20% υπεραξιας η συμφωνηθεν ποσο(οποιο ειναι μεγαλυτερο)

παλαιοτερα

η περιπτωση β) ηταν φορος = κατωτατη πραγ/κη αξια * 1,2% η 2,4%

τι κανω λαθος?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

α)μεταβιβαση σε παιδια η συζυγο ατομικης/ΟΕ/ΕΕ οταν βγαινει στην συνταξη ο κατοχος(η απεβιωσε κλπ) φορος=0

αν ομως υπαρχει ακινητο σε ΟΕ/ΕΕ φορος=αντικειμενικη αξια ακινητου* 5%

β)μεταβιβαση σε παιδια-συζυγο-κλπ ατομικης/ΟΕ/ΕΕ/ΕΠΕ φορος = 5% η 10% υπεραξιας

γ)μεταβιβαση σε τριτο φορος = 20% υπεραξιας η συμφωνηθεν ποσο(οποιο ειναι μεγαλυτερο)

παλαιοτερα

η περιπτωση β) ηταν φορος = κατωτατη πραγ/κη αξια * 1,2% η 2,4%

τι κανω λαθος?

σε μεταβιβαση μεριδιου εταιρειας υπαρχει υπεραξια

στις αλλες περιπτωσεις ληξη εταιρειας/ατομικης και εναρξη αλλης επιχειρησης δεν υπαρχει υπεραξια

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με τον Ν. 3842 ------ Αν μεταβιβαστεί από επαχθή αιτία ατομική επιχείρηση ή μερίδιο προσωπικής εταιρίας από δικαιούχο με βαθμό συγγένειας της Α΄ κατηγορίας της παρ. 1 του άρθρου 29 του ν.2961/2001η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή πέντε τοις εκατό (5%). Για τις ίδιες μεταβιβάσεις από δικαιούχους με βαθμό συγγένειας της Β΄ κατηγορίας της παρ. 1του άρθρου 29 του ν.2961/2001η υπεραξία φορολογείται με συντελεστή δέκα τοις εκατό (10%).

Ενω πρίν ήταν ------Προκειμένου για μεταβιβάσεις από επαχθή αιτία στοιχείων των παραπάνω υποπεριπτώσεων αα' και ββ' σε δικαιούχους που υπάγονται στην Α' ή Β' κατηγορία του άρθρου 29 του N.2961/2001η πραγματική αξία πώλησης αυτών φορολογείται αυτοτελώς με συντελεστή ένα και δύο δέκατα τοις εκατό (1,2%) και δύο και τέσσερα δέκατα τοις εκατό (2,4%), αντίστοιχα.

Για τις μεταβιβάσεις αίτια γονικής παροχής έχει αλλάξει κάτι ή ισχύουν τα 1,2% και 2,4% αντίστοιχα?????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

απλη επιβεβαιωση

MXalit απο το προγραμμα που εχεις ανεβασει (μεταβιβαση ποσοστου ΟΕ απο πατερα σε τεκνο εν ετη 2011)

στον πινακα Δ.Υπεραξια (ωφελεια) Υπεραξια=72138,87

πινακας Ε.Υπολογισμος Φορου

2)κατωτατη πραγματικη αξια 82338,87 * 1,2% = 988,07

δεν δινω πλεον σημασια στον πινακα Ε

αλλα υπολογιζω φορο Υπεραξια * 5% =3606,94

σωστο?

γιατι αφησες τον πινακα Ε. να υπαρχει?

Σκέφτηκα να μην επέμβω στο πρότυπο έντυπο για να μην ακούσω σχόλια απο υπάλληλους οτι το εντυπο είναι διαφορετικό

Τωρα εκανα μια πρόχειρη διόρθωση, δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει το εντυπο, αν έχει κυκλοφορίσει διαφορετικό έντυπο ας το ανεβάσει καποιος για να το διορθώσω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για τις μεταβιβάσεις αίτια γονικής παροχής έχει αλλάξει κάτι ή ισχύουν τα 1,2% και 2,4% αντίστοιχα?????

3.Η αιτία θανάτου κτήση εισηγμένων στο χρηματιστήριο μετοχών, ομολογιών, ιδρυτικών και λοιπών γενικά τίτλων των εμπορικών εταιρειών, δημοσίων χρεογράφων ή άλλων τέτοιας φύσης αξιών υπόκειται σε φόρο, ο οποίος υπολογίζεται αυτοτελώς με συντελεστή έξι δέκατα τοις εκατό (0,6%), προκειμένου για κληρονόμους που υπάγονται στην Α΄ κατηγορία, και με συντελεστή ένα και δύο δέκατα τοις εκατό (1,2%), προκειμένου για κληρονόμους που υπάγονται στη Β΄ κατηγορία. Η αιτία θανάτου κτήση μη εισηγμένων στο χρηματιστήριο μετοχών και λοιπών τίτλων κινητών αξιών, εταιρικών μερίδων ή μεριδίων, ποσοστών συμμετοχής σε κοινωνία αστικού δικαίου, που ασκεί επιχείρηση ή επάγγελμα, και συνεταιριστικών μερίδων υπόκειται σε φόρο αυτοτελώς με συντελεστή ένα και δύο δέκατα τοις εκατό (1,2%), προκειμένου για κληρονόμους που υπάγονται στην Α΄ κατηγορία, και με συντελεστή δύο και τέσσερα δέκατα τοις εκατό (2,4%)προκειμένου για κληρονόμους που υπάγονται στη Β΄ κατηγορία.

Ν.3842/2010

Άρθρο 25

Α. Οι διατάξεις του Κώδικα Φορολογίας Κληρονομιών, Δωρεών, Γονικών Παροχών, Προικών και Κερδών από Λαχεία, ο οποίος κυρώθηκε με το ν. 2961/2001 (ΦΕΚ 266 Α'), αντικαθίστανται, τροποποιούνται και συμπληρώνο­νται ως εξής:

......

14. Το άρθρο 29 αντικαθίσταται ως εξής:

<<Άρθρο 29>>

.....................

3. Όταν ο κληρονόμος ή κληροδόχος έχει αναπηρία κατά ποσοστό 67% και άνω, ο φόρος που αναλογεί σύμ­φωνα με τις προηγούμενες παραγράφους μειώνεται κα­τά ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%).


α)μεταβιβαση σε παιδια η συζυγο ατομικης/ΟΕ/ΕΕ οταν βγαινει στην συνταξη ο κατοχος(η απεβιωσε κλπ) φορος=0

αν ομως υπαρχει ακινητο σε ΟΕ/ΕΕ φορος=αντικειμενικη αξια ακινητου* 5%

β)μεταβιβαση σε παιδια-συζυγο-κλπ ατομικης/ΟΕ/ΕΕ/ΕΠΕ φορος = 5% η 10% υπεραξιας

γ)μεταβιβαση σε τριτο φορος = 20% υπεραξιας η συμφωνηθεν ποσο(οποιο ειναι μεγαλυτερο)

παλαιοτερα

η περιπτωση β) ηταν φορος = κατωτατη πραγ/κη αξια * 1,2% η 2,4%

τι κανω λαθος?

Προσπαθώ να βρω τι εννοείς κάνα δίωρο περίπου επειδή μου έτυχε μια περίπτωση και έπεσα στο θέμα. Σπαζοκεφαλιά σκέτη. Μετά από τόσο καιρό βρήκες την λύση; Παλαιότερα ήταν όντως έτσι. Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1053/1.4.2003 για να πας με τα μειωμένα ποσοστά λόγω συγγένειας έπρεπε να υπολογίσεις την κατώτερη πραγματική αξία.

Πια όμως είναι η διαφορά μεταξύ υπεραξίας και κατώτερης πραγματικής αξίας;

Ελπίζω να βοήθησα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για το υπολογισμό υπεραξίας αφαιρείς και το κόστος απόκτησης .

Στην πραγματική αξία δεν αφαιρείς τίποτα. (Άυλη αξία + Καθαρή θέση)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ακριβώς.

Όμως υπάρχει κατά την γνώμη μου μια ακόμη αβλεψία. Π.χ.: σε ομόρρυθμη όπου έχει υπάρξει μια τουλάχιστον μεταβίβαση από τα τέλη του 2002 και μετά.

Όσο αφορά το κεφάλαιο υπολογίζουμε τόκους. Το κόστος απόκτησης δεν είναι χρήματα που δόθηκαν κάποτε; Δεν θα έπρεπε να υπολογίζονται τόκοι και γι΄αυτά;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

βαλε ιδια κεφαλαια = κοστος αποκτησης

3. Κόστος απόκτησης

- Ως κόστος απόκτησης της επιχείρησης της οποίας μεταβιβάζονται μερίδια, που έχουν αποκτηθεί κατά την ίδρυση της, λαμβάνεται το κεφάλαιο της, όπως αυτό

αναφέρεται στο καταστατικό της. Εάν μέχρι το χρόνο μεταβίβασης των μεριδίων έχουν λάβει χώρα αυξομειώσεις του κεφαλαίου, ως κόστος απόκτησης λαμβάνεται ο μέσος όρος του κεφαλαίου της επιχείρησης των (5) πέντε προηγουμένων χρήσεων πριν από τη μεταβίβαση και σε περίπτωση κατά την οποία έχουν παρέλθει λιγότερες από τις πέντε (5) χρήσεις, ως κόστος απόκτησης λαμβάνεται ο μέσος όρος του κεφαλαίου αυτών των χρήσεων.

- Ως κόστος απόκτησης, για τις μετέπειτα μεταβιβάσεις λαμβάνεται η ελάχιστη αξία της επιχείρησης η οποία έχει υπολογισθεί κατά την απόκτηση των μεριδίων με βάση τις διατάξεις των Υπουργικών αποφάσεων, που έχουν εκδοθεί για τον προσδιορισμό της ελάχιστης αξίας.

- Αν τα μεταβιβαζόμενα μερίδια ή μέρος αυτών έχουν αποκτηθεί πριν από το χρόνο έναρξης ισχύος της Ί119720719807Α0012/ ΠΟΛ.1259/22.12.1999 Α.Υ.Ο., ως αξία κτήσης λαμβάνεται αυτή που οριστικοποιήθηκε με οποιονδήποτε τρόπο κατά την εφαρμογή των διατάξεων φορολογίας εισοδήματος ή κληρονομιών, δωρεών, γονικών παροχών ή σε περίπτωση μη οριστικοποίησης, η δηλωθείσα αξία.

4. Αν από το συμβολαιογραφικό έγγραφο ή το ιδιωτικό συμφωνητικό προκύπτει αξία μεταβίβασης (τίμημα) μεγαλύτερη της ελάχιστης αξίας που προσδιορίζεται σύμφωνα με τις παραπάνω παραγράφους, ως αξία πώλησης λαμβάνεται η συμφωνηθείσα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να ρωτησω και εγω κατι και οποιος ξερει και εχει λιγο χρονο να διαθεση ας με διαφωτισει.

Αδελφη (οχι του ελεους...!) θελει να μεταβιβαση  ΑΤΟΜΙΚΗ οικογενειακη επιχειρηση -ψιλικατζιτικο στον 25χρονο αδελφο της διοτι για δικους της λογους δεν θελει να  φαινεται οτι εχει επιχειρηση στο ονομα της.φυσικα οχι απο επαχθη αιτια (αγαμοι και οι δυο) την επειχειρηση επι πραγματικου την ειχε ανοιξει η Μητερα που και αυτη για λογους χρεων ομως  δεν θελει να φαινεται.

Εγω λεω οτι συμφερει να κανη διακοπη ο ενας και εναρξη ο αλλος διοτι

α) Βασει της ΠΟΛ.1169/2011 επειδη θα ειναι στον ιδιο χωρο με το ιδιο αντικειμενο και δεν θα προκυψη τιμημα δεν θα εχει υπεραξια.

β) Αν εχει κατω απο 10,000 ευρω  λογω του οτι θα ειναι νεος επιχειρηματιας θα εχει και μειωμενο συντελεστη φορολογησης 50%

 

Βεβαα θα θελη πιιστοποιητικο ενεργειακης αποδοσης(πανω απο 50τ.μ.) αλλαγη αδειας στον Δημο και  αλλαγη μισθωτηριου αλλα.. τι να κανουμε..

Μηπως καποιος εχει  να προτεινη κατι,λιγοτερο χρονοβορο και  με λιγοτερο κοστος οπου απαιτειται?

 

ευχαριστω πολυ φιλοι μου

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για το υπολογισμό υπεραξίας αφαιρείς και το κόστος απόκτησης .

Στην πραγματική αξία δεν αφαιρείς τίποτα. (Άυλη αξία + Καθαρή θέση)

ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΩΝ ΜΕΡΙΔΙΩΝ ΣΕ ΟΕ, ΜΕ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ , ΣΕ ΑΔΕΛΦΟ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΙΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΘΑ ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ  ΤΟΣΟ ΣΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ Γ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×