Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΛ.1191/17.12.2010 για τον Αυτοέλεγχο - Το πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ προηγούμενης χρήσης, τελικά, μειώνει ή όχι το ποσό του ειδικού σημειώματος;


ΑΛΕΚΟΣ

Ερώτηση

ΠΟΛ.1191/17.12.2010

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11722

ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΑΝΑΦΕΡΕΙ:

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που η διαδικασία του αυτοελέγχου ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο Φ.Π.Α. από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται.

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης δ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. προκύπτει μείωση πιστωτικού υπολοίπου που έχει ήδη μεταφερθεί σε επόμενη χρήση ή μηδενισμός του ή μετατροπή του σε χρεωστικό, η διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών της φορολογικής περιόδου κατά την οποία υποβάλλεται το ειδικό αυτό σημείωμα.

Σημειώνεται ότι τα ανωτέρω εφαρμόζοντο ήδη και μέχρι τώρα στις συναφείς περιπτώσεις σύμφωνα με σχετικές εγκυκλίους (σχετ. ιδίως η εγκ. ΠΟΛ.1027/22.2.2005), με τις ως άνω δε διατάξεις υπάρχει πλέον και ρητή νομοθετική πρόβλεψη.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Δεν αναιρεί το ένα το άλλο;

Το 2ο λέει ότι

διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών"

ενώ το 1ο ότι

" το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κατά συνέπεια, εφόσον η χρήση 2009 είναι «ανέλεγκτη» σύμφωνα με τα παραπάνω και από τη χρήση αυτή έχει μεταφερθεί πιστωτικό υπόλοιπο στη χρήση 2010, το υπόλοιπο αυτό δε θα ληφθεί υπόψη κατά την εκκαθάριση του φόρου της χρήσης 2010 στα πλαίσια του αυτοελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξερει καποιος συνάδελφος που καταχωρειται το ποσο των εκροων χωρις δικαιωμα εκπτωσης (πωλησεις τσιγαρων απο περιπτερο) ,κωδ.611 εκκαθ/κης ΦΠΑ, στην στήλη (1) 'η στην στήλη (5) της δευτερης σελίδας του ειδικου σημειωματος αυτοελεγχου ΦΠΑ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξερει καποιος συνάδελφος που καταχωρειται το ποσο των εκροων χωρις δικαιωμα εκπτωσης (πωλησεις τσιγαρων απο περιπτερο) ,κωδ.611 εκκαθ/κης ΦΠΑ, στην στήλη (1) 'η στην στήλη (5) της δευτερης σελίδας του ειδικου σημειωματος αυτοελεγχου ΦΠΑ ;

Στη στήλη 1. Πρόσεξε όμως ότι το σύνολο των ακαθάριστων εσόδων πρέπει να είναι μικρότερο των 300.000 για να κάνει αυτοέλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΠ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗΣ .....ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤ!!!!

ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛ 1128 ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΕ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΕΙΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗΣ ΦΠΑ ;;;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΠΑ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗΣ ;;

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ ΚΛΠ ΜΟΝΟ ΔΑΠΑΝΕΣ ..............................

ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗΣ ΦΠΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ - ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είσαι σίγουρος Χαλίτ?

Πρέπει να είμαι σίγουρος γιατί τελειώνουν οι προθεσμίες και πρέπει να υποβάλλω δηλώσεις biggrin.gif

Τι σε προβληματίζει?

Μιλάμε για τον κωδικό 703 που εμφανίζει το πιστωτικό προηγούμενης χρήσης πάνω στην φετινή εκκαθαριστική, δηλαδή η κρινόμενη χρήση είναι 2009.. .διαφωνείς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να είμαι σίγουρος γιατί τελειώνουν οι προθεσμίες και πρέπει να υποβάλλω δηλώσεις biggrin.gif

Προσωπικά μας βλέπω να τα καταθέτουμε και σίγουροι ότι είναι 100% σωστά δε θα είμαστε. :)

Τι σε προβληματίζει?

Μιλάμε για τον κωδικό 703 που εμφανίζει το πιστωτικό προηγούμενης χρήσης πάνω στην φετινή εκκαθαριστική, δηλαδή η κρινόμενη χρήση είναι 2009.. .διαφωνείς??

Έχεις απόλυτο δίκιο, προσοχή στα προστιθέμενα όμως, τραβηγμένο το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πριν σαλτάρω τελείως με ολα αυτά που ακούω... ας με επιβεβαιώσει κάποιος συνάδελφος οτι το πιστωτικό υπόλοιπο προηγούμενης ανέλεγκτης συνεχίζει να υφίσταται μετά την υποβολή ΕΣΠ.

Δυο ώρες τώρα προσπαθώ να φρεσκάρω τα περσινά επειδή σε μια συζήτηση υποστήριζαν το αντίθετο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πριν σαλτάρω τελείως με ολα αυτά που ακούω... ας με επιβεβαιώσει κάποιος συνάδελφος οτι το πιστωτικό υπόλοιπο προηγούμενης ανέλεγκτης συνεχίζει να υφίσταται μετά την υποβολή ΕΣΠ.

Δυο ώρες τώρα προσπαθώ να φρεσκάρω τα περσινά επειδή σε μια συζήτηση υποστήριζαν το αντίθετο..

Καλησπέρα

Το πιστωτικό υπόλοιπο προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης, γράφεται στον πίνακα εκκαθάρισης του φόρου, και αποδίδεται (ή συμψηφίζεται) με το ειδικό σημείωμα.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισως δεν έγινα κατανοητός, να το εκφράσω αλλιώς

Οταν έχω πιστωτικό ανέλεγκτης και το εχω μεταφέρει στο ΕΣΠ, και καταβάλλω το ποσό που προκύπτει απο το ΕΣΠ... δεν τίθεται θέμα μεταφοράς (μηδενισμού) αυτού του πιστωτικού υπολοίπου στο 412 της περιοδικής.

Δηλαδή αποσυνδέω το ΕΣΠ με την ανέλεγκτη, καταβάλλω την φετινή διαφορά και εξακολουθώ να έχω το πιστωτικό ως έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ισως δεν έγινα κατανοητός, να το εκφράσω αλλιώς

Οταν έχω πιστωτικό ανέλεγκτης και το εχω μεταφέρει στο ΕΣΠ, και καταβάλλω το ποσό που προκύπτει απο το ΕΣΠ... δεν τίθεται θέμα μεταφοράς (μηδενισμού) αυτού του πιστωτικού υπολοίπου στο 412 της περιοδικής.

Δηλαδή αποσυνδέω το ΕΣΠ με την ανέλεγκτη, καταβάλλω την φετινή διαφορά και εξακολουθώ να έχω το πιστωτικό ως έχει

Έτσι γίνεται.

Μόνο το τυχών πιστωτικό της εκκαθαριστικής της τρέχουσας χρήσης, αν μεταβληθεί ή μηδενιστεί, καταχωρείται στα αφαιρούμενα της περιοδικής της περιόδου που υποβλήθηκε το ΕΣΑΦ. Της ανέλεγκτης, είναι σαν να το χάσατε ήδη.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Της ανέλεγκτης, είναι σαν να το χάσατε ήδη.

Μπάμπης Κ.

Δεν θα βγάλουμε άκρη!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να επαναλάβω την ερώτησή μου-και την απορία άλλου συναδέλφου σε άλλο θέμα του site:

Σχετικά με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου ΦΠΑ χρήσης 2011 που θα υποβληθούν φέτος:

  • Όπως γνωρίζουμε όλοι η χρήση 2010 δεν έχει κλείσει με κάποιο νόμο όπως π.χ ο πιο τελευταίος Ν.3888/2010 που έκλεισε χρήσεις ώς και το 2009. Που σημαίνει ότι είναι ενέλεγκτη για όλους η χρήση 2010.
  • Οι διατάξεις του Ν.3296/2004 περί αυτοελέγχου , όπως αυτές διαμορφώθηκαν μετά τον Ν.3842/2010 και ισχύουν ώς και σήμερα αναφέρουν ότι δεν κλείνουν οριστικά τις χρήσεις όσοι επιλέξουν την διαδικασία του αυτοελέγχου. Συγκεκριμένα αναφέρεται απο το έτος 2005 δεν θυμάμαι πια ΠΟΛ ότι το υπουργείο θα καθορίζει με υπουργική απόφαση δείγμα ελέγχου και για αυτές δεν θα περαιώνονται οριστικά οι χρήσεις παρα μόνο μετά απο τακτικό έλεγχο. Που σημαίνει ότι για τις άλλες που δεν είναι στο δείγμα θα περαιώνονται οριστικά. ( Καλά εδώ έιναι περιττό να αναφέρουμε τα γνωστά έαν περιέλθουν δελτία πληροφοριών στην οικεία Δ.Ο.Υ περί εικονικών κλπ τι γίνεται ... ).
  • Απο την στιγμή που το υπουργείο ώς και σήμερα δεν έχει βγάλει ΠΟΛ όπως την ΠΟΛ 1088/2011 για να καθορίσει το δείγμα αυτονόητο είναι ότι όλες θεωρούνται περαΙωμένες , άρα και θα μπορούν να μεταφέρουν το ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ 2010 ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΨΗΦΊΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ 2011. ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΑΡΓΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ( ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΡΟ 3 ΗΜΕΡΩΝ ΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ) ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ.
  • Απο την άλλη πάλι δεν τίθεται για αυτές που δεν έχουν κάνει αυτοέλεγχο πέρσι ... εννοείται ότι για αυτές εφόσον θέλουν αν περαιώσουν την χρήση 2011 θα πρέπει στον μπροστινό πινακάκι του πινακα εκκαθάρισης φόρου να ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΝ ΤΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΝΕΛΕΓΚΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ δηλαδή της ΧΡΗΣΗΣ 2010.
  • Επίσης θεωρώ περιττό να αναφερθώ σε αυτά που όλοι γνωρίζουμε ότι έαν υπάρχουν παραβάσεις το Κ.Β.Σ ( απόκρυψη φορολογητέας ύλης , ανεπάρκεια βιβλίων , ανακρίβεια βιβλίων κλπ ) δεν μπορούν να κλείσουν την χρήση 2011

"Στα 1-2-4-5 συμφωνώ απόλυτα.Έχω ενδοιασμό που διατύπωσα και στο site στο 3 που πολύ σωστά θέτεις.Πως να θεωρήσεις περαιωμένη την χρήση 2010 όταν δεν βγήκε δείγμα για να ξέρεις αν ο πελάτης σου εμπίπτει σ'αυτό.Και άντε μετέφερες το πιστωτικό 2010 στο 2011.Αν είναι στο δείγμα τι γίνεται με τον αυτοέλενχο που έκανες?Προσωπικά και εγώ περιμένω,αλλά τείνω να θεωρήσω την χρήση 2010 ανέλεγκτη ακόμη και σ'αυτούς που κάνανε αυτοέλενχο. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή αποσυνδέω το ΕΣΠ με την ανέλεγκτη, καταβάλλω την φετινή διαφορά και εξακολουθώ να έχω το πιστωτικό ως έχει

Μια που το ξεκινήσαμε να εμβαθύνω ακόμα λίγο την σκέψη μου..

Τελικά μπορεί και να μην εξακολουθώ να έχω το ίδιο πιστωτικό υπόλοιπο.

Μετά απ' όλες τις πράξεις ενδέχεται να προκύψει και ποσό εκτός απο καταβολή, και προς μεταφορά στο 412 της περιοδικής για συμψηφισμό. Το ύψος αυτού δε πρέπει να είναι τόσο, οσο έχω αυξήσει το πιστωτικό μου υπόλοιπο μέσα στην χρήση 2011.

Δηλαδή οταν έχω συμπεριλάβει στο ΕΣΠ πιστωτικό προηγούμενης χρήσης δεν ισχύει ο γενικός κανόνας της μεταφοράς όλου του ΠΥ στο 412 λόγω χρεωστικού ποσού ΕΣΠ, αλλά πρέπει να μεταφερθεί στο 412 η διαφορά = ΠΥ2011 μείον ΠΥ2010

Απόψεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να επαναλάβω την ερώτησή μου-και την απορία άλλου συναδέλφου σε άλλο θέμα του site:

Σχετικά με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου ΦΠΑ χρήσης 2011 που θα υποβληθούν φέτος:

  • Όπως γνωρίζουμε όλοι η χρήση 2010 δεν έχει κλείσει με κάποιο νόμο όπως π.χ ο πιο τελευταίος Ν.3888/2010 που έκλεισε χρήσεις ώς και το 2009. Που σημαίνει ότι είναι ενέλεγκτη για όλους η χρήση 2010. ΘΕΩΡΗΤΑΙ ΠΕΡΑΙΩΘΗΣΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΤΑΚΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ Ή ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ (ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΕΝΟ ΟΡΘΑ)ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ 2010
  • Οι διατάξεις του Ν.3296/2004 περί αυτοελέγχου , όπως αυτές διαμορφώθηκαν μετά τον Ν.3842/2010 και ισχύουν ώς και σήμερα αναφέρουν ότι δεν κλείνουν οριστικά τις χρήσεις όσοι επιλέξουν την διαδικασία του αυτοελέγχου. Συγκεκριμένα αναφέρεται απο το έτος 2005 δεν θυμάμαι πια ΠΟΛ ότι το υπουργείο θα καθορίζει με υπουργική απόφαση δείγμα ελέγχου και για αυτές δεν θα περαιώνονται οριστικά οι χρήσεις παρα μόνο μετά απο τακτικό έλεγχο.ΛΑΘΟΣ.ΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ ΘΑ ΑΦΟΡΑ ΕΑΝ Ο ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΟΡΘΑ,επίσης καθορίζει τον λήγοντα Α.Φ.Μ. και το τζίρο της επιχείρησης που θα εντάσσεται στο δείγμα (π.χ. Σχετ.Εγκ.ΠΟΛ.1088/2011). Η ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΝΕΛΕΚΤΕΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΣΠ ΟΠΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ Π.Υ. ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ.Που σημαίνει ότι για τις άλλες που δεν είναι στο δείγμα θα περαιώνονται οριστικά. ( Καλά εδώ έιναι περιττό να αναφέρουμε τα γνωστά έαν περιέλθουν δελτία πληροφοριών στην οικεία Δ.Ο.Υ περί εικονικών κλπ τι γίνεται ... ).
  • Απο την στιγμή που το υπουργείο ώς και σήμερα δεν έχει βγάλει ΠΟΛ όπως την ΠΟΛ 1088/2011 για να καθορίσει το δείγμα αυτονόητο είναι ότι όλες θεωρούνται περαΙωμένες , άρα και θα μπορούν να μεταφέρουν το ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ 2010 ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΨΗΦΊΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ 2011.ΣΩΣΤΟΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΣΤΙΣ ΑΡΓΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ( ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΡΟ 3 ΗΜΕΡΩΝ ΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ) ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΗΜΕΡΩΝ. ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ, αφού δεν υπάρχει ακόμη το δείγμα δεν μας αφορά!!!
  • Απο την άλλη πάλι δεν τίθεται για αυτές που δεν έχουν κάνει αυτοέλεγχο πέρσι ... εννοείται ότι για αυτές εφόσον θέλουν αν περαιώσουν την χρήση 2011 θα πρέπει στον μπροστινό πινακάκι του πινακα εκκαθάρισης φόρου να ΠΡΟΣΘΕΣΟΥΝ ΤΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΝΕΛΕΓΚΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ δηλαδή της ΧΡΗΣΗΣ 2010.ΣΩΣΤΟΣ
  • Επίσης θεωρώ περιττό να αναφερθώ σε αυτά που όλοι γνωρίζουμε ότι έαν υπάρχουν παραβάσεις το Κ.Β.Σ ( απόκρυψη φορολογητέας ύλης , ανεπάρκεια βιβλίων , ανακρίβεια βιβλίων κλπ ) δεν μπορούν να κλείσουν την χρήση 2011 ΣΩΣΤΟΣ

"Στα 1-2-4-5 συμφωνώ απόλυτα.Έχω ενδοιασμό που διατύπωσα και στο site στο 3 που πολύ σωστά θέτεις.Πως να θεωρήσεις περαιωμένη την χρήση 2010 όταν δεν βγήκε δείγμα για να ξέρεις αν ο πελάτης σου εμπίπτει σ'αυτό.Και άντε μετέφερες το πιστωτικό 2010 στο 2011.Αν είναι στο δείγμα τι γίνεται με τον αυτοέλενχο που έκανες?Προσωπικά και εγώ περιμένω,αλλά τείνω να θεωρήσω την χρήση 2010 ανέλεγκτη ακόμη και σ'αυτούς που κάνανε αυτοέλενχο. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια που το ξεκινήσαμε να εμβαθύνω ακόμα λίγο την σκέψη μου..

Τελικά μπορεί και να μην εξακολουθώ να έχω το ίδιο πιστωτικό υπόλοιπο.

Μετά απ' όλες τις πράξεις ενδέχεται να προκύψει και ποσό εκτός απο καταβολή, και προς μεταφορά στο 412 της περιοδικής για συμψηφισμό. Το ύψος αυτού δε πρέπει να είναι τόσο, οσο έχω αυξήσει το πιστωτικό μου υπόλοιπο μέσα στην χρήση 2011.

Δηλαδή οταν έχω συμπεριλάβει στο ΕΣΠ πιστωτικό προηγούμενης χρήσης δεν ισχύει ο γενικός κανόνας της μεταφοράς όλου του ΠΥ στο 412 λόγω χρεωστικού ποσού ΕΣΠ, αλλά πρέπει να μεταφερθεί στο 412 η διαφορά = ΠΥ2011 μείον ΠΥ2010

Απόψεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια που το ξεκινήσαμε να εμβαθύνω ακόμα λίγο την σκέψη μου..

Τελικά μπορεί και να μην εξακολουθώ να έχω το ίδιο πιστωτικό υπόλοιπο.

Μετά απ' όλες τις πράξεις ενδέχεται να προκύψει και ποσό εκτός απο καταβολή, και προς μεταφορά στο 412 της περιοδικής για συμψηφισμό. Το ύψος αυτού δε πρέπει να είναι τόσο, οσο έχω αυξήσει το πιστωτικό μου υπόλοιπο μέσα στην χρήση 2011.

Δηλαδή οταν έχω συμπεριλάβει στο ΕΣΠ πιστωτικό προηγούμενης χρήσης δεν ισχύει ο γενικός κανόνας της μεταφοράς όλου του ΠΥ στο 412 λόγω χρεωστικού ποσού ΕΣΠ, αλλά πρέπει να μεταφερθεί στο 412 η διαφορά = ΠΥ2011 μείον ΠΥ2010

Απόψεις??

Όπως είπαμε και πριν, όταν προκύπτει άλλο πιστωτικό (μικρότερο από την εκκαθαριστική του 2011) ή χρεωστικό ΕΣΑΦΠΑ, τότε στον 412 καταχωρούμε όχι το πιστωτικό της προηγούμενης ανέλεγκτης, αλλά την διαφορά του πιστωτικού της εκκαθαριστικής 2011, με το πιστωτικό του ΕΣΑΦΠΑ (μικρότερο), ή όταν είναι χρεωστικό (το ΕΣΑΦΠΑ) όλο το πιστωτικό της εκκαθαριστικής της 2011.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού βέβαια, έχουμε καταχωρίσει το πιστωτικό υπόλοιπο προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης, στον πίνακα εκκαθάρισης φόρου του ΕΣΑΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού βέβαια, έχουμε καταχωρίσει το πιστωτικό υπόλοιπο προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης, στον πίνακα εκκαθάρισης του φόρου του ΕΣΑΦΠΑ,

Συγνώμη για τη διπλή δημοσίευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως είπαμε και πριν, όταν προκύπτει άλλο πιστωτικό (μικρότερο από την εκκαθαριστική του 2011) ή χρεωστικό ΕΣΑΦΠΑ, τότε στον 412 καταχωρούμε όχι το πιστωτικό της προηγούμενης ανέλεγκτης, αλλά την διαφορά του πιστωτικού της εκκαθαριστικής 2011, με το πιστωτικό του ΕΣΑΦΠΑ (μικρότερο), ή όταν είναι χρεωστικό (το ΕΣΑΦΠΑ) όλο το πιστωτικό της εκκαθαριστικής της 2011.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

ΣΩΣΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας...

Παρακαλώ τις απόψεις σας ως προς το ποσό που πρέπει να μεταφερθεί και αν θα μεταφερθεί στο 412 περιοδικής μετα την κατάθεση του επισυναπτόμενου ΕΣΠ.

Το πιστωτικό υπόλοιπο εκκαθαριστικής 2011 είναι 3.439,48

esp.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας...

Παρακαλώ τις απόψεις σας ως προς το ποσό που πρέπει να μεταφερθεί και αν θα μεταφερθεί στο 412 περιοδικής μετα την κατάθεση του επισυναπτόμενου ΕΣΠ.

Το πιστωτικό υπόλοιπο εκκαθαριστικής 2011 είναι 3.439,48

Καλημέρα Xalit.

Αφού προκύπτει χρεωστικό το ειδικό σημείωμα, θα πρέπει να καταχωρηθεί όλο το πιστωτικό της εκκαθαριστικής 3439,48 στα αφαιρούμενα.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα Xalit.

...θα πρέπει να καταχωρηθεί όλο το πιστωτικό της εκκαθαριστικής 3439,48 στα αφαιρούμενα.

Εδω ακριβώς είναι η ένσταση μου..

Η διαφορά αυτοελέγχου και βιβλίων είναι 3470 ευρω, ο δε οφειλόμενος φόρος λόγω διαφοράς είναι 832,55 Χ 23% + 2055,51 Χ 13% = 458,69

Φόρος λόγω μετακύλισης είναι 206,16

Συνολικό κόστος περαίωσης = 664,85

Εαν λοιπόν η χρήση 2010 ήταν περαιωμένη θα έπρεπε να μειώσω το πιστωτικό υπόλοιπο κατα 664,85 μεταφέροντας το ποσό αυτό στο 412 περιοδικής.

Επειδή ομως είναι ανέλεγκτη και οπως ορίζει η διάταξη "το μεταφερόμενο πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του οφειλόμενου φόρου", δεν μπορώ να συμψηφίσω το ποσό που κουβάλησα απο το 2010.

Για αυτό στο επισυναπτόμενο ΕΣΠ προκύπτει καταβολή 421,31.

Γιατι 421 και οχι 664 όπως υπολόγισα αρχικά? Επειδή το πιστωτικό μου υπόλοιπο αυξήθηκε κατα 243 ευρώ μεσα στο 2011 το οποίο έχω διακίωμα να συμψηφίσω σε αντίθεση με το ΠΥ του 2010 το οποίο δεν συμψηφίζεται.

Τελικά καταβάλλω 421 ευρώ, μεταφέρω προς συμψηφισμό στην περιοδική ποσό 243 ευρώ και περαιώνω την χρήση 2011 με κόστος 664 ευρώ οσο αναλογεί στην χρήση 2011.

Εξακολουθώ να κουβαλάω το πιστωτικό υπόλοιπο του 2010και στην χρηση 2012.

Η άποψη μου είναι οτι η μη αναγνώρηση πιστωτικού ανέλεγκτης είναι για να αποσυνδέσει την αυτοελεγχούμενη χρήση απο την ανέλεγκτη και να καταβληθεί (ή να συμψηφιστεί) ο ΦΠΑ που αντιστοιχεί στην τρέχουσα χρήση, και όχι για να μηδενιστεί όλο το πιστωτικό υπόλοιπο της ανέλεγκτης.

Είναι για την αποφυγή δημιουργίας μεγάλου πιστωτικού υπόλοιπου ΦΠΑ σε μια ανέλεγκτη, με σκοπό την χρήση αυτού για την περαίωση επόμενων 5-6 χρήσεων. Πρίν απο την διάταξη αυτή θα μπορούσα να αφήσω την χρήση 2011 χωρίς περαίωση δημιουργώντας ενα ΠΥ 6.000€, με το οποίο κάθε έτος συμψηφίζοντας 1000-1500 θα μπορούσα να κανω αυτοέλεγχο στα επόμενα 4 χρόνια χωρίς να καταβάλλω ούτε ευρώ. Η εν λόγω ρύθμηση λύνει αυτό το πρόβλημα.

Είναι παράλογο να μηδενίσω πιστωτικό υπόλοιπο μιας χρήσης που ουτε έγινε αυτοέλεγχος, ούτε τακτικός έλεγχος, ούτε περαίωση. Προκύπτει απο κόπου οτι το πιστωτικό του 2010 είναι προβληματικό? Αν θέλει ας έρθει να ελέγξει αν είναι σωστό ή οχι και τον λόγω που δημιουργήθηκε. Δεν μπορεί ομως σε καμια περίπτωση περαιώνοντας την χρήση 2011 να μηδενίσει ή έστω να αλλάξει το πιστωτικό που αφορά μια άλλη χρήση!!!

Αναμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν σε Αυτοέλεγχο δεν προκύπτει διαφορά ΦΠΑ ούτε μετακύλιση, δηλαδη το Ειδικό Σημείωμα Αυτοπεραίωσης ΦΠΑ είναι μηδενικό πρέπει να γράψουμε και το Πιστωτικό Υπόλοιπο του 2010?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...