Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΛ.1191/17.12.2010 για τον Αυτοέλεγχο - Το πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ προηγούμενης χρήσης, τελικά, μειώνει ή όχι το ποσό του ειδικού σημειώματος;


ΑΛΕΚΟΣ

Ερώτηση

ΠΟΛ.1191/17.12.2010

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11722

ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΑΝΑΦΕΡΕΙ:

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που η διαδικασία του αυτοελέγχου ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο Φ.Π.Α. από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται.

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης δ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. προκύπτει μείωση πιστωτικού υπολοίπου που έχει ήδη μεταφερθεί σε επόμενη χρήση ή μηδενισμός του ή μετατροπή του σε χρεωστικό, η διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών της φορολογικής περιόδου κατά την οποία υποβάλλεται το ειδικό αυτό σημείωμα.

Σημειώνεται ότι τα ανωτέρω εφαρμόζοντο ήδη και μέχρι τώρα στις συναφείς περιπτώσεις σύμφωνα με σχετικές εγκυκλίους (σχετ. ιδίως η εγκ. ΠΟΛ.1027/22.2.2005), με τις ως άνω δε διατάξεις υπάρχει πλέον και ρητή νομοθετική πρόβλεψη.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Δεν αναιρεί το ένα το άλλο;

Το 2ο λέει ότι

διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών"

ενώ το 1ο ότι

" το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ας μας συγχωρέσει ο διαχειριστής για το chat.

Νομίζω ότι μπορεί να είναι εποικοδομητικό και για άλλους.

Ας περιμένουμε άλλη άποψη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν φαίνεται να θέλει άλλος να εκτεθεί σε αυτό ...

Πολλοί διαβάζουν ... λίγοι γράφουν ...

Δεν νομίζω συνάδελφοι ότι εκτιθέμεθα.

Απεναντίας προσωπικά πιστεύω ότι μαθαίνω μέσα από αυτό και πιο πολύ, αν αποδειχθεί ότι κάνω λάθος.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Μπάμπη καλησπέρα

Το ερώτημα τελικά είναι πως ερμηνεύουμε το θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται.

1)Το πληρώνεις σήμερα με τον αυτοέλεγχο της επόμενης χρονιάς & όταν γίνει ο τακτικός το συμψηφίζουμε .

2) Συνεχίζεις να το μεταφέρεις & όταν γίνει ο τακτικός το συμψηφίζουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Μπάμπη καλησπέρα

Το ερώτημα τελικά είναι πως ερμηνεύουμε το θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται.

1)Το πληρώνεις σήμερα με τον αυτοέλεγχο της επόμενης χρονιάς & όταν γίνει ο τακτικός το συμψηφίζουμε .

2) Συνεχίζεις να το μεταφέρεις & όταν γίνει ο τακτικός το συμψηφίζουμε

Κάπως έτσι συνάδελφε ...

Κάπου εκεί "βαδίζουν" οι διαφορετικές απόψεις ...

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αν δεν υπάρχει υποχρέωση ΕΣΠ ??????

Συνεχίζω να εχω το πιστωτικό ανέλεγκτης...

Δεν είναι διαφορετική μεταχείριση ίδιας περίπτωσης?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για μένα είναι λάθος γραμμένη η εγκύκλιος , δυστυχώς θα γράψω από μνήμης και όχι με γνώση , θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν 2 περιπτώσεις :

Αν υπάρχει πιστωτικό ανέλεγκτης και όχι πιστωτική περαιώμενης τότε μπαίνει μόνο στο Ειδικό σημείωμα , αν υπάρχει πιστωτικό και στις 2 χρήσεις τότε η δική μου γνώμη είναι ότι θα πρέπει να μπει στη περιοδική της χρήσης που έχει υποβληθεί το σημείωμα μόνο της τελευταίας .....

Αλλά η δική μου ερώτηση είναι τι γίνεται στη περίπτωση :

Ανέλεγκτη το 10 με πιστωτικό

Περαίωση στο 11 με πιστωτικό ή όχι αλλά όχι υποχρέωση συμπλήρωσης Ειδικού σημειώματος ΦΠΑ ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αλλά η δική μου ερώτηση είναι τι γίνεται στη περίπτωση :

Ανέλεγκτη το 10 με πιστωτικό

Περαίωση στο 11 με πιστωτικό ή όχι αλλά όχι υποχρέωση συμπλήρωσης Ειδικού σημειώματος ΦΠΑ ......

ΠΟΛ.1128/2.6.2011

Κατά συνέπεια, στις περιπτώσεις που επιλέγεται η υπαγωγή στον αυτοέλεγχο αλλά δεν υφίστανται ούτε διαφορές ακαθαρίστων εσόδων, ούτε και διαφορές μετακύλισης, δεν υφίσταται υποχρέωση υποβολής του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1128/2.6.2011

Κατά συνέπεια, στις περιπτώσεις που επιλέγεται η υπαγωγή στον αυτοέλεγχο αλλά δεν υφίστανται ούτε διαφορές ακαθαρίστων εσόδων, ούτε και διαφορές μετακύλισης, δεν υφίσταται υποχρέωση υποβολής του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.».

Ναι αυτό λέω , τι γίνεται με το πιστωτικό της ανέλεγκτης ? Συμψηφίζεται κανονικά με βάσει τις οδηγίες , αλλά έτσι κρίνεται για μια ακόμη φορά ασύμφορος ο αυτοέλεγχος , ειδικά δε όταν υπάρχει η σοβαρή πιθανότητα της περαίωσης του 500αρικού .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μία ερώτηση που ξεφευγει λίγο απο την συγκεκριμένη περίπτωση.επιχειρηση με εμπορια και παροχη υπηρεσίας.η εμπορία βγάζει διαφορά αυτοελέγχου στα ακαθάριστα έσοδα ενω η παροχή υπηρεσίας όχι.το σύνολο δε των ακαθαριστων εσόδων των βιβλίων ειναι μεγαλύτερο από αυτό του αυτοελέγχου.πρέπει να γίνει δώσω ειδικό σημέιωμα αυτοελέγχου μόνο για την εμπορία ή από τη στιγμή που το σύνολο του τζίρου των βιβλίων μου ειναι μεγαλύτερο από αυτο που βγάζει ο αυτοέλεγχος δεν υποβαλλω σημέιωμα?εξετάζουμε δηλα΄δη την κάθε είδους δραστηριότητα ξεχωριστά ή το σύνολο του τζίρου?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Μία ερώτηση που ξεφευγει λίγο απο την συγκεκριμένη περίπτωση.επιχειρηση με εμπορια και παροχη υπηρεσίας.η εμπορία βγάζει διαφορά αυτοελέγχου στα ακαθάριστα έσοδα ενω η παροχή υπηρεσίας όχι.το σύνολο δε των ακαθαριστων εσόδων των βιβλίων ειναι μεγαλύτερο από αυτό του αυτοελέγχου.πρέπει να γίνει δώσω ειδικό σημέιωμα αυτοελέγχου μόνο για την εμπορία ή από τη στιγμή που το σύνολο του τζίρου των βιβλίων μου ειναι μεγαλύτερο από αυτο που βγάζει ο αυτοέλεγχος δεν υποβαλλω σημέιωμα?εξετάζουμε δηλα΄δη την κάθε είδους δραστηριότητα ξεχωριστά ή το σύνολο του τζίρου?ευχαριστω

κατα τη ταπεινη μου γνωμη πρεπει να υποβαλλεις με τις διαφορες της εμποριας,δες την πολ 1191/2010 παραδ 1 για ενα γυμναστηριο-βιβλιοπωλειο, για τα περαιτερω... γιατι νομιζω οτι ο επιμερισμος των διαφορων θα γινε μονο για την εμπορια ,αρα θα χρησιμοποιησεις 2 επισυναπτομενα εντυπα ενα για την εμπορια που θα επιμερισεις τισ διαφορες και ενα για την παροχη που δεν θα παρουσιαζει διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με συγχωρείτε που διακόπτω την επιχειρηματολογία για το παραπάνω θεμα αλλα επειδή είδα τον broster που...είναι ειδικός στους δικηγόρους θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με τον ΦΠΑ αυτοπεραιωσης τους λόγω της διαφοράς στα ποσά για το εισόδημα και το ΦΠΑ. Κάνουμε οτι και σε κάθε άλλη περίπτωση ή έχουμε κάποια ιδιαιτερότητα;

Δηλαδή έστω:

Ακαθάριστα έσοδα βιβλίων (Ε3): 41.000

Ακαθάριστα έσοδα αυτοελέγχου : 44.000

Διαφορά : 3.000

Σύνολο Εκροών (Εκκαθαριστικη ΦΠΑ) : 46.000 (45.500 φορολογητέες με 23% , 500 μερισμα)

Τι κάνουμε με τον αυτοέλεγχο ΦΠΑ ;

46.000 + 3000=49000 ως σύνολο εκροών για να βγάλουμε τι επιπλέον οφείλεται σε ΦΠΑ όπως σε καθε άλλη περίπτωση; (Εννοείται οτι λαμβάνουμε υπόψη το ποσοστο του μερίσματος ως προσ τις συνολικές εκροές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ χρήσιμη η συζήτηση απο τους συναδέφους, αλλά εγώ πραγματικά τώρα εχω μπερδευτει περισσότερο.... <_<

Τα δεδομένα μου είναι :

-Διαφορά εκροών € 782.08 κ δεν υπάρχουν διαφορές μετακύλησης.

-Σύνολο Φόρου Εκροών (από τη στήλη 7 της 2ης σελ) € 15,361.36

-Υπόλοιπο Φόρου Εισροών-απο κωδ.710 Εκκαθ/κής € 18,570.40

-Πιστωτικό Υπόλοιπο Εκκαθαριστικής 2010 (ανέλεγκτη χρήση) € 10,359.56

-Πιστωτικό Υπόλοιπο Εκκαθαριστικής 2011 € 3,385.94

Πως θα συμπληρωθεί ο Πίνακας Εκκαθάρισης του Φόρου ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

15.361,36 -18.570,40+10.359,56=7150.53 Χρ. για καταβολή

Μέχρι εδώ όλα καλά, το πρόβλημα είναι αν και ποιο ποσό θα μεταφέρεις στο 412 περιοδικής μετά την υποβολή του ΕΣΠ?

Υπάρχουν δυο απόψεις:

1) Μεταφέρεις στο 412 ποσό 3.385,94

2) Δεν μεταφέρεις κανένα ποσό στο 412

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ ΜΧalit, έτσι το υπολογίζω και εγώ....

Ωστόσο αν για διαφορά εκροών € 782,08 ζητήσω απ΄ τον πελάτη να πληρώσει € 7,150.53 για να κάνει περαίωση , τον βλέπω να ...μεταναστεύει

στο ..εξωτερικό! :P Πάντως ευχαριστώ θερμά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πια είναι καταλυτική ημερομηνία δώσανε καμία παράταση μαζί με τις δηλώσεις ή παραμένουμε στο 16/7?

31/7 πηγε η υποβολη των ΕΣΠ...

μια ερωτηση και απο μενα...

Χρηση 2010 περαιωμενη με 3296

Π.Υ χρησης 2010: 1115,57

Π.Υ χρησης 2011: 124,57

στον πινακα εκκαθαρισης φορου δε θα προσθεσω το 1157,57 της χρησης του 2010 λογω του αυτοελεγχου με 3296, σωστα? η μηπως πρεπει να το προσθεσω επειδη δεν εχει βγει ακομη δειγμα ελεγχου?

στον 412 του Γ τριμηνου θα αναγραψω κατι?

ευχαριστω εκ των προτερων......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μία προβοκατόρικη ερώτηση από εμένα

Εάν η χρήση 2011 δεν έχει διαφορές αυτοελέγχου (ούτε από μετακύλιση) και η χρήση 2010 είναι ανέλεγκτη με πιστωτικό υπόλοιπο πρέπει να υποβληθεί σημείωμα αυτοελέγχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μία προβοκατόρικη ερώτηση από εμένα

Εάν η χρήση 2011 δεν έχει διαφορές αυτοελέγχου (ούτε από μετακύλιση) και η χρήση 2010 είναι ανέλεγκτη με πιστωτικό υπόλοιπο πρέπει να υποβληθεί σημείωμα αυτοελέγχου;

Καλησπέρα συνάδελφε

Με βάση την ΠΟΛ 1128/11 όχι ...

καλό απόγευμα

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

31/7 πηγε η υποβολη των ΕΣΠ...

μια ερωτηση και απο μενα...

Χρηση 2010 περαιωμενη με 3296

Π.Υ χρησης 2010: 1115,57

Π.Υ χρησης 2011: 124,57

στον πινακα εκκαθαρισης φορου δε θα προσθεσω το 1157,57 της χρησης του 2010 λογω του αυτοελεγχου με 3296, σωστα? η μηπως πρεπει να το προσθεσω επειδη δεν εχει βγει ακομη δειγμα ελεγχου?

στον 412 του Γ τριμηνου θα αναγραψω κατι?

ευχαριστω εκ των προτερων......

Καλησπέρα

Όχι δεν θα προσθέσετε στον πίνακα εκκαθάρισης φόρου το πιστωτικό.

Στα αφαιρούμενα της περιοδικής της περιόδου που θα κατατεθεί το ΕΣΑΦΠΑ, θα καταχωρήσετε όλο το πιστωτικό, εφόσον αυτό (ΕΣΑΦΠΑ) είναι χρεωστικό ή την διαφορά, εφόσον αυτό είναι πιστωτικό (μείωση πιστωτικού).

Καλό απόγευμα

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Όχι δεν θα προσθέσετε στον πίνακα εκκαθάρισης φόρου το πιστωτικό.

Στα αφαιρούμενα της περιοδικής της περιόδου που θα κατατεθεί το ΕΣΑΦΠΑ, θα καταχωρήσετε όλο το πιστωτικό, εφόσον αυτό (ΕΣΑΦΠΑ) είναι χρεωστικό ή την διαφορά, εφόσον αυτό είναι πιστωτικό (μείωση πιστωτικού).

Καλό απόγευμα

Μπάμπης Κ.

αρχικα ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!

το ΕΣΑΦΠΑ ειναι χρεωστικο 28,67, οποτε στον 412 του τριμηνου θα παει το 124,57...νομιζω σωστα καταλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρχικα ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!

το ΕΣΑΦΠΑ ειναι χρεωστικο 28,67, οποτε στον 412 του τριμηνου θα παει το 124,57...νομιζω σωστα καταλαβα...

Ναι σωστά τα λέτε.

καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

"Γενναία" παράταση στα Ειδικά Σημειώματα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α έως 28-09-12

http://www.taxheaven...s/view/id/10363

Καλή συνέχεια

Υ.Γ.

Την καταληκτική ημερομηνία λήξης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ατομική επιχ/ση με μηδενικό τζίρο το 2011 , κάνει αυτοέλεγχο και με βάση τις δαπάνες της, προκύπτουν ακαθάριστα έσοδα αυτοελέγχου 1000,00 ευρώ . Λογικά δεν θα πρέπει να προκύψει στο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου και ΦΠΑ επί της διαφοράς ακαθαρίστων εσόδων ; Το πρόγραμμά μου δεν μου υπολογίζει αυτή την διαφορά ΦΠΑ, μπορεί να έχει "δίκιο" ; και σε ποιά "λογική" το στηρίζει ; Θα ήθελα τις απόψεις σας ,ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...