Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΛ.1191/17.12.2010 για τον Αυτοέλεγχο - Το πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ προηγούμενης χρήσης, τελικά, μειώνει ή όχι το ποσό του ειδικού σημειώματος;


ΑΛΕΚΟΣ

Ερώτηση

ΠΟΛ.1191/17.12.2010

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11722

ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΑΝΑΦΕΡΕΙ:

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που η διαδικασία του αυτοελέγχου ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο Φ.Π.Α. από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται.

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης δ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. προκύπτει μείωση πιστωτικού υπολοίπου που έχει ήδη μεταφερθεί σε επόμενη χρήση ή μηδενισμός του ή μετατροπή του σε χρεωστικό, η διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών της φορολογικής περιόδου κατά την οποία υποβάλλεται το ειδικό αυτό σημείωμα.

Σημειώνεται ότι τα ανωτέρω εφαρμόζοντο ήδη και μέχρι τώρα στις συναφείς περιπτώσεις σύμφωνα με σχετικές εγκυκλίους (σχετ. ιδίως η εγκ. ΠΟΛ.1027/22.2.2005), με τις ως άνω δε διατάξεις υπάρχει πλέον και ρητή νομοθετική πρόβλεψη.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Δεν αναιρεί το ένα το άλλο;

Το 2ο λέει ότι

διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών"

ενώ το 1ο ότι

" το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

1).Με το σκεπτικό του αξιόλογου συναδέλφου ΗΑΡΥΚ που ίσως παρασύρθηκε από ορισμένα δημοσιεύματα μερίδας του τύπου πέρσι, πρέπει να πληρώσεις τα 2.724,34 και να μεταφέρεις ΚΑΙ το πιστωτικό της εκκαθαριστικής φπα 4.361,58 στον 412 της περιοδικής γ΄τριμήνου.Κόστος βαρύ,πολύ βαρύ, 7.085,92 ευρώ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα μειώσεις το γ΄τρίμηνο φπα του 2012

την διαφορά του Π.Υ της εκκαθαριστικήςΦΠΑ μείον το υπόλοιπο που έχεις στο ΕΣΠΦ, στον 412

που βλέπετε το κάτι άλλο;;;

Ακριβώς,συνάδελφε, στο σημείο αυτό είναι η διαφωνία μας...Καλή ξεκούραση και καλό Σαββατοκύριακο

Συνάδελφε τα έχω παίξει ...

Κάναμε 30 δημοσιεύσεις για να καταλήξουμε ( συμφωνήσουμε;; ) ότι διαφωνούμε ... δεν είναι κακό ...

Καλή ξεκούραση και καλό Σαββατοκύριακο και σε εσάς.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καμμια απαντηση?

Συναδέλφισσα καλησπέρα

Επειδή έχω λίγο παρανοήσει, ζητώ συγνώμη.

Κατά την άποψή μου, ναι μπορείτε να κάνετε αυτοέλεγχο, ναι θεωρείται περαιωμένη.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συναδέλφισσα καλησπέρα Επειδή έχω λίγο παρανοήσει, ζητώ συγνώμη. Κατά την άποψή μου, ναι μπορείτε να κάνετε αυτοέλεγχο, ναι θεωρείται περαιωμένη. Καλή συνέχεια Μπάμπης Κ.

ευχαριστω συναδελφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκεπτης

να κανω και εγω μια ερωτηση

αν εχουμε ακαθαριστα εμπορικης 280,000,00

αλλα προκυπτοντα ακαθαριστα μετα τον αυτοελεγχο 320,000,00

υπαγομαστε σε αυτοελεγχο η οχι?

και επισης η χρηση 2010 με αυτοελεγχο θεωρειται περαιωθησα η οχι?επομενως πρεπει να μεταφερθει το πιστωτικο της η οχι?

Επαναφερω το ερωτημα που εθεσα πιο πριν,χρηση 2009 με αυτοελεγχο ο οποιος εβγαλε διαφορες,καταβληθηκε φπα, και μηδενιστηκε το πιστωτικο του 2009 ,μεταφεροντας το,στον412 της περιοδικης φπα β τριμ 2010...αλλα δεν περαιωσε με τον 3888/2010 (δεν αποδεχθηκε το 250 αρι),επρεπε στον αυτοελεγχο της χρησης 2010 ,να θεωρησει περαιωμενο το 2009 και να μη αναγραψει στο σημειωμα αυτοελεγχου το πιστωτικο του 2009,μιας και το κατεβαλε με τον αυτοελεγχο του 2009,η (το παραλογο ,επειδη δεν αποδεχθηκε το 250 αρι να θεωρηθει ανελεγκτη η χρηση του 2009 ...και να αναγκαστει να βαλει στον αυτοελεγχο της χρησης 2010 το πιστωτικο του 2009 που ηδη ειχε χασει....ελπιζω να μην ισχυει το παραλογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κάποιος λόγος που έχετε "σκαλώσει" στο 2009 και στο 2010?

Φέτος θα βγουν καινούριες οδηγίες και θα κοινοποιηθεί και το έντυπο στην ώρα του.

Μια μέρα πριν λήξει η προθεσμία. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1).Με το σκεπτικό του αξιόλογου συναδέλφου ΗΑΡΥΚ που ίσως παρασύρθηκε από ορισμένα δημοσιεύματα μερίδας του τύπου πέρσι, πρέπει να πληρώσεις τα 2.724,34 και να μεταφέρεις ΚΑΙ το πιστωτικό της εκκαθαριστικής φπα 4.361,58 στον 412 της περιοδικής γ΄τριμήνου.Κόστος βαρύ,πολύ βαρύ, 7.085,92 ευρώ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα μειώσεις το γ΄τρίμηνο φπα του 2012 κατά 2.724,34 στον 412

την διαφορά του Π.Υ της εκκαθαριστικήςΦΠΑ μείον το υπόλοιπο που έχεις στο ΕΣΠΦ, στον 412

ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΗ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1).Με το σκεπτικό του αξιόλογου συναδέλφου ΗΑΡΥΚ που ίσως παρασύρθηκε από ορισμένα δημοσιεύματα μερίδας του τύπου πέρσι, πρέπει να πληρώσεις τα 2.724,34 και να μεταφέρεις ΚΑΙ το πιστωτικό της εκκαθαριστικής φπα 4.361,58 στον 412 της περιοδικής γ΄τριμήνου.Κόστος βαρύ,πολύ βαρύ, 7.085,92 ευρώ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα μειώσεις το γ΄τρίμηνο φπα του 2012 κατά 2.724,34 στον 412

την διαφορά του Π.Υ της εκκαθαριστικήςΦΠΑ μείον το υπόλοιπο που έχεις στο ΕΣΠΦ, στον 412

Με συγχωρείτε αλλα δεν καταλαβαίνω που κολλάμε.

Το έντυπο νομίζω τα λύνει όλα.

ΣΥΝΟΛΟ ΦΟΡΟΥ ΕΚΡΟΩΝ (μαζί με το επιπλέον ποσο λόγω διαφοράς)

- κωδ 710 εκκαθ.(περιλαμβάνει το πιστωτικο της προηγούμενης χρήσης)

+ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΝΕΛΕΓΚΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ (αρα χάνουμε το πιστωτικο που προστέθηκε στον 710 παραπανω)

Αρα και τα 2724,34 θα πληρωθούν και το πιστωτικο υπόλοιπο θα χαθει.(Οπως γινόταν πάντα όταν το σημείωμα ήταν χρεωστικό)

Καθε άλλη ερνηνεία κατα τη γνώμη μου είναι εντελώς αυθαίρετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι ο μοναδικός τρόπος για να ισχύει αυτό που αναφέρουν οι MXalit & ZAKU είναι εάν η δεύτερη παράγραφος από τη 1091 ερμηνευθεί ως :

Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που η διαδικασία του αυτοελέγχου ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο Φ.Π.Α. από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται.

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης δ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. προκύπτει μείωση πιστωτικού υπολοίπου ( δεν αφορά το πιστωτικό της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης το οποίο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται ) που έχει ήδη μεταφερθεί σε επόμενη χρήση ή μηδενισμός του ή μετατροπή του σε χρεωστικό, η διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών της φορολογικής περιόδου κατά την οποία υποβάλλεται το ειδικό αυτό σημείωμα.

Το οποίο όμως μπορεί να λειτουργήσει μία φορά όχι για περισσότερες .

Θεωρώ ότι αυτό που θέλουν να επιτύχουν με τη προσθήκη της 1ης παραγράφου είναι η αδυναμία συμψηφισμού του πιστωτικού υπολοίπου ανέλεγκτης χρήσης όταν ακολουθεί χρήση με αυτοέλεγχο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω ένα μικρο θέμα

ο φορολογούμενος δεν θέλει να πληρώσει των αυτοέλεγχο αλλά θέλει να "πληρώσει" την μετακύλιση

-περνάω την μετακύλιση στα λοιπά αφαιρούμενα ?? η δεν κάνω τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να θεσω και εγω κατι που με βασανιζει....

χρηση 2009 επιχειρηση κανει αυτοελεγχο του 3296 και μειωνει το πιστωτικο του φπα που ειχε απο 2300 εστω σε 1000 ,τη διαφορα των 1300 την αποδιδει στο β τριμηνο του 2010 στο κωδ 412 της περιοδικης, ερχεται ο νομος 3888/2010 και βαζει τα γνωστα 250 αρια ,τα οποια δεν αποδεχεται η εν λογω επιχειρηση...

Τωρα στη χρηση 2010 κανοντας αυτοελεγχο και παλι ,στο ΕΣΠ στο πιστωτικο προηγουμενης ανελεγκτης θα πρεπει να θεωρησω τη χρηση 2009 περαιωμενη η οχι? γιατι αν δεν θεωρειται περαιωμενη και πρεπει να βαλω το πιστωτικο της χρησης του 2009,δηλ τα 2300,θα ειναι σαν να εχω πληρωσει στον αερα τα 1300 του αφτοελεγχου...της χρησης του 2009...Η δικη μου λογικη λεει οτι πρεπει να τη θεωρησω ελεγμενη και να μη βαλω πιστωτικο ανελεγκτης

θα εκτιμουσα καποιες γνωμες επ αυτου

Ναι την θεωρείς περαιωμένη

θα ήθελα τη γνώμη σας και στη δική μου περίπτωση.πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

κατάστημα νυφικών,η προηγούμενη χρήση έκλεισε χωρίς αυτοέλεγχο.

ακαθ.εσοδα αυτ/χου 34203,05 και ακ.εσοδα βιβλίων 22358,07

αρα 11844,98 *23%=2724,34

εκκ/κη πιστωτική 4361,58

πρεπει να πληρώσω το ποσο των 2724,34 με το ειδικο σημειωμα περαιωσης?και επιπλεον να μεταφέρω και το ποσο της εκκ/κης στα αφαιρουμενα ποσα κωδ.412 της περιοδικηςφπα?

σας παρακαλώ θερμα για τις απαντήσεις σας.

Θα έχεις απάντηση για το θέμα μόλις ξεκαθαριστεί η διαφωνία μας και αν :)

Το ποσό που θα πληρώσεις θα βγεί απο το ΕΣΠ οταν βάλεις και το πιστωτικό ανέλεγκτης και δεν είναι 2724,34 οπως υπολογίζεις παραπάνω γιατι εμπλέκεται και το φετινό πιστωτικό αλλά και το περσινό πιστωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εξαφανίστηκα για λίγο αλλα επέστρεψα για να κουράσουμε ακόμα λίγο το θέμα

Καλησπέρα

Θα μου επιτρέψτε να εμμένω στην αρχική μου τοποθέτηση, ότι πρέπει να καταχωρηθεί όλο το πιστωτικό της εκκαθαριστικής ΦΠΑ του 2011 στα αφαιρούμενα.

Παραθέτω κομμάτι της ΠΟΛ 1091/10:

...

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που η διαδικασία του αυτοελέγχου ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο Φ.Π.Α. από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. (Δεν θα υπολογίζεται στο ΕΣΠ λέει, όχι οτι δεν θα υπολογίζεται ποτέ ξανά και οτι θα εξαφανιστεί!)Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται.

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης δ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. προκύπτει μείωση πιστωτικού υπολοίπου που έχει ήδη μεταφερθεί σε επόμενη χρήση ή μηδενισμός του ή μετατροπή του σε χρεωστικό, (αναφέρεται στο πιστωτικό υπόλοιπο της αυτοελεγχόμενης χρήσης που έχει μεταφερθεί στην τρέχουσα, όχι στην προηγούμενη ανέλεγκτη!) η διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών της φορολογικής περιόδου κατά την οποία υποβάλλεται το ειδικό αυτό σημείωμα.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Απλά τονίζω διαφορετικά σημεία, σκεφτείτε το με τον παραπάνω τρόπο, ποιο σας φαίνεται λάθος!

Με συγχωρείτε αλλα δεν καταλαβαίνω που κολλάμε.

Το έντυπο νομίζω τα λύνει όλα.

ΣΥΝΟΛΟ ΦΟΡΟΥ ΕΚΡΟΩΝ (μαζί με το επιπλέον ποσο λόγω διαφοράς)

- κωδ 710 εκκαθ.(περιλαμβάνει το πιστωτικο της προηγούμενης χρήσης)

+ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΝΕΛΕΓΚΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ (αρα χάνουμε το πιστωτικο που προστέθηκε στον 710 παραπανω)

Αρα και τα 2724,34 θα πληρωθούν και το πιστωτικο υπόλοιπο θα χαθει.(Οπως γινόταν πάντα όταν το σημείωμα ήταν χρεωστικό)

Καθε άλλη ερνηνεία κατα τη γνώμη μου είναι εντελώς αυθαίρετη

Το 710 περιλαμβάνει το ΠΥ προηγούμενης, και γι' αυτό το αφαιρούμε παρακάτω ώστε να μην λαμβάνεται υπ' όψην κατά την εκκαθάριση φόρου ΕΣΠ οωπς ακριβώς το αναφέρει και η διάταξη, οχι ομως να το εξαφανίσουμε δια παντός απο παντού, αλλά μόνο για την εκκαθάριση του φόρου στο ΕΣΠ.

Στο ΕΣΠ γίνεται εκκαθάριση φόρου για την τρέχουσα χρήση, χωρίς να λαμβάνω υπ' όψιν το πιστωτικό προηγούμενης

Νομίζω ότι ο μοναδικός τρόπος για να ισχύει αυτό που αναφέρουν οι MXalit & ZAKU είναι εάν η δεύτερη παράγραφος από τη 1091 ερμηνευθεί ως :

Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που η διαδικασία του αυτοελέγχου ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο Φ.Π.Α. από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται.

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης δ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. προκύπτει μείωση πιστωτικού υπολοίπου ( δεν αφορά το πιστωτικό της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης το οποίο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται ) που έχει ήδη μεταφερθεί σε επόμενη χρήση ή μηδενισμός του ή μετατροπή του σε χρεωστικό, η διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών της φορολογικής περιόδου κατά την οποία υποβάλλεται το ειδικό αυτό σημείωμα.

Το οποίο όμως μπορεί να λειτουργήσει μία φορά όχι για περισσότερες .

Θεωρώ ότι αυτό που θέλουν να επιτύχουν με τη προσθήκη της 1ης παραγράφου είναι η αδυναμία συμψηφισμού του πιστωτικού υπολοίπου ανέλεγκτης χρήσης όταν ακολουθεί χρήση με αυτοέλεγχο .

Αυτό ακριβώς καταλαβαίνω όπως γράφω και στα προηγούμενα. Απλά μας ζητάει να μην συμψηφίσουμε το πιστωτικό ανέλεγκτης, και να καταβάλλουμε ή να συμψηφίσουμε οτι προκύπτει απο την χρήση που υπάγουμε στο 3296.

Λέτε να συντάξουμε μια ερώτηση προς υπουργείο, ώστε να ξέρουμε τουλάχιστον για του χρόνου, ισα ισα θα προλάβουν να απαντήσουν μεχρι τότε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα Χαλίτ.

Καλησπέρα και στους υπόλοιπους συναδέλφους και συναδέλφισσες.

Πως θα έπρεπε να αντιμετωπίσουμε την εξής περίπτωση κατά την άποψή σας:

Χρήση 2010 περαιωμένη.

Εκκαθαριστική ΦΠΑ 2010 με πιστωτικό υπόλοιπο 500,00€.

Εκκαθαριστική ΦΠΑ 2011 με πιστωτικό υπόλοιπο 1000,00€.

Ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου ΦΠΑ της χρήσης 2011, χρεωστικό 300,00€.

Άποψή μου:

Πληρωμή χρεωστικού σημειώματος ΦΠΑ 300,00€ και καταχώριση στα αφαιρούμενα της περιόδου που θα υποβληθεί, του ποσού των 1000,00€.

Οι δικές σας απόψεις;

Καλή συνέχεια.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πληρωμή χρεωστικού σημειώματος ΦΠΑ 300,00€ και καταχώριση στα αφαιρούμενα της περιόδου που θα υποβληθεί, του ποσού των 1000,00€.

Ρητορική φαντάζομαι η ερώτηση, και κανείς δεν θα διαφωνήσει για την πληρωμή και για τα αφαιρούμενα...

Η επόμενη ερώτηση-σκέψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι ακριβώς ρητορική.

Στην περίπτωση αυτή τι θα γινόταν το πιστωτικό της 31/12/11;

Θα χανόταν.

Και φυσικά φαντάστηκες την επόμενη ερώτηση …

Αν η χρήση του 2010 ήταν ανέλεγκτη, τότε το πιστωτικό της (που έχει ήδη μεταφερθεί και διακανονιστεί στη χρήση του 2011) θα έπρεπε να καταχωρηθεί στον πίνακα εκκαθάρισης φόρου και να πληρωθεί;

Και αν ναι, τότε το πιστωτικό της εκκαθαριστικής του 2011, θα το αντιμετωπίσουμε με άλλο τρόπο; (όχι δηλαδή η καταχώρησή του στα αφαιρούμενα της περιόδου)

Γιατί στην περίπτωση της ανέλεγκτης χρήσης 2010 να ακολουθήσουμε άλλη οδό;

Εκτός από εμάς, κανένας άλλος συνάδελφος άποψη σ’ αυτό;

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τα ίδια δεδομένα

Χρήση 2010 ΜΗ περαιωμένη.

Εκκαθαριστική ΦΠΑ 2010 με πιστωτικό υπόλοιπο 500,00€.

Εκκαθαριστική ΦΠΑ 2011 με πιστωτικό υπόλοιπο 1000,00€.

Ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου ΦΠΑ της χρήσης 2011, χρεωστικό 300,00€. 800,00 €

Άποψή μου:

Πληρωμή χρεωστικού σημειώματος ΦΠΑ 300,00€ 800,00 € και καταχώριση στα αφαιρούμενα της περιόδου που θα υποβληθεί, του ποσού των 1000,00€. 500,00 €

Κόστος περαίωσης χρήσης 2011 με περαιωμένη την χρήση 2010 = 1300,00 €

Κόστος περαίωσης χρήσης 2011 με μη περαιωμένη χρήση 2010 = 1300,00 €

Χρεωστικό Δήλωσης ΕΣΠ με περαιωμένη χρήση 2010 = 300,00 €

Χρεωστικό Δήλωσης ΕΣΠ με μη περαιωμένη 2010 = 800,00 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τα ίδια δεδομένα

Χρήση 2010 ΜΗ περαιωμένη.

Εκκαθαριστική ΦΠΑ 2010 με πιστωτικό υπόλοιπο 500,00€.

Εκκαθαριστική ΦΠΑ 2011 με πιστωτικό υπόλοιπο 1000,00€.

Ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου ΦΠΑ της χρήσης 2011, χρεωστικό 300,00€. 800,00 €

Άποψή μου:

Πληρωμή χρεωστικού σημειώματος ΦΠΑ 300,00€ 800,00 € και καταχώριση στα αφαιρούμενα της περιόδου που θα υποβληθεί, του ποσού των 1000,00€. 500,00 €

Ναι αλλά συνάδελφε μου χαλάς τα εντέχνως στημένα ποσά μου …

Αλλά αυτή η άποψη, είναι αυτή που υποστηρίζω από την αρχή …

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με αφαιρούμενα τα 500,00 € που έβαλα δεν διαφωνείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα αρχικά ποσά δεν μπορούν να είναι ίδια και στις δυο περιπτώσεις!!

Ας περιμένουμε και άλλες απόψεις, σε τσατ το γυρίσαμε! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα αρχικά ποσά δεν μπορούν να είναι ίδια και στις δυο περιπτώσεις!!

Ρητορικά μπορεί να είναι οτιδήποτε ...

Αλλά διαφωνώ με τα κόστη που βγάζεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τα ίδια δεδομένα

Χρήση 2010 ΜΗ περαιωμένη.

Εκκαθαριστική ΦΠΑ 2010 με πιστωτικό υπόλοιπο 500,00€.

Εκκαθαριστική ΦΠΑ 2011 με πιστωτικό υπόλοιπο 1000,00€.

Ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου ΦΠΑ της χρήσης 2011, χρεωστικό 300,00€. 800,00 €

Άποψή μου:

Πληρωμή χρεωστικού σημειώματος ΦΠΑ 300,00€ 800,00 € και καταχώριση στα αφαιρούμενα της περιόδου που θα υποβληθεί, του ποσού των 1000,00€. 500,00 €

Κόστος περαίωσης χρήσης 2011 με περαιωμένη την χρήση 2010 = 1300,00 €

Κόστος περαίωσης χρήσης 2011 με μη περαιωμένη χρήση 2010 = 1300,00 € + 500 που προσαύξησες το ειδικό σημείωμα = 1800

Χρεωστικό Δήλωσης ΕΣΠ με περαιωμένη χρήση 2010 = 300,00 €

Χρεωστικό Δήλωσης ΕΣΠ με μη περαιωμένη 2010 = 800,00 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...