Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΛ.1191/17.12.2010 για τον Αυτοέλεγχο - Το πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ προηγούμενης χρήσης, τελικά, μειώνει ή όχι το ποσό του ειδικού σημειώματος;


ΑΛΕΚΟΣ

Ερώτηση

ΠΟΛ.1191/17.12.2010

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/11722

ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΑΝΑΦΕΡΕΙ:

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που η διαδικασία του αυτοελέγχου ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο Φ.Π.Α. από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται.

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης δ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. προκύπτει μείωση πιστωτικού υπολοίπου που έχει ήδη μεταφερθεί σε επόμενη χρήση ή μηδενισμός του ή μετατροπή του σε χρεωστικό, η διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών της φορολογικής περιόδου κατά την οποία υποβάλλεται το ειδικό αυτό σημείωμα.

Σημειώνεται ότι τα ανωτέρω εφαρμόζοντο ήδη και μέχρι τώρα στις συναφείς περιπτώσεις σύμφωνα με σχετικές εγκυκλίους (σχετ. ιδίως η εγκ. ΠΟΛ.1027/22.2.2005), με τις ως άνω δε διατάξεις υπάρχει πλέον και ρητή νομοθετική πρόβλεψη.

ΕΡΩΤΗΣΗ

Δεν αναιρεί το ένα το άλλο;

Το 2ο λέει ότι

διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών"

ενώ το 1ο ότι

" το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Όταν σε Αυτοέλεγχο δεν προκύπτει διαφορά ΦΠΑ ούτε μετακύλιση, δηλαδη το Ειδικό Σημείωμα Αυτοπεραίωσης ΦΠΑ είναι μηδενικό πρέπει να γράψουμε και το Πιστωτικό Υπόλοιπο του 2010?Ευχαριστώ πολύ.

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδω ακριβώς είναι η ένσταση μου..

Η διαφορά αυτοελέγχου και βιβλίων είναι 3470 ευρω, ο δε οφειλόμενος φόρος λόγω διαφοράς είναι 832,55 Χ 23% + 2055,51 Χ 13% = 458,69

Φόρος λόγω μετακύλισης είναι 206,16

Συνολικό κόστος περαίωσης = 664,85

Εαν λοιπόν η χρήση 2010 ήταν περαιωμένη θα έπρεπε να μειώσω το πιστωτικό υπόλοιπο κατα 664,85 μεταφέροντας το ποσό αυτό στο 412 περιοδικής.

Επειδή ομως είναι ανέλεγκτη και οπως ορίζει η διάταξη "το μεταφερόμενο πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του οφειλόμενου φόρου", δεν μπορώ να συμψηφίσω το ποσό που κουβάλησα απο το 2010.

Για αυτό στο επισυναπτόμενο ΕΣΠ προκύπτει καταβολή 421,31.

Γιατι 421 και οχι 664 όπως υπολόγισα αρχικά? Επειδή το πιστωτικό μου υπόλοιπο αυξήθηκε κατα 243 ευρώ μεσα στο 2011 το οποίο έχω διακίωμα να συμψηφίσω σε αντίθεση με το ΠΥ του 2010 το οποίο δεν συμψηφίζεται.

Τελικά καταβάλλω 421 ευρώ, μεταφέρω προς συμψηφισμό στην περιοδική ποσό 243 ευρώ και περαιώνω την χρήση 2011 με κόστος 664 ευρώ οσο αναλογεί στην χρήση 2011.

Εξακολουθώ να κουβαλάω το πιστωτικό υπόλοιπο του 2010και στην χρηση 2012.

Η άποψη μου είναι οτι η μη αναγνώρηση πιστωτικού ανέλεγκτης είναι για να αποσυνδέσει την αυτοελεγχούμενη χρήση απο την ανέλεγκτη και να καταβληθεί (ή να συμψηφιστεί) ο ΦΠΑ που αντιστοιχεί στην τρέχουσα χρήση, και όχι για να μηδενιστεί όλο το πιστωτικό υπόλοιπο της ανέλεγκτης .Στο 2012 γιατί να μην μεταφέρεις το πιστωτικό της ανέλεκτης του 2010 δηλ. 3.196,45 πλέον το ποσό των 243,00 της αύξησης του ΠΥ του 2011 =4.159,45 ευρώ...ΚΑΤΑΒΑΛΕΙΣ 421,91,με το ΕΣΑΦ ΚΑΙ ΣΤΟ Γ' ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟΥ 2012 ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΟΝ 412 ΤΑ 243,00... ΑΡΑ ΚΟΣΤΟΣ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ 664,85 και έτσι το πιστωτικό του 2010 ούτε μηδενίζεται ούτε χάνεται

Είναι για την αποφυγή δημιουργίας μεγάλου πιστωτικού υπόλοιπου ΦΠΑ σε μια ανέλεγκτη, με σκοπό την χρήση αυτού για την περαίωση επόμενων 5-6 χρήσεων. Πρίν απο την διάταξη αυτή θα μπορούσα να αφήσω την χρήση 2011 χωρίς περαίωση δημιουργώντας ενα ΠΥ 6.000€, με το οποίο κάθε έτος συμψηφίζοντας 1000-1500 θα μπορούσα να κανω αυτοέλεγχο στα επόμενα 4 χρόνια χωρίς να καταβάλλω ούτε ευρώ. Η εν λόγω ρύθμηση λύνει αυτό το πρόβλημα.

Είναι παράλογο να μηδενίσω πιστωτικό υπόλοιπο μιας χρήσης που ουτε έγινε αυτοέλεγχος, ούτε τακτικός έλεγχος, ούτε περαίωση. Προκύπτει απο κόπου οτι το πιστωτικό του 2010 είναι προβληματικό? Αν θέλει ας έρθει να ελέγξει αν είναι σωστό ή οχι και τον λόγω που δημιουργήθηκε. Δεν μπορεί ομως σε καμια περίπτωση περαιώνοντας την χρήση 2011 να μηδενίσει ή έστω να αλλάξει το πιστωτικό που αφορά μια άλλη χρήση!!!

Αναμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Θα μου επιτρέψτε να εμμένω στην αρχική μου τοποθέτηση, ότι πρέπει να καταχωρηθεί όλο το πιστωτικό της εκκαθαριστικής ΦΠΑ του 2011 στα αφαιρούμενα.

Παραθέτω κομμάτι της ΠΟΛ 1091/10:

...

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που η διαδικασία του αυτοελέγχου ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο Φ.Π.Α. από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται.

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης δ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. προκύπτει μείωση πιστωτικού υπολοίπου που έχει ήδη μεταφερθεί σε επόμενη χρήση ή μηδενισμός του ή μετατροπή του σε χρεωστικό, η διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών της φορολογικής περιόδου κατά την οποία υποβάλλεται το ειδικό αυτό σημείωμα.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Θα μου επιτρέψτε να εμμένω στην αρχική μου τοποθέτηση, ότι πρέπει να καταχωρηθεί όλο το πιστωτικό της εκκαθαριστικής ΦΠΑ του 2011 στα αφαιρούμενα.

Παραθέτω κομμάτι της ΠΟΛ 1091/10:

...

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που η διαδικασία του αυτοελέγχου ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο Φ.Π.Α. από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο αυτό πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του τυχόν οφειλόμενου Φ.Π.Α. που γίνεται με το υποβαλλόμενο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της προηγούμενης ανέλεγκτης χρήσης από την οποία μεταφέρεται.

- Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης δ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. προκύπτει μείωση πιστωτικού υπολοίπου που έχει ήδη μεταφερθεί σε επόμενη χρήση ή μηδενισμός του ή μετατροπή του σε χρεωστικό, η διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών της φορολογικής περιόδου κατά την οποία υποβάλλεται το ειδικό αυτό σημείωμα.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Συνάδελφε επέτρεψε μου να διαφωνώ....διότι εάν αυτό είναι το πνεύμα του νομοθέτη τότε ουδείς έπρεπε να υπαχθεί στον αυτοέλεγχο που είχε κάνει την χρήση 2010 με μεγάλο,μεσαίο Π.Υ. και ήταν και ανέλεκτη η χρήση του. Απλώς αυτό το πιστωτικό θα διακανονιστεί με τακτικό έλεγχο ή κάποιου άλλου είδους περαίωση π.χ. ν.3259, ν.3888 κ.τ.λ., δεν μπορεί κανείς να προδικάσει, να προδιαγράψει την πλήρη διαγραφή,-στην ουσία- αυτού του πιστωτικού αυτού υπολοίπου.

Δηλ.στην περίπτωση που η διαδικασία αυτοελέγχου ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του οφειλόμενου φόρου. Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της εν λόγω χρήσης. ν.3842/2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε επέτρεψε μου να διαφωνώ....διότι εάν αυτό είναι το πνεύμα του νομοθέτη τότε ουδείς έπρεπε να υπαχθεί στον αυτοέλεγχο που είχε κάνει την χρήση 2010 με μεγάλο,μεσαίο Π.Υ. και ήταν και ανέλεκτη η χρήση του. Απλώς αυτό το πιστωτικό θα διακανονιστεί με τακτικό έλεγχο ή κάποιου άλλου είδους περαίωση π.χ. ν.3259, ν.3888 κ.τ.λ., δεν μπορεί κανείς να προδικάσει, να προδιαγράψει την πλήρη διαγραφή,-στην ουσία- αυτού του πιστωτικού αυτού υπολοίπου.

Καλησπέρα και πάλι.

Καταλαβαίνω αυτά που λέτε και δέχομαι το σκεπτικό σας, αλλά είτε συμφωνούμε, είτε διαφωνούμε με το νομοθέτη, δεν μπορούμε να αγνοήσουμε τελικά αυτό που "διατάσσει". Και κατά την ταπεινή μου άποψη, αυτό που ισχυρίζομαι, δεν μπορεί να αποφευχθεί από το εδάφιο που αναφέρει:

"

Σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης δ' της παραγράφου 5, στην περίπτωση που με το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου Φ.Π.Α. προκύπτει μείωση πιστωτικού υπολοίπου που έχει ήδη μεταφερθεί σε επόμενη χρήση ή μηδενισμός του ή μετατροπή του σε χρεωστικό, η διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών της φορολογικής περιόδου κατά την οποία υποβάλλεται το ειδικό αυτό σημείωμα.

"

Φυσικά η διαφωνία μας, μόνο υγιείς μπορεί να χαρακτηριστεί, αλλά καλό θα ήταν να τοποθετηθεί και άλλος συνάδελφος για μια τρίτη άποψη.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε η διαφωνία μας σίγουρα είναι υγιείς και εποικοδομητική και το εκτιμώ πολύ αυτό σαν άνθρωπος.

Νόμος 3842/2010

Άρθο 79 περ.5γ

γ. Στην περίπτωση που η διαδικασία αυτοελέγχου του παρόντος ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του οφειλόμενου φόρου. Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της εν λόγω χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε η διαφωνία μας σίγουρα είναι υγιείς και εποικοδομητική και το εκτιμώ πολύ αυτό σαν άνθρωπος.

Νόμος 3842/2010

Άρθο 79 περ.5γ

γ. Στην περίπτωση που η διαδικασία αυτοελέγχου του παρόντος ακολουθείται για χρήση στην οποία μεταφέρεται πιστωτικό υπόλοιπο από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το μεταφερόμενο πιστωτικό υπόλοιπο δεν υπολογίζεται κατά την εκκαθάριση του οφειλόμενου φόρου. Το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο θα διακανονιστεί κατά την περαίωση της εν λόγω χρήσης.

Συνάδελφε, το κομμάτι που παραθέσατε το τόνισα και εγώ παραπάνω, αλλά φαίνεται να το "μεταφράζουμε" διαφορετικά. Θα εκτιμούσα και πιστεύω ότι και εσείς, τοποθέτηση και άλλου συναδέλφου στα συγκεκριμένο θέμα.

Καλή ξεκούραση.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκεπτης

Συνάδελφε, το κομμάτι που παραθέσατε το τόνισα και εγώ παραπάνω, αλλά φαίνεται να το "μεταφράζουμε" διαφορετικά. Θα εκτιμούσα και πιστεύω ότι και εσείς, τοποθέτηση και άλλου συναδέλφου στα συγκεκριμένο θέμα.

Καλή ξεκούραση.

Μπάμπης Κ.

Να θεσω και εγω κατι που με βασανιζει....

χρηση 2009 επιχειρηση κανει αυτοελεγχο του 3296 και μειωνει το πιστωτικο του φπα που ειχε απο 2300 εστω σε 1000 ,τη διαφορα των 1300 την αποδιδει στο β τριμηνο του 2010 στο κωδ 412 της περιοδικης, ερχεται ο νομος 3888/2010 και βαζει τα γνωστα 250 αρια ,τα οποια δεν αποδεχεται η εν λογω επιχειρηση...

Τωρα στη χρηση 2010 κανοντας αυτοελεγχο και παλι ,στο ΕΣΠ στο πιστωτικο προηγουμενης ανελεγκτης θα πρεπει να θεωρησω τη χρηση 2009 περαιωμενη η οχι? γιατι αν δεν θεωρειται περαιωμενη και πρεπει να βαλω το πιστωτικο της χρησης του 2009,δηλ τα 2300,θα ειναι σαν να εχω πληρωσει στον αερα τα 1300 του αφτοελεγχου...της χρησης του 2009...Η δικη μου λογικη λεει οτι πρεπει να τη θεωρησω ελεγμενη και να μη βαλω πιστωτικο ανελεγκτης

θα εκτιμουσα καποιες γνωμες επ αυτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα τη γνώμη σας και στη δική μου περίπτωση.πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

κατάστημα νυφικών,η προηγούμενη χρήση έκλεισε χωρίς αυτοέλεγχο.

ακαθ.εσοδα αυτ/χου 34203,05 και ακ.εσοδα βιβλίων 22358,07

αρα 11844,98 *23%=2724,34

εκκ/κη πιστωτική 4361,58

πρεπει να πληρώσω το ποσο των 2724,34 με το ειδικο σημειωμα περαιωσης?και επιπλεον να μεταφέρω και το ποσο της εκκ/κης στα αφαιρουμενα ποσα κωδ.412 της περιοδικηςφπα?

σας παρακαλώ θερμα για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Να θεσω και εγω κατι που με βασανιζει.... χρηση 2009 επιχειρηση κανει αυτοελεγχο του 3296 και μειωνει το πιστωτικο του φπα που ειχε απο 2300 εστω σε 1000 ,τη διαφορα των 1300 την αποδιδει στο β τριμηνο του 2010 στο κωδ 412 της περιοδικης, ερχεται ο νομος 3888/2010 και βαζει τα γνωστα 250 αρια ,τα οποια δεν αποδεχεται η εν λογω επιχειρηση... Τωρα στη χρηση 2010 κανοντας αυτοελεγχο και παλι ,στο ΕΣΠ στο πιστωτικο προηγουμενης ανελεγκτης θα πρεπει να θεωρησω τη χρηση 2009 περαιωμενη η οχι? γιατι αν δεν θεωρειται περαιωμενη και πρεπει να βαλω το πιστωτικο της χρησης του 2009,δηλ τα 2300,θα ειναι σαν να εχω πληρωσει στον αερα τα 1300 του αφτοελεγχου...της χρησης του 2009...Η δικη μου λογικη λεει οτι πρεπει να τη θεωρησω ελεγμενη και να μη βαλω πιστωτικο ανελεγκτης θα εκτιμουσα καποιες γνωμες επ αυτου

την χρηση 2009 την θεωρεις ανελεγκτη παραλογα αλλα ανελεγκτη

ομως εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω το εξης

αφου δεν βγηκε δειγμα για το 2010 γιατι θα πρεπει να θεωρησουμε ανελεγκτη την χρηση 2010 που υπηχθει σε αυτοελεγχο και γιατι αφου εχουμε αφαιρεσει το πιστωτικο του 2010 απο την περιοδικη του 3 τριμηνου 2011 ,γιατι πρεπει να ξανααφαιρεσουμε το πιστωτικο της χρησης 2010 απο το εσπφ του 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα τη γνώμη σας και στη δική μου περίπτωση.πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

κατάστημα νυφικών,η προηγούμενη χρήση έκλεισε χωρίς αυτοέλεγχο.

ακαθ.εσοδα αυτ/χου 34203,05 και ακ.εσοδα βιβλίων 22358,07

αρα 11844,98 *23%=2724,34

εκκ/κη πιστωτική 4361,58

πρεπει να πληρώσω το ποσο των 2724,34 με το ειδικο σημειωμα περαιωσης?και επιπλεον να μεταφέρω και το ποσο της εκκ/κης στα αφαιρουμενα ποσα κωδ.412 της περιοδικηςφπα?

σας παρακαλώ θερμα για τις απαντήσεις σας.

1).Με το σκεπτικό του αξιόλογου συναδέλφου ΗΑΡΥΚ που ίσως παρασύρθηκε από ορισμένα δημοσιεύματα μερίδας του τύπου πέρσι, πρέπει να πληρώσεις τα 2.724,34 και να μεταφέρεις ΚΑΙ το πιστωτικό της εκκαθαριστικής φπα 4.361,58 στον 412 της περιοδικής γ΄τριμήνου.Κόστος βαρύ,πολύ βαρύ, 7.085,92 ευρώ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα μειώσεις το γ΄τρίμηνο φπα του 2012 κατά 2.724,34 στον 412

την διαφορά του Π.Υ της εκκαθαριστικήςΦΠΑ μείον το υπόλοιπο που έχεις στο ΕΣΠΦ, στον 412

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1).Με το σκεπτικό του αξιόλογου συναδέλφου ΗΑΡΥΚ που ίσως παρασύρθηκε από ορισμένα δημοσιεύματα μερίδας του τύπου πέρσι, πρέπει να πληρώσεις τα 2.724,34 και να μεταφέρεις ΚΑΙ το πιστωτικό της εκκαθαριστικής φπα 4.361,58 στον 412 της περιοδικής γ΄τριμήνου.Κόστος βαρύ,πολύ βαρύ, 7.085,92 ευρώ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα μειώσεις το γ΄τρίμηνο φπα του 2012 κατά 2.724,34 στον 412

Αγαπητέ συνάδελφε.

Μπορεί να έχω παρασυρθεί ή θα μπορούσατε να πείτε ότι ερμηνεύω λάθος, αλλά πείτε μου σας παρακαλώ, γιατί συμφωνήσατε μαζί μου στην δημοσίευση: http://www.taxheaven...=60#entry486374;

Όπως είπαμε και πριν, όταν προκύπτει άλλο πιστωτικό (μικρότερο από την εκκαθαριστική του 2011) ή χρεωστικό ΕΣΑΦΠΑ, τότε στον 412 καταχωρούμε όχι το πιστωτικό της προηγούμενης ανέλεγκτης, αλλά την διαφορά του πιστωτικού της εκκαθαριστικής 2011, με το πιστωτικό του ΕΣΑΦΠΑ (μικρότερο), ή όταν είναι χρεωστικό (το ΕΣΑΦΠΑ) όλο το πιστωτικό της εκκαθαριστικής της 2011.

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

ΣΩΣΤΟΣ

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ συνάδελφε

δεν είχα ούτε έχω την διάθεση να σας θίξω, αντιθέτως μάλιστα την εκτίμησή μου στο προσωπό σας την γνωστοποίησα λίγο πιο πάνω...απλώς διαφωνούμε στην ερμηνεία του νόμου, με ανταλαγή απόψεων, τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ συνάδελφε

δεν είχα ούτε έχω την διάθεση να σας θίξω, αντιθέτως μάλιστα την εκτίμησή μου στο προσωπό σας την γνωστοποίησα λίγο πιο πάνω...

Δεν παρεξηγήθηκα συνάδελφε και ζητώ συγνώμη αν έτσι εμφανίστηκα με την δημσίευσή μου.

'Ομως παραμένει η απορία μου. Πως ενώ είχατε συμφωνήσει μαζί μου, τώρα λέτε κάτι άλλο;

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1).Με το σκεπτικό του αξιόλογου συναδέλφου ΗΑΡΥΚ που ίσως παρασύρθηκε από ορισμένα δημοσιεύματα μερίδας του τύπου πέρσι, πρέπει να πληρώσεις τα 2.724,34 και να μεταφέρεις ΚΑΙ το πιστωτικό της εκκαθαριστικής φπα 4.361,58 στον 412 της περιοδικής γ΄τριμήνου.Κόστος βαρύ,πολύ βαρύ, 7.085,92 ευρώ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα μειώσεις το γ΄τρίμηνο φπα του 2012

την διαφορά του Π.Υ της εκκαθαριστικήςΦΠΑ μείον το υπόλοιπο που έχεις στο ΕΣΠΦ, στον 412

Παιδιά συγνώμμη το λάθος δικό μου...κούραση βλέπεις 4.40 μ.μ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα πληρώσεις τα 2.724,34 και δεν πειράζεις τίποτα στον 412

Χίλα συγνώμη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1).Με το σκεπτικό του αξιόλογου συναδέλφου ΗΑΡΥΚ που ίσως παρασύρθηκε από ορισμένα δημοσιεύματα μερίδας του τύπου πέρσι, πρέπει να πληρώσεις τα 2.724,34 και να μεταφέρεις ΚΑΙ το πιστωτικό της εκκαθαριστικής φπα 4.361,58 στον 412 της περιοδικής γ΄τριμήνου.Κόστος βαρύ,πολύ βαρύ, 7.085,92 ευρώ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα μειώσεις το γ΄τρίμηνο φπα του 2012 κατά 2.724,34 στον 412

την διαφορά του Π.Υ της εκκαθαριστικήςΦΠΑ μείον το υπόλοιπο που έχεις στο ΕΣΠΦ, στον 412

efoson η προηγουμενη χρηση ειναι ανελεκτη το 4867,46 αφαιρειται απο το εσπφ

και πληρωνει προφανως το 2724,34

στον 412 ομως πρεπει να μειωσει κατα 4867,46

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να κανω και εγω μια ερωτηση

αν εχουμε ακαθαριστα εμπορικης 280,000,00

αλλα προκυπτοντα ακαθαριστα μετα τον αυτοελεγχο 320,000,00

υπαγομαστε σε αυτοελεγχο η οχι?

και επισης η χρηση 2010 με αυτοελεγχο θεωρειται περαιωθησα η οχι?επομενως πρεπει να μεταφερθει το πιστωτικο της η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

efoson η προηγουμενη χρηση ειναι ανελεκτη το 4867,46 αφαιρειται απο το εσπφ

και πληρωνει προφανως το 2724,34

στον 412 ομως πρεπει να μειωσει κατα 4867,46-2724,34=1637,24

η τωρα μπερδευτηκα και εγω?

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

1).Με το σκεπτικό του αξιόλογου συναδέλφου ΗΑΡΥΚ , πρέπει να πληρώσεις τα 2.724,34 και να μεταφέρεις ΚΑΙ το πιστωτικό της εκκαθαριστικής φπα 4.361,58 στον 412 της περιοδικής γ΄τριμήνου.Κόστος βαρύ,πολύ βαρύ, 7.085,92 ευρώ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα πληρώσεις τα 2.724,34 και δεν πειράζεις τίποτα στον 412

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ήθελα τη γνώμη σας και στη δική μου περίπτωση.πραγματικά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

κατάστημα νυφικών,η προηγούμενη χρήση έκλεισε χωρίς αυτοέλεγχο.

ακαθ.εσοδα αυτ/χου 34203,05 και ακ.εσοδα βιβλίων 22358,07

αρα 11844,98 *23%=2724,34

εκκ/κη πιστωτική 4361,58

πρεπει να πληρώσω το ποσο των 2724,34 με το ειδικο σημειωμα περαιωσης?και επιπλεον να μεταφέρω και το ποσο της εκκ/κης στα αφαιρουμενα ποσα κωδ.412 της περιοδικηςφπα?

σας παρακαλώ θερμα για τις απαντήσεις σας.

1).Με το σκεπτικό του αξιόλογου συναδέλφου ΗΑΡΥΚ που ίσως παρασύρθηκε από ορισμένα δημοσιεύματα μερίδας του τύπου πέρσι, πρέπει να πληρώσεις τα 2.724,34 και να μεταφέρεις ΚΑΙ το πιστωτικό της εκκαθαριστικής φπα 4.361,58 στον 412 της περιοδικής γ΄τριμήνου.Κόστος βαρύ,πολύ βαρύ, 7.085,92 ευρώ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα μειώσεις το γ΄τρίμηνο φπα του 2012

την διαφορά του Π.Υ της εκκαθαριστικήςΦΠΑ μείον το υπόλοιπο που έχεις στο ΕΣΠΦ, στον 412

που βλέπετε το κάτι άλλο;;;

Όταν λέτε με το σκεπτικό του συναδέλφου αυτά και με το σκεπτικό το δικό μου αυτά, δεν υπάρχει αντίθετη άποψη;

Παρόλο που κάνατε αλλαγές στις δημοσιεύσεις σας τις οποίες δεν τις παρακολούθησα (τις είδα εκ των υστέρων, δεν έχει βέβαια ιδιαίτερη βαρύτητα), πιστεύω ότι εξακολουθούμε να λέμε διαφορετικά πράγματα.

Εγώ ισχυρίστηκα και εξακολουθώ, κατά την δική μου άποψη και εκτίμηση, ότι ισχύει το παραπάνω με έντονους χαρακτήρες (στη δημοσίευση της/του συναδέλφου). Εσείς απ’ ότι τουλάχιστον καταλαβαίνω, λέτε κάτι διαφορετικό. Επειδή όμως πιστεύω ότι από την πλευρά μου το εξάντλησα με τις απόψεις μου, χωρίς να ισχυρίζομαι ότι δεν μπορεί να κάνω λάθος, ας περιμένουμε μήπως υπάρξουν και άλλες απόψεις.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

1).Με το σκεπτικό του αξιόλογου συναδέλφου ΗΑΡΥΚ , πρέπει να πληρώσεις τα 2.724,34 και να μεταφέρεις ΚΑΙ το πιστωτικό της εκκαθαριστικής φπα 4.361,58 στον 412 της περιοδικής γ΄τριμήνου.Κόστος βαρύ,πολύ βαρύ, 7.085,92 ευρώ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα πληρώσεις τα 2.724,34 και δεν πειράζεις τίποτα στον 412

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

1).Με το σκεπτικό του αξιόλογου συναδέλφου ΗΑΡΥΚ , πρέπει να πληρώσεις τα 2.724,34 και να μεταφέρεις ΚΑΙ το πιστωτικό της εκκαθαριστικής φπα 4.361,58 στον 412 της περιοδικής γ΄τριμήνου.Κόστος βαρύ,πολύ βαρύ, 7.085,92 ευρώ

2).Με το σκεπτικό το δικό μου όπως το ανέπτυξα παραπάνω θα πληρώσεις τα 2.724,34 και δεν πειράζεις τίποτα στον 412

Άρα λέμε διαφορετικά πράγματα.

Καλό είναι.

Ας τοποθετηθεί και άλλος συνάδελφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να κανω και εγω μια ερωτηση

αν εχουμε ακαθαριστα εμπορικης 280,000,00

αλλα προκυπτοντα ακαθαριστα μετα τον αυτοελεγχο 320,000,00

υπαγομαστε σε αυτοελεγχο η οχι?

και επισης η χρηση 2010 με αυτοελεγχο θεωρειται περαιωθησα η οχι?επομενως πρεπει να μεταφερθει το πιστωτικο της η οχι?

κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να κανω και εγω μια ερωτηση

αν εχουμε ακαθαριστα εμπορικης 280,000,00

αλλα προκυπτοντα ακαθαριστα μετα τον αυτοελεγχο 320,000,00

υπαγομαστε σε αυτοελεγχο η οχι?

και επισης η χρηση 2010 με αυτοελεγχο θεωρειται περαιωθησα η οχι?επομενως πρεπει να μεταφερθει το πιστωτικο της η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...