Προς το περιεχόμενο
  • 0

Σε ποιό ποσό επιβάλλετε η εισφορά του ταμείου Νομικών σε αύξηση του κεφαλαίου;


ΚΠ

Ερώτηση

Σε περίπτωση κεφαλαιοποίησης υπεραξίας που προέρχεται από αναπροσαρμογή παγίων και γίνεται εν μέρει και με μετρητά ο ΦΣΚ καταβάλλεται μόνο επί της αξίας των εισφερόμενων μετρητών. Η εισφορά του ταμείου Νομικών σε ποιό ποσό καταβάλλεται; Στο συνολικό ποσό που αυξάνει το κεφάλαιο ή μόνο στα εισφερόμενα μετρητά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε μια ΟΕ που μου έτυχε φέτος.. δεν πήραν ποσοστό στο σύνολο.

Αλλά επειδή είχα μαζί και παράταση διάρκειας δεν μπορώ να δω από τα νούμερα αν απαλλάχθηκε εντελώς η κεφαλαιοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μια ΟΕ που μου έτυχε φέτος.. δεν πήραν ποσοστό στο σύνολο.

Αλλά επειδή είχα μαζί και παράταση διάρκειας δεν μπορώ να δω από τα νούμερα αν απαλλάχθηκε εντελώς η κεφαλαιοποίηση.

Δλδ πλήρωσες μια φορά στο σύνολο για την παράταση κ μια σε ένα μέρος της αύξησης ?Για την επιτροπή ανταγωνισμού καταλήξαμε ότι πάει στο σύνολο της αύξησης ή κάνω λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Η ΚΕΦΑΛΑΙΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΛΗ ( ΜΟΝΟ ΥΠΕΡ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΣΕ ΑΕ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ πλήρωσες μια φορά στο σύνολο για την παράταση κ μια σε ένα μέρος της αύξησης ?Για την επιτροπή ανταγωνισμού καταλήξαμε ότι πάει στο σύνολο της αύξησης ή κάνω λάθος ?

Απλά δεν έχω τα παραστατικά μπροστά μου..

Εγώ είχα υπολογίσει κανά χιλιάρικο και πλήρωσα 400..

Υποθέτω ότι ο Κιτσάρας έχει δίκαιο..

Για την επιτροπή το πλήρωσα κανονικά στις ΑΕ.. αλλά και κακώς να το πληρώνουμε .. ποιος θα μας το πει.. η Νομαρχία? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απλά δεν έχω τα παραστατικά μπροστά μου..

Εγώ είχα υπολογίσει κανά χιλιάρικο και πλήρωσα 400..

Υποθέτω ότι ο Κιτσάρας έχει δίκαιο..

Για την επιτροπή το πλήρωσα κανονικά στις ΑΕ.. αλλά και κακώς να το πληρώνουμε .. ποιος θα μας το πει.. η Νομαρχία? :)

Ο Κιτσάρας ας μας πει τον Νόμο που τα απαλλάσει κ γω το ξέρω ότι ο Νόμος ΦΣΚ αναφέρει για την εξαίρεση αλλά στο Νόμο για το ταμείο Νομικών δεν λέει τπτ (ή δεν το βρήκα εγώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα η ΑΕ δεν περνάει από Ταμείο Νομικών .. μόνο 1της χιλίοις υπέρ επιτροπής ανταγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα η ΑΕ δεν περνάει από Ταμείο Νομικών .. μόνο 1της χιλίοις υπέρ επιτροπής ανταγωνισμού.

Ευχαριστώ.

Το 1 τοις χιλίοις λοιπόν υπέρ επιτροπής ανταγωνισμού επιβάλλεται σε ολόκληρο το ποσό της αύξησης;

Δηλαδή και στην εισφορά σε μετρητά και στη διαφορά αναπροσαρμογής που κεφαλαιοποιείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι!!

Τουλάχιστον εγώ (και ο CEL) έτσι πράττω.. αφού στον σχετικό Νόμο δεν προβλέπεται εξαίρεση και αφού σε αντίθεση με το Ταμείο Νομικών δεν ερχόμαστε σε επαφή (για τυχόν διευκρινήσεις - διορθώσεις), αλλά απλά καταθέτουμε τον οβολό μας στον λογ/μό 040/546191-03 της Εθνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...