Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gkazan

συμψηφισμός εγγύησης off shore εταιρείας σε δάνειο ΕΠΕ

Question

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Επειδή όπως πάντα οι Έλληνες είναι της τελευταίας στιγμής και επειδή ένας πελάτης μου θέλει απάντηση ΕΔΩ και ΤΩΡΑ και ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ, σκέφθηκα να θέσω και εδώ το ερώτημα.

ΕΠΕ με δραστηριότητα την εκμετάλλευση ακινήτων απέκτησε από off shore εταιρεία το 2003 τα εν λόγω ακίνητα και για την αποπληρωμή αυτής της πράξης "αγοράς", σύναψε τραπεζικό δάνειο, το οποίο αποπληρώνει μέσω των ενοικίων των ακινήτων (επαγγελματικοί χώροι). Για το δάνειο αυτό είχε μπεί εγγυητής μια άλλη off shore εταιρεία, δεσμέυοντας ένα σημαντικό ποσό σε λογαριασμό της ίδιας τράπεζας. Ο πελάτης μου εξετάζει τώρα το ενδεχόμενο (κατόπιν ασφυκτικής πίεσης συγγενών) να αποπληρώσει το δάνειο προκειμένου να λυθεί η εταιρεία. Ωστόσο δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω ένας ενδεχόμενος φορολογικός έλεγχος πως θα αντιμετώπιζε την συγκεκριμένη πράξη συμψηφισμου-ο νομικός του σύμβουλος ισχυρίζεται ότι μπορεί να θεωρηθεί δωρεά, εγώ ωστόσο φοβάμαι μήπως φορολογικός έλεγχος θεωρήσει ότι είναι είσοδος νέου προσώπου στο εταιρικό κεφάλαιο, μπορεί και να κάνω λάθος. Σημειωτέον δε ότι κατόπιν προτροπής του νομικού συμβούλου του, τα ανήλικα τέκνα του είναι πλέον στο εταιρικό κεφάλαιο και με ποσοστό 95%.

Γνωρίζετε αν υπάρχει σχετική διάταξη με την οποία να μπορεί να πραγματοποιηθεί η παραπάνω πράξη συμψηφισμού ΝΟΜΙΜΑ, ώστε να μπορέσω να την αποτυπώσω σωστά στα βιβλία μας (Γ Κατηγορίας); Θέλει δε την απάντηση εντός του 2010 (και φυσικά να έχουν ολοκληρωθεί όλα τα σχετικά εντός του 2010. Τα σχόλια δικά σας και δικά μου).

Ευχαριστώ (και εύχομαι να μην σας τύχουν και εσάς αυτά χρονιάρες μέρες).

4 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Μήπως τρέχουν να γλυτώσουν τον ειδικό φόρο 15%... άρα ως 30/12?

Ο συμψηφισμός που ακριβώς βρίσκεται? ποιος θα πληρώσει και από που?

Υ.Γ. επειδή μιλάς για λύση και δεν ξέρω αν προηγηθεί πώληση ας δουν κι'αυτό.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=25984

• 0

Μήπως τρέχουν να γλυτώσουν τον ειδικό φόρο 15%... άρα ως 30/12?

Ο συμψηφισμός που ακριβώς βρίσκεται? ποιος θα πληρώσει και από που?

Υ.Γ. επειδή μιλάς για λύση και δεν ξέρω αν προηγηθεί πώληση ας δουν κι'αυτό.

http://www.taxheaven...showtopic=25984

Επειδή ίσως δεν εξήγησα σωστά την κατάσταση, ας παραθέσω περισσότερες διευκρινίσεις για το θέμα.

Τα ακίνητα ανήκαν έως το 2003 σε off shore εταιρείες, οι οποίες επώλησαν τα ακίνητα στην Ελληνική Μον/πη ΕΠΕ που συστήθηκε για τον σκοπό αυτό (εκμετάλλευση ακινήτων), σύμφωνα με τις ευνοϊκές διατάξεις που ίσχυαν τότε για την μεταβίβαση. Άρα ανήκουν πλέον σε ΕΠΕ με ΑΦΜ, επομένως δεν τίθεται θέμα ειδικού φόρου επι ακινήτων, καθώς φορολογούνται τα εισοδήματα κανονικά.

Για να αποκτήσει η ΕΠΕ τα ακίνητα, σύναψε δάνειο με Ελληνική τράπεζα (και ενοικίασε τα ακίνητα ως επαγγελματικές εγκαταστάσεις προκειμένου να αποπληρώνει το δάνειο δια των ενοικίων).

Στο δάνειο αυτό έιχε μπεί ως εγγυητής μια άλλη off shore εταιρεία (του ίδιου επιχειρηματία), η οποία κατέθεσε περί το 20% του συναφθέντος δανείου ως εγγύηση στην ίδια τράπεζα και το ποσό αυτό είναι δεσμευμένο έως σήμερα.

Το ερώτημα λοιπόν είναι εάν μπορεί να εμφανισθεί λογιστικά αλλά και να έχει νομική ισχύ ο συμψηφισμός που θέλει να κάνει ο επιχειρηματίας, ώστε να μειωθεί κατά το ποσό της εγγύησης αυτής, το τρέχον υπόλοιπο του δανείου, να επιταχυνθεί η πληρωμή και εν συνεχεία με λύση και εκκαθάριση της εταιρείας στην οποία μετέχουν σε ποσοστό 95% τα ανήλικα τέκνα του, να μεταβιβάσει τα ακίνητα, απηλλαγμένα από υποχρεώσεις δανειακές, σε αυτά.

• 0

Επειδή ίσως δεν εξήγησα σωστά την κατάσταση, ας παραθέσω περισσότερες διευκρινίσεις για το θέμα.

Τα ακίνητα ανήκαν έως το 2003 σε off shore εταιρείες, οι οποίες επώλησαν τα ακίνητα στην Ελληνική Μον/πη ΕΠΕ που συστήθηκε για τον σκοπό αυτό (εκμετάλλευση ακινήτων), σύμφωνα με τις ευνοϊκές διατάξεις που ίσχυαν τότε για την μεταβίβαση. Άρα ανήκουν πλέον σε ΕΠΕ με ΑΦΜ, επομένως δεν τίθεται θέμα ειδικού φόρου επι ακινήτων, καθώς φορολογούνται τα εισοδήματα κανονικά.

Για να αποκτήσει η ΕΠΕ τα ακίνητα, σύναψε δάνειο με Ελληνική τράπεζα (και ενοικίασε τα ακίνητα ως επαγγελματικές εγκαταστάσεις προκειμένου να αποπληρώνει το δάνειο δια των ενοικίων).

Στο δάνειο αυτό έιχε μπεί ως εγγυητής μια άλλη off shore εταιρεία (του ίδιου επιχειρηματία), η οποία κατέθεσε περί το 20% του συναφθέντος δανείου ως εγγύηση στην ίδια τράπεζα και το ποσό αυτό είναι δεσμευμένο έως σήμερα.

Το ερώτημα λοιπόν είναι εάν μπορεί να εμφανισθεί λογιστικά αλλά και να έχει νομική ισχύ ο συμψηφισμός που θέλει να κάνει ο επιχειρηματίας, ώστε να μειωθεί κατά το ποσό της εγγύησης αυτής, το τρέχον υπόλοιπο του δανείου, να επιταχυνθεί η πληρωμή και εν συνεχεία με λύση και εκκαθάριση της εταιρείας στην οποία μετέχουν σε ποσοστό 95% τα ανήλικα τέκνα του, να μεταβιβάσει τα ακίνητα, απηλλαγμένα από υποχρεώσεις δανειακές, σε αυτά.

Η αποψη μου είναι οτι δεν μπορεί να έχει νομική ισχύ. Γιατι δεν απαιτείται συνδρομη του εγγυητη στην πρόωρη εξόφληση του δανείου. Η αύξηση Εταιρικού κεφαλαίου πόσο χρονικό διαστημα μπορεί να πάρει?

Νομίζω οτί το θέμα θα πρέπει να λυθεί χωρίς εμπλοκή της Offshore.

• 0

Το πρόβλημα είναι ότι έχει γίνει τεράστια ΠΑΤΑΤΑ (για να μην πω τι πραγματικά πιστεύω ότι έχει γίνει), με το να μπούν τα ΑΝΗΛΙΚΑ ΤΕΚΝΑ σε ποσοστό 95%. Αυτό συνεπάγεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ δικαστική απόφαση για την οποιαδήποτε μεταβολή της εταιρείας.

Εγώ με το "λίγο" μυαλό μου, επιμένω πως ΔΕΝ μπορεί να γίνει ο συμψηφισμός που επικαλούνται ότι θέλουν να κάνουν.

Κατόπιν δικής μου προσωπικής πίεσης, δέχθηκε ο δικηγόρος να γίνει η κεφαλαιοποίηση του αφορολόγητου αποθεματικού του 2065/92 που σχηματίστηκε στις 31/12/2008 και το οποίο τρέχω αυτή την στιγμή να δημοσιεύσω στο ΦΕΚ (Την Τρίτη ολοκληρώνω την μεταβολή στο μητρώο της εφορίας σε μόλις 2 ημέρες από την λήψη του καταστατικού από την συμβολαιογράφο).

Και την Δευτέρα 20/12/2010 έκανα την προηγούμενη μεταβολή καταστατικού με την είσοδο των ανηλίκων στο προηγούμενο κεφάλαιο της εταιρείας (με το Μητρώο να ζητά βεβαίωση εγγραφής των ανηλίκων στον ΟΑΕΕ!!!) (Το οποίο καταστατικό ήταν έτοιμο από τον Ιανουάριο 2010 αλλά "χάθηκε" μεταξύ δικηγόρου και συμβολαιογράφου και το έλαβα στα χέρια μου 6 μήνες μετά το καλοκαίρι, οπότε και προέκυψε το θέμα με την "υποχρέωση" λήψης δικαστικής αποφάσεως για την κεφαλαίοποίηση του αφορολογήτου αποθεματικού... Και χρειάστηκε άλλο ένα χαμένο 4μηνο μέχρι να "βρεθεί" ότι μπορεί να γίνει η κεφαλαιοποίηση χωρίς δικαστική συνδρομή, καθώς καθυστέρησα την δημοσίευση μήπως ήταν δυνατή η κατα οποιονδήποτε νομικά τεκμηριωμένο και δικαιολογημένο τρόπο ακύρωση/τροποποίηση του καταστατικού του Ιανουαρίου).

Η υπόθεση είναι πολύ "μπερδεμένη" σε οικογενειακό επίπεδο και απλά προσπαθώ να τους πείσω να μην κάνουν κάτι που θα τους ζημιώσει μελλοντικά. Και φυσικά προσπαθώ να δώσω απαντήσεις βάσει νόμων και αποφάσεων και όχι του στύλ "Εντάξει μωρέ, σιγά μην το βρεί η εφορία αυτό" που είναι η συνήθης απάντηση του δικηγόρου τους... Κλασσική περίπτωση Έλληνα (επιχ/τιας) που θέλει σώνει και καλά να κάνει ότι γουστάρει, απλά επειδή το μυαλουδάκι τους δεν μπορεί να καταλάβει νόμους και διαδικασίες (μπλέκεται μέχρι και επαναπατρισμός κεφαλαίων που έχω προτείνει να γίνει αλλά πέσανε καβούρια στις τσέπες του και θέλουν στο τσάμπα χωρίς φόρους να κάνουν τα πάντα).

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις έως τώρα. Να δώ πως θα κάνω ερώτημα στο ΥΠ.ΟΙΚ χωρίς να δώσω τουλάχιστον δικά μου προσωπικά στοιχεία και ξεκινήσω έρευνες από μέρους τους. (η ΕΠΕ είναι καθόλα νόμιμη σε όλες τις ενέργεις και εγγραφές της, απλά δεν θέλω να εμπλακούν οι off shore μαζί της, με ότι συνεπάγεται για εταιρεία και εταίρους).