Προς το περιεχόμενο

ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΟΙΚ ΕΤΟΥΣ 2011? ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει αλλάξει κάτι για την αυτοπεραίωση του οικ 2011??

ΝΑΙ

ΘΑ ΠΡΟΣΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΥΠΟΥ (ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΚΟΜΗ)

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΥΠΟ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΕΣΟΔΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΗΛΩΘΕΝΤΑ

ΤΟΤΕ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΦΠΑ ΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ....

ΑΡΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ...

ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΠΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα λογιστικό γραφείο:

Ακαθάριστα έσοδα αυτοελέγχου = Σύνολο εξόδων * 100/(100-Μ.Σ.Κ.Κ.) => Σύνολο εξόδων * 100/(100-50) => Σύνολο εξόδων * 100/50 => Σύνολο εξόδων * 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα λογιστικό γραφείο:

Ακαθάριστα έσοδα αυτοελέγχου = Σύνολο εξόδων * 100/(100-Μ.Σ.Κ.Κ.) => Σύνολο εξόδων * 100/(100-50) => Σύνολο εξόδων * 100/50 => Σύνολο εξόδων * 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ παραγ 9 του ν 3842/2010

γ. ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΠΟΥ ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ

ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΕΛΕΚΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΚΕΘΑΡΙΣΗ ΤΟΥ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΟΥ ΦΟΡΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΤΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΧΡΗΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες ευη νομιζω οτι ειναι κατα την περαιωση που ηρθε αυτους τουσ μηνες στους επαγγελματιες, οσοι ειχαν πιστωτικο υπολοιπο στην τελευταια εκκαθαριστικη δηλωση φπα δηλ του2009 θα πληρωσουν και το πιστωτικο υπολοιπο μαζι στην περαιωση. σε εναν πελατη μου ετσι εγινε και μου το ειπε η εφοριακος οτι ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ειδα κατι να αλλαζει στο νομο 3842/2010 αρθ.79. αρα το παραδειγμα του κωστα δεν ισχυει.(προσ το παρων). αφορα μονο εμπορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΕΦΟΡΙΚΑΟΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ 3888 ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

ΕΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΩ ΕΓΩ ΑΦΟΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ οικ.ετους 2011 διαχ/ση 2010 ΜΕ ΤΟΝ Ν.3842/2010 και η απορρία μου ΕΙΝΑΙ στο ΑΡΘΡΟ 79 παρα γ. δεν καταλαβαίνω τι θα γίνεται το πιστωτικό υπόλοιπο που θα μεταφέρεται απο την προηγόυμενη ανέλεκτη χρήση αν με τον Μαθηματικό τύπο θα βγαίνουν περιότερσ ακαθάριστα έσοδα

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ δέν θα υπολογίζεται κατα τήν εκκαθάριση του οφειλομένου φόρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ειδα κατι να αλλαζει στο νομο 3842/2010 αρθ.79. αρα το παραδειγμα του κωστα δεν ισχυει.(προσ το παρων). αφορα μονο εμπορια

Δεν αλλάζει σε σχέση με τι? Η διαδικασία αυτή γίνεται ακριβότερη και επιπλέον σχετίζεται και με τις παραβάσεις των επομένων χρήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν ειδα κατι να αλλαζει στο νομο 3842/2010 αρθ.79. αρα το παραδειγμα του κωστα δεν ισχυει.(προσ το παρων). αφορα μονο εμπορια

???????????

ββ. Επί επιχειρήσεων αμιγώς παροχής υπηρεσιών, πο­σό τουλάχιστον ίσο ή μεγαλύτερο αυτού που προκύπτει από τον πολλαπλασιασμό του αθροίσματος των εξόδων και δαπανών, συμπεριλαμβανομένων σε κάθε περίπτωση και των αποσβέσεων που αναλογούν, με το συντελεστή αναγωγής αυτού σε ακαθάριστα έσοδα. Οι διατάξεις του δεύτερου, τρίτου και τέταρτου εδαφίου της προηγούμε­νης υποπερίπτωσης αα' εφαρμόζονται ανάλογα και εν προκειμένω.

Προσδιορίζονται έσοδα, άρα και διαφορές φπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις βασικές αλλαγές στον αυτοέλεγχο που έγιναν με τον 3842,

1. αλλάζει ο συντελεστής προσδιορισμού από

ΜΣΚΚ

---------------

100-ΜΣΚΚ

που ήταν παλιά σε

100

---------------

100-ΜΣΚΚ

οπότε, καθώς οι ΜΣΚΚ είναι μικρότεροι του 100, θα προσδιορίζονται περισσότερα έσοδα και ενδεχομένως μεγαλύτερες διαφορές φπα.

2. επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών και ελεύθεροι επαγγελματίες θα προσδιορίζουν εξωλογιστικά και τα έσοδά τους, οπότε δεν θεωρούνται πλέον ειλικρινείς ως προς τις δηλώσεις φπα = διαφορές και στο φπα δλδ.......

Αναλυτικότερα, ότι έγραψε ο Αρμαγεδώνας - Βαγγέλης παραπάνω.........

Υγ: ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίζει με το

1. Ο τίτλος του άρθρου 13 αντικαθίσταται σε «Αντικεί­μενο, έννοια και προϋποθέσεις αυτοελέγχου» και οι δια­τάξεις αυτού αντικαθίστανται ως εξής:

«Δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος και Φ.Π.Α. επι­χειρήσεων και ελεύθερων επαγγελματιών, κατά τα ορι­ζόμενα στο επόμενο άρθρο, δεν ελέγχονται ως προς τα δηλούμενα εισοδήματα και ποσά Φ.Π.Α. από την άσκηση της εκμετάλλευσης της επιχείρησης ή του ελευθέριου επαγγέλματος και θεωρούνται περαιωθείσες ως ειλικρι­νείς για τα εισοδήματα και τα ποσά αυτά, επιφυλασσο­μένων των διατάξεων των παραγράφων 1, 7 και 8 του άρθρου 17, εφόσον δηλώνονται ακαθάριστα έσοδα και καθαρά κέρδη, καθώς και τυχόν διαφορές εκροών στο Φ.Π.Α. κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 15.»

Γιατί αντικαταστήσανε το τίτλο...???? Από

Αρθρο 13. Αντικείμενο, έννοια και προϋποθέσεις περαίωσης

σε

Αρθρο 13. Αντικείμενο, έννοια και προϋποθέσεις αυτοελέγχου

Ο Κορομηλάς ισχυρίζεται στα σεμινάρια ότι παύει να έχει το χαρακτήρα της περαίωσης...

Ωστόσο, γράφει από κάτω ότι οι δηλώσεις δεν ελέγχονται ως προς τα δηλούμενα εισοδήματα και τα ποσά φπα και θεωρούνται περαιωθείσες ως ειλικρινής = περαίωση....

Παίζει να είναι μαρκετινίστικο...????? Λέτε αυτή να είναι η κόκκινη γραμμή.... Πέθανε η περαίωση, ζήτω ο αυτοέλεγχος...???????? :blink::blink::blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ αν καταλαβα καλα για το οικ.ετος2010 καναμε εμεις που ειμαστε ελευθερα επαγγελματα(ομοιως για παροχη υπηρεσιων) για τα εξωλογιστικα κερδη : ακαθαριστα εσοδα*ΜΣΚΚ ενω για οικ.ετος 2011 θα εχουμε συνολο (δαπανων+εξοδων+αποσβεσεις)*100/100-μσκκ?<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

για να βρω ακαθάριστα εσοδα περαιωσης με τον νεο νομο οταν εχω αμιγως εμπορικη επιχειρηση θα πω : Κοστος Πωληθεντων+Δαπανες+αποσβεσεις * ΣΜΚ?

ΣΜΚ = 100 / 100-ΜΣΚΚ

Σωστα τα εχω καταλαβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡΑ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟΥΣ

ΜΣΚΚ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 1,4 ΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΤΩΝ ΕΞΟΔΩΝ +ΑΠΟΣΒΕΣΕΩΝ. ΑΝΑΛΟΓΑ ΘΑ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΦΠΑ.

ΑΡΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ Η΄ ΕΞΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το παλιο συστημα λεγαμε :

ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ 1.

ΔΑΠΑΝΕΣ 2.

ΣΥΝΤ/ΣΤΗΣ Μ.Κ. 3.

ΜΙΚΤΟ ΚΕΡΔΟΣ 1*3

ΣΥΝΟΛΟ 1+2+4

ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑΜΕ ΕΣΟΔΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ

ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το παλιο συστημα λεγαμε :

ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ 1.

ΔΑΠΑΝΕΣ 2.

ΣΥΝΤ/ΣΤΗΣ Μ.Κ. 3.

ΜΙΚΤΟ ΚΕΡΔΟΣ 1*3

ΣΥΝΟΛΟ 1+2+4

ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΑΜΕ ΕΣΟΔΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ

ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ?

Έστω κατάστημα υποδημάτων λιανικώς με ΜΣΚΚ 6332 12%

Με το παλιό έλεγες:

Σύνολο ακαθάριστων εσόδων αυτοελέγχου = Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων + Μικτό κέρδος => Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων + ( Κόστος πωληθέντων * ( ΜΣΚΚ/(100-ΜΣΚΚ)) => Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων + ( Κόστος πωληθέντων * ( 12/(100-12)) => Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων + ( Κόστος πωληθέντων * ( 12/88)) => Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων + ( Κόστος πωληθέντων * 0,14)

Τώρα για όποιον πελάτη σου θέλει αυτομαστίγωμα θα του λές:

Σύνολο ακαθάριστων εσόδων αυτοελέγχου = ( Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων ) * Συντελεστής αναγωγής => ( Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων ) * ( 100/(100-ΜΣΚΚ)) => ( Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων ) * ( 100/(100-12)) => ( Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων ) * ( 100/88 ) => ( Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων ) * 1,14

Η επιβίωση θα εξαρτηθεί μεταξύ άλλων και από την τήρηση της τυπικότητας ( έκδοση αποδείξεων, ασφάλιση προσωπικού κ.ά ). Οι τυπικοί, πιστεύω θα υπερκαλύπτουν την ανωτέρω προδιαγραφή. Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι: Πόσοι θα μπορέσουν να σταθούν......... ως τυπικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Costa,

εχω μια εμπορικη επιχ με τα εξης δεδομενα:

ακαθ εσοδα 210620,65

εξωλ.κερδη 12173,53

κοστος πωλ 189199,76

μσκκ 5,78

δαπανες 6292,20

αρα θα πω 189199,76+6292,20=195491,96

100/100 - 5,78 = 1,03

195491,96 * 1,03 = 207484,56 ποσο που ειναι μικροτερο απο τα ακαθ βιβλιου τα οποια ειναι 210620,65

μεχρι εδω ειναι ολα καλα διοτι δεν εχω ουτε διαφορες στο εισοδημα ουτε σε φπα

εκει που μπερδευομαι ειναι τι κανω μετα σε ποια καθαρα κερδη θα φορολογηθει και πως τα βρισκω, με το παλιο συστημα το ηξερα τωρα τι κανω?

ευπροσδεκτη οποιαδηποτε βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Costa,

εχω μια εμπορικη επιχ με τα εξης δεδομενα:

ακαθ εσοδα 210620,65

εξωλ.κερδη 12173,53

κοστος πωλ 189199,76

μσκκ 5,78

δαπανες 6292,20

αρα θα πω 189199,76+6292,20=195491,96

100/100 - 5,78 = 1,03

195491,96 * 1,03 = 207484,56 ποσο που ειναι μικροτερο απο τα ακαθ βιβλιου τα οποια ειναι 210620,65

μεχρι εδω ειναι ολα καλα διοτι δεν εχω ουτε διαφορες στο εισοδημα ουτε σε φπα

εκει που μπερδευομαι ειναι τι κανω μετα σε ποια καθαρα κερδη θα φορολογηθει και πως τα βρισκω, με το παλιο συστημα το ηξερα τωρα τι κανω?

ευπροσδεκτη οποιαδηποτε βοηθεια.

3. Τα προσδιοριζόμενα ποσά ακαθάριστων εσόδων κα­τά τα οριζόμενα στην περίπτωση α' της προηγούμενης παραγράφου, επί βιβλίων Β' ή Γ' κατηγορίας του Κ.Β.Σ., δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να είναι μικρότερα αυ­τών που προκύπτουν από τα τηρηθέντα βιβλία και στοιχεία.

Άρα θα πάρεις τα μεγαλύτερα ακαθάριστα έσοδα και:

β. Καθαρά κέρδη:

αα. Επί επιχειρήσεων πώλησης εμπορευμάτων ή και παραγωγής προϊόντων, με βιβλία Β' ή Γ' κατηγορίας του Κ.Β.Σ., το ποσό που προκύπτει εξωλογιστικώς με πολλαπλασιασμό των ακαθάριστων εσόδων της επιχεί­ρησης, όπως αυτά προσδιορίζονται κατά τα οριζόμενα στην υποπερίπτωση αα' της περίπτωσης α' της παρού­σας παραγράφου, με τον προβλεπόμενο Μ.Σ.Κ.Κ. ή το μέσο όρο των Μ.Σ.Κ.Κ. του πίνακα στον οποίο εντάσσε­ται η επιχείρηση, εφόσον δεν προβλέπεται γι' αυτή Μ.Σ.Κ.Κ. ή το μέσο σταθμικό συντελεστή, εφόσον προβλέπονται γι' αυτή περισσότεροι του ενός Μ.Σ.Κ.Κ., κατά περίπτωση.

θα τα πολλαπλασιάσεις με τον Μ.Σ.Κ.Κ.ήτοι: 210.620,65*5,78%=12.173,87 καθαρά κέρδη αυτοελέγχου. Ακόμη και αυτά όμως είναι μικρότερα από τα κέρδη που βγάζεις με τον λογιστικό προσδιορισμό. Συνεπώς θα φορολογηθείς για 210.620,65-189.199,76-6.292,20 = κέρδη 15.128,69 ευρώ. Ωστόσο επειδή η αυτοπεραίωση δεν σου προκαλεί κάτι extra τότε στο Ε3 την φτιάχνεις και άστη να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις βασικές αλλαγές στον αυτοέλεγχο που έγιναν με τον 3842,

1. αλλάζει ο συντελεστής προσδιορισμού από

ΜΣΚΚ

---------------

100-ΜΣΚΚ

που ήταν παλιά σε

100

---------------

100-ΜΣΚΚ

οπότε, καθώς οι ΜΣΚΚ είναι μικρότεροι του 100, θα προσδιορίζονται περισσότερα έσοδα και ενδεχομένως μεγαλύτερες διαφορές φπα.

Εγω γιατί βρίσκω τον ίδιο συντελεστή και στις δυο περιπτώσεις??? ohmy.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γιατί βρίσκω τον ίδιο συντελεστή και στις δυο περιπτώσεις??? ohmy.gif
Γιατί είναι παραμονή Χριστουγέννων. Χρόνια πολλά.:)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι παραμονή Χριστουγέννων. Χρόνια πολλά.:)

Και δεν εχω ξεκινήσει ακόμα τα τσίπουρα laugh.gif

Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων + ( Κόστος πωληθέντων * 0,14)

( Δαπάνες + Κόστος πωληθέντων ) * 1,14

Και εσυ δεν διαφωνείς επι της ουσίας, δεν αλλάζει ο συντελεστής, αλλάζει το ποσό επι του οποίου εφαρμόζεται ο συντελεστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Costa καλημέρα και χρόνια πολλά,

όσο αφορά την παροχή υπηρεσίας και τους ελεύθερους επαγγελματίες έχεις να παραθέσεις αριθμητικό παράδειγμα υπολογισμού εσόδων αυτοελέχγου και προσδιορισμού καθαρών κερδών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...