Jump to content
  • 0

Αυξηση Μετοχικού κεφαλαίου με μερίσματα


Question

Καλησπέρα

Α.Ε. αποφασίζει να κάνει αυξηση Μ.Κ χρησιμοποιώντας ποσό απο τα μερίσματα πληρωτέα της χρήσης 2009. Θα πληρώσει Φόρο συγεντρώσης κεφαλαίου;

Ευχαριστώ

Link to post
Share on other sites

1 answer to this question

Recommended Posts

  • 0

OXI

Εφόσον δεν έχουν αναληφθεί από τους μετόχους

Εμπίπτουν στο άρθρο 22 του Νόμου 1676/86

(Εξαιρούνται από το φόρο:

β) η αύξηση του κεφαλαίου των προσώπων του άρθρου 17, που γίνεται, με κεφαλοποίηση κερδών, αποθεματικών ή προβλέψεων.)

κάποτε δεν γίνονταν λόγος για κατάργηση του ΦΣΚ ....

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...