Jump to content

ΣΥΣΤΑΣΗ ΕΤΑΙΡΙΑΣ (ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ)


Guest PSK
 Share

Recommended Posts

ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΑΡΧΕΙΟ ΠΙΝΑΚΕΣ ΜΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΜΕ ΤΟΝ Ν.3091 ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ:

ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΠΗΓΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΕΒΕ-ΤΑΕ 1500 ΕΥΡΩ ΟΙΚ. ΔΑΠΑΝΕΣ 3000 ΕΥΡΩ. ΟΙ ΕΤΑΙΡΟΙ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΟΙΒΗ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΙΣΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ.

ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ .

ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΤΟΙΜΑΣΩ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΟΝ 3296/2004

Link to comment
Share on other sites

Guest Επισκέπτης-πανος-
Βρε παιδιά μην τα περιμένετε όλα τα έτοιμα, το θέμα έχει συζητηθεί και στο παρελθόν.

Είναι τόσο απλό, στην ανεύρεση γράψτε την λέξη ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ και θα σας εμφανισθούν αμέσως όλα τα θέματα που αφορούν τα φαρμακεία και εκεί θα διαβάσετε και τις απόψεις των παραπάνω που επικαλείσθε την άποψη τους.

Δημήτρη εγω γιατι δεν βρίσκω κάτι?

εχεις κανει αναζητηση και βρισκεις σχετικο θέμα με απαντηση?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι σαν μέλη για να μπορείτε να ψάξετε τις συζητήσεις του forum. Διαφορετικά, ψάχνετε μόνο στη βιβλιοθήκη.

Τουλάχιστον εγώ, αυτό κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Σας αναφέρω εν τάχη μερικά θέματα που δεν έχουν διευκρινισθεί. Οποιοσδήποτε φαρμακοποιός μπορεί να συστήσει εταιρία με τον οιοδήποτε αρκεί να έχει ποσοστό άνω του 50% και να είναι ομόρρυθμος εταίρος. Εάν συστήσει εταιρία με συγγενή Α' Βαθμού δεν ισχύει ο περιορισμός για το ποσοστό. Οπωσδήποτε ε[αφή με τα Ασφαλιστικά Ταμεία πριν την σύσταση για ρωτήσετε τι ζητούν για την καινούργια σύμβαση για μην χαθεί χρόνος.

Δημητρη αυτο έχω ακουσει κι εγω απο φαρμακοποιο , αλλα δεν μπορω να το βρω κάπου γραμμενο για να ειμαι σιγουρος. Ξέρεις που θα βρω κάτι? Με το τελευταιο με τα ταμεια , τι εννοεις? Συγνώμη αν ειναι κάτι απλό αυτο που ρωτάω αλλά ειμαι νέος συνάδελφος.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβάσεις με τα Ασφαλιστικά Ταμεία δεν αφορούν εμάς αλλά τους ίδιους τους φαρμακοποιούς, θα ψάξω για τα άλλα θέματα.

Δες άρθρο 12 του ν. 5607 / 1932, περί κωδικοποιήσεως και συμπληρώσεως της φαρμακευτικής νομοθεσίας". (ΦΕΚ Α' 300), καθώς και το άρθρο 7 του ν. 1963/1991, περί τροποποιήσεως και συμπληρώσεως των διατάξεων της φαρμακευτικής νομοθεσίας και άλλες διατάξεις. (Α' 138).

Διονύσης Κουνάδης

Link to comment
Share on other sites

Δες άρθρο 12 του ν. 5607 / 1932, περί κωδικοποιήσεως  και  συμπληρώσεως  της    φαρμακευτικής νομοθεσίας". (ΦΕΚ Α' 300), καθώς  και το άρθρο 7 του ν. 1963/1991, περί  τροποποιήσεως και συμπληρώσεως των διατάξεων  της φαρμακευτικής νομοθεσίας και άλλες    διατάξεις. (Α' 138).

Διονύσης Κουνάδης

Σας ευχαριστώ κ. Κουνάδη αλλά δεν μπορω να βρω τους ν. 5607 / 1932 & ν. 1963/1991. που μπορω να τους βρω?

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΝΘΕΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΓΙΝΕ ΣΤΙΣ 21/12/04 ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ, ΠΑΡΟΤΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΞΕΦΥΓΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ: ΜΠΟΡΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΕΠΕ?

ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ? ΘΑ ΤΑ ΚΛΕΙΣΩ ΟΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΦΕΤΖΗΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗΣ Ε.Π.Ε. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΔΕΙΕΣ ΦΑΡΜΑΚΕΙΩΝ.ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κ. Κουνάδη αλλά δεν μπορω να βρω τους ν. 5607 / 1932 & ν. 1963/1991. που μπορω να τους βρω?

Τον ν. 1963/1991 τον έχω. Έχει δημοσιευθεί στο ΦΕΚ 138Α/1991 όπως ανέφερε και ο Κ. Κουνάδης παραπάνω.

Τον 5607/1932 επίσης τον έχω αλλά έχουν αλλάξει αρκετά άρθρα απο τότε .

Link to comment
Share on other sites

Τον ν. 1963/1991  τον έχω. Έχει δημοσιευθεί στο ΦΕΚ 138Α/1991 όπως ανέφερε και ο Κ. Κουνάδης παραπάνω.

Τον 5607/1932 επίσης  τον έχω αλλά έχουν αλλάξει αρκετά άρθρα απο τότε .

KAROLE με ενδιαφερουν και οι δυο. Πως μπορω να τους εχώ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...